با نشانه ها و علائم خرابی دینام خودرو آشنا شوید


در این مطلب قصد داریم شما را با نشانه ها و علائم خرابی دینام خودرو و عواملی که باعث خراب شدن این قطعه آشنا کنیم. اگر دینام خودرو شما هم با مشکلاتی روبه رو است، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید.

در صورتی که می خواهید برق خودرو را به صورت تخصصی یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره آموزش برق خودرو فنی برق ثبت نام کنید.

 

دینام خودرو چیست؟

دینام خودرو (Alternator) به عنوان یکی از قطعات حائز اهمیت در سیستم برق خودرو، فرآیند تولید نیروی برق را عملیاتی می سازد. بسیاری از تجهیزات برقی وسایل نقلیه مانند برف پاک کن، ضبط و پخش کننده، چراغ ها و شیشه بالابرها و … برای عملکرد بهینه، به دریافت انرژی و برق از دینام، نیاز دارند. بر همین اساس، خرابی این قطعه، اختلال در کارکرد مطلوب تجهیزات برقی خودرو را در پی دارد. آشنایی پیدا کردن با نشانه ها و علائم خرابی دینام برای به حداقل رساندن مشکلات ایجاد شده، کمک شایانی می نماید.

دینام خودرو چیست؟

نشانه ها و علائم خرابی دینام

در بیشتر مواقع مشکلات الکتریکی به وجود آمده در خودرو را به باتری خودرو نسبت می دهند و زمانی که با تعویض باتری مشکل همچنان پا برجاست، متوجه می شوند مشکل از دینام بوده است. خرابی دینام خودرو علل مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 

1- ظاهر شدن چراغ هشدار دهنده

روشن شدن چراغ هشدار دهنده، یکی از نشانه ها و علائم خرابی دینام خودرو محسوب می شود. غالبا، این چراغ به شکل یک باتری کوچک در پشت آمپر خودرو ظاهر می گردد.

این هشدار در برخی از مدل ها با علامت GEN یا ALT به نمایش در می آید. بررسی و ارزیابی میزان ولتاژ خروجی دینام، به وسیله چراغ نشانگر پشت آمپر انجام می شود.

در صورت نوسان در میزان ولتاژ، چراغ باتری ظاهر می گردد. رسیدن مقدار ولتاژ به محدوده معین شده، موجب خاموش شدن این چراغ می شود. با مراجعه به یک مکانیک و تعمیرکار ماهر، می توان درصدد رفع این مشکل برآمد.

2- کم نور شدن چراغ ها

وجود نوسان در نور چراغ ها را می توان از دیگر نشانه های خرابی دینام خودرو برشمرد. تامین برق مورد نیاز برای نوردهی چراغ های خودرو به وسیله دینام صورت می گیرد. بروز هرگونه مشکل در این قطعه، پر نور شدن یا کم نور شدن چراغ ها را به دنبال دارد.

در این حالت نور مربوط به پشت آمپر خودرو بسیار شدید به نظر می رسد. در چنین شرایطی مناسب است که ابتدا تجهیزات الکتریکی و برقی ماشین را خاموش نموده و سپس از سالم بودن و سلامت دینام و باتری خودرو اطمینان حاصل نمود. به طور معمول، کم نور شدن چراغ ها، حکایت از خرابی و معیوب شدن دینام ماشین دارد.

نشانه ها و علائم خرابی دینام 3- کارکرد نامطلوب باتری

کارکرد و عملکرد نادرست باتری، می تواند از دیگر علائم و نشانه های خرابی دینام ماشین باشد. در مواقع معیوب شدن دینام، باتری خودرو به منظور تامین برق مورد نیاز تجهیزات الکتریکی، جریان برق بیشتری را از دینام طلب می کند. در نتیجه این امر، باتری خودرو دچار مشکل شده و به اصطلاح می خوابد.

چنانچه در هنگام باز کردن سوئیچ، صدایی شبیه صدای تلق تلق تولید شود، به احتمال بسیار قوی باتری خودرو خوابیده است.

4- فرسودگی و خوردگی تسمه دینام

پوسیدگی و خوردگی تسمه دینام خودرو، از دیگر علائم خرابی دینام تلقی می گردد. خرابی و معیوب شدن دینام موجب افزایش کارکرد تسمه شده که این امر به تدریج فرسودگی و پوسیدگی و پارگی تسمه را به دنبال دارد. در برخی مواقع، فرسودگی تسمه، مانع از کارکرد و عملکرد مطلوب دینام می شود. بر همین اساس، در صورت در رفتگی یا پارگی تسمه دینام می بایست نسبت به تعویض آن در سریع ترین بازه زمانی اقدام نمود.

5- انتشار بوی لاستیک سوخته

انتشار بوی سوختگی لاستیک یا سیم را می توان از دیگر نشانه های معیوب شدن دینام خودرو عنوان کرد. بوی سوختگی در اثر ایجاد اصطکاک میان تسمه و فولی و متعاقب آن، داغ شدن تسمه تولید می شود. توزیع جریان برق تولید شده به وسیله دینام، از طریق سیم های کوتاه و بلند به سایر بخش های الکتریکی انتقال پیدا می کند. تولید برق بیشتر توسط دینام موجب داغ شدن و انتشار بوی سوختگی از سیم ها می شود.

6- خاموش شدن منظم موتور یا مشکل در استارت خوردن آن

یک از مهمترین علائم خرابی دینام خودرو بروز این مشکل می باشد. زمانی که دینام خودرو معیوب باشد فرآیند شارژ باتری خودرو انجام نمی شود و باتری انرژی لازم جهت روشن کردن خودرو را نخواهد داشت.

تنها استارت نخوردن خودرو نشانه خراب بودن دینام نمی باشد و اگر ماشین پس از آنکه روشن شد، خاموش می شود، به معنای این است که شمع خودرو برق مورد نیاز را از دینام دریافت نمی کند و همین موضوع باعث خاموش شدن خودرو می شود.

علت خرابی دینام خودرو

 

1- گرمای هوای

افزایش درجه و دمای هوا، یکی از مهم ترین دلایل خرابی دینام خودرو محسوب می شود. در اثر گرمای هوا، درجه حرارت موتور ماشین افزایش پیدا کرده که این امر موجب بالا رفتن سرعت فن موتور می شود.

از سوی دیگر، روشن بودن کولر با دور بالا، افزایش کارکرد و عملکرد دینام خودرو را به منظور تامین برق مورد نیاز در پی دارد. این امر به تدریج کاهش توان و قدرت دینام خودرو را برای تولید و تامین جریان برق در بر دارد. همچنین، ترافیک سنگین شهرها و حرکت با سرعت پایین، می تواند منجر به خرابی و معیوب شدن دینام گردد.

علت خرابی دینام خودرو 2- کارکرد تجهیزات الکتریکی با حداکثر ظرفیت

عملکرد وسایل برقی و تجهیزات الکتریکی خودرو با تمام توان و ظرفیت، موجب مصرف برق ذخیره شده در باتری می شود. در پی مصرف برق، کمبود انرژی الکتریکی لازم باید توسط دینام تامین و انجام گردد. با کاهش دور موتور، دینام قادر به شارژ کردن باتری به صورت دائم و به تبع آن، تامین برق مورد نیاز وسایل الکتریکی و برقی نمی باشد. از طرف دیگر، ایجاد فشار زیاد و بیش از حد به دینام، در طولانی مدت، سوختن و از کار افتادن دینام خودرو را رقم می زند.

3- عمر زیاد دینام

معمولا طول عمر دینام بین 5 تا 8 سال می باشد. در صورتی که بیشتر از این بازه زمانی از دینام استفاده می کنید و مشکلات الکتریکی برای ماشین تان رخ می دهد، وقت آن رسیده دینام خودرو را تعویض نمایید. اگر فکر می کنید ممکن است مشکل از باتری باشد ابتدا طول عمر باتری را بررسی کنید و سپس از یک متخصص کمک بگیرید.

4- مشکل ایسیو

در خودروهای امروزی از ایسیو جهت مدیریت اجزای خودرو استفاده می شود. دینام نیز از جمله مواردی است که توسط ایسیو مدیریت می شود. در صورتی که ایسیو دچار مشکل شده باشد، دینام به درستی شارژ نمی شود و باعث خرابی آن می شود.

5- شکستگی پولی یا تسمه

دینام با استفاده از نیروی مکانیکی که توسط تسمه ایجاد می شود جهت تولید انرژی الکتریکی خودرو استفاده می کند و با توجه به اینکه این تسمه خیلی مقاوم نیست ممکن است به راحتی آسیب ببیند و بشکند. بنابراین با شکستگی تسمه، دینام نمی تواند انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

6- سیم کشی فرسوده

در صورتی که سیم کشی خودرو دچار فرسودگی و پارگی شده باشد در ارسال نیرو به دینام که توسط سیم ها ممکن است، اختلال ایجاد می شود و باتری شارژ نخواهد شد.

7- خرابی فیوز

از فیوز جهت حفظ عملکرد دینام استفاده می شود. اگر از فیوزها جریان شدید برق عبور کند موجب انفجار در فیوز می شود و با منفجر شدن فیوز، دینام نمی تواند باتری را شارژ کند.

چگونه از خراب شدن دینام خودرو جلوگیری کنیم؟

 

به محض ظاهر شدن علائم خرابی دینام خودرو، رفع و برطرف کردن مشکلات ایجاد شده، اهمیت و ضرورت پیدا می کند. با انجام یک سری راهکارها می توان مشکلات ایجاد شده در این زمینه را به میزان چشمگیری کاهش داد.

استفاده از باتری های باکیفیت و دارای ظرفیت بالا، یکی از بهترین راهکارها قلمداد می گردد. مناسب است که باتری انتخاب شده برای خودرو دارای حداقل 65 آمپر باشد.

همچنین، در هنگام روشن کردن کولر می‌بایست دور فن کولر را بر روی درجه پایین تنظیم نمود. این امر مانع از فشار زیاد و اضافی به دینام خودرو می‌شود.

چگونه از خراب شدن دینام خودرو جلوگیری کنیم؟

علاوه بر این، بررسی و ارزیابی مداوم و مستمر دینام و تسمه دینام، از دیگر راهکارها برای جلوگیری از معیوب شدن دینام خودرو می باشد. با بررسی دینام می توان از سفت یا شل بودن تسمه، اطمینان حاصل کرد.

یکی از مواردی که کارکرد دینام خودرو را افزایش می دهد، روشن بودن چراغ ها در مواقع غیر ضروری می باشد. به همین جهت، خاموش کردن چراغ ها در زمان غیر ضروری، در افزایش طول عمر دینام، بسیار تاثیرگذار و موثر است.

ناگفته نماند که توقف برای مدت زمان طولانی می تواند موجب بروز مشکل و معیوب شدن دینام خودرو شود. بنابراین، در مواقع توقف داشتن به مدت طولانی، می بایست با فشار دادن پدال گاز، دور موتور را به 2000 دور در دقیقه رساند.

سوالات متداول

وظیفه دینام خودرو چیست؟

دینام وظیفه تأمین و تولید برق مورد نیاز خودرو را در زمان روشن بودن خودرو برعهده دارد. در واقع اگر دینام دچار اختلال شود برق باتری به سرعت خالی می‌شود.

آیا روشن شدن چراغ هشداردهنده می تواند دلیل بر خراب شدن دینام خودرو باشد؟

روشن شدن چراغ هشدار دهنده، یکی از نشانه ها و علائم خرابی دینام خودرو محسوب می شود. غالبا، این چراغ به شکل یک باتری کوچک در پشت آمپر خودرو ظاهر می گردد. این هشدار در برخی از مدل ها با علامت GEN یا ALT به نمایش در می آید. بررسی و ارزیابی میزان ولتاژ خروجی دینام، به وسیله چراغ نشانگر پشت آمپر انجام می شود.

مشکل در ایسیو می تواند دلیل بر خرابی دینام خودرو باشد؟

بله، در خودروهای امروزی از ایسیو جهت مدیریت اجزای خودرو استفاده می شود. دینام نیز از جمله مواردی است که توسط ایسیو مدیریت می شود. در صورتی که ایسیو دچار مشکل شده باشد، دینام به درستی شارژ نمی شود و باعث خرابی آن می شود.

3.6/5 - (20 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران