آشنایی با فن کندانسور کولر گازی و نحوه عملکرد آن

5 دقیقه زمان مطالعه

در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات کولر گازی قصد داریم به بررسی فن کندانسور، بررسی علل خراب شدن آن و نحوه تعویض آن صحبت کنیم. فن کندانسور در سیستم تهویه مطبوع و کولرهای گازی دارای دمای معینی است که برای کار در آن دما بی خطر است و معمولاً نام و نوع آن در کنار برچسب نام موتور نوشته شده است. بیشتر موتورهای فن کندانسور برای کار در دمای تا حدود 150 فارنهایت طراحی شده اند و هنگامی که مشکلی در فن به وجود آید می تواند باعث کاهش افت دمای کافی کندانسور و در نهایت منجر به ایجاد مشکل در سیستم کولرهای گازی و تهویه مطبوع شود.

آموزش تعمیرات کولر گازی
فن کندانسور چه کاری انجام می دهد؟

موتور فن کندانسور بخشی از سیستم کولر گازی شما است که در داخل واحد تراکم یا کندانسینگ قرار دارد. این واحد از مارپیچ لوله و کمپرسور تشکیل شده است و در فضای باز برای خنک کردن گاز واحد تهویه مطبوع در هنگام کار عمل می کند. این موتور فن می تواند تیغه های فن را بچرخاند و هوا را به داخل مار پیچ کندانسور هدایت و آن را به مایع تبدیل کند، درست جایی که مبرد را از یک گاز داغ به مایع تبدیل می کند. حفظ و مراقبت از فن های کندانسور می تواند به طولانی شدن عمر کمپرسور نیز کمک کند.

حتما بخوانید: راهنمای عیب یابی کولر گازی از صفر تا صد

فن کندانسور
فن کندانسور

چه عواملی باعث گرم شدن بیش از حد این فن کندانسور می شود؟

چند دلیل احتمالی برای گرم شدن موتور این فن وجود دارد که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یک موتور بد: اگر دلیل این امر موتور باشد و موتور جدید است، گارانتی موتور را بررسی کنید می توانید آن را بدون هیچ هزینه ای با یک موتور بهتر جایگزین کنید.
  • اندازه نادرست موتور: از اندازه موتور و متناسب بودن آن با موتور اطمینان حاصل کنید. برای این کار BTU کولر گازی را به درستی محاسبه کنید. برای این کار پیشنهاد می کنیم مقاله فرمول محاسبه BTU کولر گازی را مطالعه کنید.
  • قطع و وصل بیش از حد: این امر می تواند به دلیل نصب اشتباه خازن یا  انتخاب نادرست تیغه فن از نظر اندازه آن باشد که با نصب صحیح خازن و یا جایگزین کردن یک تیغه فن با اندازه درست می توان مشکل را برطرف کرد.
  • جریان هوای ضعیف: عدم نصب فن در وضعیت صحیح، می تواند باعث عدم جریان هوا از داخل کندانسور شود که در نهایت منجر به افت کیفیت سرمای سیستم شود.
  • آسیب دیدن پروانه فن: این عامل می تواند باعث افت کیفیت جریان هوا و فشار نامناسب به محور مرکزی فن و در نهایت سوختن سیم پیچ موتور فن گردد.

شما به راحتی می توانید با قرار دادن دست خود در روی بدنه موتور فن، گرمای بیش از حد فن را احساس کنید. اگر این گرما به میزان قابل توجهی گرم باشد، احتمالاً مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود. اگر مشکلی وجود داشته باشد ممکن است سیستم کولر گازی یا سیستم تهویه مطبوع به درستی کار نکند. شما می توانید این کار را با یک دماسنج معمولی نیز انجام دهید، در حالی که متخصصان کولرهای گازی و سیستم های تهویه مطبوع اغلب از تجهیزات دما مادون قرمز استفاده می کنند تا موتور واقعی را لمس نکنند البته در بعضی از دستگاه ها یک سیستم  حفاظتی (اور لود) جهت پیشگیری آسیب به سیم پیچ موتور وجود دارد که در دمای بیش از 100 درجه سانتیگراد قطع شده و تا زمان خنک شدن قطع میماند.

حتما بخوانید: علت باد گرم کولر گازی چیست؟

چگونه از گرمای بیش از حد فن کندانسور جلوگیری کنیم؟

به منظور طولانی تر شدن عمر سیستم کولر گازی ، بسیار حائز اهمیت است که از گرمای بیش از حد فن کندانسور جلوگیری کنید و آن را متوقف کنید. این امر می تواند با یک برنامه ریزی منظم توسط یک متخصص کولرهای گازی و تهویه مطبوع انجام شود. یک متخصص می تواند مشکلات دیگری را که ممکن است سیستم کولر گازی شما را به مشکل روبرو سازد، ارزیابی کند.

نحوه تعویض فن کندانسور

نحوه تعویض فن کندانسور

تعویض این فن کار نسبتاً ساده ای است که هر کسی تنها با داشتن کمی دانش در چند مرحله ساده می تواند آن را انجام دهد:

  1. قطعات جایگزین صحیح و ابزارهای مورد نیاز را آماده کنید و اطمینان حاصل کنید که برق کولر گازی خاموش است.
  2. قبل از خارج کردن فن باید تیغه های فن را جدا کنید و پیش از قرار دادن موتور جدید باید میله فلزی فن را جا بیاندازید. در نهایت تیغه را بدون اینکه خم شود تعویض کنید.
  3. سیم کشی را کامل کنید و مراقب باشید اتصالات را به صورت صحیح انجام می دهید.
  4. تمام درپوش ها را جایگزین کنید و سیستم را تست کنید تا از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که علاقه مند به فعالیت در حوزه نصب و تعمیرات کولر گازی دارید توصیه می کنیم همین حالا در دوره آموزش نصب کولر گازی آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید و نصب و تعمیرات انواع برندهای کولر گازی را فرا گرفته و به یک نصاب و تعمیرکار حرفه ای کولر گازی تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *