نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی چیست؟


نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی به ویژه پس از خرابی آن بسیار مشهود است و مشخص است که این برد در بین بسیاری از لوازم خانگی موثرترین است. تقریباً در همه لوازم مدرن از قطعات و بردهای الکترونیکی مانند مایکروویو، یخچال، قهوه ساز و غیره استفاده می شود. بردهای الکترونیکی مغز اصلی دستگاه های خانگی هستند که به طور کلی دستورات را برای انجام کارهای مختلف ارسال و دریافت می کنند. پیام باید به قسمت های مکانیکی و الکتریکی دستگاه ها ارسال شود، اما دستورات دریافتی معمولاً از سوییچ ها و سنسورهای روی برد منتقل می شود.

بردهای مدار چاپی (PCB) به لطف افزایش سرعت و دقت کار، نقش اساسی در کارهای مدرن امروزی دارند. با رشد و توسعه تکنولوژی، نیاز به بردهای مدار چاپی بیش از پیش افزایش خواهد یافت. بردهای الکترونیکی بخش مهمی از لوازم خانگی هستند، تقریباً در تمام وسایل الکترونیکی استفاده می شوند و هسته اصلی بسیاری از وسایل الکترونیکی امروزی هستند. بردهای مدار چاپی را می توان در پیکربندی های مختلف برای رفع نیازهای مختلف عرضه کرد. پس می توان گفت در عصر تکنولوژی تقریباً انواع صنایع از بردهای مدار چاپی بهره مند شده اند. ما برخی از کاربردهای رایج برد الکترونیکی را بررسی خواهیم کرد و سپس در مورد نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی توضیح بیشتری خواهیم داد.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات برد الکترونیکی در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی شرکت کنید.

برد مدار چاپی چیست؟

برد مدار چاپی که به اختصار PCB نامیده می شود، یک برد الکترونیکی است که شامل مدارهای فلزی است که اجزای مختلف یک دستگاه را به هم متصل می کند. بردها می توانند تک لایه، دو لایه، چند لایه و غیره باشند. لایه های روی برد الکترونیک معمولا به صورت جداگانه قرار می گیرند و سپس با هم لمینت می شوند.

مدارهای چاپی از زمانی که در اوایل دهه 90 معرفی شدند تا آنچه امروز هستند، راه درازی را پیموده اند. امروزه سازندگان بسته به نیاز مشتری می توانند مدارهای چاپی با مشخصات متفاوت تولید کنند. یعنی مجهز به سیستم های پیشرفته ساخت و آزمایش هستند. آنها همچنین دارای دانش فنی کافی هستند که به آنها کمک می کند تا نیازهای خاص صنعت تولید لوازم خانگی را برآورده کنند. یک برد الکترونیکی خام یا برد مدار چاپی فیبر، بسته به اینکه برای چه چیزی مورد استفاده قرار می گیرد، در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد، برخی دارای سوراخ هستند، برخی دیگر ممکن است فقط به پدهای کوچکی برای اتصال قطعات نیاز داشته باشند.

برد مدار چاپی چیست؟

برق از طریق سوراخ ها و سطوح به مدارهای چاپی متصل می شود. سوراخ‌های عبوری برای قطعاتی در نظر گرفته شده‌اند که دارای سیم یا پین‌هایی هستند که از سوراخ‌های روی برد عبور می‌کنند، اما SMD‌ها معمولاً یکپارچه هستند. هر دو روش اتصال قطعات مزایا و معایب خود را دارند SMD ها به دلیل کوچکتر و سریعتر بودن محبوبیت بیشتری دارند.

نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی و دستگاه ها

قطعات الکترونیکی مصرفی رایج ترین قطعات مورد استفاده برای بردهای مدار چاپی هستند. میلیون ها نفر در سراسر جهان به وسایل الکترونیکی متکی هستند زیرا آنها بخشی از زندگی روزمره آنها و ضروری هستند. کاربرد بردهای مدار چاپی نیز بسیار گسترده است. اکثر لوازم خانگی و سیستم ها و تجهیزات سرگرمی دارای پنل هستند. موارد زیر تنها برخی از کاربردهای رایج PCB در لوازم الکترونیکی و کالاهای مصرفی است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

  • بردهای الکترونیکی در تجهیزات ارتباطاتی
  •   برد الکترونیکی کامپیوتر
  •  بردهای الکترونیکی سیستم ها و دستگاه های سرگرمی
  • بردهای الکترونیکی لوازم خانگی

دستگاه ها و تجهیزات ارتباطی می توانند شامل تلفن های هوشمند، ساعت های هوشمند، تبلت ها و رادیوها باشند. دسکتاپ خانگی، لپ تاپ، ایستگاه های کاری مختلف و کنترل ماهواره ای و غیره شامل این مورد می شود. اکثر دستگاه ها دارای صفحه نمایش هستند و دستگاه های جانبی نیز یک برد در سیستم خود دارند. سیستم‌ها و تجهیزات سرگرمی، تلویزیون‌های با برد، استریو، دی‌وی‌دی، کنسول‌های بازی و غیره.

در طی سالیان متمادی تغییرات بسیاری در طراحی و ساخت محصولات مصرفی به ویژه لوازم خانگی ایجاد شده است. محصولات مصرفی امروزی ساده نیستند و نیاز به تجهیزات الکترونیکی دارند که عمدتاً دارای طرح های پیچیده هستند. با تقاضای بالا برای تولید برد در صنعت لوازم الکترونیکی مصرفی، برای تولیدکنندگان مدارهای چاپی مهم است که کیفیت تولید و سازگاری با استانداردهای خاص را برای اطمینان از ایمنی و عملکرد مورد نیاز حفظ کنند. به همین دلیل قوانین و استانداردهایی وجود دارد که تولیدکنندگان بردهای الکترونیکی باید از آنها پیروی کنند. برای رفع نیاز تولیدکنندگان و کارخانجات مختلف تولیدی که بازار رو به رشدی دارد، اکثر تولیدکنندگان بردهای الکترونیکی معمولا تابلوهای آماده را تولید کرده و آنها را قرار داده و برای سفارش به بازار عرضه می کنند. همچنین با توجه به پارامترسازی، با توجه به نیاز تولیدکنندگان، تابلوها را طبق برنامه ریزی کارفرمایان تولید می کنند.

نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی و دستگاه ها

انواع مدار چاپی

 

 • برد مدار چاپی تک لایه

• مدار چاپی دو لایه یا دو طرفه

• مدار چاپی چند لایه

در ادامه در مورد هر کدام بیشتر توضیح خواهیم داد.

مدار چاپی تک لایه

مدار چاپی تک لایه رایج ترین، ساده ترین و ارزان ترین نوع برد مدار است که دارای یک لایه رسانا از مس است. قطعات الکتریکی در یک طرف برد لحیم یا نصب می شوند. این بردها فضای زیادی را اشغال می کنند و برای وسایل برقی/الکترونیکی استفاده می شوند. منابع تغذیه، چراغ های ال ای دی، رادیو اف ام و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. برد های یک طرفه از جنس استخوانی، آلومینیومی، کامپوزیت می باشند.

مدار چاپی دو لایه یا دو طرفه

در مدار چاپی دو لایه یا دو طرفه، یک لایه نازک از مواد رسانا مانند مس در هر دو قسمت بالا و پایین برد قرار می گیرد و سوراخ های روی سطح برد اجازه می دهد تا قطعات به یکدیگر متصل شوند. این مدارهای چاپی با استفاده از فناوری نصب سطحی یا سوراخ عبوری متصل می شوند. مدارهای دو لایه یا دو طرفه در کاربردهای مختلفی مانند تلفن های همراه، مانیتورینگ برق، تقویت کننده ها و بسیاری از دستگاه های دیگر استفاده می شوند.

مدار چاپی چند لایه

مدار های چاپی چند لایه حاوی چندین لایه رسانا هستند و بیش از دو لایه مس دارند. به طور کلی هر بردی که حداقل سه لایه رسانا داشته باشد جزء بسیاری از مدارهای چاپی می باشد و در این لیست گنجانده شده است. این مدارها همگی تحت فشار و دمای بالا به هم متصل می شوند. آنها در واقع لمینت می شوند تا اطمینان حاصل شود که هیچ شکاف هوایی بین این لایه ها وجود ندارد، مدارهای چاپی چند لایه پایدار است. این نوع برد برای استفاده از چندین لایه پایه که توسط عایق جدا شده اند طراحی شده است و بسته به پیچیدگی آنها، می توانند از 42 لایه تشکیل شوند. این نوع بردهای مدار چاپی عموماً در مدارهای الکترونیکی بسیار پیچیده مورد استفاده قرار می گیرند که قیمت بالاتر و سایز برد از معایب و مزایای این نوع بردها می باشد. مدارهای چاپی چند لایه در رایانه ها، تبلت ها، لپ تاپ ها، تلفن های همراه، تجهیزات پزشکی، GPS و سایر دستگاه های پیچیده استفاده می شوند.

 

مدار چاپی چند لایه نقش برد الکترونیک در لوازم خانگی

کاربردهای مدار چاپی در محصولات مصرفی و لوازم خانگی بسیار است و تقریباً همه لوازم خانگی جدید از قطعات و بردهای الکترونیکی استفاده می کنند. مانند مایکروفر، یخچال، فریزر، دستگاه قهوه ساز و غیره. سایر کاربردهای مدار چاپی در لوازم خانگی و زندگی روزمره عبارتند از:

• تهویه مطبوع

• مایکروویو

• ماشین لباسشویی

• تلویزیون کنترل از راه دور

• تجهیزات روشنایی

• جاروبرقی های رباتیک

• دستگاه سی دی

• قهوه ساز دیجیتال

• سیستم دزدگیر منزل

• سینمای خانگی و غیره

• بازی های ویدیویی

• اسباب بازی های برقی کنترل از راه دور

نمونه هایی از نقش برد الکترونیکی در لوازم خانگی

  •  برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، پنل کنترل مانند مغز یک لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی است. در حقیقت این بردهای جدید کامپیوترهای کوچکی در نظر گرفته می شوند. برد کنترل کننده اصلی ماشین لباسشویی است که دستورات و سیگنال هایی را به اجزای مختلف برای اجرای برنامه شستشو ارسال می کند. در صورت خرابی برد، دستگاه کار نمی کند و دستورات لازم برای اجرا ارسال نمی شود. در دوره آموزش تعمیرات ماشین لباسشویی، تعمیر پنل و قطعات دستگاه را به صورت کاربردی و منحصر به فرد در بازار کار ارائه می دهیم.

  • برد الکترونیکی در ماشین ظرفشویی

همانطور که اشاره کردیم، بردهای الکترونیک باید سالم باشند تا برنامه به درستی کار کند و در صورت مشاهده هر یک از این علائم در ماشین ظرفشویی خود، ممکن است به معیوب بودن برد مشکوک شوید. برخی از علائم خرابی ماشین ظرفشویی: پس از فشار دادن دکمه استارت، برنامه شستشو شروع نمی شود یا با تاخیر شروع می شود.

• ماشین ظرفشویی فقط در برنامه های شستشوی خاصی قابل استفاده است.

• اشکالات یا خطاهای مختلفی در صفحه نمایش آن دیده می شود.

• تخلیه نادرست ماشین ظرفشویی

• ماشین ظرفشویی کلا کار نمی کند.

تمامی مباحث مربوط به عیب یابی و تعمیر برد ماشین ظرفشویی در دوره آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی با تمرکز بر یادگیری عملی برای دانشجویان و ارائه گواهینامه های فنی حرفه ای آموزش داده می شود.

برد الکترونیکی در ماشین ظرفشویی

حتما مطالعه نمایید:نحوه صحیح تست قطعات الکترونیکی

نقش برد الکترونیکی در پکیج دیواری

اجزای پکیج به 2 دسته الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می شوند و شامل برد الکترونیکی، سنسورها، قطعات فرمان و قطعات مکانیکی می باشد. دوره تخصصی آموزش تعمیرات برد پکیج دیواری در مجتمع فنی برق به صورت عملی و در کارگاهی مجهز صورت می گیرد. برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید. یک برد مدار شامل رله ها، فیوزها، آی سی ها و ترانسفورماتورهای قدرت است که هر کدام وظیفه خود را انجام می دهند. رله یک قطعه الکترونیکی برای اتصال و قطع مدارها است. به عنوان مثال، برای روشن و خاموش کردن پکیج دیواری، رله فن نقش دارد. فیوز همچنین برای محافظت از مدار الکتریکی عمل می کند و اجازه نمی دهد جریان زیادی از خود احتراق عبور کند. آی سی یا مدار مجتمع به مجموعه ای از مدارهای الکترونیکی نیز گفته می شود که شامل اجزایی مانند خازن، سلف، مقاومت و ترانزیستور است. از ترانسفورماتورهای قدرت در پکیج های تبدیل ولت نیز استفاده می شود. یعنی جریان الکتریکی 220 ولت را به جریان 9 یا 18 ولتی تبدیل می کند.

سوالات متداول

1- برد مدار چاپی چیست؟

برد مدار چاپی که به اختصار PCB نامیده می شود، یک برد الکترونیکی است که شامل مدارهای فلزی است که اجزای مختلف یک دستگاه را به هم متصل می کند. بردها می توانند تک لایه، دو لایه، چند لایه و غیره باشند.

2- چند نوع مدار چاپی وجود دارد؟

سه نوع مدار چاپی وجود دارد شامل: مدار چاپی تک لایه، مدار چاپی دو لایه و دو طرفه، مدار چاپی چند لایه

3- در مدار چاپی چند لایه از چند لایه مس استفاده می شود؟

مدار های چاپی چند لایه حاوی چندین لایه رسانا هستند و بیش از دو لایه مس دارند.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات موبایل، آموزش تعمیرات یخچال صنعتی، آموزش تعمیرات کولر گازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

 

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

آخرین مقالات برد الکترونیک

بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از بهترین مشاغل درآمدزا در میان مشاغل فنی است که با توجه به اهمیت بردهای الکترونیکی و تخصصی بودن تعمیرات آن از بازار کار عالی برخوردار می باشد.     در صورتی که قصد ورود به مشاغل فنی را دارید به شما اطمینان می دهیم که این شغل از بازار […]...

اجزای اصلی برد الکترونیکی

اجزای اصلی برد الکترونیکی

امروزه با پیشرفت علم و فناوری، استفاده انسان ها از تکنولوژی روز به روز بیشتر می شود و این امر زمینه ای را برای ساخت و پیشرفت دستگاه های الکترونیکی و دیجیتالی فراهم کرده است که این دستگاه ها بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما را تشکیل می دهند. نبود این وسایل تا حد […]...

علل و علائم خرابی برد کولر گازی

علل و علائم خرابی برد کولر گازی

برد کولر گازی از گران ترین اجزای این دستگاه به شمار می رود. بنابراین، در صورت خراب شدن این قطعه باید تمامی جوانب را بررسی کرد تا نسبت به تعویض یا تعمیر آن تصمیم گیری شود...

آشنایی با دستگاه ماسفت MOSFET و انواع آن

آشنایی با دستگاه ماسفت MOSFET و انواع آن

در آموزش های قبلی به آموزش صفر تا صد کار با اسیلوسکوپ پرداختیم در این آموزش به بررسی دستگاه ماسفت و انواع آن خواهیم پرداخت. ماسفت MOSFET یکی از انواع قطعات الکترونیکی است همچنین یکی از عناصر مهم در طراحی سیستم است که برای کنترل بار الکتریکی بر حسب نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد...

دیدگاه کاربران