اجزای اصلی برد الکترونیکی

5 دقیقه زمان مطالعه

بردهای الکترونیکی جزئی از تمامی وسایل الکترونیکی هستند و کاربرد وسیعی دارند. تلویزیون، یخچال و سایر لوازم الکتریکی؛ در دنیایی که وسایل الکترونیکی زیادی مانند تلفن همراه و تبلت استفاده می شود، وجود افرادی که با تجهیزات الکترونیکی آشنایی کامل دارند ضروری است. در ادامه اجزای اصلی برد الکترونیکی را معرفی خواهیم کرد. در این صورت اگر افراد هنگام استفاده از هرگونه تجهیزات الکترونیکی دچار مشکل شدند می توان به آنها مراجعه کرد تا برد الکترونیکی تجهیزات بررسی و تعمیر شود. بردهای الکترونیکی که بخش مهمی از تجهیزات الکترونیکی هستند از قطعات مختلف الکترونیکی و تمامی قطعات متصل به برد تشکیل شده اند و در صورت آسیب دیدگی یا عدم کارکرد صحیح بر عملکرد برد الکترونیکی تاثیر می گذارند.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات برد الکترونیکی در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی شرکت کنید.

معرفی اجزای اصلی برد الکترونیکی

اجزای اصلی برد الکترونیکی به دو دسته کلی قطعات فعال و قطعات غیرفعال تقسیم می شوند. قطعه ای که توانایی کنترل جریان را دارد قطعه فعال نامیده می شود. ترانزیستورها، لوله های خلاء و یکسو کننده های کنترل شده با سیلیکون، همه اجزای فعال بردهای الکترونیکی هستند. از سوی دیگر، قطعات الکترونیکی که نمی توانند جریان را از طریق سیگنال های الکترونیکی کنترل کنند، قطعات غیرفعال نامیده می شوند. خازن ها، سلف ها، مقاومت ها و دیودها اجزای الکترونیکی غیرفعال روی یک برد هستند. اکنون اجزای اصلی برد الکترونیکی را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

اجزای اصلی برد الکترونیکی

حتما مطالعه نمایید: آشنایی با لمینت های برد مدار چاپی

مقاومت 

یکی از مهمترین اجزای اصلی برد الکترونیکی مقاومت است. مقاومت ها در دو نوع ثابت و متغیر تولید می شوند. از این قطعه الکترونیکی برای کاهش جریان و افت ولتاژ استفاده می شود و بسته به کاربرد برد الکترونیک مقدار مشخصی بر روی برد نصب می شود. مقاومت ها نیز به دو دسته معمولی و ذوب شده یا سیمی تقسیم می شوند. مقاومت های معمولی مکعبی شکل و به رنگ آبی، مشکی یا سبز هستند، مواقعی که برد خراب می شود، احتمال اینکه مشکل از مقاومت باشد بسیار ناچیز است. مقاومت های ریخته گری یا سیمی به شکل یک مکعب مستطیل شکل هستند و معمولاً یک عدد روی آنها نوشته شده است. بر خلاف مقاومت های معمولی، احتمال آسیب دیدن این مقاومت ها و ایجاد مشکل در مدارهای الکتریکی زیاد است. برای آشنایی بیشتر مقاله” آشنایی با انواع مقاومت” را مطالعه نمایید. برای بررسی مقاومت، استفاده از مولتی متر ضروری است. مولتی متر را در حالت بیپ قرار دهید و دو سر مقاومت را لمس کنید تا صدای بوق را بشنوید. اگر این اتفاق نیفتد، به این معنی است که مقاومت آسیب دیده است. برای اطلاع بیشتر حتما مقاله “نحوه تست قطعات الکترونیکی با مولتی متر” را مطالعه نمایید.

خازن 

خازن ها به دو نوع سرامیکی و الکترولیتی تقسیم می شوند. خازن های سرامیکی معمولاً قهوه ای یا خاکستری رنگ هستند و شماره ندارند. در حال حاضر خازن های الکترولیتی در رنگ های قهوه ای یا مشکی تولید و عرضه می شوند و سازنده معمولا کد و مقدار ولتاژ را چاپ می کند. انواع دیگر خازن ها عبارتند از خازن های قطبی، خازن های غیر قطبی، خازن های متغیر و خازن های متغیر. نحوه آزمایش خازن ها برعکس نحوه آزمایش مقاومت الکتریکی است. یعنی مولتی متر را در موقعیت بوق قرار دهید و میله های آن را به دو سر خازن لمس کنید. اگر صدای بوق را شنیدید یعنی خازن خراب است و اگر صدا را نمی شنوید به این معنی است که خازن مشکلی ندارد.

خازن 

 دیود 

دیودها در مدارهای الکتریکی نقش های متفاوتی دارند. آنها قرار است سیگنال های ac را به سیگنال های dc تبدیل کرده و ولتاژ را تنظیم کنند. از سوی دیگر، دیودها جریان یک طرفه را نیز فراهم می کنند، به این معنی که اجازه می دهند جریان فقط در یک جهت جریان یابد. به دلیل نقش دیودها در مدارهای الکترونیکی به آنها یکسو کننده نیز می گویند. دیودها در انواع مختلفی از جمله دیودهای نوری، دیودهای زنر و دیودهای حساس به نور تولید می شوند. برای تست دیود، مولتی متر شما باید قابلیت تست دیود را داشته باشد. مولتی متر را روی حالت تست دیود قرار دهید و دو پایه دیود را لمس کنید. حالا میله ها را عوض کنید و هر کدام را روی پایه دیگر ببرید. اگر مولتی متر در یکی از حالت ها عددی را نشان دهد به این معنی است که دیود سالم است اما اگر عدد در هر دو حالت روی نمایشگر مولتی متر ظاهر شود یا در هر دو حالت عددی نشان داده نشود به این معنی است که دیود آسیب دیده است و نیاز به تعویض دارد.

سوئیچ

سوئیچ وظیفه قطع، اتصال و تغییر جریان در مدار را بر عهده دارد. کلیدهای مکانیکی معمولاً در مدارهای الکتریکی استفاده می شوند. انواع مختلفی از کلیدها وجود دارد که می توان از آنها در سیم کشی برق استفاده کرد. این کلیدها عبارتند از: کلید فشاری، سوئیچ فشاری، سوئیچ بریک و غیره

حتما مطالعه نمایید: مبانی برد مدار چاپی؛ اصول طراحی و ساخت آن ها

ترانزیستور

ترانزیستورها یکی از اجزای اصلی برد الکترونیکی هستند که برای دریافت و جفت یا تقویت سیگنال های الکترونیکی استفاده می شوند. در برد الکترونیکی موبایل از ترانزیستورها برای انتقال صدا به بدنه استفاده می شود. برای ساخت ترانزیستور از نیمه هادی هایی مانند سیلیکون و ژرمانیوم استفاده می شود. ترانزیستورها در انواع مختلفی مانند ترانزیستور NPN، ترانزیستور PNP و فوتوترانزیستور ساخته می شوند. برای اینکه بتوانید ترانزیستور را با مولتی متر تست کنید، باید آن را در حالت تست دیود قرار دهید و سپس پیدا کنید که کدام پایه ترانزیستور به دو پایه دیگر منتهی می شود. اگر پایه به سیم مشکی وصل شود به این معنی است که ترانزیستور منفی است اما اگر پایه به سیم قرمز وصل شود به معنی مثبت بودن ترانزیستور است.

ترانزیستور

القاگر یا سلف

سلف را سیم پیچ نیز می گویند. سلف یک مدار دو طرفه غیرفعال است که انرژی الکتریکی را به شکل میدان مغناطیسی برای مدت زمانی که جریان جریان دارد ذخیره می کند. مهمترین چیز در مورد سلف مقاومت در برابر تغییرات ولتاژ مدار است. مقدار یک سلف معمولاً به صورت کدهای رنگی روی آن نوشته می شود. اگر مقدار سلف یا اندوکتانس مشخص نشده باشد، باید توسط دستگاه تعیین شود.

حتما مطالعه نمایید: نحوه صحیح تست قطعات الکترونیکی

کریستال

از کریستال ها در مدارهای الکتریکی برای تثبیت فرکانس نوسانگر استفاده می شود. فرکانس هایی که می توانند کنترل کنند اغلب روی آنها حک می شود و با حرف X یا عبارت XTAL در مدارهای الکتریکی نشان داده می شود. باتری (منبع تغذیه) همه باتری را می شناسند و متداول ترین قطعه خریداری شده در این لیست که توسط مهندسان الکترونیک و علاقمندان مورد استفاده قرار می گیرد. مردم از این وسیله کوچک برای تامین انرژی در فعالیت های روزانه خود استفاده می کنند. لامپ، اسباب بازی، شارژر و غیره در PCB، باتری اساسا انرژی شیمیایی را ذخیره می کند و آن را به انرژی الکترونیکی تبدیل می کند که می تواند برای تغذیه مدارهای مختلف روی برد استفاده شود. آنها از یک مدار خارجی برای انتقال الکترون ها از یک الکترود به الکترود دیگر استفاده می کنند. این یک جریان الکتریکی کاربردی (اما محدود) تولید می کند.

مدار های مجتمع

مدارهای مجتمع منبع تغذیه همه  PCBها هستند. باتری ها ممکن است منبع تغذیه باشند، اما مدارهای مجتمع، مولدهای برق هستند. این ویفرهای کوچک حاوی هزاران (یا میلیون ها) ترانزیستور، مقاومت و خازن هستند. به همین دلیل، می توانید قدرت را روی برد مدار چاپی تقویت، نوسان و دستکاری کنید و بسیاری از عملکردهای برد دیگر را انجام دهید. مدار مجتمع، همانطور که از نامش پیداست، اساساً مداری است که با کوچک سازی روی برد PCB یکپارچه شده است. این اجزای ویفر مانند معمولاً از سیلیکون ساخته شده و در یک محفظه پلاستیکی محصور شده است. مدارهای مدرن می توانند از فناوری دیجیتال یا آنالوگ جهت انجام محاسبات استفاده کنند. این نوع فناوری بیشتر دو نوع مدار مجتمع دیجیتال و آنالوگ تعریف می شود.

مدار های مجتمع

حتما مطالعه نمایید: معرفی انواع منابع تغذیه DC و عملکرد آن ها

سنسور یا حسگر

و در نهایت کم استفاده ترین قطعات در مدارهای الکترونیکی سنسورها هستند. آنها اجزای الکترونیکی بسیار ساده ای هستند که ورودی فیزیکی یا تغییرات محیطی را “احساس” می کنند و بر این اساس واکنش نشان می دهند. نوع ورودی می تواند از تغییرات گرما، نور و رطوبت گرفته تا فشار، نویز، حرکت یا موارد دیگر متفاوت باشد. پاسخ دریافت شده توسط دستگاه یک سیگنال الکتریکی است که مربوط به هر نوع تغییری است که آنها تشخیص داده اند. این سیگنال به قسمت های دیگر برد یا PCB ارسال می شود. هنگامی که این حسگرها برنامه ریزی می شوند، یک خروجی به شکل یک صفحه نمایش قابل خواندن توسط انسان یا سیگنال اضافی به شکل بازخوانی ارسال شده به صورت الکترونیکی برای خواندن یا پردازش تولید می کنند. سنسورهای PCB معمولا انرژی فیزیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. به این ترتیب، سنسور یک نوع مبدل است. سنسورها بسیار انعطاف پذیر هستند و می توانند در اشکال مختلف ارائه شوند. همچنین می تواند یک دیود قرمز مانند LED قرمز روی کنترل تلویزیون باشد که روشن یا خاموش بودن دستگاه را نشان می دهد.

تعویض قطعات الکترونیکی برد

برای تعویض هر قسمت از قطعات روی برد باید اتصال به برد را با لحیم کاری ذوب کنید. سپس با انبردست پایه ها را بلند کرده و آن را از روی برد جدا کنید. حالا به همین ترتیب قسمت جدید را وارد کرده و پایه های قطعه را با هویه به برد وصل کنید. مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش نصب کولر گازی، آموزش نصب پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *