10 دلیل خنک نشدن یخچال


دلایل خنک نشدن یخچال تحت تاثیر عوامل گوناگونی است. یخچال ها یکی از مهم ترین لوازم خانگی هستند و وجود آنها در هر آشپزخانه ای ضروری است. اگر یخچال ها دمای مناسبی نداشته باشند و به اندازه کافی خنک نکنند، مواد غذایی درون یخچال فاسد خواهند شد و هزینه زیادی بر ما تحمیل خواهد شد.

دمای داخل یخچال در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد اما گاهی اوقات با وجود تنظیم دمای مناسب به دلیل مشکلات فنی، یخچال به اندازه کافی خنک نمی شود. در صورتی که علاقه مند به یادگیری بیشتر در زمینه تعمیرات یخچال و فریزر هستید می توانید در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی شرکت کنید. در این مقاله قصد داریم به ده دلیل خنک نشدن یخچال بپردازیم.

علت سرد نکردن یخچال چیست؟

اولین علت سرد نکردن یخچال: یخ زدن کویل های تبخیر کننده

یکی از عوامل خنک نکردن یخچال یخ زدن کویل های تبخیر کننده می باشد. در صورت یخ زدن کویل های تبخیر کننده یخچال سرد نمی کند، کویل های تبخیر کننده معمولا در قسمت فریزر قرار دارند. ممکن است قسمتی از این کویل ها یخ بزند و با گذشت زمان یخ زدگی افزایش پیدا کند و روی سیم پیچ ها و فن یخچال جمع بشود. در اثر این اتفاق، فن روی کویل ها دچار مشکل می شوند و گردش هوا به سختی انجام می شود. برای اینکه متوجه این اتفاق بشوید باید کویل های تبخیر کننده (evaporator) را از لحاظ ظاهری بررسی کنید.

یخ زدن کویل های تبخیر کنندهدومین علت سرد نکردن یخچال: اشکال در فن تبخیر کننده

فن تبخیر کننده، هوای خنک را از فریزر به سایر بخش های یخچال منتقل می کند. هنگامی که کار فن تبخیر کننده متوقف شود، هوای سرد به قسمت یخچال منتقل نمی شود به همین دلیل ممکن است فریزر همچنان سرد باشد اما یخچال خنک نکرده و دمای مناسبی نداشته باشد و به اندازه کافی خنک نباشد.

دقت داشته باشید که همزمان با روشن شدن کمپرسور، موتور فن تبخیر کننده باید روشن شود و صدای کار کردن فن به همراه حرکت هوا احساس شود در غیر این صورت مشخص می شود که فن تبخیر کننده دچار مشکل شده است.

اشکال در فن تبخیر کنندهسومین علت سرد نکردن یخچال: اشکال در سیستم یخ زدا

در هر یخچال فریزر یک سیستم یخ زدایی وجود دارد که چرخه انتقال هوای خنک را کنترل می کند. این دستگاه از دو قسمت تایمر یخ زدایی و هیتر یخ زدا تشکیل شده است. تایمر یخ زدایی دمای یخچال را بین حالت خنک و حالت یخ زدگی سوییچ می کند.

اگر این تایمر دچار مشکل شود باعث می شود که حالت یخ زدگی روی کویل های تبخیر کننده ایجاد شود و جریان هوا را دچار اختلال می کند و یا زمانی که روی حالت یخ زدایی متوقف شود به چرخه خنک کننده بر نمی گردد.

اگر هیتر یخ زدا دچار مشکل شود ممکن است دما را بیش از حد بالا ببرد و در تنظیم دما اختلال ایجاد شود. بنابراین اگر هر کدام از این دو مشکل ایجاد شود یخچال فریزر نمی تواند تشخیص بدهد که چه موقع خنک شود و چه موقع یخ زدایی انجام دهد و این امر منجر به خوب کار نکردن و خنک نکردن یخچال فریزر شده و نیاز به تعمیر دارد.

چهارمین علت سرد نکردن یخچال: کمپرسور معیوب

کمپرسور نقش قلب را برای یخچال ها بازی می کند و وقتی که به درستی کار نکند کل فرآیند خنک سازی شروع نمی شود در نتیجه یخچال خنک نمی کند.

کمپرسور گاز را متراکم می کند و تحت فشار، با چرخش خود باعث می شود گاز موجود در لوله ها و سیلندرها حرکت داشته باشد و زمانی که بخار به مایع تبدیل می شود حرارت به محیط منتقل می شود و این در واقع روند اصلی تولید برودت و سرما می باشد. بنابراین اگر کمپرسور کار نکند این چرخه مختل خواهد شد.

پنجمین دلیل خنک نشدن یخچال: کافی نبودن گاز مبرد

اگر کمپرسور در نقش قلب باشد، گاز مبرد نقش خون در رگ ها را برای چرخه خنک کننده یخچال ایفا می کند. اگر گاز مبرد نشتی داشته باشد و یا سطح آن کمتر از حد مشخص باشد بر روی عملیات خنک شدن یخچال تاثیر مخربی خواهد داشت. بنابراین کافی نبودن گاز مبرد باعث می شود یخچال به اندازه کافی خنک نشود.

در صورتی که نگران خراب شدن و بروز مشکل در یخچال خود هستید همین حالا مقاله مشکلات متداول در یخچال و نحوه جلوگیری از آنها را بخوانید.

کافی نبودن گاز مبردششمین علت سرد نکردن یخچال: خاک گرفتن عایق کویل کندانسور

هنگامی که گاز مبرد گرم با فشار بالا در کندانسور متراکم می شود، گرمای زیادی در اثر این تبدیل خارج می شود. اما هنگامی که سیم پیچ کندانسور کثیف و خاک گرفته باشد این گرما به درستی خارج نمی شود و درون یخچال می ماند و باعث کاهش خنک کنندگی یخچال می شود. بنابراین یکی از دلایل مهم خنک نکردن یخچال، کثیف بودن و خاک گرفتگی کویل کوندانسور می باشد.

هفتمین علت سرد نکردن یخچال: فن کندانسور معیوب

در تمام یخچال ها یک فن کندانسور وجود دارد که هوای گرم را از یخچال خارج می کند. بنابراین وقتی فن کندانسور خراب شود، هوای گرم نمی تواند خارج شود و در یخچال باقی می ماند و به همین دلیل دمای داحل یخچال بالا می رود. یک فن معیوب مانع از عملکرد صحیح کندانسور می شود و باعث می شود یخچال به اندازه کافی خنک نشود.

فن کندانسور معیوبهشتمین علت سرد نکردن یخچال: نقص در رله استارت یخچال

رله استارت قطعه ای داخل کمپرسور است که در شروع کار به کمپرسور کمک می کند و انرژی لازم را برای کمپرسور تامین می کند.

اگر رله معیوب باشد، عملیات کمپرسور شروع نمی شود و در نتیجه یخچال فریزر از کار می افتد. کمپرسور دائما در حال کار نیست و برای شروع به کار هر بار نیاز به استارت دارد که این عمل توسط رله انجام می شود. از سرو صدای یخچال فریزر و یا خنک نشدن یخچال می توانید به نقص در رله استارت یخچال پی ببرید.

نهمین علت سرد نکردن یخچال: نقص در خازن استارت کمپرسور

خازن استارت در نقش نیرو دهنده به کمپرسور عمل می کند تا برای شروع  کار آماده شود. اگر این خازن سوخته باشد ممکن است کمپرسور راه اندازی نشود و چرخه خنک کردن هوای یخچال شروع به کار نکند. همچنین احتمال دارد خازن شروع به کار دستگاه، به مونتاژ رله اضافه بار متصل باشد. اگر خازن دچار خمیدگی شده باشد نشان دهنده معیوب بودن آن است و باید آن را تعویض کنید.

دهمین علت سرد نکردن یخچال: خطای ترمیستور یخچال

 

ترمیستور سنسوری است که دمای هوای داخل یخچال و شروع و پایان چرخه خنک کننده را کنترل می کند که اگر معیوب باشد یخچال به هیچ وجه خنک نمی شود. اتصالات ترمیستور را بررسی کنید و اگر خرابی در ترمیستور وجود دارد نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید. برخی از کدهای خطا ممکن است قابل برطرف شدن باشند اما بعضی از آنها نیاز به استفاده از تعمیرکاران متخصص در این زمینه دارند.

منبع: mrright

4/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران