همه چیز درباره نحوه گرفتن جواز کسب + ثبت نام اینترنتی جواز کسب


جواز کسب، جواز تاسیس یا پروانه کسب پروانه ای است که از طریق آن می توانید کسب و کاری راه اندازی کنید. برای راه اندازی کسب و کار و تاسیس مغازه تعمیرات موبایل، لوازم خانگی، سوپرمارکت یا هر مغازه دیگری و به منظور قانونی کردن فعالیت، باید نسبت به گرفتن جواز کسب از طریق ثبت نام پروانه کسب اقدام کنید.

یادداشت پیش رو به راهنمای اخذ جواز تاسیس است که به صورت مرحله به مرحله به آموزش ثبت درخواست جواز کسب، نحوه ثبت نام جواز کسب پرداخته و شما را با هزینه گرفتن جواز کسب سال 1401، مدارک و شرایط لازم برای دریافت این جواز، مدت زمان گرفتن جواز کسب و بسیاری از موارد دیگر آشنا می کند.

جواز یا پروانه کسب چیست؟

جواز کسب، اجازه ای است که به افراد جهت راه اندازی کسب و کار برای محلی مشخص یا وسیله کسب مشخص داده می شود. جواز کسب به دو صورت دائم و موفق صادر می شود که اعتبار جواز کوتاه مدت یک سال بوده و تنها برای یک بار صادر می شود. اعتبار جوازهای کسب بلندمدت، 5 سال می باشد.

لیست انواع پروانه کسب

پروانه های کسب و احدهای صنفی در دسته های تولید، خرید، فروش، تبدیل، توزیع و خدمات قرار می گیرند. این تقسیم بندی با توجه به زمینه شغلی پروانه کسب انجام می شود.

هزینه گرفتن جواز کسب سال 1401 چقدر است؟

پیش از آنکه به بررسی مراحل گرفتن جواز کسب و شرایط آن بپردازیم اجازه دهید تا به بررسی هزینه لازم برای دریافت این جواز بپردازیم. هزینه گرفتن جواز کسب به عوامل گوناگونی وابسته است. محل اخذ جواز یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که بر این هزینه تاثیر می گذارد. به طور مثال هزینه جواز کسب نانوایی با هزینه اخذ جواز برای پوشاک متفاوت است. هزینه حق ورود به صنف، اخذ گواهی از دیگر هزینه های است که برای گرفتن این جواز لازم است پرداخت کنید.

مراحل لازم جهت اخذ و ثبت نام پروانه کسب

برای گرفتن جواز کسب به کجا مراجعه کنیم؟ این سوالی است که بسیاری از افراد متقاضی دریافت این جواز از ما می پرسند. اخذ جواز کسب مستلزم رعایت مراحلی است که در این بخش به بررسی این مراحل می پردازیم.

1.مراجعه به اتحادیه مربوطه و ارائه درخواست پروانه کسب

2.دریافت رسید از مراجع ذی صلاح

3.بازرسی محل کسب

4.بررسی درخواست متقاضی در جلسه هیئت مدیره

5.صدور پروانه کسب


حتما بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین شغل دوم


شرایط و مدارک لازم جهت گرفتن پروانه کسب

دریافت این جواز مستلزم ارائه مدارک خاصی می باشد. در ادامه لیست مدارک لازم برای جواز کسب ارائه شده است:

 • تابعیت ایرانی داشتن، اتباع بیگانه جهت دریافت این پروانه می بایست پروانه کار معتبر از وزارت کار و پروانه اقامت معتبر از وزارت کشور داشته باشند.
 • ارائه یکی از مدارک معتبر ( سند مالکیت، اجاره نامه رسمی یا عادی به نام متقاضی، مبایعه نامه به نام متقاضی، قرارداد اجاره محل کسب با ادارات و سازمان های دولتی، نهادها، شرکت های تحت پوشش سازمان های دولتی، رسید پرداخت اجاره بهای معتبر، حکم قطعی دادگاه مبنی بر الزام به تنظیم سند اجاره) برای تعیین وضعیت ملکی واحد صنفی
 • ارائه یکی از مدارک گواهی پایان خدمت، گواهی معافیت دائم، گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه اعزام به خدمت بدون مهر غیبت، گواهی معافیت پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی (افراد بالای 50 سال می بایست حداقل گواهی پایان تحصیلات ابتدائی یا سوادخواندن و نوشتن را ارائه دهند.)
 • ارائه پایان کار تجاری اداری ویا کارگاهی محل واحد صنفی
 • ارائه کارت معاینه پزشکی وگاهی صلاحیت بهداشت برای صنوفی که مربوط به مواد خوردنی آشامیدنی بهداشتی می باشند.
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده تشکیل پرونده متقاضی و یا پرداخت اوراق مالیاتی باشد.
 • ارائه مدرک نشان دهنده صلاحیت فنی (در صورتی که فرد متقاضی از صلاحیت فنی برخوردار نباشد حضور یک نفر شاغل که از صلاحیت لازم برخوردار می باشد، کافیست.) به طور مثال در صورتی که قصد دارید جواز کسب برای راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل اخذ نمایید، می بایست مدرک تعمیرات موبایل معتبر ارائه دهید.
 • 12 قطعه عکس جدید
 • ارائه فتوکپی شناسنامه عکس دار، اتباع بیگانه می بایست فتوکپی گذرنامه ارائه دهند.

حتما بخوانید:همه چیز درباره نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای


مدت زمان اخذ جواز کسب چقدر است؟

در صورت تایید درخواست اخذ مجوز توسط مراجع ذی صلاح، می بایست مدارک لازم را طی مدت 3 ماه آماده کرده و به واحد صنفی مربوطه تحویل دهید.

به طور تقریبی مدت زمان گرفتن جواز کسب 15 روز کاری پس از ارائه مدارک، در صورتی که مدارک کامل بوده و هیچ گونه ناقصی نداشته باشد، جواز صادر خواهد شد.

ثبت نام اینترنتی درخواست پروانه کسب

در ادامه مطلب به صورت تصویری به آموزش ثبت نام اینترنتی درخواست صدور پروانه کسب می پردازیم.

1.جهت ثبت نام اینترنتی جواز کسب ابتدا می بایست وارد سامانه صدور پروانه کسب شوید.

ورود به سامانه صدور پروانه کسب

2.پس از ورود اطلاعات مربوط به نوع و مدت پروانه کسب (موقت یا دائم) را مشخص نمایید.

3. در مرحله بعدی نوبت آن است که رشته شغلی خود را انتخاب نمایید.

گرفتن جواز کسب

4. در این مرحله می بایست ضوابط عمومی و اختصاصی را مطالعه و آن ها را تایید نمایید.

5. پس از تایید ضوابط نوبت آن است که اطلاعات فردی و شغلی را به طور کامل تکمیل نمایید.

6.پس از تکمیل اطلاعات، اطلاعات نمایش داده می شود با دقت آن را بررسی کرده و در صورت صحیح بودن تایید نهایی را بزنید. در صورتی که اطلاعات به اشتباه تکمیل شده است بر روی ویرایش اطلاعات کلیک کنید.

7. در آخرین مرحله می بایست مدارک مورد نظر را آپلود نمایید.

مدارک مورد نیاز برای آپلود عبارتند از:

 • عکس پرسنلی متقاضی
 • تصویر سند مالکیت، اجاره نامه یا مبایعه نامه به نام متقاضی
 • تصویر کارت ملی و شناسنامه
 • تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت

8. در صورت انجام مراحل ذکر شده ثبت نام به پایان رسیده و کد رهگیری به شما داده می شود که می توانید از طریق این کد فرآیند در خواست خود را پیگیری نمایید.

چگونه شکایت به رد درخواست پروانه کسب کنیم؟

در صورتی که درخواست شما جهت دریافت پروانه کسب مورد تایید واقع نشد،به مدت 10 روز پس از صادر شدن نظر کتبی اتحادیه فرصت دارید تا اعتراض کرده و متن اعتراض را به کمیسیون نظارت تسلیم کنید. کمیسیون اعتراض را بررسی و طی مدت یک ماهه نظر خود را نسبت به اعتراض شما بیان می کند.

 

اخد پروانه کسب

چگونه جواز کسب را انتقال دهیم؟

برای انتقال جواز کسب می بایست به صورت کتبی درخواست انتقال را به اتحادیه اطلاع داده و شخصی که قصد انتقال پروانه به وی را دارید به اتحادیه معرفی کنید. اتحادیه پس از بررسی های صلاحیت های شخص، در صورتی که وی از شرایط لازم برخوردار باشد، جواز کسب اول را باطل و به نام و مشخصات شخص دوم پروانه کسب صادر می نماید.

نحوه تمدید جواز کسب

در صورتی که اعتبار جواز کسب شما رو به اتمام است، پیش از رسیدن تاریخ سر رسید می بایست نسبت به تمدید آن اقدام نمایید. جهت تمدید پروانه کسب می بایست مدارک لازم از قبیل:

اصل جواز کسب قبلی، دفترچه عضویت، جدیدترین پرداخت عوارض مشاغل شهرداری، جدیدترین پرداخت مالیات، کارت معاینه بهداشتی، گواهینامه گذراندن دوره های آموزشی، ارائه فرم رضایت محضری شرکا و ارائه کپی از مدارک شناسایی شرکای جدید (در صورت تغییر در شرکا) را ارائه داده و هزینه های مربوط به تمدید پروانه کسب را پرداخت نمایید.

استعلام جواز کسب

برای استعلام جواز کسب کافیست وارد سایت دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان نهادهای صنفی کشور به آدرس سایت https://iranianasnaf.ir/ شوید و در بخش انتهایی صفحه در قسمت پیگیری همانطور که در تصویر نشان داده شده است بر روی استعلام پروانه بر مبنای کد ملی کلیک نمایید.

استعلام جواز کسب

در این بخش تنها کافیست کد ملی و کد امنیتی را وارد کنید. در صورتی که از اتباع هستید بایستی شماره پاسپورت را وارد نمایید.

استعلام پروانه کسب

 

4.3/5 - (34 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد میری
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

 • اکرم کبودانی فریمان گفت: پاسخ

  برای جوازکسب ارایشگری به کجا مراجعه کنن

  • زهرا آقاجانی گفت: پاسخ

   سلام وقت بخیر
   در متن همین مقاله تمام مراحل جواز کسب به صورت کامل توضیح داده شده است.

 • سحر گفت: پاسخ

  سلام، من برای جواز کسب به صورت اینترنتی اقدام کردم اما سایت پیغام داد که برای صدور جواز باید به سایت سامانه پیشخوان مجوزها برید، بعد در همون سایت اطلاعات رو ثبت کردم اما همچنان در انتظار تائید نهایی هست و اصلا کد رهگیری نداد. بعدشم که پیغام داد ادامه فرایند در دسترس نیست 😐 الان تکلیف چیه؟ من حضوری باید اقدام کنم؟

 • سعید گفت: پاسخ

  سلام و خسته نباشید واقعا از مطالب عالیتون ممنون

 • Meysm گفت: پاسخ

  سلام‌و عرض ادب سوالی از خدمت شما داشتم. در مورد گرفتن جوازکسب برای صرفا تعمیر موبایل نه الزاما با فروش، معنی گواهی عدم اعتیاد چیه؟ از چه نوعی هست؟ خب اگر کسی در حال ترک باشه با مصرف دارو آیا این هم اعتیاد محسوب میشه؟

 • نیما گفت: پاسخ

  سلام، من همه مراحل ثبت نام اینترنتی رو انجام دادم. کد رهگیری هم گرفتم. ولی وقتی به سایت جهت پیگیری روند دریافت پروانه کسب میرم، در بخش مدارک، دو مدرک تصویر سند مالکیت و مدرک تحصیلی درج شده، ثبت گردید. ولی در انتها داخل بخش وضعیت نوشته تأیید نشد!! یعنی چی؟ من هم فرمت و هم حجم درخواست شده رو به درستی رعایت کردم.

  • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

   سلام، بررسی نمایید که علت خطا ذکر نشده است.

 • حقانی خواه گفت: پاسخ

  سلام خسته نباشید واقعا عالی هستید شما و آموزشهای کاربردی ارائه میدین