نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی


برای ماشین های ظرفشویی، مواد شوینده مختلفی می توان به کار برد. ژل ماشین ظرفشویی همانند پودر و قرص یکی از انواع مواد شوینده است که برای شستشو ظروف از آن استفاده می شود. اما آیا تا به حال به تفاوت قرص، پودر و ژل ماشین ظرفشویی فکر کرده اید؟ به اینکه کدامیک از این 3 ماده می توانند به شما بیشتر کمک کنند و نتیجه های بهتری داشته باشند؟

ما در این مقاله می خواهیم به بیان این تفاوت ها و مزایا و معایب بپردازیم. با ما همراه شوید.

انواع مواد شوینده ماشین ظرفشویی

برای ماشین های ظرفشویی در ابتدا فقط پودرهای شستشو تولید میشد اما رفته رفته مواد شوینده بهتری مثل قرص و ژل ها هم به پودرها اضافه شدند. بهتر است قبل از استفاده با ویژگی های هریک از آنها به خوب آشنایی پیدا کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید. هم برای خودتان و هم ماشین ظرفشویی که به طور قطع برای شما حکم عصای دست را هم به مرور می گیرد!

 

1.ژل ماشین ظرفشویی

ژل ها مانند مایع ظرفشویی هستند و چون به شکل مایع هستند به راحتی می توانند در آب حل شوند و مثل پودر حالت چسبندگی و خیس خوردگی پیدا نکنند. ژل ها برای شستن ظروف براق کارایی بیشتری دارند و آنها را تمیز و بدون صدمه در درازمدت، نگه خواهند داشت.

با توجه به اینکه ژل ها شبیه به مایع ظرفشویی هستند بسیاری از افراد می پرسند که آیا می توان از مایع ظرفشویی به جای ژل استفاده کرد؟ که در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر!

ژل ماشین ظرفشویی

چقدر باید از ژل ماشین ظرفشویی درون دستگاه ریخت؟

معمولا از ژل ماشین ظرفشویی برای شستشو ظروف در حجم کم استفاده می شود. هر چه ظروف درون ماشین بیشتر باشد، از حجم بیشتر ژل  و هر چه کمتر باشند، از ژل کمتری می توانید استفاده کنید و این یعنی مقرون به صرفه بودن.

اگر می خواهید از ظرفیت کامل ماشین ظرفشویی استفاده کنید، توصیه می کنیم حدود ۲۵ تا ۳۰ میلی از ژل درون دستگاه بریزید.

نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی

قبل از خرید ژل ماشین ظرفشویی ابتدا بررسی کنید که آیا دستگاه شما امکان استفاده از ژل برای شستشو ظروف را دارد یا خیر. با مطالعه دفترچه راهنما می توانید پاسخ این سوال را پیدا کنید.

اگر اطمینان حاصل کردید که می توانید از ژل برای شستشو ظروف استفاده کنید. توصیه می کنیم یکی از بهترین برندهای تولید کننده ژل را خریداری کنید. ژل ماشین ظرفشویی پریل، فست دراپ، ناتار برخی از بهترین برندها در این زمینه هستند.

برای شناسایی محل ریختن ژل ماشین ظرفشویی پشت درب ماشین ظرفشویی (داخل دستگاه) محلی که به شکل یک مربع پوشیده بوده، محل ریختن این ژل است. بنابراین هنگام استفاده از ژل، تنها کافیست درب دستگاه را باز کنید و پوششی که بر روی این محل قرار گرفته را بردارید و داخل آن به میزان لازم ژل بریزید.

دقت داشته باشید ژل را در محلی که به شکل دایره است نریزید. این محل برای ریختن جلا دهنده است.

ژل ماشین ظرفشویی را کجا بریزیم؟

محل ریختن ژل ماشین ظرفشویی در ماشین‌های ظرفشویی مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد، اما به طور کلی دو حالت وجود دارد:

1. محفظه مخصوص مواد شوینده:

 • درب محفظه را باز کنید.
 • ژل را در قسمت کوچکتر مخصوص ژل بریزید. (از پر کردن بیش از حد خودداری کنید).
 • درب محفظه را ببندید.

2. سینی مخصوص مواد شوینده:

 • سینی را از ماشین ظرفشویی خارج کنید.
 • ژل را طبق دستورالعمل در قسمت مشخص شده برای ژل روی سینی بریزید.
 • سینی را به داخل ماشین ظرفشویی برگردانید.

2.پودر ماشین ظرفشویی 

این مواد شوینده مانند پودرهای لباسشویی، دارای قابلیت کنترل دستی هستند و از نظر قیمتی هم مقرون به صرفه هستند. اما باید در نظر داشته باشید که حتما مقدار استفاده از پودر باید دقیق و مشخص باشد اگر بیش از حد از پودر استفاده کنید، حل نمی شوند و درون محفظه فقط خیس می خورد و شویندگی بالایی هم نخواهد نداشت.

به همین دلیل است که باید در کنار استفاده از پودر، هر از گاهی از براق کننده و نمک مخصوص هم استفاده نمایید.

حتما میزان پودر را به اندازه استفاده نمایید و بدانید که پودرها برای ظروف براق و کریستالی شاید نتواند خیلی مفید عمل کند. بهتر است از پودر برای از بین بردن لکه های سوخته و چربی قابلمه ها بیشتر استفاده کنید.

نحوه استفاده از پودر ماشین ظرفشویی

نحوه استفاده و محل ریختن پودر ماشین ظرفشویی مانند ژل است. در مخزنی که در بخش قبلی برای ریختن ژل توضیح دادیم به میزان مورد نیاز از پودر می ریزیم. این مخزن دو شیار دارد در صورتی که تنها یک سبد را پر کردید تا شیار اول و اگر همه ظرفشویی را پر کرده اید علاوه بر شیار اول، شیار دوم را نیاز پر کنید.

 

3.قرص ماشین ظرفشویی

قرص ماشین ظرفشوییمعمولا قرص های ماشین ظرفشویی مکعبی شکل هستند و می توانید هر یک عدد از آنها را برای هر شستشو در داخل محفظه مخصوص ماشین خود قرار دهید. قرص ها قابلیت شستشو دهندگی بهتری دارند و لکه ای بر روی ظروف براق و کریستالی باقی نمی گذارند. درون این قرص ها آنزیم های شستشوی مخصوصی وجود دارد که پاک کنندگی آنها را بالاتر برده است.

البته کاملا مشخص است که به دلیل این همه امتیازات و ویژگی های خوب، قرص های ماشین ظرفشویی قیمت بالاتری هم داشته باشند و به همین دلیل است که بهتر است زمانی که می خواهید از قرص استفاده کنید، ماشین ظرفشویی پر از ظرف باشد و ظرفیتش کامل باشد.

با وجود استفاده از قرص دیگر احتیاج به نمک و براق کننده ندارید زیرا در درون قرص از این دو ماده نیز استفاده شده است.

با توجه به مطالبی که گفتیم تا حدودی توانسته اید به  تفاوت قرص، پودر و ژل ماشین ظرفشویی پی ببرید. تا اینجای مطلب این شما هستید که با توجه به میزان استفاده از ماشین ظرفشویی تان و حجم ظروف خود، بین این سه یکی را انتخاب کنید.

مزایا و معایب استفاده از پودر، ژل و قرص ماشین ظرفشویی

اصلی ترین مسئله ای که برای ماشین ظرفشویی و استفاده از شوینده مناسب آن دارای اهمیت می باشد، میزان سختی آب (مقدار املاح و ترکیباتی مثل کلسیم و منیزیم در آب) و مقدار ماده شوینده ای است که برای برنامه های مختلف شستشو باید در نظر گرفت.

به طور کلی باید بگوییم که پودرها جزو اولین مواد شوینده برای ظرفشویی ها بودند که امروزه دیگر به حالت منسوخ درآمده اند. ( هم به دلیل کیفیت پایین شستشو و هم رسوب گیری)

ژل ها به دلیل حلالیت بالاتر هم نتیجه شستشوی بهتری دارند و هم رسوب گیری در ماشین را نخواهند داشت.

قرص ها هم که بهترین و با کیفیت ترین شوینده ها هستند و البته می توانند حتی در دماهای پایین آب هم نتیجه خوبی از خود بر جای بگذارند.

از دیگر مشکلاتی که استفاده از پودر و ژل دارند، استفاده همزمان از نمک و مایع جلادهنده در ماشین می باشد.

مزایا و معایب استفاده از پودر، ژل و قرص ماشین ظرفشویی

مایع ماشین ظرفشویی را کجا بریزیم؟

محل ریختن مایع ماشین ظرفشویی در ماشین ظرفشویی:

 • محفظه مخصوص مواد شوینده: درب محفظه را باز کنید، مایع را در قسمت کوچکتر مخصوص مایع بریزید. (از پر کردن بیش از حد خودداری کنید).
 • سینی مخصوص مواد شوینده: مایع را طبق دستورالعمل در قسمت مشخص شده برای مایع روی سینی بریزید. (سپس سینی را به داخل ماشین ظرفشویی برگردانید).

 

کدام ماده شستشو برای ماشین ظرفشویی بهتر است؟

به طور کلی و با توجه به تفاوت قرص، پودر و ژل ماشین ظرفشویی به این نتیجه می رسیم که خرید و مصرف قرص ها به مراتب بهتر از ژل ها و ژل ها هم بهتر از پودرها می باشد.

البته باید یک نکته را هم یادآوری کنیم که استفاده از پودر ظرفشویی برای مناطقی که آب آنها سختی بالایی دارد، بهتر و مناسب تر است. زیرا پودر راحت تر می تواند رسوبات آهکی را نرم کند و از بین ببرد.

با وجود اینکه قرص ها از نظر قیمتی بالاتر هستند ولی اگر کمی اهل محاسبه و حساب و کتاب باشید، متوجه خواهید شد که در درازمدت مقرون به صرفه تر هستند. مهم ترین مسئله در این میان عدم استفاده از مایع جلادهنده و نمک است و همچنین شستن حجم بالایی از ظروف تنها با یک عدد قرص.

نکته دیگری که حتما باید در نظر داشته باشید، این است که هیچوقت مایع ظرفشویی معمولی را در ماشین نریزید! زیرا باعث آسیب رسیدن به ماشین به شکل دائمی خواهد شد.

به طور کلی بهتر است به منظور شستشوی بهتر و با کیفیت بالاتر، از قرص ها استفاده کنید.

4/5 - (31 امتیاز)
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • حسین حیدری گفت: پاسخ

  سلام خسته نباشید من یک ظرف شویی الجی مدل 512 دارم آکبند حدود یک ماه خریدم تا حال 4 بار ظرف شسته هر دفعه هم بعد از اتمام ظرف شویی از زیر مخزن جلا دهنده ومایع جلا نشتی می‌کنه که اگه متوجه نشدم باعث زنگ زدگی ظرف شویی میشه آیا زیر این مخزن واشری هست که خراب شده باید تعویض بشه یا شلنگی از جاش در اومده ممنون میشم راهنمایی کنید یعنی وقتی مخزن را زیرش را نگاه میکنم به اندازه یک کاغذ از درب ظرف شویی فاصله داره مخزن هم در حد استاندارد پر کردم زیر ماکسیموم

  • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

   سلام وقت بخیر
   توصیه می کنیم حتما از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید تا مشکل پیش آمده را با دقت بررسی کند.