3 علت اصلی پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

3 علت اصلی پریدن فیوز برق و نحوه رفع آن

همه ما حداقل یک‌بار با پریدن فیوز برق مواجه شده‌ایم. این یکی از رایج‌ترین مشکلات برق است که دلایل مختلفی دارد و منجر به قطع برق می‌شود. اما در برخی موارد پریدن فیوز برق مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌تواند از مشکلات بزرگ‌تر نیز جلوگیری کند. اما علت پریدن فیوز برق می‌تواند مربوط به خرابی فیوز، وجود تماس در مدار الکتریکی و غیره باشد. اما به یاد داشته باشید که باید علت این مشکل را پیدا کنید و آن را حل کنید. در این مطلب اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا علت اصلی پریدن فیوز برق را متوجه شوید و درصدد رفع آن اقدام کنید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق ساختمان را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری برق ساختمان در آموزش برق ساختمان ثبت نام کنید.

علت اصلی پریدن فیوز برق چیست؟

علت اصلی پریدن فیوز برق چیست؟

برای اینکه بتوانیم علت پریدن فیوز برق را مشخص کنیم، ابتدا باید با تعریف فیوز آشنا شویم. در واقع می‌توان گفت در مدارهای الکتریکی از وسایل حفاظتی برای محافظت مدار در برابر خطراتی مانند انفجار، آتش‌سوزی و سایر آسیب‌ها استفاده می‌شود. به طور معمول، هنگامی که جریان الکتریکی در مدار افزایش می‌یابد، نصب فیوز سبب می شود این جریان قطع شود تا مدار آسیبی نبیند. به‌طورکلی، فیوز را می‌توان سیم فلزی در نظر گرفت که مقاومت بسیار کمی دارد و در محفظه‌ای غیر رسانا قرار می‌گیرد؛ بنابراین، هنگامی که مقدار جریان الکتریکی افزایش می‌یابد، این سیم با مقاومت کم ذوب می‌شود و جریان در مدار الکتریکی قطع می‌شود.

این روش از اتصال کوتاه و آسیب بیشتر به وسایل برقی مختلف مانند تلفن همراه، لپ تاپ، لوازم خانگی، ماشین، کابل، باتری، کابل، تجهیزات الکترونیکی صنعتی و غیره جلوگیری می کند. فیوزها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای اهداف خاصی استفاده می شوند. توزیع فیوزها به روش های مختلفی انجام می شود. از رایج ترین انواع فیوز می توان به تفاوت در شکل، فرم، ولتاژ شبکه و زمان پریدن فیوز اشاره کرد.
حال که با معنی و مفهوم فیوز آشنا شدیم بهتر است به علت پریدن فیوز برق بپردازیم. در حقیقت، خرابی تجهیزات الکتریکی؛ عواملی مانند مصرف بیش از حد برق و سیم‌کشی متقاطع می‌توانند باعث پریدن فیوز برق شوند.

خراب بودن وسایل برقی علت پریدن فیوز برق

آسیب در وسایل برقی را می‌توان اولین علت پریدن فیوز برق دانست. در واقع دستگاه‌هایی که برق زیادی مصرف می‌کنند یا سیم‌کشی آن‌ها مشکل دارد باعث افزایش جریان برق می‌شود. در این زمان فیوز برای محافظت از مدار الکتریکی می‌پرد، اما نکته مهم این است که از محافظی استفاده کنید که وسایل برقی شما را قبل از ورود جریان قوی محافظت کند. از لوازم‌خانگی که باعث پریدن فیوزهای برقی می‌شوند می‌توان به کولر و پنکه، سشوار، اتو، راه‌های مختلف و همچنین یخچال‌فریزرهای قدیمی اشاره کرد؛ بنابراین هنگام استفاده از این دستگاه‌ها باید مراقب باشید.

به‌عنوان‌مثال، زمانی که یکی از خازن‌های کولر آبی دچار مشکل می‌شود، می‌تواند باعث پریدن فیوز شود. زیرا خازن‌ها از جمله وسایلی هستند که جریان الکتریکی را تنظیم می‌کنند؛ بنابراین مشکل در آنها باعث می‌شود فیوز بپرد. برای اطلاع بیشتر در این زمینه همین الان مقاله”علائم خرابی خازن کولر آبی” را مطالعه نمایید.

مصرف بیش از حد برق علت پریدن فیوز برق

استفاده بیش از حد از الکتریسیته که به‌عنوان اضافه‌بار نیز شناخته می‌شود که باعث پریدن فیوز برق می‌شود زیرا اگر جریان بیشتری از سیم یا هادی عبور کند، دمای بیشتری ایجاد می‌کند در نتیجه ممکن است باعث انفجار یا آتش‌سوزی شود به طور معمول، وقتی اضافه‌بار یا بار الکتریکی افزایش می‌یابد، فیوز جریان را قطع می‌کند. اما از جمله عوامل افزایش بار می‌توان به عدم طراحی مناسب مدارهای الکتریکی یا سیم‌کشی ساختمان و اتصال کوتاه اشاره کرد.

حتما مطالعه نمایید: نحوه انتخاب فیوز مناسب برای ساختمان

سیم کشی ساختمان علت پریدن فیوز برق

تمام ساختمان‌ها دارای سیم‌کشی برق هستند؛ بنابراین وجود ایراد در این سیم‌ها نیز دلیل پریدن فیوز برق عنوان شده است. برای مثال اتصال کوتاه در سیم‌کشی ساختمان یکی از مواردی است که باعث می‌شود فیوز برق بپرد. زیرا این مشکل باعث می‌شود که جریان الکتریکی دچار مشکل شده و مسیر ناخواسته‌ای را طی کند.
در نتیجه یک جریان الکتریکی قوی از مدار عبور می‌کند و باعث می‌شود مقدار زیادی گرما در آن ایجاد شود؛ بنابراین در این مرحله مدار آسیب می‌بیند.

به‌طورکلی، اگر عایق یک سیم در مدار شکسته شود، یک سیم روی مدار قرار می‌گیرد و مسیر ناخواسته و جدیدی برای عبور جریان الکتریکی ایجاد می‌کند که موجب اتصال کوتاه و پریدن فیوز می‌شود. به‌طورکلی از جمله عواملی که باعث اتصال در سیم‌کشی ساختمان‌ می‌شود، می‌توان فرسودگی و قدیمی بودن سیم‌ها، ضعف در خطوط کابل و یا حتی مشکلات سیم‌کشی مربوط به وسایل برقی را در نظر گرفت.

 

نحوه تعمیر فیوز برق سوخته

نحوه تعمیر فیوز برق سوخته

اکنون که با علت پریدن فیوز برق آشنا شدید، بهتر است بدانید که چگونه این مشکل را برطرف کنید. در واقع اگر فیوز برق به دلیل نوسانات برق پریده باشد مشکل خاصی وجود ندارد و به‌سادگی می‌توانید فیوز را وصل کنید. اما زمانی که فیوز بر اثر عواملی مانند فشار زیاد یا گرمای شدید آب می‌شود، دیگر قابل‌استفاده نیست و باید تعویض شود.

بااین‌حال، به‌خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل، ضروری است که علت پریدن فیوز برق را پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر از وسایل پرمصرفی استفاده می‌کنید که باعث می‌شود فیوز برق بپرد، استفاده از آن وسایل را متوقف کرده و آن‌ها را با وسایل جدید جایگزین کنید. در کنار این موارد، بهتر است از محافظ‌های مناسبی استفاده کنید که در برابر جریان زیاد مقاومت کنند.

در ضمن اگر می‌خواهید از وسایل پرمصرف استفاده کنید نباید آنها را از چند طریق وصل کنید و بهتر است از یک سوکت جداگانه برای آنها استفاده کنید. درست است که راه‌های متعدد و فیوزهای امروزی باعث پریدن فیوز برق نمی‌شود اما درهرصورت وقتی وسایل پرمصرف به آنها وصل می‌شود احتمال آتش‌سوزی وجود دارد.

یکی دیگر از مواردی که می‌توان آن را دلیل پریدن فیوز برق دانست، استفاده از دستگاه‌های معیوب است؛ بنابراین می‌توانید وسایل برقی خود را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل، آنها را از برق بکشید.

توجه داشته باشد: درصورتی‌که هیچ یک از عوامل بالا علت پریدن فیوز برق نبود، ابتدا باید مدار موردنظر را تست کنید تا مشکل را پیدا کنید و در نهایت تابلوی برق را بررسی کنید. در صورت وجود آسیب در هر یک از این قسمت‌ها، باید مشکل را جدی بگیرید و حتماً از یک متخصص برای رفع آن کمک بگیرید. اما اگر مشکلی وجود نداشت می‌توانید به‌راحتی کلید را روی ON قرار دهید و جریان و برق را وصل کنید.

توجه داشته باشید که اگر فیوز پس از وصل مجدد برق دوباره بپرد، ممکن است یک هشدار جدی باشد و نشان‌دهنده اتصال کوتاه باشد؛ بنابراین، فقط فیوز را تعویض نکنید و مطمئن شوید که اتصال کوتاه را تعمیر کنید.

نکته مهم دیگر این است که علت پریدن فیوز برق در مکان‌هایی مانند کارگاه‌ها اهمیت بیشتری دارد. زیرا می‌تواند نشانه‌ای از مشکل جدی در مدارها باشد. پس در این مواقع حتماً باید از یک برقکار مجرب برای رفع مشکل کمک بگیرید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق ساختمان را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری این حرفه در دوره برق ساختمان ثبت نام کنید.

 

حتما مطالعه نمایید: چگونه برقکار حرفه ای ساختمان شویم؟

بعد از پریدن فیوز برق چه کنیم؟

تاکنون اطلاعاتی در مورد علت پریدن فیوز برق و همچنین راهکارهایی برای حذف آن ارائه شده است. اکنون می‌خواهیم در مورد نحوه عیب‌یابی آسان‌تر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

همان‌طور که گفته شد، علت پریدن فیوز برق می‌تواند مربوط به خرابی وسایل برقی، استفاده بیش از حد از برق و یا اتصال در سیم‌کشی باشد. پس باید علت مشکل را در یکی از این سه مورد جستجو کنید؛ بنابراین ابتدا باید چندین راه را بررسی کنید. زیرا اگر دستگاه‌های پرمصرف را به سه‌راهی متصل کنید; این می‌تواند باعث مصرف بیش از حد برق و پریدن فیوز شود. اگر چنین موردی وجود ندارد، در مرحله بعد باید مشکل اتصال کوتاه را بررسی کنید. اگر این مشکل پیش آمد، باید نقطه اتصال را مشخص کنید.

البته دقت داشته باشید که سیم‌کشی ساختمان‌های جدید و قدیمی با یکدیگر متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، تابلو برق برای ساختمان‌های قدیمی وجود ندارد و تمام قطعات تنها به یک خط برق متصل شده‌اند. در این مورد، یافتن یک اتصال کار دشواری است و برای یافتن یک ارتباط، باید تمام مراحل را طی کنید. اگر علاقه مند به تابلوسازی برق صنعتی دارید همین الان مقاله “صنعت تابلو سازی برق” را مطالعه کنید و با این حرفه پردرآمد آشنا شوید.

پیداکردن علت پریدن فیوز در ساختمان‌های قدیمی

پیداکردن علت پریدن فیوز در ساختمان‌های قدیمی:

زمانی که علت پریدن فیوز برق در یک ساختمان قدیمی نامشخص است، وسایل برقی را ابتدا باید از برق جدا کرد. زیرا یک خطای الکتریکی می‌تواند باعث پریدن فیوز شود. سپس فیوز برق را دوباره وصل کنید. اگر برق به‌درستی وصل شده باشد، می‌توانید مطمئن باشید که مشکل از یکی از دستگاه‌های الکترونیکی است؛ بنابراین در این مرحله بهتر است تمامی وسایل الکترونیکی را تست کنید تا بتوانید دستگاه معیوب را شناسایی کنید. اما اگر فیوز مجدد پرید مشکل را در جای دیگر باید جستجو کنید.
در این مرحله، بهتر است تمام فیوزهای نصب شده روی منبع تغذیه را خاموش کنید. پس از آن، فیوز اصلی را وصل کنید. مراقب باشید، اگر علت پریدن فیوز برق مربوط به تجهیزات الکتریکی نیست، باید شروع به بررسی سوکت‌های چراغ یا کلیدهای برق کنید. در این زمان باید تمام چراغ‌ها را خاموش کنید. پس از آن فیوز را وصل کنید. در حال حاضر اگر اتصالی با کلیدهای چراغ وجود داشته باشد، فیوز دوباره نمی‌پرد. زیرا همه کلیدها غیرفعال هستند. اما اگر مشکل مربوط به کلیدهای چراغ نیست، باید مورد بعد را بررسی کنید.
مورد بعد برای یافتن علت پریدن فیوز برق یک خانه قدیمی، بررسی تمام کلیدهای برق است، زیرا سیم‌های استفاده شده در داخل این کلیدها ممکن است با برخورد به دیوار یا یکدیگر، فرسوده و کوتاه شوند؛ بنابراین، هنگامی که سوکت‌ها را باز می‌کنید، می‌توانید مشکل اتصال کوتاه مرتبط با آن را نیز پیدا کنید.

حتما مطالعه نمایید: آشنایی با محافظ جان و نحوه نصب آن

تعیین علت پریدن فیوزهای برق در ساختمان‌های جدید:

پیداکردن علت پریدن فیوز در ساختمان‌های جدید آسان‌تر است. زیرا در این ساختمان‌ها از تابلوهای برق استفاده می‌شود؛ بنابراین می‌توانید مشکلات به وجود آمده را با کمک این بردها پیدا کنید.
در این زمان بهتر است تمام فیوزهای نصب شده در تابلو برق را خاموش کنید. بعد، فیوز اصلی را وصل کنید. مراقب باشید، اگر فیوز دوباره در این مدت بپرد، نشان‌دهنده اتصال کوتاه در سیم اصلی است. اما اگر مشکل از فیوز نیست، باید دوباره با کمک تابلوی برق مشکل را ردیابی کنید. در این مرحله می‌توانید فیوزها را یکی‌یکی وصل کنید. زیرا هر قطعه یک اتصال دارد، فیوز آن ناحیه دوباره می‌پرد؛ بنابراین می‌توانید به آنجا بروید و مراحل توضیح داده شده در ساختمان‌های قدیمی را اجرا کنید تا محل اتصال را پیدا کنید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش برق ساختمان را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری در  آموزشگاه برق ساختمان ثبت نام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *