بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی


شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از بهترین مشاغل درآمدزا در میان مشاغل فنی است که با توجه به اهمیت بردهای الکترونیکی و تخصصی بودن تعمیرات آن از بازار کار عالی برخوردار می باشد.

 

 

در صورتی که قصد ورود به مشاغل فنی را دارید به شما اطمینان می دهیم که این شغل از بازار کار عالی برخودار بوده و می تواند آینده شغلی شما را متحول کند البته اگر آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را به صورت کامل دیده باشید. در این مقاله به صورت جامع به بررسی این شغل فنی و نحوه ورود و درآمدزایی از آن می پردازیم.

معرفی شغل تعمیرات برد الکترونیکی

شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از تخصصی ترین مشاغل فنی می باشد. تعمیرکار برد الکترونیک شخصی است که با انواع قطعات و مشکلات برد آشنا بوده و مهارت لازم در کار با ابزارهای تعمیرات برد را جهت تعمیر و عیب یابی صحیح انواع بردهای الکترونیکی را دارد.

معرفی شغل تعمیرات برد الکترونیکیبازار کار تعمیرات بردهای الکترونیکی

بردهای الکترونیکی یکی از مهم ترین قطعات در لوازم برقی هستند و نقش مهمی در کارکرد صحیح این لوازم دارند. بروز مشکل در برد و قطعات آن مشکلاتی را در لوازم الکترونیکی ایجاد کرده و برخی موارد کارکرد آن را به طور کامل قطع می کند.

بدون شک بردهای الکترونیک نیز همانند دیگر قطعات با گذشت زمان بنا به دلایل گوناگونی مستهلک شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. از آنجایی که هزینه تعویض لوازم الکترونیکی در مقایسه با تعمیرات آنها بسیار بالا می باشد بنابراین تعمیر بردهای الکترونیکی بهترین گزینه هنگام بروز مشکل در آنها می باشد.

با توجه به پیچیده بودن ساختار بردهای الکترونیکی تعمیرات آن امری تخصصی بوده و همین امر شغل تعمیرات برد الکترونیکی را به یکی از مشاغل تخصصی با درآمد خوب و بازار کار عالی در ایران و سایر کشورها تبدیل کرده است. شغلی که ورود به آن آسان بوده و تنها کافیست مهارت های مورد نیاز آن را کسب نمایید.

درآمد تعمیر برد الکترونیکی

میزان درآمد تعمیرکار بردهای الکترونیکی وابسته به عوامل گوناگونی است. با توجه به تخصصی بودن تعمیرات برد، دانش و مهارت مهم ترین عامل تاثیرگذار بر میزان درآمد تعمیر برد می باشد. در صورتی که از مهارت بالایی برخوردار بوده و بتوانید انواع برد ساده و پیشرفته را عیب یابی و تعمیر نمایید می توانید از درآمد بالایی در این شغل بهره مند شوید.

البته میزان مشتری مداری، کیفیت و ضمانت ارائه خدمات، تبلیغات، سرعت عمل و خوش قولی از دیگر فاکتورهای تاثیر گذار بر درآمد این حرفه می باشد.

به طور کلی می توان متوسط درآمد 25 تا 30 میلیون تومانی را برای این شغل در نظر داشت.

در صورتی که می خواهید درآمد بالایی در این شغل به دست آورید توصیه می کنیم:

  • دانش و مهارت خود را توسعه دهید.
  • اقدام به دریافت مدرک فنی حرفه ای نمایید.
  • مشتری مدار باشید و با احترام با مشتری برخورد داشته و رضایت او را به دست آورید.
  • با توجه به اهمیت بردهای الکترونیک، سرعت عمل داشته و در تاریخ و زمان مشخص مشکلات را رفع کرده و به مشتری تحویل دهید.
  • برای کار ارئه شده ضمانت نامه دهید.
  • تبلیغات داشته باشید، در کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی تبلیغ کنید. در سایت هایی مانند دیوار و شیپور به صورت رایگان آگهی ثبت کنید. تبلیغات چاپی و بنری یا تراکتی را فراموش نکنید.

مهارت های لازم برای ورود به شغل تعمیرات برد

با توجه به حساس و پیچیده بودن بردهای الکترونیکی تعمیرات آنها امری تخصصی بوده و نیازمند آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی و یادگیری مهارت های مورد نیاز آن می باشد.

به طور کلی یک تعمیرکار برد الکترونیک می بایست با مهارت های زیر آشنایی لازم را داشته باشد:

مهارت های لازم برای ورود به شغل تعمیرات برد1. شناخت انواع بردهای الکترونیکی و کاربردها و ویژگی های هر یک

بردهای الکترونیکی انواع گوناگونی دارند که هر یک ویژگی های داشته و برای دستگاه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. یک تعمیرکار برد الکترونیک پیش از هر اقدامی می بایست با انواع برد الکترونیک، ویژگی ها و کاربردهای آنها آشنا باشد.

2. آشنایی با قطعات قرار گرفته بر روی بردهای الکترونیکی

بر روی بردهای الکترونیکی قطعات گوناگونی از جمله: خازن، مقاومت، دیود،ترانزیستور و غیره وجود دارد که هر یک ویژگی هایی داشته و نقشی در برد بر عهده دارد. برای تعمیر صحیح برد الکترونیک می بایست با هر یک از قطعات و ویژگی های آنها آشنایی داشته باشید تا در صورت بروز مشکل بدون اتلاف وقت قطعه معیوب را شناسایی و تعمیر یا تعویض نمایید.

3. آشنایی با ابزارهای تعمیرات برد و نحوه کار با آنها

ابزارهای گوناگونی برای تعمیر بردهای الکترونیکی وجود دارد. هیتر و هویه، مولتی متر، اسیلوسکوپ برخی از این ابزارها می باشند.

یک تعمیرکار حرفه ای برد می بایست با این ابزارها و نحوه استفاده از آنها آشنایی داشته باشد. زیرا در صورت استفاده نامناسب از ابزارها یا به کارگیری ابزار نامناسب برای عیب یابی برد امکان آسیب دیدن به دیگر قطعات قرار گرفته بر روی برد وجود دارد.

آشنایی با ابزارهای تعمیرات برد و نحوه کار با آنها

4. آشنایی با مراحل تعمیرات برد الکترونیکی

تعمیر برد الکترونیکی مستلزم رعایت مراحلی است. برای تعمیر ابتدا می بایست برد را از دستگاه جدا کرده و قطعات و اتصالات آن را بررسی کرده و مشاهده کنید که آیا اتصالات قطع نشده و قطعات تغییر رنگ نداشته یا اثری از سوختگی در آنها دیده نمی شود، همچنین بررسی کنید که اشیای خارجی بر روی برد قرار نگرفته باشد. در صورتی مشاهده هر یک موارد ذکر شده قطعه دارای مشکل را تعویض یا اتصالات را محکم کنید.

در صورتی که هیچ یک از علائم ذکر شده در برد دیده نشد، می بایست با مولتی متر به تست قطعات الکترونیکی برد بپردازید.

در دوره های تعمیرات برد الکترونیکی به صورت تخصصی کلیه مراحل لازم برای تعمیر و عیب یابی انواع برد به صورت عملی آموزش داده می شود.

5. عیب یابی و تعمیر انواع برد ساده و پیشرفته

همانطور که می دانید امروزه بردهای الکترونیکی در تمامی لوازم الکترونیک به کار برده می شوند. در صورتی که می خواهید به عنوان یک تعمیرکار ماهر وارد بازار کار برد شوید می بایست مهارت لازم در تعمیر انواع برد پیشرفته و ساده از جمله بردهای صنعتی، برد لوازم خانگی، آسانسور، پکیج و کولر گازی و غیره را داشته باشید.

سرمایه لازم برای ورود به بازارکار تعمیر برد الکترونیکی

خوشبختانه شغل تعمیرات بردهای الکترونیک جز آن دسته از مشاغلی است که برای ورود به آن نیاز به سرمایه بالایی نداشته و شما می توانید در ابتدا با داشتن سرمایه 5 تا 10 میلیون تومانی کار خود را آغاز کرده و پس از کسب تجربه و درآمد شغل خود را توسعه دهید.

هزینه های ورود به بازار کار تعمیرات برد به چند بخش تقسیم می شوند. که در ادامه به آنها می پردازیم.

سرمایه لازم برای ورود به بازارکار تعمیر برد الکترونیکی

1- هزینه یادگیری تعمیرات برد الکترونیکی

اولین هزینه که مهم ترین هزینه برای ورود به این شغل نیز می باشد، هزینه یادگیری تعمیرات برد می باشد. برای یادگیری تعمیرات برد الکترونیکی روش های متفاوتی وجود دارد. می توانید مدت زمانی را به شاگردی بپردازید یا کتاب ها، ویدئوها و جزوات تعمیرات برد را مطالعه نمایید، همچنین می توانید در دانشگاه به تحصیل در رشته الکترونیک بپردازید. اما این روش ها هر کدام معایبی از قبیل طولانی بودن زمان آموزش، نداشتن فرصت کار عملی، نداشتن مدرک و غیره دارند.

بهترین راه برای یادگیری تعمیرات برد شناسایی بهترین آموزشگاه تعمیرات برد الکترونیکی و شرکت در دوره های آن است. زیرا در این دوره ها ضمن آموزش تئوری صفر تا صد تعمیرات برد فرصت تمرین عملی و رفع اشکال برای شما فراهم شده و بدین ترتیب در مدت زمان کوتاهی می توانید صفر تا صد تعمیرات انواع برد را زیر نظر اساتید متخصص یاد بگیرید.

هزینه یادگیری تعمیرات برد حدود 2 میلیون تومان است، که با ورود به این شغل در مدت زمان کوتاهی این هزینه جبران خواهد شد.

2- هزینه خریداری ابزارهای تعمیرات برد

یکی از دیگر هزینه های لازم برای ورود به این حرفه هزینه مربوط به خرید تجهیزات و ابزارهای تعمیرات برد است. برای ورود به این شغل شما به ابزارهای از جمله: انواع انبردست، هویه، هیتر، انواع پیچ گوشتی، دریل، خمیر قلع، آی سی کش و اسپری فریز، آچار ستاره ای، دم باریک، مته، مایع فلکس، اسفنج نسوز و چسب، مولتی متر و غیره نیاز دارید. که با هزینه 3 تا 5 میلیونی می توانید این ابزار را تهیه نمایید.

3- هزینه اجاره و رهن مغازه

این هزینه در صورتی است که قصد اجاره یا رهن مغازه داشته باشید و متناسب با متراژ، موقعیت مکانی، شهر انتخابی متفاوت می باشد.

گرفتن جواز کسب و هزینه های مربوط به آن، هزینه تبلیغات برخی از دیگر هزینه لازم برای ورود به این شغل می باشند.

تعرفه تعمیرات برد الکترونیکی

هزینه تعمیرات برد الکترونیکی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • نوع برد: بردهای الکترونیکی انواع مختلفی دارند و هر کدام پیچیدگی و قیمت متفاوتی دارند. به طور کلی، بردهای الکترونیکی پیچیده تر که قطعات بیشتر و گران تری دارند، گران تر تعمیر می شوند.
  • میزان آسیب: میزان آسیب به برد الکترونیکی نیز بر هزینه تعمیرات آن تاثیر می گذارد. بردهایی که آسیب کمتری دیده اند، معمولاً ارزان تر تعمیر می شوند.
  • قطعات یدکی: قیمت قطعات یدکی نیز بر هزینه تعمیرات برد الکترونیکی تاثیر می گذارد. قطعات یدکی نایاب یا گران قیمت می توانند هزینه تعمیرات را افزایش دهند.
  • مهارت تعمیرکار: مهارت و تجربه تعمیرکار نیز بر هزینه تعمیرات برد الکترونیکی تاثیر می گذارد. تعمیرکاران با تجربه بیشتر معمولاً هزینه بالاتری برای خدمات خود دریافت می کنند.

با این حال، به طور کلی می توان گفت که هزینه تعمیرات برد الکترونیکی در ایران بین 50 هزار تومان تا 5 میلیون تومان متغیر است.

در این مقاله به بررسی شغل تعمیرات برد و نحوه ورود به آن پرداختیم. در صورتی که قصد دارید یک تعمیرکار حرفه ای تعمیرات برد الکترونیکی شوید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات برد فنی برق ثبت نام نمایید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره 02166121029 تماس حاصل نمایید.

4.8/5 - (130 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران