انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن


ارور ماشین لباسشویی ال جی یکی از مشکلات رایجی است که برای این دستگاه به وجود می‌آید. در صورتی که نتوانید دلیل ارور ماشین لباسشویی را پیدا کنید، می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد و استفاده از دستگاه را مختل کند و شما را برای شستشوی لباس‌ها به زحمت بیندازد. با آگاهی از معنی هر یک از این ارورها می‌توانید راحت‌تر آن را عیب یابی و برطرف کنید. در این مقاله به معرفی کدهای خطای ماشین لباسشویی ال جی می‌پردازیم تا در صورت مواجه شدن با این مشکلات بتوانید آن را برطرف نمایید. در صورت علاقه به یادگیری تعمیرات و عیب یابی ماشین لباسشویی می‌توانید در دوره آموزش آمورش تعمیرات ماشین لباسشویی آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید: پنهان

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن کد خطا و ارور لباسشویی الجی چیست؟

معمولا در لباسشویی های الجی هنگام بروز مشکل بر روی صفحه نمایش و پنل دستگاه ارور یا کد خطایی نمایش داده می شود. این کد خطا خبر از بروز مشکلی در لباسشویی الجی می دهد. آشنایی با معانی این کدهای خطا به شما کمک می کند که هر چه سریعتر مشکل را شناسایی و رفع کنید. در ادامه مطلب شما را با لیست کدهای خطا لباسشویی الجی آشنا می کنیم.

کد خطای pf لباسشویی ال جی به چه علت است؟

در صورتی که ارور PF در لباسشویی شما دیده شود، علت‌های آن مربوط به اتصالات برقی دستگاه است. در این زمان باید جریان برق در ورودی منزل، پریز و محافظ برق، ایرادات برق در لباسشویی بررسی شود. پس از یافتن علت و رفع آن، می‌توانید به راحتی دستگاه را روشن کنید و از آن استفاده نمایید.

دلیل ارور dE، dE1، dE2، dE4 و dL لباسشویی

ارورهای dE جزء کدهای خطا لباسشویی ال جی می‌باشند که در اکثر موارد به سادگی برطرف خواهند شد. اگر با این ارورها روبرو شدید، حتماً ابتدا از درست بسته شدن درب ماشین لباسشویی و اینکه لباسی مانع از بسته شدن درب نشده باشد، اطمینان حاصل کنید. در صورت بسته بودن درب باید صحت قفل و قطعات درگیر در قفل شدن درب لباسشویی بررسی شود. برای این منظور باید سالم بودن زبانه درب، لولا، لاستیک و میکروسوئیچ درب لباسشویی را چک کنید تا علت را پیدا کنید. در صورت مشاهده ارور dE4 علاوه بر موارد ذکر شده باید حسگر درب لباسشویی را نیز بررسی کنید.

رفع این دسته از ارورها در بسیاری از موارد با درست بسته شدن درب و یک بار خاموش کردن دستگاه و روشن کردن آن قابل انجام است.

ارور dR به چه دلیل روی لباسشویی نشان داده می‌شود؟

اگر خطای dR را روی نمایشگر ماشین لباسشویی خود مشاهده کردید، باید متوجه مشکلات مربوط به سوئیچ درب لباسشویی شوید. یک احتمال دیگر برای این کد خرابی لولا و قفل درب است که می‌تواند این خطا را نشان دهد. در صورتی که دستگاه برای مدت طولانی روشن باشد اما عملیات شستشو را انجام ندهد، این کد روی نمایشگر دیده می‌شود. برای رفع این کد در صورت بیکار بودن دستگاه، یک بار دستگاه را خاموش و روشن کنید تا خطا برطرف شود. اگر قطعات مربوط به درب لباسشویی مشکل داشته باشند، باید پس از عیب یابی آن را عوض کنید.

ارور dR به چه دلیل روی لباسشویی نشان داده می‌شود؟

ارور CL در ماشین لباسشویی

کد خطای CL لباسشویی زمانی دیده می‌شود که قفل کودک فعال باشد. در این صورت نمی‌توان تغییری در برنامه‌های ماشین لباسشویی ایجاد کرد. برای رفع ارور CL در لباسشویی ال جی باید دستتان را به مدت 3 تا 5 ثانیه روی کلید قفل و یا Child Lock نگه دارید تا قفل کودک غیر فعال شود.

ارور CF لباسشویی

اگر خشک کن 100% را فعال کنید و سپس لباسشویی به هر دلیل خاموش شود، موتور فن خشک کن پس از 60 ثانیه کار کردن، متوقف خواهد شد. کد خطای CF روی ماشین لباسشویی نشان می دهد که سیگنال بازخورد در طول کار فن کمتر از 65 ثانیه است. در این زمان باید نسبت به یافتن علت خاموش شدن دستگاه اقدام نمایید تا مشکل را برطرف نمایید.

علت ارور OE لباسشویی ال جی چه مواردی است؟

در صورت مشاهده کد خطا OE باید متوجه مشکلات مربوط به تخلیه آب لباسشویی شوید. عدم تخلیه مناسب می‌تواند به مشکلات فاضلاب، پمپ تخلیه و فیلتر آن، شلنگ تخلیه و همچنین سیم کشی دستگاه ارتباط داشته باشد.

رفع ارور OE لباسشویی ال جی زمانی امکانپذیر است که با بررسی‌های انجام شده از ارتفاع شلنگ تخلیه از زمین در حدود 60 تا 100 سانتیمتر، مسیرهای خروجی و تخلیه ماشین لباسشویی اطمینان پیدا کنید. سپس سالم بودن شلنگ تخلیه را بررسی کنید. در انتها فیلتر پمپ تخلیه را که در قسمت پایین دستگاه است، باز کنید و سپس فیلتر و شلنگ را تمیز کنید تا کد خطای OE لباسشویی شما برطرف شود.

علت ارور OE لباسشویی ال جی چه مواردی است؟

کد خطای UE لباسشویی ال جی

ارور UE لباسشویی ال جی به تعادل لگن ماشین لباسشویی بستگی دارد. در زمانی که ارور UE در ماشین لباسشویی مشاهده شد، باید به مقدار و حجم لباس‌ها، انتخاب برنامه مناسب با لباس‌ها و دور خشک کن دستگاه دقت نمایید. یک بار دستگاه را بدون لباس روشن کنید تا برای یک زمان طولانی کار کند، اگر شستشوی دستگاه کامل و بدون مشکل انجام شد باید به دنبال علت ارور UE باشید.

در صورتی که لباس‌ها در لباسشویی متعادل باشند و دور خشک کن برای لباس‌های بزرگ 400 و لباس‌های کوچک 800 تا 100 دور باشد، باید موتور و برد دستگاه بررسی شود تا در صورت وجود مشکل، آن را برطرف نمایید.

ارور IE لباسشویی ال جی به چه معناست؟

اگر آب وارد لباسشویی نشود، ارور IE روی لباسشویی ال جی نمایان خواهد شد. برای رفع کد خطا IE لباسشویی باید شلنگ ورودی آب به ماشین لباسشویی، آب منزل، همچنین قطعات فیلتر آب، شیر برقی و برد دستگاه بررسی شود. به منظور رفع کد IE لباسشویی باید از تمیز بودن و عملکرد صحیح شیر آب منزل، شلنگ مسیر ورودی آب به دستگاه و فیلتر آب دستگاه مطمئن شوید تا در صورت اشکال در هر یک آن را برطرف نمایید و ارور IE برطرف شود.

ارور لباسشویی ال جی AE یا EI

این دو کد خطا در زمانی که نشت آب از زیر ماشین لباسشویی وجود داشته باشد، بر روی صفه نمایش دستگاه دیده می‌شوند. نشتی می‌تواند از قسمت‌های مختلف لباسشویی مانند شلنگ‌ها و داخل دستگاه به وجود آیند. همچنین در صورت خرابی قطعات برد ماشین لباسشویی، میکروسوئیچ و … دستگاه کدهای EI و یا AE را نشان خواهد داد.

برای رفع کدهای خطای AE یا EI می‌توان  با بررسی اتصالات و شلنگ‌ها نسبت به سالم بودن و تخلیه صحیح آب اقدام کرده و در صورت وجود انسداد و گرفتگی، آن را برطرف نمایید تا ارورها حذف شوند. احتمال دیگری که برای این ارورها وجود دارد این است که زیر ماشین لباسشویی به دلیل شستشوی کف منزل، خیس باشد و دستگاه به اشتباه نشتی را گزارش دهد. در این صورت اجازه دهید چند ساعت زمان بگذرد و فضای زیر دستگاه خشک شود و سپس ارور از روی آن از بین برود.

ارور لباسشویی ال جی AE یا EI

ارور LE در ماشین لباسشویی ال جی

در صورتی که کد خطای LE روی نمایشگر ماشین لباسشویی مشاهده شود به معنی قفل شدن موتور دستگاه است. ااین اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فشار زیاد شستشو به موتور وارد شود. یک علت دیگر برای کد خطا LE ایرادات سیم کشی قطعات لباسشویی مانند موتور، روتور و … می‌باشد که باید بررسی آن‌ها به صورت دقیق انجام شود.

علت کد خطای FE لباسشویی ال جی

ارور FE نشان دهنده پر شدن بیش از حد مخزن لباسشویی از آب یا کف است. این ارور در زمان‌های مختلف مانند شستن، جمع شدن آب و همچنین آبکشی ممکن است دیده شود. اگر در برد مرکزی دستگاه، سوئیچ فشار، نقش در اتصالات سیم کشی یا کابل کشی منتهی به قطعات الکترونیکی مشکلی وجود داشته باشد و یا حجم لباس‌ها کم و سبک باشند این ارور دیده خواهد شد. برای رفع کد خطا FE لباسشویی ال جی باید آن را خاموش و روشن کنید. در صورت نیاز باید قطعات مربوطه بررسی و تعمیر شوند.

ارور PE یکی از خطاهای رایج لباسشویی الجی

ارور ماشین لباسشویی ال جی PE یکی از مشکلات شایع است که به سنسور سطح آب مربوط می‌شود. در صورتی که این خطا را دیدید، باید به مدت 10 ثانیه تا 1 دقیقه ماشین لباسشویی را به طور کامل از برق بکشید. واشر را دوباره به برق وصل کنید و سیستم شستشو را دوباره فعال کنید. اگر مشکل همچنان برقرار بود، باید عواملی مانند سیم کشی در قسمتی که سنسور فشار سطح آب را به برد اصلی متصل می‌کند، را بررسی کنید. در صورت سالم بودن سیم کشی، باید به سراغ سنسور سطح آب بروید تا در صورت لزوم، آن را تعمیر یا تعویض کنید.

 

ارور CD لباسشویی ال جی

ارور CD در ماشین‌های لباسشویی دیده می‌شود که خشک کن هم داشته باشند. پس از خشک کردن لباس‌ها، دستگاه کار خنک کردن لباس‌ها را نیز انجام می‌دهد تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود. شما می‌توانید در صورت مشاهده کد خطای Cd روی یکی از دکمه‌ها بزنید تا حالت خنک کننده لباسشویی کنسل شود و درب باز شود.

ارور CE چه زمانی روی ماشین لباسشویی LG دیده می‌شود؟

در زمان بروز اشکال در موتور دستگاه، اتصال کوتاه و وجود جریان زیادتر در مدار الکتریکی خطای CE روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. همچنین در صورتی که حجم زیادی لباس در لگن ماشین لباسشویی باشد، این ارور دیده خواهد شد. در صورت مشاهده این ارور به مدت 10 تا 15 ثاینه آن را از برق بکشید. پس از اتصال مجدد به برق و روشن کردن آن، اگر باز هم ارور بر روی دستگاه نشان داده شد باید برای بررسی برد الکتریکی، سیم کشی، استاتور موتور، ژنراتور و پایانه‌ها اقدام کنید.

کد خطا SE ماشین لباسشویی الجی

در واقع این ارور به معنی مشکل در عملکرد موتور دستگاه است. گاهی سنسور حرکت و سرعت لگن مشکل دارد، نرم افزار دچار اشکال می‌‎شود یا قطعاتی مانند ژنراتور و یا درایو تسمه آسیب دیده باشند، ارور SE بر روی نمایشگر نشان داده خواهد شد. زمانی که سنسور، سیم کشی یا برد دچار آسیب شده باشند، این ارور را خواهید دید. در این زمان برنامه شستشوی لباسشویی LG متوقف خواهد شد و لگن دیگر نمی‌چرخد.

این کد روی بسیاری از مدل‌های لباسشویی ال جی دیده می‌شود که می‌تواند پس از 30 بار شستشو، باید یک بار شستشوی لگن انجام شود. برای رفع ارور لباسشویی ال جی در این زمان باید 15 تا 20 دقیقه دستگاه را از پریز جدا کرده و دوباره وصل کنید. اگر ارور برطرف نشد، باید روی دکمه Tub Clean دستتان را به مدت 3 ثانیه نگه دارید و سپس روی دکمه Start بزنید تا عملیات شستشوی لگن انجام شود.

کد خطا SE ماشین لباسشویی الجی

ارور tE لباسشویی ال جی

در صورت مشاهده خطای tE باید به وجود مشکل در سنسور گرمایش یا المنت دستگاه شک کنید. رفع این خطا با کشیدن دو شاخه از پریز به مدت 10 ثانیه انجام می‌شود. این دو قطعه را بررسی کنید.

دستگاه را از برق بکشید، اتصالات سیم کشی ترمیستور را چک کنید. اگر سیم‌ها شل باشند، آن‌ها را به درستی متصل کنید. برای بررسی المنت گرمایش لباسشویی باید از مولتی متر استفاده کنید تا از سالم بودن آن اطمینان یابید. در صورتی که مشکلی در آن مشاهده کردید، با تعمیر یا تعویض قطعه ارور tE را برطرف سازید.

ارور EE لباسشویی ال جی

خطا و اشکال در برد اصلی لباسشویی ال جی می‌تواند ارور EE را نشان دهد. رفع این مشکل گاهی با 10 دقیقه قطع برق لباسشویی انجام می‌شود که به دلیل پاک شدن حافظه است. اگر این کار را برای چند بار تکرار کردید و باز هم مشکل وجود داشت به معنی خراب بودن برد الکتریکی دستگاه است. برد دستگاه را عوض کنید تا این مشکل برطرف شود.

کد خطای E1،  E2 و E3 در ماشین لباسشویی LG

اگر کدهای خطای E1 یا E2 را بر روی لباسشویی خود ببینید، به معنی مشکلات مربوط به سنسور دستگاه است که باید با بررسی‌های بیشتر، مشکلات مربوطه پیدا شود. در صورتی که ارور E3 برای ماشین لباسشویی شما به نمایش گذاشته شد، نشان دهنده یک خطای عملیاتی ناشناخته و غیر عادی است که باید با سرویس نسبت به یافتن علت آن اقدام کنید.

خطای tCL لباسشویی ال جی

در صورتی که سنسور موجود در دستگاه تشخیص دهد که لگن تمیز نیست، ارور را به نمایشگر می‌فرستد. در این موقعیت باید تمام قسمت‌ها را تمیز کنید تا این ارور برطرف شود.

ارور HE در لباسشویی الجی

مشکل در سیستم گرمایشی لباسشویی می‌تواند خطای HE را نشان دهد. اگر قطعاتی مانند ترمیستور، هیتر و دیگر اجزای دخیل در گرمایش این دستگاه دچار ایراد باشند، برای یافتن علت آن باید قطعات مختلف را بررسی کنید و نسبت به رفع این موضوع اقدام نمایید.

 

کد خطای dHE در لباسشویی LG

دلیل ارور dHe لباسشویی ال جی مشکلات خشک کن دستگاه است. در صورتی که فن کثیف باشد، لوله یا داکت انسداد داشته باشد و یا سیستم برق آن به صورت موقت خراب شده باشد، این ارور را مشاهده خواهید کرد.

برای بررسی این ارور باید برق را خاموش کنید. فن سیستم گرمایشی لباسشویی را بررسی کنید تا در صورت آلوده و کثیف بودن آن، با تمیز کردن این قطعه مشکل را برطرف سازید. سپس داکت را از لحاظ مسدود بودن، چک کنید. پس از ده دقیقه لباسشویی را راه اندازی کنید. اگر پس از این اقدامات باز هم مشکل برطرف نشد، باید قطعات را تعویض کنید.

کد خطای SUD ماشین لباسشویی ال جی

این ارور در زمانی که کف زیاد در لباسشویی تشخیص داده شود، روی دستگاه دیده می‌شود. در این هنگام چرخش ماشین لباسشویی متوقف شده تا از نشتی جلوگیری کند. در این صورت ممکن است دستگاه به صورت اتوماتیک برای کاهش میزان کف اقدام کند که گاهی می‌تواند تا 2 ساعت زمان ببرد. گاهی زیاد شدن کف به دلیل ایجاد گرفتگی و انسداد یک شلنگ باشد. اگر به این دلیل ارور SUD نمایش داده شده باشد باید گرفتگی را برطرف نمایید تا این مشکل برطرف شود. استفاده بیش از حد از شوینده نیز یکی از علت‌های بروز این کد است که باید میزان کمتری از شوینده برای لباسشویی خود استفاده کنید.

ارور E7 لباسشویی ال جی به چه علت است؟

اگر کد خطا E7 روی لباسشویی‌های Twin Wash دیده شود، نشان دهنده مشکلات در اتصال است. در این صورت اتصالات و نحوه صحیح قرارگیری دستگاه را بررسی کنید تا مشکلات موجود را برطرف نمایید تا خطا از بین برود.

ارور E7 لباسشویی ال جی به چه علت است؟

خطای nE ماشین لباسشویی LG

در صورتی که این خطا را بر روی نمایشگر لباسشویی ببینید، متوجه خواهید شد که هیچ یک از تنظیمات و برنامه‌ها قابل اجرا نیستند و دستگاه به آن‌ها پاسخی نمی‌دهد. اگر فرد روی دکمه START/PAUSE نزند، دستگاه ارور nE را نشان می‌دهد. برای رفع این مشکل می‌توانید دوشاخه دستگاه را از پریز جدا کنید، 20 تا 30 دقیقه پس از آن دستگاه را روشن کنید تا موضوع حل شود.

ارور FF در لباسشویی ال جی به چه معناست؟

این کد به معنای این است که پمپ تخلیه آب دائماً کار می‌کند. برای برطرف کردن آن احتمالاً باید شیر ورودی آب را عوض کنید تا مشکل رفع شود. همچنین در زمانی که فیلتر پمپ تخلیه و یا شلنگ ورودی یا تخلیه آب دچار آسیب بر اثر یخ زدگی شده باشند، این کد دیده می‌شود. در صورت یخ زدگی و بروز ارور FF باید با استفاده از آب داغ آن را برطرف نمایید. هیچ گاه از آب جوش برای باز کردن یخ زدگی قطعات لباسشویی استفاده نکنید.

جمع بندی

ماشین لباسشویی یکی از وسایل پر مصرف هر خانواده به شمار می‌ود. گاهی افراد با مشاهده انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی دچار سردرگمی شده و نمی‌دانند برای رفع آن چه اقداماتی را انجام دهند. برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به ماشین لباسشویی بهتر است در صورتی که کد خطایی بر روی نمایشگرد لباسشویی خود دیدید، پیش از هر اقدام خودسرانه‌ای از یک تعمیرکار حرفه‌ای ماشین لباسشویی کمک بخواهید تا با عیب یابی دقیق و درست آن، نسبت به برطرف کردن مشکل اقدامات مناسب را انجام دهد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران