علائم خرابی فرمان خودرو و نحوه رفع مشکلات فرمان ماشین


جعبه فرمان یکی از مهم ترین قطعات در خودرو است. از آنجایی که فرمان نقش مهمی در کنترل و هدایت مسیر دارد بنابراین خراب شدن آن می تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین در صورت خرابی جعبه فرمان هر چه سریعتر باید آن را عیب یابی و تعمیر کرد. علائم خرابی جعبه فرمان و مشکلات فرمان خودرو متفاوت است شنیدن صدای غیر عادی هنگام  چرخاندن فرمان، لقی، سفت شدن غربیلک فرمان برخی از رایج ترین علائمی است که بروز آنها در خودرو خبر از خراب شدن جعبه فرمان می دهد. در این مطلب از سری مقالات آموزش مکانیک خودرو به بررسی این علائم می پردازیم، با ما همراه باشید.

 

سیستم فرمان خودرو چیست؟

پیش از آنکه بخواهیم به بررسی نشانه های خرابی جعبه فرمان بپردازیم، اجازه دهیم به طور مختصر به معرفی سیستم فرمان بپردازیم. سیستم فرمان یکی از مهم ترین بخش ها در سیستم هدایت و فرمان خودرو است. این سیستم از قطعات گوناگونی تشکیل شده است وظیفه هدایت و کنترل مسیر را بر عهده دارد.

سیستم فرمان خودرو چیست؟ سیستم فرمان از اجزا گوناگونی تشکیل شده است، غربیلک فرمان، میل درگ، جعبه فرمان، سگ دست، بازوی پیتمن، اهرم تای راد برخی از مهم ترین اجزا در این سیستم است.

جعبه فرمان یکی از مهم ترین قطعات در سیستم فرمان خودرو است و برای تبدیل حرکت دورانی فلکه فرمان به حرمت مستقیم الخط روی میله رابط فرمان، به کار برده می شود.

علت خرابی جعبه فرمان خودرو

بروز مشکل در جعبه فرمان خودرو یکی از رایج ترین مشکلاتی است که هنگام عیب یابی خودرو دیده می شود. بروز این مشکل در خودرو دلایل گوناگونی دارد. در ادامه به بررسی دلایل خراب شدن جعبه فرمان می پردازیم:

1-خراب یا تمام شدن روغن هیدرولیک فرمان

یکی از دلایل شایعی که باعث بروز مشکل در جعبه فرمان خودرو می شود خراب شدن روغن هیدرولیک یا تمام شدن آن است. توجه داشته باشید که اگر از روغن های بی کیفیت و ارزان استفاده کنید در بلند مدت به جعبه فرمان آسیب وارد می کند.

همچنین معمولا روغن هیدرولیک فرمان بعد از 40 هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد. بنابراین حتما پس از رانندگی زیاد روغن هیدرولیک فرمان را تعویض کنید.

2-خراب شدن جعبه فرمان به دلیل استفاده از رینگ و لاستیک غیر استاندارد

در صورتی که از رینگ و لاستیک غیر استاندارد استفاده کنید به سیستم هیدرولیک برای چرخاندن فرمان فشار بیشتری وارد می شود و این موضوع در بلند مدت به جعبه فرمان خودرو آسیب وارد می کند.

3-خرابی فرمان استفاده از قطعات نامناسب و ارزان

در بسیاری از مواقع برای صرفه جویی در هزینه ها هنگام خراب شدن قطعات سیستم فرمان از قطعات ارزان و بی کیفیت استفاده می شود و این موضوع در بلند مدت به دیگر قطعات این سیستم آسیب وارد می کند و هزینه های تعمیرات خودرو بیشتر می شود. بنابراین حتما به این موضوع توجه داشته باشید و از قطعات اصلی و اورجینال استفاده نمایید.

خوردگی قطعات سگ دست، لقی یاتاقان چرخ، لقی در اهرم بندی، ضعیف شدن فنرهای جلو، دفرمه شدن شاسی، کم بودن و نامیزان بودن باد تایرها برخی از دیگر دلایلی است که باعث بروز مشکل در فرمان خودرو می شوند.

خرابی فرمان استفاده از قطعات نامناسب و ارزان

علائم خرابی جعبه فرمان پراید، 206، سمند، پژو، راتا، تیبا و دیگر خودرو

خرابی فرمان خودرو خود را با علائم و نشانه های گوناگونی بروز می دهد و باعث خرابی جلوبندی خودرو می شود. آشنایی با این علائم و نشانه ها کمک می کند تا هر چه سریعتر مشکل شناسایی شود و اقدامات لازم برای تعمیر و رفع انجام شود. در ادامه به بررسی رایج ترین مشکلات و علائم خرابی فرمان خودو، علت خراب شدن و نحوه رفع مشکل می پردازیم.

1.خلاصی زیاد در دستگاه فرمان

خلاصی زیاد در فرمان یکی از رایج ترین علائم خرابی فرمان خودرو است. معمولا به دلیل لقی در دنده فرمان، لقی در اهرم بندی، خوردگی قطعات سگ دست و لقی یاتاق چرخ می باشد.

برای رفع این مشکل توصیه می کنیم میزان لقی را بررسی و آنها را مجدد تنظیم کنید. همچنین در صورتی که سگ دست خوردگی داشت آن را تعویض کنید.

2.فرمان خودرو سفت است.

یکی از دیگر مشکلاتی که در سیستم فرمان بسیار به چشم می خورد و خبر از بروز مشکل در سیستم فرمان دارد سفت شدن فرمان است. علت سفت شدن فرمان معمولا ناشی از کم بودن یا نامساوی بودن فشار باد تایرها، اصطکاک در جعبه فرمان، اهرم بندی، کینگ پین، میزان نبودن فرمان (کستر،کمبر، تواین)، دفرمه شدن شاسی، ضعیف شدن فنرهای جلو می باشد.

برای رفع مشکل سفت شدن فرمان ابتدا باد تایرها را تنظیم کنید. برای رفع اصطکاک نیز قطعات را روغن کاری کنید و آنها را مجدد تنظیم کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید. اگر فرمان میزان نیست آن را دوباره تنظیم کنید، اگر شاسی دفرمه شده بود آن را دوباره میزان کنید. و در صورت ضعیف شدن فنرها آنها را تعویض کنید.

3.گیج بودن فرمان خودرو

گیج بودن یکی از دیگر نشانه های خراب شدن فرمان خودرو است. کم بودن و نامیزان بودن باد تایرها، لقی اهرم ها، لقی دنده فرمان، میزان نبودن چرخ های جلو، شل بودن اهرم ها، لقی در دنده فرمان، لقی زیاد در کینگ پین، لق بودن فنرهای عقب و معیوب بودن میله تعادل دهنده از رایج ترین دلایلی است که باعث بروز این مشکل در سیستم فرمان خودرو می شود.

برای رفع لقی اهرم، دنده فرمان و کینگ پین آنها را مجدد تنظیم و روغن کاری کنید و در صورت رفع نشدن مشکل قطعات را تعویض کنید. برای رفع مشکل میزان نبودن چرخ های جلو، زوایای چرخ را میزان کنید.

اگر اهرم ها شل شده بود آنها را مجدد تنظیم و روغن کاری کنید. در صورت لق شدن فنرهای عقب آنها را محکم کنید و در صورتی که میله تعادل کنند خراب شده بود قطعات معیوب را تعویض کنید و اتصالات میان قطعات را محکم نمایید.

گیج بودن فرمان خودرو

4.اتومبیل در حالت عادی رانندگی، به یک سمت کشیده می شود.

کشیده شدن خودرو هنگام رانندگی یکی از دیگر مشکلاتی است که در صورت خراب شدن فرمان در خودرو دیده می شود.

نامیزان بودن فشار باد تایرها، نامساوی بودن کستر یا کمبر، افت مساوی، شکستگی و لق بودن اتصالات فنرها، سفت بودن یاتاقان چرخ، یکی نبودن مسیر چرخ ها از جمله دلایلی است که باعث بروز مشکل کشیده شدن خودرو هنگام رانندگی می شود.

برای رفع این مشکل ابتدا باد تایرها را تنظیم کنید. اگر زوایا کستر یا کمبر تنظیم نبود آنها را مجدد تنظیم کنید. اگر اتصالات میان فنرها شکستگی داشت یا لق شده بود آنها را محکم کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.

در صورت سفت بودن یاتاقان چرخ ها و یکی نبودن مسیر چرخ ها، مسیر چرخ ها را آزمایش کرده و شاسی را میزان کنید. همچنین در صورت آسیب دیدن قطعات ، قطعه معیوب را تعویض کرده و قطعات را محکم کنید.

5. اتومبیل در هنگام ترمز کردن به یک سمت کشیده می شود.

اگر هنگام ترمز گرفتن اتومبیل شما به یک سمت کشیده می شود احتمال زیاد باد تایرها تنظیم نیست، کمتر مساوی نیست و ترمز گیر کرده است.

برای رفع مشکل ترمز، آن را بررسی و مجدد تنظیم کنید. اگر فشار باد تایرها تنظیم نبود آن را مجدد تنظیم کند. در صورتی که کستر مساوی نبود آن را مجدد تنظیم کنید.

6.چرخ های جلو در سرعت کم لرزش دارد.

لرزش داشتن چرخ های جلو در سرعت کم از دیگر علائم خرابی فرمان است. علت بروز این مشکل معمولا ناشی از نامساوی یا کم بودن فشار باد تایرها، لقی اهرم بندی، کینگ پین، دو دنده فرمان، ارتجاع زیاد فنرهای جلو، درست یا مساوی نبودن کمبر و نامنظم بودن شیار تایر می باشد.

برای رفع این مشکل ابتدا باد تایرها را بررسی کنید در صورت تنظیم نبودن آنها را مجدد تنظیم کنید. اگر اهرم بندی، کینگ پین، دو دنده فرمان لقی داشت آنها مجدد تنظیم کنید و قطعات خورده شده را تعویض کنید.

در صورتی که بروز مشکل ناشی از ارتجاع زیاد فنرهای جلو بود، آنها را محکم کنید و در صورت نیاز تعویض نمایید. در صورت درست نبودن کمبر آن را مجدد تنظیم کنید. اگر شیار تایرها نامنظم بود، تایر فرسوده شده و باید تعویض شود.

در مقاله دیگری به بررسی “علت لرزش فرمان خودرو” پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

7.چرخ های جلو در سرعت زیاد لرزش دارد.

اگر چرخ های جلو خودرو هنگام رانندگی با سرعت زیاد ناپایدار است و لرزش زیادی دارد به احتمال زیاد تایرها بالانس نیست، چرخ ها به مقدار زیاد از حالت دایره ای خارج شده همچنین کمک فنرها معیوب شده است.

برای رفع این مشکل چرخ ها را بالانس کنید، در صورتی که چرخ ها از حالت دایره ای خارج شد بود آن ها را تعویض کنید، همچنین اگر کمک فنرها معیوب شده بود آنها را تعمیر یا تعویض کنید.

8.پس زدن فرمان

پس زدن فرمان یکی از دیگر مشکلات رایجی که در سیستم فرمان دیده می شود پس زدن فرمان است. بروز این مشکل معمولا دلایل بسیاری دارد، کم یا نامساوی بودن باد تایرها، افت کردن فنرها، خراب شدن کمک فنرها، لقی اهرم بندی، لقی در دنده فرمان از رایج ترین دلایل بروز مشکل پس زدن فرمان در خودرو است.

برای رفع این مشکل ابتدا تایرها را بررسی کنید و در صورت تنظیم نبودن آنها را تنظیم کنید. همچنین اگر فنرها افت کرده بود آنها را محکم کرده و یا تعمیر و تعویض کنید. برای رفع مشکلات لقی اهرم بندی و دنده فرمان نیز آنها را مجدد تنظیم کدره و در صورت خورده شدن قطعات آنها را تعویض کنید.

علائم خرابی تلسکوپی فرمان پژو 405

تلسکوپی فرمان، که به عنوان ستون فرمان تلسکوپی نیز شناخته می‌شود، بخشی از سیستم فرمان خودرو است که به راننده اجازه می‌دهد تا ارتفاع و یا زاویه فرمان را مطابق با میل خود تنظیم کند. خرابی تلسکوپی فرمان می‌تواند رانندگی را دشوار و خطرناک کند، بنابراین آشنایی با علائم خرابی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

در اینجا به برخی از علائم رایج خرابی تلسکوپی فرمان اشاره می‌کنیم:

1. لقی فرمان ماشین

  • یکی از شایع‌ترین علائم خرابی تلسکوپی فرمان، لقی فرمان است.
  • اگر هنگام رانندگی احساس می‌کنید که فرمان در دست شما شل است و یا به طور غیرقابل کنترلی حرکت می‌کند، ممکن است تلسکوپی فرمان شما خراب شده باشد.

2. سخت شدن تنظیم ارتفاع یا زاویه فرمان 405:

  • اگر تنظیم ارتفاع یا زاویه فرمان برای شما دشوار شده است و یا به طور کامل امکان‌پذیر نیست، ممکن است تلسکوپی فرمان شما دچار مشکل شده باشد.

3. ایجاد صداهای غیرطبیعی:

  • اگر هنگام تنظیم ارتفاع یا زاویه فرمان، صداهای غیرطبیعی مانند تق تق یا جیرجیر به گوش شما می‌رسد، ممکن است تلسکوپی فرمان شما خراب شده باشد.

4. نشت روغن:

  • اگر در اطراف تلسکوپی فرمان، نشت روغن مشاهده می‌کنید، این امر نشان‌دهنده خرابی مهر و موم‌های تلسکوپی و نیاز به تعمیر یا تعویض آن است.

5. لرزش فرمان پژو 405:

  • در برخی موارد، خرابی تلسکوپی فرمان می‌تواند باعث لرزش فرمان شود.

عوامل موثر در خرابی تلسکوپی فرمان:

  • استفاده بیش از حد از تنظیم ارتفاع یا زاویه فرمان
  • رانندگی در مسیرهای ناهموار و پر دست انداز
  • عدم انجام سرویس دوره‌ای خودرو
  • استفاده از قطعات یدکی غیراصلی

جمع بندی

در این مطلب به بررسی علت خرابی جعبه فرمان خودرو پرداختیم و پس از آن با انواع مشکلات و علائم خرابی فرمان ماشین و نحوه عیب یابی و تعمیر آن آشنا شدیم. مشکلاتی که در این مطلب به آن اشاره شد از رایجترین مشکلاتی است که در رابطه با فرمان خودرو دیده می شود. اگر فرمان شما به خوبی کار نمی کند توصیه می کنیم راهکارهایی که در این مطلب به آن اشاره کردیم را بررسی کنید. همچنین اگر از علاقه مندان به مکانیکی خودرو هستید در دوره آموزش مکانیکی ثبت نام کنید. در صورتی که در رابطه با مشکلات فرمان سوالی دارید یا راهکار دیگری برای رفع مشکلات فرمان دارید دیدگاه خود را ثبت کنید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات اتومکانیک

بازار کار و درآمد تعمیرات گیربکس اتوماتیک

بازار کار و درآمد تعمیرات گیربکس اتوماتیک

در دنیای امروز، خودروها نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کنند. از وسایل حمل و نقل شخصی تا باربری صنعتی، خودروهای امروزی با گیربکس‌ های اتوماتیک، راحتی و سهولت بیشتری برای راننده‌ ها فراهم کرده‌ اند...

ابزار مکانیکی خودرو و کاربرد آنها

ابزار مکانیکی خودرو و کاربرد آنها

از آنجاییکه انجام هر فعالیت در هر حیطه شغلی، مستلزم داشتن تجهیزات و ابزار لازم در آن است، ما امروز برای تعمیرکاران خودرو ابزار مکانیکی خودرو و لیست تجهیزات کارگاه مکانیک انواع اتومبیل را معرفی می کنیم. شغل مکانیکی خود با توجه‌ به فنی بودن آن، از ابزار های خاصی برای انجام کار های تخصصی […]...

علائم خرابی شمع خودرو چیست؟

علائم خرابی شمع خودرو چیست؟

علائم خرابی شمع خودرو از روش‌ های تشخیص آسیب دیدگی آن‌ هاست که می‌ تواند از خرابی موتور خودرو پیشگیری کند. کار شمع خودرو جرقه زنی می باشد، به دلیل اینکه هوا و بنزین با یکدیگر ترکیب می شوند و نیاز به یک محرکه برای احتراق یا انفجار وجود دارد که این محرکه جرقه شمع […]...

نحوه رسوب زدایی رادیاتور خودرو

نحوه رسوب زدایی رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو یکی از مهمترین قطعات خودرو است. شما می توانید رادیاتور را در جلوی ماشین هر نوع وسیله نقلیه ای ببینید...

دیدگاه کاربران