13 علت رایج روشن شدن چراغ چک خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

علت روشن شدن چراغ چک خودرو متفاوت است. روشن شدن چراغ چک در خودرو نشان از بروز مشکلی در خودرو می دهد این مشکل ممکن است بسیار سطحی باشد یا خبر مشکلی جدی در خودرو دهد بنابراین هنگام روشن شدن این چراغ باید هر چه سریعتر نسبت به شناسایی و رفع آن اقدام نمود.

اگر این چراغ در خودرو شما نیز روشن شده است و نمی دانید علت چیست، توصیه می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب به شما می گوییم که چرا چراغ چک روشن می شود؟

همچنین در صورتی که میخواهید به صورت حرفه ای تعمیرات خودرو را یاد بگیرید توصیه می کنیم دوره های آموزش برق خودرو و آموزش مکانیک خودرو را در آموزشگاه فنی برق سپری کنید.

چراغ چک خودرو چیست؟

چراغ چک موتور که بیشتر به عنوان چراغ نشانگر خرابی شناخته می شود سیگنالی از ایسیو خودرو است که نشان می دهد مشکلی وجود دارد.

چراغ های چک ماشین بسته با شرکت سازنده به رنگ های نارنجی، زرد یا کهربایی هستند. اگر این چراغ به صورت چشمک زن روشن شود، نشان دهنده یک مشکل جدی تر است ، مانند آتش سوزی که می تواند به سرعت مبدل کاتالیزوری را بیش از حد گرم کند.

حتما بخوانید: راهنمای عیب یابی خودرو

چرا چراغ چک ماشین روشن می شود؟

چراغ چک ماشین بنا به دلایل گوناگونی روشن می شود. در صورت روشن شدن این چراغ بایستی هر چه سریعتر مشکل را شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام نمایید. علت روشن شدن چراغ چک خودرو پراید، پژو، سمند، تیبا، دنا، رانا و سایر خودروهای خارجی و داخلی معمولا یکسان است. مواردی که در ادامه به آن می پردازیم از رایج ترین دلایلی است که باعث روشن شدن این چراغ می شود.

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن

1-اختلال در قطعه سنسور اکسیژن از دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو

معیوب شدن سنسور اکسیژن رایجترین دلیلی است که باعث روشن شدن این چراغ می شود. توجه داشته باشید که اگر  این قطعه خراب شود جای نگرانی وجود ندارد اما میزان مصرف سوخت شما ممکن است تا 40 درصد بیشتر شود. پس به عبارتی هر چند سنسور اکسیژن قطعه گران قیمتی نیست اما در صورت نادیده گرفتن می تواند هزینه های زیادی بابت مصرف سوخت روی دست شما بگذارد.

روغن سوزی موتور، خرابی یا شکستگی سنسور، اختلال در سیستم برق پیشرانه و … ،همگی این موارد می تواند منجر به بدسوزی یا خام سوزی سوخت شوند.

بهترین راهکار پیشنهادی تعمیرکاران به منظور عدم پیش آمدن چنین رخدادهایی چک کردن اتومبیل و این قطعات است تا کار به روشن شدن چراغ چک نکشد.

در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی سنسور اکسیژن و علائم خرابی آن پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “علائم خرابی سنسور اکسیژن” را بخوانید.

2-معیوب شدن قطعه کاتالیستی خودرو

در اکثر خودروهای قدیمی امکان خراب شدن این قطعه زیاد است و البته که در صورت نیاز به تعویض هزینه گزافی بر روی دوش شما خواهد انداخت.

اولین نشانه خرابی این قطعه این است که هر چقدر شما پا را روی پدال گاز می فشارید احساس افزایش سرعت ندارید و در واقع میزان سوخت مصرف شده با مسافت پیموده شده همخوانی ندارد.

به منظور پیشگیری از خراب شدن این قطعه،  نسبت به سالم بودن سنسور اکسیژن حساس باشید و در کنار آن از تعویض به وقت روغن موتور و شمع ها نیز غافل نشوید.

3-علت روشن شدن چراغ چک خودرو، عدم فعالیت سنسور هوای ورودی

سنسور هوای ورودی نقش کنترل هوای داخل شده به موتور را بر عهده دارد و پس از بررسی هوای می بایست اطلاعات را برای ایسیو بفرستد.

از نشانه های خرابی این سنسور می توان، به افزایش چشمگیر سوخت خودرو، اختلال در استارت، لرزش و درجا زدن، تغییر ناگهانی و بی دلیل موقعیت پدال گاز و همچنین هنگامی که احساس می کنید موتور اصطلاحا خفه می کند اشاره کرد. در صورت مشاهده هر یک از این موارد سریعا به تعمیرکار مراجعه کنید.

شل بودن درب باک

4-شل بودن درب باک ؛ علت روشن شدن چراغ چک خودرو

اگر درب باک به هر دلیلی (شکستگی، شل بودن، ترک) به درستی بسته نشود، سبب می شود تا بخارات بنزین در حین فعالیت ماشین خارج شده و پروسه سوخت رسانی دچار اختلال شود. پس به منظور یافتن علت روشن شدن چراغ چک خودرو، اتومبیل را نگه داشته و باک بنزین را چک کنید.

5-اختلال در باتری اتومبیل 

چنانچه واجد خودرو هایی با تکنولوژی به روز هستید اگر باتری اتومبیل شما دچار اختلال گردد، چراغ مربوط به خرابی باتری، شما را آگاه خواهد ساخت. اما اگر خودروی شما واجد تکنولوژی بالا نیس روشن شدن چراغ چک خودرو می‌توانید دلیل بر خرابی باتری باشد. صورت ایجاد مشکل در باتری حتماً باید آن را رفع کنید.

حتما بخوانید: علائم خرابی دینام خودرو

6-محکم نبودن کلاهک گاز 

یکی دیگر از مواردی که هنگام روشن شدن چراغ چک خودرو می بایست بررسی شود شل شدن کلاهک گاز است .این بخش یکی از قسمت های کلیدی در پروسه سوخت رسانی اتومبیل بوده و سبب عدم خروج دود بنزین از مخزن سوخت می گردد و این امر به تعادل و حفظ فشار اصولی سیستم کمک می کند.

حال چنانچه پس از پر کردن مخزن گاز، چراغ موتور روشن شد حتماً کلاهک گاز را بررسی نمایید.

وایر ها و شمع ها 

7-علت روشن شدن چراغ چک خودرو، خرابی یا اختلال در وایر ها و شمع ها 

نقش شمع ها در ماشین تولید جرقه، انفجار بنزین و در آخر تحرک موتور اتومبیل می باشد. هنگامی که  این قطعات به هر دلیلی دچار مشکل شده باشند این پروسه انجام  نخواهد گرفت و طبیعتا منجر به روشن شدن چراغ چک اتومبیل خواهد شد.

وایر ها نیز یکی از قطعاتی هستند که جریان برق مورد نیاز شمع را تامین می کنند، پس در هنگام خرابی این قطعه، جریان لازم به شمع نخواهد رسید.

وایر و شمع هر دو جزء موارد مصرفی در خودرو به شمار می روند و به طور متناوب باید آنها را بررسی نمود، چرا که در صورت خراب بودن وایر ها، علاوه بر عدم انتقال جریان به شمع، این قطعه می تواند باتری و کویل خودرو را نیز تحت تاثیر قرار دهد، پس چنانچه پی به خرابی این قطعات بردید در اولین فرصت آنها را تعویض نماید.

8-اختلال در قطعه کویل اتومبیل

این قطعه وظیفه تامین الکتریسیته مورد نیاز به منظور جرقه زدن شمع ها را بر عهده دارد در صورت خراب بودن این قطعه شمع ها نیز نمی توانند ایفای نقش کنند در نتیجه معیوب بودن این قطعه می تواند علت روشن شدن چراغ چک خودرو باشد.

چنانچه این قطعه دچار نقص شود علاوه بر عدم فعالیت درست شمع، سیلندرها نیز نمی‌توانند نقش خود را به درستی ایفا کنند و در نهایت سوخت و ساز اتومبیل مختل خواهد شد. برای اطلاع از علائم خرابی کویل خودرو می توانید مقاله “خرابی کویل خودرو چه علائمی دارد؟” را مطالعه نمایید.

حتما بخوانید: علائم سوختن واشر سرسیلندر

9-عدم فعالیت ترموستات اتومبیل 

وظیفه این قطعه ارسال جریان سرد به موتور و تنظیم حرارت آن می باشد. ترموستات برای آنکه بتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، نیاز دارد تا مایع موجود در آن مرتباً تعویض گردد، چرا که با گذشت زمان مایع پر از گرد و غبار خواهد شد.

در صورت عدم این کار ترموستات غیرفعال شده و چراغ چک روشن می گردد.

انژکتور سوخت 

انژکتور سوخت

10-علت روشن شدن چراغ چک خودرو، خراب شدن انژکتور سوخت 

این اختلال در اتومبیل خیلی شایع نیست اما در صورت ایجاد همچین مشکلی می بایست هزینه زیادی را صرف تعمیر آن کنید به منظور پیشگیری توصیه می شود تا از رانندگی های طولانی مدت با سوخت کم خودداری کنید و همچنین صافی بنزین را مرتب تعویض نمایید.

11-اختلال در سیستم ERG ( چرخش گاز اگزوز) 

یکی دیگر از مواردی که باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می‌تواند خراب شدن شیر ERG  باشد. پیشنهاد ما این است که در صورت اختلال این قطعه سریعاً آن را تعمیر یا تعویض کنید چرا که در صورت نادیده انگاشتن، این قطعه می تواند انژکتور خودرو را مختل کند و در این صورت هزینه های شما چندین برابر خواهد شد.

12-عدم فعالیت درست دزدگیر ماشین 

گاهی به علت  تنظیم نبودن دزدگیر، ممکن است سیستم کامپیوتری اتومبیل شما دچار مشکل شده و سیستم های نصب شده را به عنوان یک عامل مخرب بشناسد و همین سبب روشن شدن چراغ چک گردد.

نشتی خلاء علت روشن شدن چراغ چک خودرو

13-روشن شدن چراغ چک خودرو به علت نشتی خلاء 

هر اتومبیلی واجد چند سیستم خلاء می باشد. چنانچه اتومبیل در هنگام فعالیت درجا می زنند و یا دور موتور همچنان بالا می مانند باید این احتمال را در نظر بگیرید که ماشین شما دچار نشتی خلاء در سیستم خود شده است. در صورت ایجاد این مشکل چراغ چک اتومبیل روشن خواهد شد.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش مالتی پلکس خودرو، دوره مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

روشن شدن چراغ چک و افت شتاب چه رابطه ای دارند؟

در صورتی که روشن شدن چراغ چک خودرو به دلیل بروز مشکل در مبدل کاتالیستی باشد، این موضوع باعث خوب کار نکردن سنسور هوا شده و این موضوع باعث می شود تا سنسور گاز  و وایر شمع ها نیز به خوبی کار نکنید. در صورت خوب کار نکردن وایر شمع و سنسور گاز توان و شتاب موتور دچار مشکل شده و موتور به خوبی کار نمی کند و این موضوع به خوبی نشان از رابطه میان روشن شدن چراغ چک و کم شدن شتاب خودرو می دهد.

روشن شدن چراغ چک خودرو یا لرزش فرمان از موضوعاتی هستند که باعث نگرانی در رانندگان می شوند. در نتیجه دانستن علت روشن شدن این چراغ یا آشنایی با علت لرزش فرمان می تواند به شما در رفع این مشکلات بسیار کمک کند.

منبع: edmunds

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *