ریمپ ایسیو خودرو چیست؟


ایسیو یک برنامه کامپیوتری کوچک است که به عنوان مغز متفکر خودرو عمل می کند و تمام عملکردهای خودرو را تحت کنترل دارد. برنامه کنترل کامپیوتر خودرو، MAP نامیده می شود و در مقابل برنامه ریزی مجدد و ایجاد اصلاحات در MAP را ریمپ ایسیو خودرو می نامند. در ادامه به انواع کاربردهای ریمپ، مزایا و معایب آن و مواردی از این دست خواهیم پرداخت.

ریمپ ایسیو چیست؟

اصلاح روی نرم افزار کامپیوتر خودرو یا برنامه ریزی مجدد ایسیو را ریمپ ECU می گویند. ریمپ تنظیمات نرم افزاری است که توسط متخصصین به جای نرم افزار از پیش تعریف شده روی خودرو، قرار می گیرد. ریمپ ECU  به منظور بالا بردن راندمان های خودرو از جمله شتاب، مصرف سوخت، حذف ناک و…. ایجاد شده است و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و کیفیت سوخت کشورهای مختلف، برنامه نرم افزاری مخصوصی را برای خودرو تعیین می کند. در اصل از ریمپ ایسیو خودرو برای رفع ایرادات نرم افزاری استفاده می شود.

تعمیرات ecu خودرو

انواع ریمپ ECU

از آن جایی که طراحان خودرو برای تمامی نمونه های یک ماشین یک برنامه یکسان را می نویسند و توجهی به شرایط آب و هوایی مناطق مختلف و همچنین کیفیت سوخت ندارند، لازم است تا متناسب با شرایط مطرح شده برنامه نرم افزاری مناسبی را برای خودروی خود تعیین کنید. به این عمل ریمپ ایسیو خودرو گفته می شود که باعث بالا رفتن برخی عملکردهای خودرو نظیر شتاب گیری، می شود. در این مقاله شما را با ریمپ ECU ، نحوه انجام آن و مزایا و معایب ریمپ ایسیو آشنا خواهیم کرد.

ریمپ کاهش دما

یکی از مزایای ریمپ ایسیو کاهش دمای موتور خودرو است. خودروهای اولیه ای که به کشور ما وارد شدند، محصول کشور فرانسه بوده اند، در کشور فرانسه به علت سرد بودن دمای هوا درجه دور کند در خودرو را ۹۷ درجه سانتی گراد و برای دور تند ۱۰۷ درجه سانتی گراد در نظر می گرفتند.

همه ما می دانیم که ۹۷ درجه تقریبا دمای جوش آب محسوب می شود حال فرض کنید با این ماشین های ساخت کشور فرانسه در یکی از روزهای گرم تابستان بر روی آسفالت در حال رانندگی هستید، دمای ماشین به ۹۷ درجه که همان دمای جوش آب است می رسد. اکنون درجه کند فن شروع به زدن می کند و می خواهد هوای بیرون که نزدیک به ۹۷ است را به داخل بکشد در نتیجه فن با این درجه از دما توان خنک سازی موتور را نخواهد داشت و منجر به واشر سوزی و جوش آوردن خودرو خواهد شد.

ریمپ کاهش مصرف سوخت

اگر ریمپ ایسیو به طور اصولی انجام گیرد باعث می شود پاشش در انژکتور به درستی صورت گرفته و در نتیجه آن مصرف سوخت کاهش یابد  و همچنین این امر میزان آلایندگی در هوا را نیز کم می کند.

ریمپ افزایش شتاب خودرو

اگر پروسه سوخت انرژی در موتور خودرو به درستی انجام شود، شتاب و گشتاور خودرو افزایش خواهد یافت. پس با استفاده از برنامه ریمپ می توانید با بهبود عمل سوخت انرژی به شتاب مورد دلخواه خود دست یابید. اما باید بدانید که برنامه ریمپ ایسیو برای موارد بیشتر از ۱۵ درصد مناسب نخواهد بود.

ریمپ افزایش شتاب خودرو

حذف کوپ سرگاز

یکی از سوالات مهمی که مطرح می شود این است که چرا در سربالایی ها و یا فشردن پدال گاز در سرعت بالا شتاب خودرو افزایش نمی یابد؟ دلیل این اختلالات ایجاد کوپ در سرگاز ماشین است که با استفاده از برنامه ریمپ درست می توان این مشکلات را نیز حل کرد.

این امور ریمپ اصلاحیه برای فایل تولیدی شرکت تلقی می شود و موجب می گردد تا معایب برنامه نرم افزاری از پیش تعیین شده رفع شوند. اما باید به این نکته توجه شود که برای ریمپ ایسیو خودرو کدام جداول به چه اندازه ای باید تغییر یابند. چون اگر تغییر اشتباهی رخ بدهد، موجب مشکلات بیشتری برای خودرو خواهد شد.

مزایای ریمپ ایسیو

یکی از اشتباهات مطرح شده در علم ریمپ این است که با انجام ریمپ ایسو می توان به طور هم زمان باهم، هم شتاب را افزایش داد و هم مصرف سوخت را پایین آورد. این مورد یک تصور کاملا اشتباه است که توسط برخی افراد غیر متخصص به شما ارائه می شود زیرا هرگز نمی توان شتاب را افزایش  و در کنار آن مصرف سوخت را نیز کاهش داد. در واقع شما تنها یکی از این دو عمل را بسته به ذوق و سلیقه خود می توانید انتخاب کنید، یعنی یا افزایش شتاب داشته باشید و یا کاهش مصرف سوخت.

مزایای ریمپ ایسیو

از مزایای ریمپ ایسیو می توان موارد زیر را نام برد:

  • کاهش مصرف سوخت
  • افزایش شتاب خودرو
  • حذف کوپ بین دنده ها
  • حذف کوپ سرگاز

برنامه نرم افزاری برخی خودروهای قدیمی دارای معایبی می باشد. مثلا ماشین در سر گاز ناک می زند یا به زبان دیگر اگر در سربالایی ها توان لازم را نداشته باشد، هنگام عوض کردن دنده ها کوپ ایجاد شود. لذا در این مواقع شما می توانید با استفاده از برنامه ریمپ ایسیو مناسب این معایب را از ECU ماشین حذف کنید. با ریمپ می توانید ناک سرگاز را بگیرید یا کوپ بین دنده ها را رفع کنید.

معایب ریمپ ایسیو خودرو

یکی از معایب ریمپ، استفاده از برنامه های مضر است. اگر ریمپ ایسیو به اشتباه انجام شود باعث می شود به تمامی قطعات ماشین از جمله موتور، آسیب جدی وارد گردد.

معایب ریمپ ایسیو

یکی از برنامه های مضر ریمپ، ریمپ کاتاف رگباری است این برنامه می تواند به اگزوز، کاتالیزور و… آسیب وارد کند در نتیجه ریمپ مناسبی برای خودرو نیست.

برنامه مضر بعدی ریمپ  پاپ اند بنگ است این ریمپ نیز باعث آسیب رسیدن به موتور خودرو، اگزوز و منبع می شود اما برخی افراد به دلیل علاقه و جذابیت صدای تولید شده از این برنامه از آن استفاده می کنند. این ریمپ مضر در بلند مدت باعث آسیب رسیدن به موتور می شود.

افزایش شتاب بیش از حد

یکی از معایب ریمپ ها این است که افزایش شتاب در خودرو در بلند مدت به موتور ماشین آسیب وارد می کند زیرا اصولا موتورهای ساخته شده در کشور ما از آلیاژهای ضعیفی ساخته شده اند در نتیجه موتور نیز ضعیف عمل می کند و در صورت ریمپ در شتاب بالا، به موتور ماشین خسارات جبران ناپذیری وارد خواهد شد.

استفاده از اجناس تقلبی

اگر در هنگام انجام ریمپ تعمیرکار از وسایل و ابزارهای فیک و تقلبی استفاده کند باعث پایین امدن کیفیت کار شده و ریمپ به خوبی عمل نخواهد کرد.

از معایب دیگر ریمپ ایسیو ماشین می توان به بهم خوردن تناسب بین سوخت و هوای ورودی در هنگام ریمپ اشاره کرد.

در پایان این سوال مطرح است که آیا برنامه ریمپ برای ماشین های شهری مناسب است؟

باید بگوییم که برخی ریمپ ها نظیر ریمپ کاهش دما، ریمپ رفع کوپ بین دنده ها، گرفتن ناک سرگاز و کاهش مصرف سوخت برای خودروهای درون شهری مناسب اند. اما برخی دیگر مثل ریمپ افزایش شتاب برای خودروهای شهری مورد استفاده قرار نمی گیرند.

آیا ریمپ برای خودرو مفید است یا خیر؟

به طور کلی انجام ریمپ ایسیو برای ماشین ضرری ندارد اما افرادی که این کار را انجام می دهند اگر علم کافی در این زمینه را نداشته باشند و ریمپ اشتباه روی ماشین قرار دهند، باعث ایجاد خرابی و بروز یک سری معایب در خودرو خواهند شد. توان موتور معمولا مقدار ثابتی است و اگر شما بیش از این حد توان از آن کارایی بخواهید به موتور فشار وارد خواهد شد، بنابراین ریمپ زمانی می تواند مفید باشد که جداول اولیه تعیین شده توسط متخصصین به اندازه و در حد استاندارد تغییر کنند.

اگر قصد انجام ریمپ ECU برای خودروی خود را دارید در درجه اول باید کار را به متخصصین مجرب در این امر بسپارید تا نتیجه عکس به دست نیاید پس انتخاب یک شرکت معتبر برای انجام ریمپ راه حل خوبی برای کاهش خطرات احتمالی خواهد بود زیرا شما از طریق یک ریمپ درست می توانید موتور خودروی خود را تقویت کرده و عملکرد آن را بهبود ببخشید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران