نحوه رسوب زدایی رادیاتور خودرو


رادیاتور خودرو یکی از مهمترین قطعات خودرو است. شما می توانید رادیاتور را در جلوی ماشین هر نوع وسیله نقلیه ای ببینید. محفظه ای که مایع خنک کننده را به گردش در می آورد تا موتور خودرو به خوبی کار کند. به طور کلی پس از هر 4 تا 6 سال یا حدود 64000 تا 97000 کیلومتر رانندگی، توصیه می شود مایع خنک کننده رادیاتور خودروی خود را تعویض کنید. به این ترتیب موتور خودرو به خوبی کار می کند. در ادامه به ترفندها و روش هایی اشاره خواهیم کرد تا افراد مبتدی نیز بتوانند این کار را انجام دهند. اما اگر اطلاعاتی در مورد قطعات داخل خودرو ندارید باید شستشوی رادیاتور خودرو را به تکنسین یا مکانیک بسپارید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش مکانیک خودرو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری مکانیک خودرو در آموزش مکانیک خودرو  شرکت کنید.

نحوه شستشوی رادیاتور خودرو

قدم اول: مایعات باقی مانده در رادیاتور را تخلیه کنید:

برای رسوب زدایی رادیاتور خودرو باید مایعی را که از قبل در رادیاتور باقی مانده یا به دیواره ها چسبیده است، کاملا تخلیه کنید. برای این کار باید صبر کنید تا موتور خودرو خنک شود. اگر به تازگی رانندگی کرده اید، حدود 30 دقیقه صبر کنید تا رادیاتور خنک شود. در صورتی که دستتان را روی کاپوت یا درپوش رادیاتور خودرو، متوجه داغ یا خنک بودن آن می شوید. در حالی که رادیاتور هنوز داغ است، کمی صبر کنید تا خنک شود.

رسوب زدایی رادیاتور خودرو

پس از خنک شدن رادیاتور، با استفاده از دستکش ضخیم و عینک ایمنی شروع به تخلیه باقی مانده رادیاتور کنید. عینک ایمنی به شما کمک می کند هنگام تعویض یا تخلیه رادیاتور از آسیب به چشم خود جلوگیری کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که مایع ضد یخ، سمی بوده و اگر به صورت اتفاقی خورده شود یا با پوست و چشم شما تماس پیدا کند، موجب آسیب‌های جدی می‌شود.

در قدم بعدی، با کمک جک یا اهرم، خودرو را بلند کنید. فراموش نکنید ترمز دستی خودرو را بکشید تا حرکت نکند. سپس با قرار دادن یک مخزن بزرگ زیر رادیاتور مایعات باقی مانده در رادیاتور را داخل مخزن تخلیه کنید. توجه داشته باشید مایع تخلیه شده از  داخل رادیاتور، را به هیچ عنوان به سیستم فاضلاب منتقل نکنید، زیرا به محیط زیست آسیب می رساند.

سپس کاپوت خودرو را بردارید و ظاهر رادیاتور ماشین را بررسی کنید. روی دیواره درپوش رادیاتور نباید هیچ گونه ترک یا آسیب یا اثری از زنگ زدگی وجود داشته باشد. اگر قسمت بیرونی رادیاتور کثیف یا پوسته پوسته شده است، آن را با استفاده از برس نایلونی و آب صابون تمیز کنید.

درپوش رادیاتور را به آرامی در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و آن را بردارید. دریچه تخلیه مایع رادیاتور خودرو درست در زیر آن قرار دارد. جایی نزدیک سپر سمت راننده؛ آن را پیدا کنید با استفاده از آچار یا پیچ گوشتی دریچه را باز کنید تا مایع داخل رادیاتور به داخل ظرف بریزد و پس از تخلیه کامل آن، دریچه را ببندید.

حتما مطالعه نمایید: بررسی جامع علائم و علت خرابی کمپرسور کولر ماشین + راهنمای رفع

قدم دوم: تمیز کردن و جرم گیری داخل رادیاتور خودرو

پس از تخلیه رادیاتور خودرو، نوبت به تمیز کردن داخل رادیاتور می رسد. برای این منظور از شوینده رادیاتور و آب مقطر استفاده کنید. مایع را با استفاده از قیف داخل رادیاتور بریزید. بهتر است ابتدا مواد شوینده را به طور کامل داخل رادیاتور بریزید و سپس حدود یک گالن آب مقطر اضافه کنید. آب مقطر فاقد املاح معدنی است و رادیاتور را مسدود نمی کند. اگر از شوینده مخصوص رادیاتور استفاده می کنید، باید دستورالعمل آن را مطالعه کنید.

در مرحله بعد ماشین را روشن کنید و بگذارید 5 دقیقه روشن بماند. مایع تمیز کننده و آب مقطر از طریق سیستم عبور داده می شود تا مایعات باقی مانده در داخل رادیاتور حذف شود. محلی که در آن کار می کنید باید دارای تهویه کافی برای حذف دود از این فرآیند باشد.

در مرحله بعد موتور خودرو را خاموش کرده و 15 دقیقه صبر کنید تا خنک شود. درپوش رادیاتور خودرو را با احتیاط بردارید تا آب رادیاتور تخلیه شود. سپس دریچه تخلیه را باز کنید تا تمام مایع تمیز کننده در ظرف زیر ماشین تخلیه شود.

اگر از آب مقطر استفاده نکنید، اجزای داخلی رادیاتور شما آسیب می بیند. در مرحله آخر وقتی داخل رادیاتور را با آب مقطر آبکشی می کنید مایعی که از شیر خروجی، خارج می شود تقریباً شفاف است که نشان می دهد کار را به درستی انجام داده اید.

تمیز کردن داخل رادیاتور خودرو

حتما مطالعه نمایید: مهم ترین علائم خرابی گیربکس خودرو؛ علت خرابی و نحوه رفع آن

قدم سوم: پر کردن رادیاتور خودرو

با تخلیه کامل و شستشوی داخل رادیاتور خودرو، زمان پر کردن مخزن رادیاتور فرا رسیده است. برای این کار باید مقدار مشخصی ضدیخ را با آب مقطر به نسبت مساوی مخلوط کرده و داخل رادیاتور بریزید. این کار را با قیف انجام دهید تا نریزید. اگر اولین بار است این کار را انجام می دهید، دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود را برای تعویض مایع رادیاتور بخوانید یا از یک تکنسین کمک بخواهید.

پس از اتمام کار، باید ماشین را روشن کنید و بگذارید 15 دقیقه کار کند. این فرآیند باعث می شود که ضد یخ جدید به کل سیستم کشیده شود. پس از آن باقیمانده ظرفیت رادیاتور را کامل پر کنید. سپس موتور را خاموش کنید و بگذارید 15 دقیقه خنک شود.

توجه کنید مایع با سطح استاندارد در رادیاتور ماشین برابر شده باشد در غیر اینصورت مایع را اضافه کنید. در هنگام اضافه کردن مایع مراقب باشید مایع رادیاتور سرریز نشود.

شستشو رادیاتور ماشین با نوشابه

برای انجام این روش مقداری نوشابه را در آب سیستم خنک کننده بریزید و سپس موتور خودرو را روشن کنید. اجازه دهید خودرو در حالت آرام و موتور کار کند. به این ترتیب نوشابه اضافه شده به داخل رادیاتور خودرو رفته و عملیات رسوب زدایی انجام می شود.

در نهایت بعد از 15 الی 20 دقیقه یک ظرف زیر رادیاتور قرار دهید و پیچ زیرین را باز کنید. اجازه دهید رادیاتور کاملا تخلیه شود. در ضمن کمی آب تمیز اضافه کنید تا بچرخد و رادیاتور تمیز و بدون نوشابه باشد. سپس ماشین را خاموش کنید و بگذارید آب داخل رادیاتور کاملا تخلیه شود.

سپس پیچ رادیاتور را ببندید و دوباره آب تمیز را داخل سیستم خنک کننده بریزید و بگذارید موتور مانند قبل کار کند. سپس دوباره پیچ رادیاتور را باز کنید و اجازه دهید آب داخل آن خارج شود.

به این ترتیب رسوبات خارج شده و همراه با نوشابه از داخل رادیاتور جاری می شوند. به طور مشابه، دورهای بعدی گردش آب در داخل رادیاتور و سیستم خنک کننده، این کانال خنک کننده را نوشابه پاک می کند.

شستشو و رسوب زدایی رادیاتور با نوشابه

 

شستشوی رادیاتور ماشین با جوش شیرین

یکی از مواد ضد رسوب رادیاتور خودرو جوش شیرین می باشد که برای زدودن رسوب از موتور خودرو در سیستم خنک کننده استفاده می شود.

به جای استفاده از نوشابه، می توانید از محلول آب و جوش شیرین نیز به عنوان ماده رسوب زدایی رادیاتور خودرو استفاده کنید. با حل کردن جوش شیرین در آب و ریختن آن به سیستم خنک کننده خودرو، رسوبات به طور کامل حذف شده و از بدنه رادیاتور جدا می شوند. فرآیند تمیز کردن مانند روش قبلی خواهد بود.

حتما مطالعه نمایید: علائم خرابی فرمان خودرو و نحوه رفع مشکلات فرمان ماشین

شستشو و رسوب زدایی رادیاتور با سرکه

اگر به تازگی رادیاتور ماشین را تمیز کرده اید و فکر می کنید که میزان رسوب در آن چندان ضخیم نیست، استفاده از سرکه موثر خواهد بود. اما به خاطر داشته باشید که سرکه نمی تواند رسوبات غلیظ و قدیمی را به خوبی حل کند. در واقع سرکه برای شستشوی سطحی تر و از بین بردن رسوبات تازه و نازک موثر خواهد بود.

شستشو و رسوب زدایی رادیاتور با جوهرنمک

جوهر نمک یکی دیگر از محلول های شستشوی رادیاتور خودرو است که می توانید با استفاده از همان دستورالعمل هایی که در مورد جوش شیرین ذکر کردیم، رسوبات را از رادیاتور خودروی خود پاک کنید. برای استفاده از جوهر نمک، خوب است آن را با آب به نسبت 1به 3 مخلوط کنید. یعنی برای هر پیمانه جوهر نمک 3 پیمانه آب استفاده کنید.

این محلول رادیاتور خودرو را نیز به خوبی رسوب زدایی می کند. (البته برای تمیز کردن سیستم خنک کننده از باقی مانده جوهر نمک، احتمالاً به شستشوی مکرر با آب نیاز خواهید داشت.)

حتما مطالعه نمایید: چه زمانی خودرو نیاز به تنظیم موتور دارد؟

اهمیت تمیز کردن رادیاتور خودرو

اکنون با مراحل رسوب زدایی رادیاتور خودرو، نحوه شستشو و پرکردن آن آشنا شدید، ممکن است برای بسیاری از رانندگان این سوال پیش بیاید که چرا باید رادیاتور را تمیز کنیم؟

از آنجایی که رادیاتور خودرو به عملکرد موتور مربوط می شود، برای افزایش راندمان موتور خودرو باید همیشه وضعیت مایع رادیاتور را زیر نظر داشته باشید. مایع رادیاتور موتور را خنک نگه می دارد، اما این بدان معنا نیست که رسوب و جرم نمی گیرد. رسوبات و جرم های داخل رادیاتور از گردش مناسب مایع جلوگیری می کند و در نتیجه موتور به خوبی خنک نمی شود.

در صورت داغ شدن بیش از حد موتور خودرو، دما در قسمت های دیگر بالا رفته و ممکن است به قطعات آسیب برساند. روش های مختلفی برای شستشوی رادیاتور خودرو وجود دارد که در منابع مختلف به آن پرداخته شده است. بهترین راه حل استفاده از پاک کننده های صنعتی استاندارد است. در صورت استفاده از مواد غیر استاندارد ضد رسوب به مرور زمان روی سطح داخلی رادیاتور تاثیر گذاشته و حتی در موارد شدید باعث خوردگی و در نهایت سوراخ شدن رادیاتور می شود.

در ادامه تعدادی روش برای شستشو و تمیز کردن رادیاتور با محلول ها و مواد طبیعی را معرفی خواهیم کرد.

حتما مطالعه نمایید: شایع ترین علائم خرابی کلاچ خودرو؛ راهنمای رفع مشکلات کلاچ

بهترین ماده برای شستشوی رادیاتور ماشین

بهترین ماده برای شستشوی رادیاتور ماشین به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • نوع رادیاتور: رادیاتورهای خودرو انواع مختلفی دارند و هر کدام نیاز به شوینده مناسب خود دارند. به طور کلی، برای رادیاتورهای آلومینیومی باید از شوینده های خاص این نوع رادیاتور استفاده شود تا به آنها آسیب نرسد.
  • میزان رسوب: میزان رسوب داخل رادیاتور نیز بر انتخاب شوینده مناسب تاثیر می گذارد. اگر رادیاتور شما خیلی رسوب دارد، به یک شوینده قوی تر نیاز دارید.
  • بودجه شما: شوینده های رادیاتور قیمت های متفاوتی دارند. شما باید با توجه به بودجه خود شوینده مناسب را انتخاب کنید.

سخن پایانی

بهترین راه برای از بین بردن رسوب رادیاتور خودرو این است که آن را به دست متخصص بسپارید. به این ترتیب علاوه بر اینکه تمامی رسوبات از بین رفته و از رادیاتور خارج می شوند، همچنین مطمئن خواهید شد که ذره ای از مواد شوینده داخل این سیستم باقی نمی ماند. شما از چه روش ها و موادی برای شستشو و جرم گیری رادیاتور ماشین خود استفاده می کنید؟ با ما در میان بگذارید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش گیربکس دستی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران