روش تعمیر و عیب یابی ماشین لباسشویی


یکی از پرکاربرد ترین و ضروری ترین لوازم خانگی، ماشین لباسشویی اتوماتیک می باشد. اگر این وسیله پرکاربرد دچار خرابی شود می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد، به همین علت عیب یابی و رفع آن باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

گاهی مواقع ممکن است مشکلات ماشین لباسشویی جزئی باشد و شما می توانید با آشنایی در مورد این مشکلات خودتان اقدام به رفع مشکل نمایید. اما گاهی مواقع ممکن است که این مشکلات جدی تر و پیچیده تر باشند که در این صورت باید از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید یا خودتان با شرکت در دوره های آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی، روش تعمیر و حل مشکلات را فرا بگیرید.

در این مقاله برای عیب یابی ماشین لباسشویی و رفع مشکلات آن به مواردی اشاره شد که در ادامه مقاله آن ها را مورد بررسی قرار دادیم.

عیب یابی و تعمیر خرابی های رایج ماشین لباسشویی

در زیر برخی مشکلات و خرابی های رایج ماشین های لباسشویی به همراه روش عیب یابی و تشخیص راه فع آنها را بیان می کنیم:

 عیب یابی روشن نشدن دستگاه با چرخش ولوم تایمر ماشین

برای رفع مشکل روشن نشدن دستگاه لازم است دلایلی که باعث ایجاد این مشکل خاص می شوند را بدانیم و سپس نسبت به رع آنها اقدام نماییم.

 1. ممکن است پریز جریان برق قطع باشد.
 2. ممکن است دلیل آن خرابی کلید باشد.
 3. ممکن است میکروسوئیچ خراب شده باشد یا رابط های آن قطع شده باشند.
 4. معیوب بودن هیدروستات
 5. خراب شدن قطعات ماشین لباسشویی

نیامدن آب درون ماشین لباسشویی یا آبگیری نکردن این دستگاه

روند عیب یابی مشکل آبگیری نکردن ماشین لباسشویی به صصورت گام به گام به شرح زیر است.

 1. باز بودن درب ماشین لباسشویی
 2. امکان دارد پمپ دستگاه دچار نقص فنی شده باشد.
 3. شیر ورودی آب دچار ایراد و خرابی شده باشد
 4. هیدرواستات دچار خرابی شود.
 5. ایراد داشتن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی
 6. خراب بودن میکروسوئیچ
 7. ممکن است رابط بین سیر، میکرو سوئیچ و کلید تایمر ماشین لباسشویی و همچنین هیدرواستات قطع شده باشد.

برای پیدا کردن مشکل هر کدام از دلایل بالا را بررسی کنید.

دلیل صدای زیاد ماشین لباسشویی

نوبتی هم باشد نوبت عیب یابی مشکل صدای زیاد ماشین لباسشویی است.
اگر ماشین لباسشویی سر و صدای زیاد و غیر طبیعی داشته باشد حتما دچار یک ایراد جدی شده است. گاهی اوقات ممکن است این سر و صدا به دلیل وارد شدن سکه و گیره مویی به داخل سبد شستشو شده و باعث ایجاد سر و صدای زیاد شود. برای عیب یابی مشکل سر و صدا زمان آن بسیار حائز اهمیت است، زیرا بر اساس روال عملکرد دستگاه در زمان های متفاوت می توان فهمید که صدا مربوط به بلبرینگ می باشد یا مربوط به پمپ تخلیه است.

در صورت ایراد داشتن پمپ تخلیه، ممکن است صدا زمانی باشد که ماشین لباسشویی تازه شروع به کار کرده است و چرخش دیگ اتفاق نیفتاده است. همچنین ممکن است قبل از اینکه شروع به دور تند کند و یا اواسط شستشو باشد. درصورتی که مشکل از بلبرینگ ماشین لباسشویی باشد شما دائم این صدا را می شنوید و زمان خشک کن شدیدتر هم خواهد شد.

لرزش و تکان های شدید ماشین لباسشویی

برای اینکه مشکل لرزش ماشین لباسشویی را پیدا کنید باید مراحل زیر را انجام دهد:

 1. ابتدا دستان خود را به صورت ضربدری در گوشه های دستگاه قرار دهید.
 2. سپس کمی فشار وارد کنید اگر دستگاه تکان خورد و کمی لق زد، پس ماشین لباسشویی شما تراز نیست و مشکل لرزش و سر و صدای آن به خصوص زمان خشک کردن به این دلیل است. در این مرحله باید پایه های دستگاه را تراز کنید.
 3. ممکن است کمک های ماشین لباسشویی آسیب دیده باشد، برای اینکه مطمئن شوید، ابتدا قاب بالای ماشین لباسشویی را باز کرده و دست خود را به روی دیگ قرار دهید و آن را به سمت پایین حرکت دهید. اگر دیگ به آسانی بالا و پایین نشد پس مشکل از کمک های دستگاه می باشد.
 4. علت دیگری که می تواند باعث تکان خوردن و لرزش ماشین لباسشویی شود شکستن یا درآمدن فنرهای نگهدارنده می باشد.
 5. گاهی مواقع هم مشکل تکان و لرزش ماشین لباسشویی ممکن است به دلیل خرابی بلبرینگ و شکستگی شفت باشد. پس زمانی که می خواهید ماشین لباسشویی را عیب یابی کنید حتما شفت و بلبرینگ را تست کنید.

علت تمیز نشدن لباس ها بعد از شستشو در ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مشکلات شایع ماشین لباسشویی تمیز نشدن لباس ها و ماندن لکه های پودر بر روی لباس ها می باشد. یکی از دلایل آن می تواند سرویس نکردن ماشین لباسشویی باشد. معمولا مدتی بعد از استفاده از ماشین لباسشویی جرم آب و کثیفی لباس ها در دیگ ماشین لباسشویی ته نشین می شود و باعث به وجود آمدن یک لایه از جرم و کثیفی می شوند.

به همین دلیل زمانی که شما از ماشین لباسشویی برای شستن لباس ها استفاده می کنید این جرم های ته نشین شده اجازه نمی دهند تا مایع یا پودر به راحتی حل شوند، این موضوع باعث شده تا لباس ها به طور کامل تمیز نشوند.

شما برای از بین بردن این کثیفی می توانید از پودر جرم گیر استفاده کرده، آن را داخل ماشین بریزید و یک برنامه 30 دقیقه ای را انتخاب کنید، پس از پایان کار درب ماشین را به مدت 3 الی 4 ساعت باز بگذارید این کار باعث خواهد شد هم مشکل کثیفی حل شود هم بوی نامطبوع ماشین از بین برود.

قفل شدن درب ماشین لباسشویی

معمولا قفل شدن و یا بسته شدن درب ماشین لباسشویی باعث می شود نتوان کاری را انجام داد، البته تا هنگامی که آب درون ماشین لباسشویی باشد درب دستگاه قفل می باشد، دلیل این قفل شدن این است تا آب به بیرون نشتی ندهد.

تخلیه نشدن آب اولین دلیلی است که باعث قفل شدن می شود. ممکن است دلیل آن نقص پیدا کردن پمپ تخلیه و یا برد الکترونیکی باشد که در این شرایط حتما باید تعویض و یا تعمیر شود.

اگر در این حالت بخواهید درب ماشین لباسشویی را باز کنید، ابتدا باید درپوش محفظه پمپ تخلیه را باز کرده تا آب به صورت کامل از آن خارج شود و درب ماشین برای شما به راحتی باز شود. گاهی هم ممکن است ایراد از میکروسوئیچ باشد. در این شرایط باید از کارشناسان تعمیرات ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

سخن آخر

اگر ماشین لباسشویی شما دچار مشکلاتی از قبیل نشتی آب، تکان و لرزش های زیاد، خاموش شدن دستگاه زمانی که در حال کار کردن است و … شد باید هرچه سریعتر عیب یابی شود تا دیگر قسمت های ماشین لباسشویی دچار مشکل نشود. در این مقاله به روش عیب یابی ماشین لباسشویی و بررسی مشکلات رایج این دستگاه پرداختیم.
بعضی از این ایرادات ممکن است جزئی باشند و خودتان بتوانید مشکل را حل کنید، در غیر اینصورت برای تعمیر و عیب یابی باید حتما از کارشناس در این زمینه کمک بگیرید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori

آخرین مقالات تعمیر لوازم خانگی

نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی

نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی

برای ماشین های ظرفشویی، مواد شوینده مختلفی می توان به کار برد. ژل ماشین ظرفشویی همانند پودر و قرص یکی از انواع مواد شوینده است که برای شستشو ظروف از آن استفاده می شود...

22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

ابزارهای دقیق در مشاغل فنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در صورتی که ابزارهای ضروری را نداشته باشید، دچار سردرگمی در تشخیص مشکلات دستگاه‌ها و یا عدم توانایی در تعمیر آن‌ها خواهید شد...

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

سر و صدای ماشین ظرفشویی می‌تواند موجب کلافگی افراد شود به گونه‌ای که دیگر تمایلی به استفاده از این دستگاه کاربردی نداشته باشند. ماشین ظرفشویی به دلیل اینکه نیاز نیست چند ساعت برای شستن ظرف‌ها هدر برود و همچنین میزان آب مصرفی در زمان شستشو با ماشین ظرفشویی نیز کمتر از حالت شستن ظرف‌ها با […]...

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن

ارور ماشین لباسشویی ال جی یکی از مشکلات رایجی است که برای این دستگاه به وجود می‌آید. در صورتی که نتوانید دلیل ارور ماشین لباسشویی را پیدا کنید، می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد و استفاده از دستگاه را مختل کند و شما را برای شستشوی لباس‌ها به زحمت بیندازد...

دیدگاه کاربران