آموزش کامل سیم کشی فتوسل و نحوه نصب آن


فتوسل یک مقاومت حساس به نور است. کاربردهای فتوسل بسیار بوده و در مکان ها و موارد بسیاری از آن استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم به طور کامل شما را با مدار فتوسل، طریقه نصب فتوسل چهار سیم و سه سیم، انواع آن و سیم کشی فتوسل آشنا کنیم. 

فتوسل چیست؟

فتوسل چیست، فتوسل مقاومتی است که نسبت به نور حساس بوده و مقدار آن متناسب با مقدار نوری که دریافت می کند تغییر می یابد بنابراین به آن مقاومت وابسته به نور نیز می گویند.

طرز کار فتوسل بدین صورت است که با کاهش نور مقاومت آن بسیار و با افزایش نور مقاومت آن کاهش می یابد. از photocell جهت روشن و خاموش شدن خودکار چراغ های خیابان، خانه، سلول های خورشیدی، سنسورهاي تشخيص دود، لنز دوربين هاي عكاسي استفاده می شود.

آشنایی با مدار فتوسل

فتوسل ها در انواع مختلف ایجاد می شوند. فتوسل با مقاومت نوری و فتوسل با تقویت کننده الکترونیکی دو نوع پرطرفدار این وسیله هستند. در شکل زیر ساختمان و مدار فتوسل با مقاومت نوری و با تقویت کننده الکترونیکی نشان داده شده است. 

آشنایی با مدار فتوسل

آموزش سیم کشی فتوسل (فوتوسل)

سیم کشی فتوسل در دو نوع سه سیمه و چهار سیمه انجام می شود و نحوه نصب فتوسل دقیقا بصورت کلید تک پل می باشد با این تفاوت که یک سیم نول هم به دستگاه می دهیم. فتوسل های در اصل وسیله ای هستند، که به منظور قطع و وصل یک یا چند چراغ مورد استفاده قرار می گیرند. همچون کلید های تک پل می مانند.

 استفاده از فتوسل ها نسبت به کلید های تک پل، مزایای ویژه ای داشته و می توان به صورت اتوماتیک از این فتوسل ها استفاده نمود.

معمولا استفاده از فتوسل ها از این رو بهتر است، زیرا زمانی که خورشید غروب می کند، درون فتوسل ها سنسوری قرار گرفته است که به صورت خودکار چراغ را وصل و در زمان طلوع خورشید، چراغ را خاموش می کند. اصل فتوسل ها به چراغ ها فرمان قطع می دهند.

آموزش سیم کشی فتوسل
سیم کشی فتوسل

نحوه صحیح نصب فتوسل ها و انواع آنها 

فتوسل ها در اصل به دو نوع سه سیم و چهار سیم تقسیم می شوند. نحوه نصب هر یک از این فتوسل ها با یکدیگر متفاوت می باشد. 

نحوه نصب فتوسل 4 سیم

در فتوسل های چهار سیمه اصولا دو رنگ سیم شبیه به هم که سفید هستند وجود دارد. علاوه بر آن دو رنگ دیگر سیم به رنگ سیاه و قرمز نیز در این فتوسل ها می باشد. سیم سیاه به صورت مستقیم به سیم فاز متصل می شود. در حالی که سیم قرمز به یک سر لامپ متصل می شود. از طرف دیگر سیم نولی که به فتوسل متصل است را نیز از سمت دیگر به لامپ وصل می کنیم. در صورتی که علاقه مند به فعالیت در زمینه برق و الکترونیک هستید همین حالا در دوره آموزش برق ساختمان شرکت کنید.

اصولا از فتوسل ها در معابر عمومی، خیابان ها و شهرداری ها استفاده می شود. البته برخی از افراد برای حیاط منازل و باغ های خود نیز از این سیستم های اتوماتیک روشنایی استفاده می کنند. 

طریقه نصب فتوسل سه سیمه

فتوسل 3 سیمه از سه سیم به رنگ های مشکی، قرمز و سفید تشکیل شده است. که سیم مشکی برای اتصال به فاز ورودی مدار، سیم قرمز خروجی فاز دستگاه فتوسل بوده و این سیم به مدار متصل می شود و سیم سفید برای اتصال به نول استفاده می شود.

برای نصب صحیح فتوسل ها باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. دقت کنید فتوسل را در محلی نصب نمایید که در شب به ان قسمت نوری تابیده نشود. باید پیش از اقدام به نصب فتوسل ها به این مسئله دقت داشته باشید که جریان نوشته شده بر روی فتوسل چیست. 

توجه داشته باشید، زمانی که فتوسل وصل است، به هیچ عنوان به برد الکترونیکی داخل آن دست نزنید. زیرا برق شهر در این قسمت نیز جریان دارد. آن هم به دلیل 220 ولت بودن جریان های برق شهری می باشد.

حتما بخوانید: راهنمای برق کشی ساختمان به زبان ساده

مدار سیم کشی فتوسل ها و نحوه تقویت جریان رله فتوسل توسط کنتاکتور

نحوه ی سیم کشی این فتوسل ها دقیقا شبیه به کلید های تک پل می باشد. تنها یک تفاوت در این سیم کشی وجود دارد، آن هم اضافه نمودن یک سیم نول به دستگاه است. زیرا فتوسل ها خود به تنهایی یک دستگاه محسوب می شوند. از این رو هر وسیله ی الکتریکی به یک سیم نول و یک سیم فاز نیاز دارند.

برای سیم کشی فتوسل ها از این نوع ، باید برخی نکات را به یاد داشته باشید. مثلا باید بدانید در زمان سیم کشی حتما حداکثر جریان مجاز فتوسل را در نظر داشته باشید. یا در مکان هایی که از لامپ های بسیار زیادی استفاده شده است، فتوسل ها معمولا نمی توانند تمام جریان مورد نیاز را برای این لامپ ها تامین کنند. 

از این رو استفاده از یک کنتاکتور برای تقویت جریان رله فتوسل لازم و ضروری به شمار می رود. در این حالت فتوسل به کنتاکتور دستور می دهد وکنتاکتور چراغهاراروشن وخاموش  میکند.

مدار سیم کشی فتوسل ها
سیم کشی فتوسل

نحوه سیم کشی فتوسل (فوتوسل) با کلید سلکتوری کاستوم اتوماتیک و صفر برای روشنایی

نحوه سیم کشی کلیدهای گردان یا سلکتوری کاستوم اتوماتیک، برای فتوسل ها دقیقا با همان روش سیم کشی فتوسل (فوتوسل) انجام می شود. این کلیدها نیز به منظور قطع و وصل مکانیکی جریان برق مورد استفاده قرار می گیرند. این کلید ها تقریبا به صورت نیمه مستقل دستی فعالیت می کنند. 

به این صورت که بخشی از این اعمال مستقیم انرژی به صورت دستی بوده و بخشی دیگر آن به صورت اتوماتیک عمل می کند. این کلید ها در حالتی به صورت اتوماتیک به فعالیت می پردازند، که اپراتور تاخیر در قطع یا ول کردن جریان داشته باشد.

از این کلید های سلکتوری کاستوم یا گردان برای قطع و وصل کردن مدارها، منابع تغذبه، آمپر متر، موتور های ستاره – مثلث و… استفاده می شود. همه ی این کلید ها در طرح ها و انواع مختلفی ساخته و طراحی شده اند. می توانید با ظرفیت آمپر متناسب با محل نصب فتوسل ها، کلید های سلکتوری کاستوم را انتخاب نمایید. پس از آن اقدام به نصب این کلید ها بر روی فتوسل های مورد استفاده خود نمایید. 

در صورتی که علاقه مند به مباحث برق ساختمان هستید و اندکی با مباحث برق ساختمان و سیم کشی آشنایی دارید و قصد دارید به برقکاری حرفه ای تبدیل شده و اطلاعات خود را در این زمینه به روزتر کنید، توصیه می کنیم همین حالا در دوره آموزش برق ساختمان آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

از دست ندهید:

همه چیز درباره مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای

همه چیز درباره نحوه گرفتن جواز کسب

4.5/5 - (50 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات برق ساختمان

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

طریقه نصب و عیب یابی سنسور حرکتی

در ساختمان های قدیمی از کلیدهای برق برای ایجاد روشنایی استفاده می کردند. بعدها به مرور زمان برای صرفه جویی در مصرف برق تایمرهای تایمری را نصب کردند...

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

علت پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

همه ما حداقل یک‌بار با پریدن فیوز برق مواجه شده‌ایم که یکی از رایج‌ترین مشکلات سیستم برق ساختمان است که دلایل مختلفی دارد و منجر به قطع برق می‌شود. اما در برخی موارد پریدن فیوز برق مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند از مشکلات بزرگ‌تر نیز جلوگیری کند...

نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

برق یکی از پاک ترین انرژی های تولید شده به دست انسان است که با تولید برق، بشر توانست اختراعات بسیاری تولید کند و آن ها را در زندگی روزانه خود به کار گیرد. البته باید بدانیم که برای استفاده از این انرژی ارزشمند، نیاز به ایجاد زیر ساخت هایی در مسیر آن، از نیروگاه […]...

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

چگونه آیفون تصویری را نصب و راه اندازی کنیم؟

آیفون های تصویری به دلیل کارایی فوق العاده ای که دارند، توانسته اند توجه بسیاری را به سوی خود جلب کنند و جایگزین آیفون های صوتی و دیگر زنگ های درب شوند. آیفون های تصویری در انواع ساختمان های تک طبقه و چند طبقه نصب می شوند...

دیدگاه کاربران

 • علیرضا گفت: پاسخ

  سلام فتوسل که حدود دو سال کار میکرد جدیدا به صورت چشمک زن شده یعنی روشن وخاموش هر چند ثانیه میشود،فتوسل جدید نیز خرید و نصب کردم همان اشکال را دارد یعنی روشن و خاموش میشود،در صورت امکان راهنمایی فرمایید.

  ایا امکان دارد سیم ها را اشتباه در مورد جدید وصل کرده باشم

 • مجتبی گفت: پاسخ

  عالی بود۰دمتون گرم

 • علی گفت: پاسخ

  با تشکر از راهنمایی و توضیحات واضح شما