علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی همراه با راهنمای رفع


نشت آب از زیر ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در ماشین های لباسشویی دیده می شود. بروز این مشکل در لباسشویی دلایل گوناگونی داشته و خرابی قطعات گوناگونی در این دستگاه باعث نشتی آب از لباسشویی می شود. اگر ماشین لباسشویی شما نیز با مشکل نشتی روبه رو است و می خواهید با علت بروز این مشکل و نحوه رفع آن آشنا شوید توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید. در این مطلب به بررسی علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی و نحوه رفع این مشکل می پردازیم.

در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی نیز به طور کامل این مشکل به همراه دیگر مشکلات ماشین لباسشویی به شما آموزش داده می شود.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

چرا از زیر ماشین لباسشویی آب نشت می کند؟

نشت آب از ماشین لباسشویی از مشکلات رایج ماشین لباسشویی بوده و بنا به دلایل گوناگونی رخ می دهد. اگر از زیر ماشین لباسشویی شما آب نشت می کند نگران نباشید، با راهکارهایی که در این بخش به آن اشاره می کنیم به سادگی می توانید این مشکل را رفع کنید.

چرا از زیر ماشین لباسشویی آب نشت می کند؟

1.فرسوده شدن شیلنگ ها علت نشت آب از ماشین لباسشویی

خرابی و پارگی شیلنگ ها و اتصالات، از متداول ترین علل نشت آب ماشین لباسشویی محسوب می شود.

برای ورود، انتقال، خروج و تخلیه جریان آب، از شیلنگ های مختلفی مانند شیلنگ ورودی آب، شیلنگ داخلی آب و شیلنگ تخلیه آب در ساختار دستگاه های لباسشویی استفاده می گردد. بروز هرگونه پارگی و فرسودگی در این شیلنگ ها می تواند منجر به نشت آب از دستگاه شود.

پارگی شیلنگ ورودی آب

شیلنگ ورودی آب، از یک سمت به قسمت پشت ماشین لباسشویی و شیر برقی ورودی و از سمت دیگر به شیر آب لوله کشی ساختمان متصل می شود. برای اطمینان حاصل کردن از سالم بودن این شیلنگ می بایست از اتصال صحیح سر شیلنگ با لباسشویی و شیر آب ورودی مطمئن شوید.

در صورت شل بودن سر شیلنگ ها، لازم است که با استفاده از آچار مخصوص نسبت به سفت کردن آنها اقدام کنید. همچنین، در صورت مشاهده پارگی یا پوسیدگی در ظاهر شیلنگ، باید در اسرع وقت شیلنگ فرسوده شده را تعویض کنید.

پوسیدگی شیلنگ تخلیه آب

پوسیدگی و پارگی این شیلنگ نیز می تواند موجب نشت آب از لباسشویی شود. در صورت خراب بودن شیلنگ تخلیه، در هنگام چرخش دیگ لباسشویی، شاهد خارج شدن آب از آن خواهید بود.

اطمینان حاصل کردن از مسدود نبودن مسیر شیلنگ، تعویض شیلنگ در صورت وجود شکاف یا پوسیدگی، بررسی وضعیت اتصالات شیلنگ و مطمئن شدن از متصل بودن شیلنگ تخلیه به خروجی فاضلاب، از اقدامات کاربردی در جهت رفع مشکل نشت آب ماشین لباسشویی به شمار می رود.

خراب شدن شیلنگ داخلی آب

انتقال جریان آب از شیر برقی دستگاه به مخزن جا پودری، از طریق شیلنگ های داخلی ماشین لباسشویی صورت می گیرد. بروز مشکل در این شیلنگ ها، خارج شدن آب از دستگاه در هنگام انجام فرآیند آبگیری را در پی خواهد داشت. برای بررسی و ارزیابی این شیلنگ می بایست درب ماشین لباسشویی به صورت کامل باز شود.

2.نشت آب از زیر لباسشویی به علت خراب شدن پمپ تخلیه لباسشویی

خرابی پمپ تخلیه دستگاه را می توان از دیگر دلایل نشت آب ماشین لباسشویی قلمداد نمود. فرآیند تخلیه آب از لباسشویی توسط پمپ تخلیه انجام می شود.

پمپ تخلیه در نظر گرفته شده برای ماشین لباسشویی بسته به نوع و مدل آب، الکتریکی، تسمه ای یا درایو مستقیم می باشد. این قطعه در قسمت پایین و جلوی دستگاه قرار دارد.

بروز نشتی از زیر ماشین لباسشویی در هنگام انجام فرآیند شستشو، حکایت از خرابی پمپ تخلیه دستگاه دارد. در صورت اطمینان حاصل کردن از خرابی این قطعه، چاره ای به جز تعویض آن باقی نمی ماند.

 

3.پارگی لاستیک دور درب لباسشویی

یکی دیگر از دلایل نشت آب از لباسشویی به فرسودگی و خرابی لاستیک دور درب دستگاه مربوط می شود. خرابی لاستیک دور درب، از مشکلات رایج لباسشویی های مدل درب از جلو تلقی می گردد.

پارگی لاستیک دور درب لباسشویی در صورت خرابی این قطعه، پس از پر شدن مخزن آب لباسشویی، از درب آن جریان آب به بیرون نشت می کند. در صورت پارگی، پوسیدگی یا شکاف در لاستیک درب، تعویض سریع آن، از مناسب ترین راهکارها به شمار می رود.

4.بروز اشکال در دریچه شیر ورودی آب علت نشت آب ماشین لباسشویی

انتقال جریان آب از شیلنگ ورودی به لباسشویی، از مهم ترین وظایف دریچه شیر ورودی قلمداد می گردد. این قطعه به مرور زمان، دچار رسوب گرفتگی و زنگ زدگی شده و به تدریج کارایی خود را از دست می دهد. در نتیجه این امر در هنگام ورود جریان آب، از اطراف شیر، نشتی بروز پیدا می کند.

با بررسی و ارزیابی شیر آب ورودی می توان از سلامت و سالم بودن آن مطمئن شد. در صورت خرابی این قطعه بایستی در کوتاه ترین بازه زمانی نسبت به تعویض آن مبادرت ورزید.

5.ساییدگی کاسه نمد و بلبرینگ

از دیگر علل نشت آب ماشین لباسشویی می توان به فرسودگی و ساییدگی کاسه نمد و بلبرینگ، اشاره نمود. بلبرینگ و کاسه نمد از قطعات حائز اهمیت این دستگاه ها محسوب می شوند.

در صورت خرابی این قطعات، در هنگام انجام فرآیند آبگیری و چرخیدن دیگ، جریان آب از ماشین لباسشویی خارج می گردد.

تراز نبودن دقیق پایه های لباسشویی، بی کیفیت و نامرغوب بودن قطعات و گذشت زمان، از مهم ترین علل خرابی و فرسودگی کاسه نمد و بلبرینگ دستگاه می باشند. برای تشخیص و دسترسی به این قطعات باید قاب های کناری ماشین لباسشویی باز شوند.

 

6.نشت آب از لباسشویی به علت خرابی هیدروستات و سوئیچ فشار

در مواقعی، علت نشت آب ماشین لباسشویی را باید در معیوب شدن هیدروستات و سوئیچ فشار دستگاه جستجو کرد. کنترل سطح آب دستگاه بر عهده این قطعه می باشد.

قطعه هیدروستات غالبا در زیر دیگ یا پشت کنترل پنل دستگاه قرار می گیرد. در مواقع پر شدن مخزن به اندازه کافی و رسیدن فشار به بازه استاندارد، در اثر باز شدن سوئیچ، شیر برقی از ورود آب به مخزن جلوگیری می کند. در صورت بروز مشکل در سیستم کنترل فشار، سوئیچ آن باز نشده و شیر برقی باز می ماند. به همین جهت، جریان آب از دیگ لباسشویی نشت کرده و به محیط بیرون ریخته می شود.

7.ترک خوردگی جا پودری دلیل نشت آب از لباسشویی

فرسودگی جا پودری، از دیگر علل نشت آب ماشین لباسشویی تلقی می گردد. مشاهده رد آب در قسمت زیر جا پودری و بدنه، خبر از نشت آب از جا پودری دستگاه می دهد.

ترک خوردگی جا پودری دلیل نشت آب از لباسشویی ایجاد شکاف در جا پودری، جدا شدن اتصالات و تجمع رسوبات بر منافذ جا پودری، می تواند منجر به نشت آب از این قسمت ماشین لباسشویی شود. در داخل جا پودری شیلنگ هایی وجود داشته که به مرور زمان دچار رسوب گرفتگی می شوند.

در صورت عدم رسوب زدایی و متعاقب آن، بسته شدن مسیر شیلنگ ها، موجب نشت آب از جا پودری دستگاه می گردد. وارد شدن آب با فشار زیاد از قسمت شیر برقی و بسته بودن منافذ، از عمده ترین دلایل نشتی آب از جا پودری لباسشویی می باشد.

استفاده از پودر مخصوص ماشین لباسشویی، تمیز کردن لباسشویی و جا پودری با استفاده از مواد شوینده و مسواک و عدم پر کردن مخزن بیش از حد استاندارد، از اقدامات موثر در جهت جلوگیری از جرم گرفتن و بسته شدن منافذ جا پودری و گرفتگی مسیر شیلنگ های داخلی دستگاه تلقی می گردد.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی با فنی برق 

تعمیرات لوازم خانگی یکی از دوره های پرطرفدار در این مجتمع آموزشی است که به دلیل بازار کار عالی که دارد در صورت یادگیری آن می توانید یک شغل پولساز را برای خود راه اندازی کنید.این مجتمع آموزشی علاوه بر دوره فوق کلاس های آموزشی بسیاری برگزار می شود. آموزش تعمیرات موبایل، آموزش برق ساختمان، آموزش تعمیرات کولر گازی و . . . برخی از دیگر دوره های پرطرفدار در مجتمع آموزشی فنی برق است.

4.7/5 - (4 امتیاز)
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

آخرین مقالات تعمیر لوازم خانگی

22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

ابزارهای دقیق در مشاغل فنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در صورتی که ابزارهای ضروری را نداشته باشید، دچار سردرگمی در تشخیص مشکلات دستگاه‌ها و یا عدم توانایی در تعمیر آن‌ها خواهید شد...

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

علت سر و صدای ماشین ظرفشویی چیست؟

سر و صدای ماشین ظرفشویی می‌تواند موجب کلافگی افراد شود به گونه‌ای که دیگر تمایلی به استفاده از این دستگاه کاربردی نداشته باشند. ماشین ظرفشویی به دلیل اینکه نیاز نیست چند ساعت برای شستن ظرف‌ها هدر برود و همچنین میزان آب مصرفی در زمان شستشو با ماشین ظرفشویی نیز کمتر از حالت شستن ظرف‌ها با […]...

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن

ارور ماشین لباسشویی ال جی یکی از مشکلات رایجی است که برای این دستگاه به وجود می‌آید. در صورتی که نتوانید دلیل ارور ماشین لباسشویی را پیدا کنید، می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد و استفاده از دستگاه را مختل کند و شما را برای شستشوی لباس‌ها به زحمت بیندازد...

راهکارهای طلایی برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

راهکارهای طلایی برای تمیز کردن ماشین لباسشویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. ضدعفونی و تمیز نکردن ماشین لباسشویی مشکلات گوناگونی از قبیل بوی بد ماشین لباسشویی را برای این دستگاه ایجاد می کند...

دیدگاه کاربران