22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید


ابزارهای دقیق در مشاغل فنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در صورتی که ابزارهای ضروری را نداشته باشید، دچار سردرگمی در تشخیص مشکلات دستگاه‌ها و یا عدم توانایی در تعمیر آن‌ها خواهید شد. تعمیرات یخچال و فریزر نیز به ابزارهای خاصی نیاز دارد تا بتوانید به درستی این وسیله گران قیمت را به درستی تعمیر نمایید. با کمک ابزارها می‌تواند احتمال خطای کار را پایین بیاورید و در نتیجه به عنوان یک فرد حرفه‌ای در این شغل شناخته شوید. در این مقاله به بررسی انواع ابزارهای تعمیرات یخچال پرداخته‌ایم. در صورت علاقمندی به یادگیری تعمیر یخچال می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات یخچال و فریزر آموزشگاه فنی برق ثبت نام و شرکت نمایید. تمامی دوره‌های آموزشی این مجتمع به صورت تئوری و عملی برگزار می‌شوند.

لیست ابزارهای تعمیرات یخچال

1- لوله بر

یکی از ابزارهای کاربردی در تعمیر یخچال، لوله بر است. با استفاده از لوله بر، لوله‌های مسی دستگاه‌ها بریده می‌شود. ابتدا با یک علامت روی لوله مسی، محل برش را مشخص کرده و سپس با لوله بر آن را برش می‌دهند.

2- خم کن لوله مسی

یکی از 22 ابزار مهم تعمیر یخچال خم کن است. این ابزار با 3 سایز چرخ نیم گرد خود، می‌تواند پرکاربردترین سایز لوله‌های مسی یعنی قطرهای 4/1، 16/5 و 8/3 اینچ را به خوبی و بدون آسیب به لوله خم کند.

لیست ابزارهای تعمیرات یخچال

3- ابزار فلرینگ

ابزار لوله پرچ کن لوله یک ابزار برای پرچ کردن انتهای مسی لوله تا وقتی که فلر تشکیل شود، استفاده می‌شود. از این ابزار در ایجاد کردن لوله‌های بدون شکاف کمک می‌کند. در صورتی که فضای کار شما کوچک باشد، با استفاده از فلرینگ می‌توانید به راحتی به کار خود ادامه دهید و کمترین خطا را داشته باشید.

4- لحیم

اتصال دو لوله مسی به یکدیگر از طریق لحیم انجام می‌شود. برای این منظور معمولاً از گاز اکسیژن-استیلن استفاده می‌شود که استنشاق طولانی مدت آن می‌تواند سرطان زا باشد. بر این اساس، بهتر است لحیم کاری لوله‌های مسی در مکانی با تهویه مناسب انجام شود.

5- مولتی متر از ابزار تعمیرات یخچال است

با کمک مولتی متر دیجیتال یا آنالوگ می‌توانید ولتاژ جریان و مقاومت مدارهای الکتریکی و اتصالات بخچال را بررسی کنید. با این ابزار پروسه بررسی و تعمیرات یخچال سریع‌تر انجام می‌شود.

6- آچار فرانسه؛ یک ابزار تعمیر یخچال

آچار فرانسه تا 6 اینچ قابلیت تنظیم شدن دارد که رد تعمیرات یخچال جزء ابزارهای پرکاربرد به شمار می‌رود. برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها از آچار فرانسه خیلی استفاده می‌شود.

آچار فرانسه؛ یک ابزار تعمیر یخچال

7- پیچ گوشتی تخت

پیچ گوشتی از ابزارهایی است که در کارهای فنی کاربرد زیادی دارد. بهترین سایز پیچ گوشتی‌های دوسو برای انجام تعمیر یخچال، 4/1 اینچ است. همچنین شما می‌توانید برای انجام کارهای مختلف تعمیرات یخچال از دو سایز 8/1 و 16/3 اینچ استفاده نمایید.

8- پیچ گوشتی چهارسو

بهتر است از سه سایز مختلف پیچ گوشتی چهارسو همراه خود داشته باشید؛ زیرا استفاده کردن از پیچ گوشتی چهارسو با سایز نامناسب موجب آسیب دیدگی تیغه پیچ گوشتی و قطعه مورد نظر شما خواهد شد.

9- آچار آلن

آچار آلن یک آچار با 6 قطعه مختلف است که زاویه دار می‌باشند. این آچارها برای باز و بسته کردن پیچ‌های آلن کاربرد دارند. آچار آلن در سایزهای مختلف در بازار موجود هستند که در صورت نیاز می‌توانند کار را برای شما آسان‌تر کنند.

10- دم باریک

اگر دم باریک 7 اینچی به همراه داشته باشید، دسترسی به مکان‌های تنگ و باریک راحت خواهد بود. در موقعیت‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت است، حتماً از دم باریک استفاده نمایید. استفاده از دم باریک در زمان لحیم کاری بسیار رایج است؛ بنابراین به عنوان یک تعمیرکار یخچال همیشه یک دم باریک داشته باشید.

11- انبر کلاغی

برای بستن لوله‌ها و پیچ و مهره‌ها می‌توانید از انبر کلاغی استفاده کنید. همچنین از دیگر کاربردهای انبر سرکج نگه داشتن و سفت کردن قطعاتی که سایزهای بزرگ و یا شکل نامتعارف و خاص دارند، است.

انبر کلاغی

12- آچار لوله گیر

آچار لوله گیر برای بستن لوله و برداشتن مهره‌های چند ضلعی کاربرد دارد. بنابراین بهتر است یک آچار لوله گیر 12 اینچی نیز در جعبه ابزار خود داشته باشید.

13- آچار رینگ جغجغه ای؛ یک ابزار تعمیرات یخچال

مونتاژ و بستن بسیاری از مهره‌ها با آچار جغجغه‌ای انجام می‌شود. داشتن آچار رینگ جغجغه‌ای می‌تواند به راحت‌تر بسته شدنن مهره‌هایی که سایزهای متناسب با آچارهای شما را داشته باشند، کمک کند.

14- آچار دستی باز جزء ابزار تعمیرات یخچال می‌باشد

انواع آچار باز در سایزهای متنوعی وجود دارند و از ابزار پرکاربرد تعمیرکاران یخچال به شمار می‌رود. در صورت دسترسی 50 تا 75 درصدی به پیچ و مهر‌ه‌، می‌توانید از این نوع آچار برای باز و بسته کردن آن‌ها استفاده نمایید. با این آچار می‌توانید فقط حدود نیم دور پیچ و مهره را بچرخانید و این کار را ادامه دهید تا به کلی باز شود.

15- ست درایور

از درایورهای مهره برای باز کردن و برداشتن مهره‌ها یا پیچ‌های چند ضلعی استفاده می‌شود. در مکان‌هایی که نمی‌توانید با دست این کار را انجام دهید، استفاده از ابزار درایور کارساز است.

 

16- انبردست

یکی دیگر از ابزارهای تعمیرات یخچال انبردست است. در زمان خارج کردن فیوز برق از جعبه ابزار و یا جای دادن سیم‌ها در مکان اصلی خود، از انبردست استفاده می‌شود.

17- شانه فین یکی دیگر از ابزارهای تعمیرات یخچال

در صورت آسیب دیدگی یا کثیفی و تجمع آلودگی‌ها روی فین‌های کندانسور با استفاده از شانه فین، آن‌ها را تمیز و صاف می‌کنند تا به دستگاه فشار نیاید.

18- گیج منیفولد

با استفاده از منیفولد که یک ابزار فشارسنج است، می‌توانید فشار گاز موجود در یخچال را اندازه گیری کنید. همچنین در زمان شارژ و یا تعویض کمپرسور یخچال با منیفولد نسبت به درست انجام دان کار، اطمینان حاصل کنید.

19- دستگاه ریکاوری گاز مبرد

دستگاه ریکاوری از جمله ابزارهایی است که وجود آن برای تعمیر یخچال ضرورت دارد؛ زیرا در صورت عدم تنظیم گاز و افزایش دمای دستگاه احتمال آسیب‌های جدی به قطعات دستگاه وجود دارد. گاز مبرد موجود در یخچال هنگام کار، با ریکاوری جمع آوری و ذخیره می‌شود.

20- نشت یاب گاز مبرد

برخی از دستگاه‌ها برای پیدا کردن محل دقیق نشتی گاز یخچال استفاده می‌شوند که به آن‌ها نشت یاب گفته می‌شود. با کمک نشت یاب و برطرف کردن مشکل نشتی در یخچال می‌توان از مشکلات بعدی در دستگاه و خطرات مربوط به سلامتی افراد جلوگیری کرد.

نشت یاب گاز مبرد

21- آینه بازرسی از ابزارهای تعمیرات یخچال

یکی دیگر از ابزارهایی که در زمان نشت یابی گاز مبرد یخچال کاربرد، آینه بازرسی است. با این آینه می‌توان نقاطی را که دید مستقیم ندارند، مشاهده کرد.

22- پمپ شارژ روغن

در صورتی که کمپرسور یخچال به شارژ روغن نیاز داشته و یا به تعویض کامل روغن دستگاه نیاز باشد، از این ابزار برای اضافه کردن روغن استفاده می‌شود.

جمع بندی

اگر به عنوان یک تعمیرکار یخچال و فریزر قصد دارید وارد بازارکار شوید، توصیه می‌کنیم از ابزارهای حرفه‌ای و دقیق این شغل پردرآمد استفاده کنید. بدون ابزار لازم و کافی هرگز نمی‌توانید عیب یابی و تعمیرات یخچال را به خوبی انجام دهید و همین موضوع موجب می‌شود تا نتوانید در این شغل ماندگار باشید.

3.4/5 - (5 امتیاز)
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران