۱۰ شغل پر درآمد حوزه فنی


در میان رشته های فنی،‌ مشاغلی هستند که از امنیت شغلی بسیار بالایی بهره مند می باشند و هنوز بازار کار آنها اشباع نشده است. خوشبختانه این مشاغل نیاز به هیچ گونه مدرک دانشگاهی ندارند و تنها کافیست دوره های مربوط به آن را در آموزشگاه فنی معتبری سپری کنید، پس از پایان دوره می توانید به راحتی وارد بازار کار شوید و کسب درآمد کنید.

در این مقاله، قصد داریم شما را با ده شغل  پر درآمد در حوزه مشاغل فنی آشنا کنیم تا بتوانید با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از این رشته ها را انتخاب کنید.

1- شغل نصب و تعمیرات دوربین مدار بسته

 

شغل نصب و تعمیرات دوربین مدار بسته یکی از پولسازترین مشاغل فنی در کشور است که از بازار کار عالی برخوردار می باشد. نتایج آمار و بررسی ها نشان می دهد که این روزها استفاده از دوربین مدار بسته برای منازل، ادارات، فروشگاه ها، مدارس، کارخانجات و بسیاری از دیگر مکان ها بسیار متداول شده است.

از طرفی نصب دوربین مدار بسته در برخی از ساختمان ها مانند ادارات و فروشگاه ها اجباری می باشد. همه این عوامل نشان دهنده افزایش تقاضا برای نصب دوربین مدار بسته و به دنبال آن بازار کار عالی نصاب دوربین می دهد.

چگونه وارد بازار کار دوربین مدار بسته شویم؟

از آنجایی که نصب دوربین مدار بسته امری تخصصی می باشد همچنین با توجه به گستردگی برندها و انواع مختلف دوربین های مدار بسته، بازار کار این رشته هنوز هم گنجایش زیادی دارد. لازمه ورود و حرفه ای شدن در بازار کار این شغل کسب مهارت های لازم برای نصب و تعمیرات دوربین مدار بسته است که از طریق شرکت در دوره های آموزش دوربین مداربسته می توانید به مهارت های مورد نیاز دست یافته و وارد بازار کار شوید.

شغل نصب و تعمیرات دوربین مدار بستهدرآمد شغل نصب دوربین مدار بسته چقدر است؟

میزان درآمد نصاب دوربین مدار بسته وابسته به عوامل گوناگونی می باشد. یکی از مهم ترین عوامل که نقش ویژه ای بر میزان درآمد این شغل دارد میزان تخصص و مهارت نصاب دوربین می باشد. قیمت ارائه خدمات، سرعت عمل و خوش قولی، دقت در کار، میزان تبلیغات برخی از دیگر عوامل تاثیر گذار در درآمد شغل دوربین مدار بسته است.

به طور کلی می توان گفت متوسط درآمد نصاب دوربین مدار بسته 7 تا 15 میلیون در ماه است که میزان درآمد با افزایش مهارت ها افزایش خواهد یافت.

۲-شغل نصب و تعمیرات پکیج دیواری

نصب و تعمیرات پکیج دیواری از دیگر مشاغلی است که امروزه با توجه به افزایش ساخت و سازها و جایگزینی پکیج به جای دیگر وسایل گرمایشی مورد توجه واقع شده است و می توان گفت این شغل از بهترین انتخاب ها برای شغل دوم می باشد. ورود به این شغل پردرآمد آسان بوده و نیاز به سرمایه بالایی ندارد، پیش نیاز اصلی ورود به این شغل دانش و مهارت است، دانش و مهارت لازم برای نصب و تعمیرات انواع مدل ها و برندهای پکیج دیواری . . .

این شغل جز آن دسته مشاغل فنی است که با صرف هزینه اندک و کسب مهارت های لازم نصب و تعمیرات پکیج از طریق گذراندن دوره های آموزش نصب پکیج دیواری و آموزش تعمیرات پکیج در مدت زمان کوتاهی می توان به درآمد قابل قبول دست یافت.

سرمایه مورد نیاز جهت ورود به این شغل اندک بوده و شما می توانید تنها با پرداخت مبلغ 5 میلیون تومان وارد بازار کار این شغل شوید.

با کسب مهارت های لازم این شغل می توانید:

 • به صورت شخصی و پس از اخذ جواز کسب و راه اندازی مغازه به نصب و تعمیرات پکیج بپردازید.
 • با ارسال رزومه و داشتن مدرک معتبر به استخدام نمایندگی های پکیج دیواری درآیید.
 • با ثبت نام در سایت هایی مانند آچاره، استادکار، پلاک و غیره و معرفی خود به بدون پرداخت هزینه برای اجاره یا خریداری مغازه به درآمدزایی بپردازید.

درآمد شغل نصب و تعمیرات پکیج دیواری چقدر است؟

میزان درآمد این شغل نیز همانند دیگر مشاغل فنی وابسته به میزان مهارت و تجربه کاری متخصص پکیج دیواری می باشد. به طور کلی متوسط درآمد این شغل 7 تا 15 میلیون تومان در ماه است که با بالا رفتن سطح دانش و تجربه، افزایش سطح تبلیغات، مشتری مداری و غیره افزایش خواهد یافت.

شغل نصب و تعمیرات پکیج دیواری۳- تعمیرات بردهای الکترونیکی

بردهای الکترونیک یکی از مهم ترین قطعات در وسایل الکتریکی امروزی مانند موبایل، کامپیوتر، لپ تاپ، وسایل خانگی و . . . هستند. خراب شدن بردهای الکترونیک منجر به از کارافتادن دستگاه یا نقص در عملکرد آن می شود و بنابراین نیاز به تعمیر یا تعویض آن می باشد.

از آنجایی که هزینه تعمیر بردهای الکترونیک در مقایسه با تعویض آن مقرون به صرفه تر است بنابراین افراد در صورت بروز مشکل به دنبال تعمیر و تعمیرکاری حرفه ای هستند. تعمیر بردهای الکترونیک نیازمند دانش و تخصص حرفه ای است و هر کسی نمی تواند کار تعمیرات آن را انجام دهد. بنابراین با توجه به تقاضا بالا برای تعمیرات برد و تخصصی بودن تعمیرات آن می توان نتیجه گیری کرد که تعمیرات این قطعه از بازار خوبی برخوردار می باشد.

پیش نیاز ورود به این شغل کسب مهارت و دانش لازم جهت عیب یابی و تعمیر انواع برد می باشد. برای به دست آوردن این تخصص شما می توانید دوره آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی را در آموزشگاهی معتبر سپری کرده و پس از به پایان رسیدن دوره وارد بازارکار شده و درآمدزایی کنید.

درآمد تعمیر بردهای الکترونیکی چقدر است؟

درآمد تعمیرات بردهای الکترونیکی متغیر بوده و وابسته به عوامل گوناگونی از جمله دانش، مهارت، تجربه، تبلیغات، مشتری مداری و غیره می باشد. دانش و تجربه مهم ترین عامل تاثیرگذار بر درآمد این شغل می باشد. به طور کلی میزان درآمد تعمیرکار برد الکترونیکی از 7 تا 20 میلیون در ماه متغیر است.

تعمیرات بردهای الکترونیکی۴-نصب و تعمیرات کولر گازی

نصب و تعمیرات کولر گازی از دیگر مشاغل پولساز فنی در دنیای امروز است. با توجه به استفاده گسترده از کولرگازی و جایگزینی آن به جای کولرهای آبی و دیگر سیستم های سرمایشی و گرمایشی بدون شک تقاضا برای نصب این وسیله رو به افزایش خواهد بود.

برای آن که یک تعمیرکار و نصاب حرفه ای کولر گازی شوید باید با طریقه نصب انواع کولر گازی و عیب یابی آن آشنا باشید، بهترین راه برای به دست آوردن این مهارت گذراندن دوره های آموزش نصب کولر گازی در آموزشگاهی معتبر است،

آموزشگاه فنی برق به عنوان یکی از بهترین مراکز برگزار کننده دوره های برق و الکترونیک است که علاوه بر دوره نصب دوره آموزش تعمیرات کولر گازی را نیز زیر نظر اساتید با تجربه و با هدف تربیت کارآموزان برای ورود به بازار کار برگزار می نماید.

۵-پی ال سی (plc)

با توجه به اینکه plc در صنایع شیمیایی، الکترونیکی و … گستردگی بسیاری پیدا کرده است همچنین نصب تابلوهای پی ال سی از پیچیدگی های خاصی برخوردار است می توان نتیجه گرفت افراد متخصص در این زمینه از درآمد بالایی برخوردار هستند. برای آنکه یک پی ال سی من حرفه ای شوید باید با برندهای معتبر پی ال سی، برنامه نویسی آن، نحوه بلوک بندی آن و. . . آشنا باشید و این مهارت از طریق مشاهده فیلم آموزش پی ال سی به دست نمی آید. بهترین راه برای متخصص شدن این است که دوره آموزش plc را در آموزشگاهی معتبر به صورت عملی بگذرانید.

پی ال سی (plc)۶-شغل برقکاری ساختمان

برق ساختمان و داشتن تخصص و مهارت در برق کشی ساختمان از دیگر مشاغل فنی پردرآمد در دنیای امروز است. با توجه به رشد روز افزون پروژه های ساختمانی و لزوم برق کشی در این ساختمان ها، می توان نتیجه گیری کرد که برق ساختمان از جمله مشاغل فنی است که آینده شغل و بازار خوبی برخوردار است.

برای آن که از این بازار پردرآمد استفاده کنید،می بایست تخصص و مهارت کافی در برق کشی ساختمان، نصب انواع دوربین مداربسته، دزدگیر اماکن ،اعلام حریق ، آیفون تصویری و انواع درب های اتوماتیک، کرکره برقی و . . . داشته باشید. شما می توانید با گذراندن دوره آموزش برق ساختمان در آموزشگاهی معتبر با طریقه برق کشی ساختمان، نصب انواع دوربین مداربسته، دزدگیر اماکن ،اعلام حریق و . . . آشنا شده و به برق کاری حرفه ای تبدیل شوید.

فرصت های شغلی برقکار ساختمان

 • فعالیت در کارخانه ها، کارگاه ها و کلیه مراکز صنعتی
 • فعالیت در انواع ساختمان های اداری، پادگان ها، وزارتخانه های
 • فعالیت به عنوان برقکار سیار
 • جذب پروژه های برق ساختمان در ساختمان های نیمه احداث شده 
 • همکاری با سایت های خدمات آنلاین 
 • و غیره

دقت داشته باشید که هر چه دانش و مهارت شما در این رشته بیشتر شود، بدون شک فرصت های شغلی بهتری پیش رو خواهید داشت. 

نتایج تحقیقات نشان می دهد که شغل برقکار ساختمان در سال های اخیر در کشورهایی مانند استرالیا، امریکا و انگلستان رشد چشمگیری داشته است. بنابراین اگر قصد مهاجرت به این کشورها را دارید، این شغل از بهترین ها می باشد. 

۷-تعمیرات موبایل، لپ تاپ و تبلت

 

 تا همین چند سال اخیر هیچ کس تصور نمی کرد که وسایل دیجیتال مثل موبایل، تبلت و لپ تاپ بتوانند انسان ها را تا این اندازه به خود وابسته کنند که حتی دور ماندن از آنها برای مدت کوتاه هم برای بسیاری از افراد غیرقابل تحمل باشد. از طرفی رشد قیمت ها در حوزه دستگاه های دیجیتال موجب شده که صاحبان آنها وقتی با خرابی دستگاه های خود مواجه می شوند، به جای خرید مدل های جدید تر به فکر تعمیر آنها باشند و همین مساله باعث رشد بازار کار تعمیرات این گونه دستگاه ها شده است.

خوشبختانه ورود به این شغل چندان سخت نیست . مهم ترین پیش نیاز این حرفه، دانش و مهارت است که با شرکت در یک دوره  آموزش کامل تعمیرات موبایل ، لپ تاپ و یا تبلت می توانید راجع به تعمیرات انواع برندهای مختلف و قطعات آن ها در این حوزه اطلاعات کسب کنید و به سادگی وارد بازار کار این رشته ها شوید.

تعمیرات موبایل، لپ تاپ و تبلت۸-تعمیرات لوازم خانگی

 

گستردگی و تنوع در لوازم خانگی گواه بازار کار خوب شغل تعمیرات لوازم خانگی می باشد. تعمیرات انواع یخچال ها، ماشین ظرفشویی، تلویزیون، چرخ گوشت، جارو برقی، ماشین لباسشویی و…. در این حیطه مورد توجه است. معمولا در بیشتر مواقع تعمیر لوازم خانگی بسیار به صرفه تر از تعویض آن می باشد و کمتر خانواده ای به محض رو به رو شدن با اولین مشکل، به فکر تعویض وسیله خود می افتد. با ثبت نام در دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی مختلف، می توانید برای ورود به بازار کار شغل تعمیرات لوازم خانگی و درآمدزایی در آن آماده شوید. برای آشنایی بیشتر با شغل تعمیرات لوازم خانگی همین حالا مقاله

۹-هوشمند سازی ساختمان

با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی و فناوری های بسیار جدید در خانه های مدرن،هوشمندسازی ساختمان رونق بسیاری پیدا کرده است. در نتیجه تقاضا برای هوشمند کردن ساختمان افزایش خواهد، در چنین شرایطی افرادی که تخصص لازم در زمینه هوشمند سازی ساختمان را دارند به خوبی می توانند کسب درآمد کنند. در صورتی که شما هم علاقه مند به حضور در بازار کار پردرآمد هوشمند سازی ساختمان هستید، توصیه می کنیم دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان را در آموزشگاهی معتبر سپری کنید و با کسب مهارت آینده ای درخشان را برای خود رقم بزنید.

10-تعمیرات انواع ایسیو

 

افزایش جمعیت در ایران موجب بالا رفتن استفاده از انواع خودروهای خارجی و داخلی شده است و نیاز به تعمیرات ایسیو برای این خودروها افزایش پیدا کرده است. با توجه به کم بودن تعداد تعمیرکاران ایسیو به نسبت افزایش خودروها، این رشته از بازار کار بسیار پر رونقی برخوردار می باشد. با ثبت نام در دوره های آموزش تعمیرات ایسیو ECU برای انواع خودروها از جمله خودروهای داخلی، خارجی، سنگین و راه سازی می توانید با انواع ایسیوها و تعمیرات آنها آشنا شوید و در بازار کار گسترده این رشته فعالیت کنید.

شغل مکانیک خودرو، برقکار خودرو، تعمیرکار کولر خودرو از دیگر مشاغل فنی مرتبط با خودرو است که می توان آینده درخشانی را برای آنها متصور شد. 

منبع: cnbc

3.6/5 - (53 امتیاز)
نویسنده مطلب
hani teimoori

آخرین مقالات شغل و بازار کار

چگونه در آزمون فنی حرفه ای ثبت نام کنیم؟

چگونه در آزمون فنی حرفه ای ثبت نام کنیم؟

ثبت نام آزمون فنی حرفه ای با توجه به نوع آزمونی که قصد شرکت در آن را دارید متفاوت است. آزمون های فنی حرفه ای به سه دسته هماهنگ، ادواری و آنلاین تقسیم می شوند...

درآمد مکانیک خودرو در ایران، آلمان، کانادا

درآمد مکانیک خودرو در ایران، آلمان، کانادا

اگر می خواهید بدانید درآمد مکانیک خودرو در ایران چقدر است و چقدر طول می کشد شخصی که وارد بازار کار مکانیک خودرو می شود به مهارت کافی برسد و بتواند درآمد بالایی کسب کند، همراه ما باشید تا به طور کلی شغل مکانیک خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. درآمد مکانیک خودرو درآمد مکانیک […]...

بازار کار و درآمد هوشمند سازی ساختمان

بازار کار و درآمد هوشمند سازی ساختمان

امروزه بازار کار و درآمد شغل هوشمند سازی ساختمان یکی از مواردی است که به آن توجه ویژه ای می شود و جزء گزینه های انتخابی افرادی است که به دنبال شغل فنی پردرآمد می گردند. دلیل این توجه، پیشرفت تکنولوژی در دنیا و ساخت ساختمان های مدرن و تجهیز آن ها به بروزترین تکنولوژی […]...

بازار کار و درآمد تعمیرات پکیج دیواری

بازار کار و درآمد تعمیرات پکیج دیواری

قصد داریم در این مقاله به بررسی بازار کار و درآمد تعمیرات پکیج دیواری بپردازیم. دامنه کاربرد و میزان استفاده از پکیج های دیواری بیش از پیش افزایش یافته است...

دیدگاه کاربران

 • سیدعلیرضا گفت: پاسخ

  سلام بازارکار به چه سمتی هستش که آینده کاری هم داشته باشه طول دوران یادگیری چه مدت زمانه چه تیوری چه عملی دوره اموزش چندترمه هستش هزینش چقدره سختی و آسونیش چه اندازست