مهم ترین علائم خرابی جلوبندی و شاسی خودرو


در این مطب از سری مقالات آموزش مکانیک خودرو قصد داریم به بررسی علائم خرابی جلوبندی خودرو و شاسی آن بپردازیم. اگر شما در قسمت جلوبندی خودرو با مشکلاتی رو به رو هستید و نمی دانید علت چیست، توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید.

جلوبندی خودرو چیست؟

قسمت جلویی و زیرین مربوط به خودرو، با عنوان سیستم جلوبندی خودرو شناخته می شود. بخش جلوبندی، ارتباط و تعامل میان شاسی و کابین ماشین با جاده را امکان پذیر می سازد. هدایت پذیری و کنترل هندلینگ خودرو در شرایط مختلف و جذب و دفع تکان ها و لرزش های به وجود آمده، از مهم ترین وظایف سیستم جلوبندی یا تعلیق خودرو به شمار می رود.

بر این اساس، بروز هرگونه ایراد و مشکل در سیستم تعلیق خودرو، مشکلات را با خود به همراه می آورد. با آگاهی و شناخت از نشانه ها و علائم خرابی جلوبندی، قابلیت رفع و برطرف شدن مشکلات احتمالی میسر می شود.

اجزای جلوبندی خودرو

جلوبندی خودرو قطعات و اجزای مختلی دارد و تمامی این اجزا با تعامل و همکاری که با یکدیگر دارند می توانند موجب عملکرد صحیح خودرو شوند و اگر در هر یک از قطعات و اجزا مشکلی ایجاد شود، ممکن است کارکرد خودرو را با مشکل مواجه کند. در ادامه اجزای جلوبندی خودرو را معرفی خواهیم کرد.

 • سیستم تعلیق در جلو
 • سیستم فرمان
 • فنر و کمک‌فنرهای جلو
 • سیبک‌ها
 • اکسل
 • سگ‌دست و شغال‌دست
 • طبق
 • رام
 • لبرینگ و توپی چرخ‌ها
 • میل تعادل و میل موجگیر
 • سیستم چرخ‌ها

جلوبندی خودرو چیست؟

مهم ترین علائم خرابی جلوبندی پژو، پراید، 206، تیبا و . . .

 

1- ایجاد آج های ناهماهنگ بر سطح لاستیک ها

شکل گیری آج های ناهمگون بر روی سطح تایرها، یکی از مهم ترین علائم خرابی جلوبندی خودرو به شمار می‌آید. در این حالت، لاستیک های خودرو پس از مدت زمان بسیار کوتاهی دچار ساییدگی و فرسودگی می شوند.

همچنین، وجود نقاط صاف و مسطح بر سطح لاستیک ها، می تواند باعث خرابی و معیوب شدن سیستم جلوبندی خودرو باشد. این موارد موجب برهم خوردن تعادل و بالانس سیستم تعلیق می شود. در نتیجه این امر، فشار نابرابر به لاستیک ها وارد شده که نتیجه آن، برهم خوردن بالانس چرخ ها و بروز مشکلات در بخش جلوبندی خودرو است.

2- روغن زدگی اجزا و قطعات سیستم تعلیق

روغن زدگی و روغنی بودن قطعاتی مانند کمک فنر را می توان از دیگر نشانه های بروز مشکل در جلوبندی خودرو برشمرد. بر این اساس، چنانچه پس از وارسی و بررسی قسمت های زیرین ماشین، با ظاهر روغنی و چرب فنر و کمک فنر مواجه شدید، به احتمال بسیاری قوی، سیستم جلوبندی خودرو دچار نقص و ایراد فنی شده است.

نشت مایعات از این اجزا خبر از کارکرد نادرست و نامطلوب قطعات سیستم جلوبندی و تعلیق ماشین می دهد. بنابراین، در اسرع وقت بایستی درصدد رفع ایراد و مشکل به وجود آمده برآمد.

3- لرزش و کشیده شدن فرمان خودرو

لرزش فرمان و کشیده شدن فرمان در یک سمت، یکی دیگر از نشانه های خرابی جلوبندی خودرو تلقی می گردد. این مشکل در هنگام پیچیدن، بیش از پیش نمایان می شود. در این حالت، خودرو در جهت عکس فرمان عمل کرده و به سمت دیگر کشیده می شود.

در مقاله دیگری به بررسی دیگر علت های لرزش فرمان پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “علت لرزش فرمان” را مطالعه نمایید.

خرابی و معیوب شدن قطعه ای از سیستم جلوبندی، از مهم ترین دلایل بروز این مشکل می‌باشد. بخش هندلینگ و جلوبندی خودرو، بر روی مرکز بالانس ماشین، زاویه لاستیک ها و نوع فرمان دهی، بسیار تاثیرگذار و موثر است. وجود ایراد و مشکل در اجزا و قطعات این سیستم، فرآیند کنترل و هدایت و فرمان پذیری خودرو را با اختلال مواجه می کند.

4- نقص فنی سیستم تعلیق

بروز خرابی و معیوب شدن سیستم تعلیق، از دیگر علائم خراب شدن و بروز مشکل در جلوبندی انواع خودرو تلقی می گردد. نقص فنی این سیستم در عملکرد و کارکرد هندلینگ و هدایت پذیری خودرو تاثیر منفی و نامطلوب برجای می گذارد.

برای اطمینان حاصل کردن از معیوب بودن سیستم تعلیق، می توان از یک تست ساده و راحت کمک گرفت. بر این اساس، در هنگام پارک بودن خودرو، با کمک دستانتان وزن خود را بر روی بخش جلوبندی انداخته و قسمت کاپوت را به سمت زمین فشار دهید و سپس رها کنید. در صورتی که خودرو پس از فشار وارد شده بیش از دو یا سه بار، بالا و پایین شد، حکایت از فرسوده شدن سیستم جلوبندی آن دارد.

5- خرابی ترمز

از آنجایی که نیروی ترمز باید به صورت مساوی بین چرخ ها نقسیم شود، اگر فشار بیشتری بر روی یکی از چرخ ها بیشتر باشد، موجب انحراف خودرو می شود.

6- نقص در عملکرد میل تعادل

با توجه به اینکه عملکرد میل تعادل، جلوگیری از واژگونی اتاق خودرو هنگام پیچیدن و حتی رانندگی در سطوح ناهموار است، در صورتی که میل تعادل به درستی عمل نکند، احتمال واژگونی خودرو در پیچ ها و دست اندازها وجود خواهد داشت. نقص در عملکرد میل تعادل بسیار خطرناک و از دیگر علائم خرابی جلوبندی خودرو می باشد.

حتما بخوانید: علائم خرابی پلوس

علائم خرابی شاسی خودرو

علائم خرابی شاسی خودرو

1- تولید صداهای غیر عادی و نامتعارف

از نگاه کارشناسان خودرو، شاسی به عنوان ستون فقرات ماشین به حساب می آید. بر روی این بخش پیشرانه، سیستم انتقال، بدنه و فرمان خودرو تعبیه شده است. با این حال، به گوش رسیدن صداهای نامتعارف و غیر عادی، به ویژه از بخش جلوبندی، از علائم خرابی شاسی خودرو قلمداد می گردد.

ایجاد سایش و اصطکاک و برهم خوردن تعادل و بالانس قطعات سیستم تعلیق، منجر به تولید صداهای غیر عادی می شود. آسیب دیدن شدید شاسی خودرو، سبب به گوش رسیدن صداهای ناهنجار با شدت و حدت بیشتری، از سمت جلوبندی خودرو می‌شود.

2- انحراف خودرو در سرعت های بالا

جهت گیری گشتاور یا انحراف خودرو، به ویژه در سرعت های بالا و شتاب گیری سریع، از دیگر نشانه های معیوب بودن شاسی خودرو به شمار می رود. بنابراین، جهت گیری و انحنای دائمی خودرو در مواقع شتاب گیری و در یک سمت مشخص، نمایانگر معیوب بودن شاسی خودرو می باشد.

در این حالت، سمت سالم خودرو، نیروی بیشتری را ایجاد کرده که ماحصل آن، منجر به انحراف ماشین به یک جهت مشخص می شود.

3- انحراف یا گیجی فرمان

انحراف پیدا کردن یا به اصطلاح گیجی فرمان را می توان از دیگر علائم و نشانه های خرابی شاسی خودرو دانست. تصادفات سنگین و وارد شدن ضربات شدید به محور خودرو، منجر به تمایل پیدا کردن ماشین به یک سمت و متعاقب آن، ایجاد انحراف در فرمان می شود.

در مقاله دیگری به صورت جامع به بررسی علائم خرابی فرمان پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را مطالعه کنید.

 

چگونه از خراب شدن جلوبندی ماشین جلوگیری کنیم؟

با ظاهر شدن نشانه ها و علائم خرابی جلوبندی می بایست در اسرع وقت نسبت به برطرف کردن مشکل ایجاد شده مبادرت ورزید. با این وجود، با انجام یک سری اقدامات پیشگیرانه می توان تا حدی زیادی از خرابی و معیوب شدن سیستم تعلیق ماشین جلوگیری به عمل آورد.

1. بررسی و ارزیابی دقیق و اطمینان حاصل کردن از سالم بودن لاستیک ها، از راهکارهای مناسب برای کاهش خرابی سیستم جلوبندی خودرو می باشد.

2. بالانس بودن چرخ ها، خصوصا چرخ های جلو، در کاهش عیب های احتمالی جلوبندی خودرو بسیار تاثیرگذار است. بالانس نبودن لاستیک‌های خودرو موجب سخت و سفت چرخیدن فرمان و ایجاد مشکل در هدایت پذیری و هندلینگ ماشین می شود.

3. تنظیم و بالانس بودن فرمان، از دیگر اقدامات ارزنده و مفید در این زمینه به شمار می رود. تنظیم زوایای فرمان خودرو، کاهش لرزش و عملکرد مطلوب و چرخش مناسب فرمان را به دنبال دارد.

چگونه از خراب شدن جلوبندی ماشین جلوگیری کنیم؟4. استفاده از اجزا و قطعات باکیفیت و مرغوب و استاندارد، برای سیستم تعلیق، عامل مهمی در جلوگیری از خرابی و نقص فنی جلوبندی خودرو می‌باشد. ضمنا، کنترل نوسانات و ضربات ایجاد شده در جاده، از طریق کمک فنر صورت می گیرد.

5. سالم بودن دیسک ها و سیستم ترمز و اطمینان حاصل کردن از سلامت میل تعادل و سیبک خودرو، از دیگر اقدامات برای جلوگیری از خرابی سیستم جلوبندی می باشد.
در این مطلب به بررسی علائم خرابی جلوبندی و شاسی خودرو  پرداختیم. اگر از علاقه مندان به تعمیرات خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش مکانیکی، آموزش تعمیرات ایسیو و آموزش برق خودرو مجتمع فنی برق ثبت نام کنید.

سوالات متداول

1- مهم ترین وظایف سیستم جلوبندی خودرو چیست؟

بخش جلوبندی، ارتباط و تعامل میان شاسی و اتاق خودرو با جاده را امکان پذیر می سازد. هدایت پذیری و کنترل هندلینگ خودرو در شرایط مختلف و جذب و دفع تکان ها و لرزش های به وجود آمده، از مهم ترین وظایف سیستم جلوبندی یا تعلیق خودرو به شمار می رود.

2- آیا لرزش و کشیدگی فرمان دلیل بر خرابی جلوبندی خودرو می باشد؟

لرزش فرمان و کشیده شدن فرمان در یک سمت، یکی دیگر از نشانه های خرابی جلوبندی خودرو تلقی می گردد. این مشکل در هنگام پیچیدن، بیش از پیش نمایان می شود. در این حالت، خودرو در جهت عکس فرمان عمل کرده و به سمت دیگر کشیده می شود.

3- راه های پیشگیری از خراب شدن جلوبندی خودرو چیست؟

جواب این سوال به طور کامل در متن این مقاله آمده است.

 

4.7/5 - (6 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات مهارتی مکانیکی

علائم و علت خرابی پلوس خودرو چیست؟ آشنایی با خطرات خرابی پلوس

علائم و علت خرابی پلوس خودرو چیست؟ آشنایی با خطرات خرابی پلوس

در این مطلب قصد داریم شما را علائم خرابی پلوس خودرو و عواملی که باعث خراب شدن این قطعه آشنا کنیم. اگر پلوس خودرو شما هم با مشکلاتی روبه رو است، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید...

نحوه رسوب زدایی رادیاتور خودرو

نحوه رسوب زدایی رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو یکی از مهمترین قطعات خودرو است. شما می توانید رادیاتور را در جلوی ماشین هر نوع وسیله نقلیه ای ببینید...

ضد یخ چیست؟ [کاربرد ضد یخ]

ضد یخ چیست؟ [کاربرد ضد یخ]

در این مقاله هر آنچه باید در مورد کار ضد یخ، کاربرد ضد یخ و انواع آن بدانید را بیان کرده ایم. همچنین علائمی که نشان از زمان تعویض ضد یخ می باشد را عنوان و بررسی می کنیم با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در رابطه با ضد یخ با شما در […]...

آشنایی با انواع رنگ خودرو و مزایا و معایب آنها

آشنایی با انواع رنگ خودرو و مزایا و معایب آنها

رنگ خودرو از عوامل تاثیرگذار در زیبایی و جذابیت آن به شمار می رود. همچنین، رنگ خودرو به عنوان عایق بدنه خودرو در برابر خط و خش و نور خورشید می باشد و به نوعی از خودرو محافظت می کند...

دیدگاه کاربران