علت خرابی فن کندانسور کولر گازی چیست؟


فن یونیت بیرونی یا فن کندانسور کولر گازی یکی از اجزا مهم سیستم تهویه هوا به شمار می رود که نقش بسزایی برای تولید باد خنک ایفا می کند. وظیفه اصلی فن کندانسور کاهش دما گاز حاصل شده درون کمپرسور می باشد. به عبارتی دیگر هنگامی که  کولر گازی روشن است دما گاز مورد استفاده شده جهت خنک کردن محیط رفته رفته در کمپرسور بالاتر رفته و حین ورود این گاز به یونیت بیرونی یا همان فن کندانسور، گرما گاز به وسیله پره های فن یونیت بیرونی گرفته می شود.

در شرایطی که فن کندانسور به درستی عمل کند، هوا محیط بیرون را به داخل شبکه کندانسور کشیده می شود و در نهایت با ورود هوا تازه به مدار فن کندانسور، دما گاز کمپرسور گرفته شده و در نهایت هوا و باد گرم حاصل شده از کاهش دما گاز، به بیرون و محیط آزاد منتقل می شود.

حال اگر به هر علتی فن کندانسور به درستی عمل نکند، دما گاز موجود در سیستم کندانسور و کمپرسور کاهش پیدا نکرده و سبب overheat شدن یا سوختن کمپرسور خواهد شد.  در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه فنی برق به علت خرابی و نحوه تست سالم بودن فن کندانسور کولر گازی می پردازیم، همراه ما باشید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

علت معیوب شدن فن کندانسور کولر گازی

همان طور که گفته شد فن کندانسور وظیفه بسیار مهمی را جهت کاهش دما گاز مصرفی کمپرسور بر عهده دارد که در صورت معیوب شدن فن یونیت بیرونی کولر گازی، فرآیند تهویه هوا و تولید باد خنک داخل محیط منزل مختل شده و در صورت متداوم بودن این شرایط، سبب سوختن موتور کولر گازی خواهد شد که هزینه سنگینی را جهت تعمیر و یا سرویس کولر گازی برای شما به ارمغان می آورد. حال چه عواملی سبب خراب شدن فن کندانسور کولر گازی می شود؟ در ادامه برخی از عوامل مهم را مورد بررسی قرار می دهیم.

علت خرابی فن کندانسور

بهره برداری از خازن نامناسب

یکی از عوامل اصلی که سبب خراب شدن فن کندانسور می شود، استفاده از خازن های نامناسب با مقاومت بالا یا پایین تر از نیاز فن کندانسور می باشد. به عبارتی دیگر بر روی اکثر فن های کندانسور درج شده است که به چه میزان مقاومت خازن نیاز دارند.

به عنوان مثال اگر بر روی فن درج شده باشد که به خازنی با مقاومت 2 میکروفاراد جهت راه اندازی نیاز دارد، اما مقاومت خازن به کار رفته شده 1 میکروفاراد باشد، فن کندانسور به خوبی عمل نخواهد کرد و به مرور زمان از کار می افتد.

یا اگر مقاومت خازن بیشتر از نیاز فن یونیت خارجی باشد، سبب افزایش گرما در سیم پیچی فن شده و در نهایت شاهد سوختن فن خواهیم بود. بنابراین توصیه می شود خازن های فن کندانسور را با توجه به نیاز فن یونیت بیرونی استفاده نمایید.

محل نامناسب قرار گرفتن فن کندانسور

یکی دیگر از عوامل مهم و رایجی که سبب سوختن و ذوب شدن پره های فن کندانسور می شود، محل نامناسب قرار دادن یونیت بیرونی کولر گازی است. بار ها شاهد این مورد هستیم که به علت کم بودن فضا، فاصله فن کندانسور به دیوار بسیار کم بوده و زمانی که دما گاز کمپرسور کاهش پیدا می کند، فن کندانسور بایستی این هوای گرما را به محیط آزاد انتقال دهد.

اما زمانی که فن یونیت بیرونی را نزدیک دیوار قرار میدهیم هوای گرمی که به بیرون منتقل می شود دوباره به داخل شبکه فن یونیت بیرونی برگشته و به مرور زمان سبب می شود تا پره های پلاستیکی فن تخت و ذوب شوند. همین امر سبب می شود تا دما گاز کمپرسور به درستی کاهش پیدا نکند و به مرور زمان علاوه بر خراب شدن فن کندانسور بایستی جهت تعویض یا تعمیر موتور کولر گازی اقدام نمایید.

بنابراین توصیه می شود هنگام نصب فن یونیت بیرونی کولر گازی، فضا به اندازه کافی برای هدایت باد گرم به محیط آزاد وجود داشته باشد. با توجه به این نکته پیش پا افتاده می توانید از هزینه های بسیار سنگین تعمیر و تعویض فن یونیت بیرونی و کمپرسور جلوگیری کنید.

نحوه تعویض فن کندانسور

برای تعویض فن کندانسور بهتر است در ابتدا از سالم بودن فن یونیت بیرونی اطمینان حاصل کنیم و در صورت معیوب بودن آن جهت تعویض اقدام نمایم. فن های یونیت بیرونی سه سیم، چهار سیم و در برخی از موارد پنج سیم هستند که بعد از تست و تشخیص معیوب بودن فن کندانسور، بایستی در گام اول برای تعویض پره ها، مهره های فن را باز کنیم.

نحوه تعویض فن کندانسور

دقت داشته باشید که مهره های فن یونیت بیرونی بر خلاف جهت حرکت پره ها بسته شده اند. به عنوان مثال اگر نوک پره های فن به سمت چپ میباشد یا چپ گرد هستند، بدان معنی است که مهره ها بسته شده بایستی از سمت راست محکم شده و به اصطلاح راست گرد باشند تا از باز شدن پره های فن جلوگیری شود. همچنین اگر نوک پره های فن به سمت راست باشند، مهره ها بایستی به سمت چپ محکم شوند.

با توجه به موارد گفته شده ابتدا مهره های فن را باز کرده سپس پایه های فن را از قاب یونیت بیرونی جدا و در نهایت فن جدید را جایگزین کنید و پروانه بر روی آن نصب خواهد شد. برای نصب کردن پروانه بر روی فن، بایستی به شفت فن دقت داشته باشید تا خار پره ها به درستی بر روی شفت فن سوار شود. اگر خار پره ها به درستی بر روی فن سوار نشود، ممکن است سبب سوراخ شدن قاب یونیت خارجی و یا سوراخ شدن شبکه فن کندانسور شود و در نتیجه شاهد اتلاف گاز دستگاه خواهیم بود.

جمع بندی

همان طور که مطالعه کردید، اصلی ترین علل خرابی فن کندانسور فاصله نامناسب و کم به دیوار بوده که در این شرایط فن یونیت خارجی نمی تواند به درستی هوای گرم را به بیرون منتقل کند و در نتیجه سبب داغ کردن کمپرسور خواهیم بود. مورد بعدی که بسیار حائز اهمیت است به مقاومت خازن ها دقت لازم را داشته باشید تا مقاومت خازن فن و مقاومت مورد نیاز دستگاه تطبیق داشته باشد. کم یا زیاد بودن مقاومت سبب خرابی فن به مرور زمان می شود.

3.4/5 - (21 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

آخرین مقالات کولر گازی

نمونه سوالات نصب و تعمیر کولر گازی (اسپلیت)

نمونه سوالات نصب و تعمیر کولر گازی (اسپلیت)

نمونه سوالات آزمون تعمیر و نصب کولر گازی را در این مطلب بیابید. امروزه افراد زیادی در زمینه نصب و تعمیر کولر گازی فعالیت می کنند چرا که مشاغل مرتبط با کولر گازی به دلیل افزایش آمار استفاده و تخصصی شدن آنها به یکی از مشاغل فنی با درآمد بالا و بازار کار عالی تبدیل […]...

بازارکار شغل تعمیرات کولر گازی و نحوه ورود به آن چگونه است؟

بازارکار شغل تعمیرات کولر گازی و نحوه ورود به آن چگونه است؟

استفاده از کولر گازی در سال های اخیر به دلیل گرم تر شدن زمین، با رشد قابل توجهی روبرو شده است. سرویس و تعمیر کولر گازی از اقدامات مهمی به شمار می رود که در نگهداری از آن و بهبود کیفیت دستگاه تأثیر بسزائی دارد...

بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

بهره برداری از کولر گازی ها در فصل تابستان و زمستان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و روزانه تعداد مصرف کنندگان این سیستم تهویه هوا افزایش پیدا می کند. از این رو رفته رفته شاهد منسوخ شدن کولر های آبی هستیم...

علت یخ زدن کولر گازی چیست و راهکارهای رفع آن

علت یخ زدن کولر گازی چیست و راهکارهای رفع آن

یخ زدن کولر گازی در زمستان و تابستان از اتفاقاتی است که همه افراد با آن روبرو شده‌اند.  سرویس کولر گازی در زمان مناسب موجب می‌شود تا از یخ زدن دستگاه جلوگیری شود...

دیدگاه کاربران