راهنمای انتخاب بهترین شغل دوم با سرمایه کم و درآمد بالا


انتخاب شغل دوم این روزها با توجه به سخت شدن شرایط زندگی، بالا رفتن هزینه ها و کفاف ندادن حقوق و درآمد به هزینه ها زندگی یکی از موضوعاتی است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. اگر شما هم به شغل دوم فکر می کنید و به دنبال انتخاب بهترین شغل دوم هستید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید.

 

چگونه با سرمایه کم شغل دوم ایجاد کنیم؟

انتخاب و ایجاد شغل دوم مستلزم در نظر گرفتن فاکتورهایی است. پیش از انتخاب شغل دوم توصیه می کنیم از خودتان سوال کنید که به چه حوزه کارهایی علاقه مند هستید؟ چه میزان سرمایه برای ورود به بازار کار دارید؟ چه مدت زمانی را می خواهید بر روی شغل دوم خود کار کنید؟ قصد دارید چه درآمدی از این شغل به دست آورید؟

علاقه، مهارت، توانایی در انجام دو کار به طور همزمان، انعطاف پذیر بودن شغل دوم از مهم ترین فاکتورهایی است که هنگام راه اندازی شغل دوم باید به آن توجه داشته باشید.

زیرا با انتخاب شغل دوم زمان کمتری در طول روز برای استراحت و تفریح دارید و در طی روز به شما فشار جسمانی و روحی بیشتر وارد می شود. بنابراین اگر به شغل دوم علاقه ای نداشته باشید، بدون شک دیر یا زود در آن شکست خواهید خورد.

چگونه با سرمایه کم شغل دوم ایجاد کنیم؟دقت داشته باشید که با انجام دو کار به طور همزمان بدون شک فشار بیشتری بر روی شما خواهد آمد، بنابراین اگر از دسته افراد پر استرس هستید که به این موضوع حتما توجه داشته باشید.

توصیه می کنیم شغلی را به عنوان شغل دوم انتخاب کنید که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و برای انجام نیازی به زمان مشخصی نباشد.

سرمایه لازم برای ورود به شغل مورد دیگری است که اگر از توانایی مالی بالایی برخوردار نیستید باید به آن توجه داشته باشید.

حتماً بخوانید: زمان اعلام نتایج آزمون فنی و حرفه ای سال 1401

بهترین مشاغل برای انتخاب شغل دوم 

نمی توان هیچ شغلی را بهترین شغل دوم معرفی کرد. زیرا علاقه و توانمندی های افراد متفاوت است اما می توان گفت در شرایط کنونی جامعه شغلی برای انتخاب دومین شغل مناسب است که ورود به آن آسان بوده و نیاز به سرمایه بالایی برای ورود ندارد، انعطاف پذیری بالایی داشته و از درآمد و بازار کار خوبی بهره مند می باشد.

بسیاری از افراد مشاغلی مانند تاکسی اینترنتی، فروشندگی، کار در رستوران و کافه، پیک موتوری، نظافت و مشاغلی از این قبیل را به عنوان شغل دوم معرفی می کنند. اما ما معتقدیم بهتر است شغلی را به عنوان شغل دوم برگزید که مبتی بر مهارت باشد.

در این مطلب ما به بررسی شغل ها پرداختیم و بهترین شغل های دوم را در چند گروه دسته بندی نمودیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی این دسته از مشاغل بپردازیم، امیدواریم در انتها این مقاله شغل دوم متناسب با علاقه خود را شناشایی کرده باشید.

بهترین مشاغل برای انتخاب شغل دوم 

1.مشاغل تاسیساتی و تعمیراتی از بهترین انتخاب ها برای آقایان

این گروه از مشاغل بسیار گسترده بوده و تنوع بالایی دارند. شغل نصب و تعمیرات کولر گازی، نصب و تعمیرات پکیج، نصب و تعمیرات آبگرمکن دیواری، لوله کشی گاز، لوله کشی ساختمان، شغل تعمیرات لوازم خانگی برخی از بهترین مشاغل در این گروه می باشند.

ورود به این مشاغل نیاز به سرمایه بالایی ندارد و در صورت آشنایی با مهارت های این مشاغل شما با داشتن یک سرمایه کم برای خرید تجهیزات بدون اجاره مغازه از طریق ثبت نام در سایت های خدمات آنلاین (به طور مثال آچاره، آچارباز، سنجاق و غیره) می توانید وارد بازار کار شوید.

ضمن اینکه این مشاغل از انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند به طور مثال اگر ساعت کاری شغل اول شما تا ساعت 2 ظهر است می توانید زمان بازدید و تعمیر کولر را ساعت 5 تنظیم کنید.

همچنین این دسته از مشاغل با توجه به نیاز همیشگی به آنها، همواره از بازار کار خوبی برخوردار می باشند.

اگر بخواهیم مشاغل این دسته را از نظر بازار کار بررسی کنیم، باید بگوییم شغل نصب و تعمیرات پکیج و کولر گازی، شغل تعمیرات لوازم خانگی و لوله کشی از بهترین انتخاب های می باشند. دلیل این امر نیاز رشد استفاده از پکیج، کولر و لوازم خانگی و افزایش قیمت در این لوازم در سال های اخیر است.

بنابراین اگر به دنبال یه شغل عالی و درآمدزا هستید توصیه می کنیم در یک دوره آموزش کولر گازی، آموزش پکیج دیواری، آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش لوله کشی، آموزش جوشکاری و غیره شرکت کنید و خود را برای ورود به یک شغل پردرآمد آماده کنید.

مشاغل تاسیساتی و تعمیراتی از بهترین انتخاب ها برای آقایان

2.مشاغل برق و الکترونیک بهترین انتخاب شغل دوم با سرمایه کم

دنبال شغل دوم هستید؟ بازار کار مشاغل برق و الکترونیک همواره داغ بوده و این روزها بهتر از همیشه است. اگر علاقه مند به برق کشی دارید حتما مهارت های شغل برقکار ساختمان را کسب کنید. اگر دوست دارید بر روی تابلو برق های صنعتی کار کنید، شغل برقکار صنعتی از بهترین انتخاب هاست، تعداد مراکز و کارخانجاتی که به نیرو در این زمینه نیاز دارند بسیار است.

مشاغلی مانند نصب دوربین مدار بسته، درب اتوماتیک، اعلام حریق و دیگر سیستم های امنیتی نیز از بهترین انتخاب ها برای شغل دوم می باشند، چرا که امروزه با بالا رفتن آمار سرقت تقاضا برای نصب سیستم های امنیتی و رفاهی روز به روز در حال افزایش است.

از دیگر مشاغل عالی، آینده دار و جدید در این دسته می توان به شغل هوشمند سازی ساختمان اشاره کرد. توجه داشته باشید که این شغل به دلیل نوظهور بودن از بازار کار عالی برخودار بوده و در صورت ورود به آن بدون شک آینده شغلی عالی خواهید داشت.

3.مشاغل مربوط به تعمیرات خودرو از بهترین انتخاب های شغل دوم

یکی از دیگر گروه مشاغل عالی برای انتخاب شغل دوم، مشاغل مرتبط با خودرو می باشد. همانطور که مشاهده می کنید امروزه تعداد خودروها روز به روز در حال افزایش است و می توان گفت هر خانواده حداقل یک خودرو دارد. این موضوع نشان دهنده بازار کار عالی و پررونق برای مشاغل خودرویی می دهد.

این مشاغل از تنوع و دامنه گسترده ای برخوردارند، برخی از بهترین مشاغل این گروه عبارتند از:

 • مکانیک خودرو
 • برقکار خودرو
 • تعمیرکار گیربکس اتومات و دستی
 • تعمیرکار ایسیو
 • نصاب دزدگیر
 • باطری ساز
 • نصاب ضبط و باند
 • صافکاری و نقاشی
 • جلوبندی ساز
 • تعویض روغن
 • تعمیرکار اگزوز
 • تعمیرکار بخاری و کولر خودرو
 • و غیره

مشاغل مربوط به تعمیرات خودرو از بهترین انتخاب های شغل دومدر میان این گروه از مشاغل می توان گفت شغل مکانیکی، باطری سازی و برقکاری، تعمیرات ایسیو، صافکاری و نقاشی از بهترین مشاغل در این گروه می باشد.

در این دسته از مشاغل همانند دیگر مشاغل فنی، مهارت مهم ترین فاکتور موفقیت است. بنابراین اگر به مشاغل مرتبط با خودرو علاقه مند هستید توصیه می کنیم یکی از این مشاغل را که بیشتر به علایق شما مرتبط می باشد را انتخاب کنید و با شرکت در یک دوره آموزشی مهارت های مورد نیاز آن را یاد بگیرید.

به طور مثال اگر به مکانیکی علاقه مند هستید، بهترین دوره آموزش مکانیک خودرو را شناسایی کنید و در آن ثبت نام نمایید.

از مزایای این گروه از مشاغل علاوه بر درآمد خوب، می توان به انعطاف پذیری بالا، ورود بدون نیاز به سرمایه بالا نیز می توان اشاره کرد.

 

4.راه اندازی شغل دوم بدون سرمایه با مشاغل اینترنتی 

امروزه با توسعه اینترنت کسب و کارهای فعال در این حوزه از درآمد و بازار کار خوبی برخوردار هستند. فعالیت در این حوزه بسیار گسترده می باشد، شما می توانید در یک حوزه حاص مثلا فروش ساعت یا بدلیجات یک سایت اینترنتی راه اندازی کنید. یا یک صفحه در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام راه اندازی کنید به فروش محصولات خود بپردازید.

امروزه کسب و کارهای بسیاری درآمدی بالغ بر 10 میلیون تومان یا حتی بیشتر از صفحه اینستاگرام خود کسب می کنند. کافیست یک ایده خوب را پیدا کنید. البته مدیریت پیج و تبلیغات موثر از موارد مهمی است که بایستی در این مشاغل به آن توجه داشته باشید.

حرف آخر

شغل دوم یکی از موضوعاتی است که امروزه با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی افراد بسیاری به دنبال آن هستند.  هنگام انتخاب شغل دوم بسیاری از افراد به دنبال راه اندازی مغازه و کسب و کار شخصی هستند. درست است که راه اندازی مغازه انتخاب خوبی است اما دقت داشته باشید که این کار به سرمایه اولیه بالایی نیاز دارد.

بنابراین بهتر است به جای راه اندازی مغازه یک مهارت و حرفه را یاد بگیرید و بدون داشتن سرمایه بالا، به درآمد مطلوبی دست یابید. مشاغلی که در این مطلب به آن پرداخته شد از بهترین انتخاب ها برای راه اندازی شغل دوم می باشند. اگر ایده و شغل دیگری به ذهن شما می رسد که برای انتخاب شغل دوم مناسب است خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید. امیدواریم با توجه با علایق بهترین شغل را انتخاب نمایید.

4.9/5 - (29 امتیاز)
نویسنده مطلب
hani teimoori

آخرین مقالات شغل و بازار کار

چگونه در شغل برقکار صنعتی موفق شده و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

چگونه در شغل برقکار صنعتی موفق شده و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که به شغل های فنی علاقه دارند ؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید بدانید که شغل برقکار صنعتی یکی از بهترین انتخاب های شما برای کارهای فنی می باشد. بنابراین در صورتی که علاقه مند ورود به بازار کار شغل برق کار صنعتی هستید یا در این […]...

چگونه در آزمون فنی حرفه ای ثبت نام کنیم؟

چگونه در آزمون فنی حرفه ای ثبت نام کنیم؟

ثبت نام آزمون فنی حرفه ای با توجه به نوع آزمونی که قصد شرکت در آن را دارید متفاوت است. آزمون های فنی حرفه ای به سه دسته هماهنگ، ادواری و آنلاین تقسیم می شوند...

بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از بهترین مشاغل درآمدزا در میان مشاغل فنی است که با توجه به اهمیت بردهای الکترونیکی و تخصصی بودن تعمیرات آن از بازار کار عالی برخوردار می باشد.     در صورتی که قصد ورود به مشاغل فنی را دارید به شما اطمینان می دهیم که این شغل از بازار […]...

درآمد مکانیک خودرو در ایران، آلمان، کانادا

درآمد مکانیک خودرو در ایران، آلمان، کانادا

اگر می خواهید بدانید درآمد مکانیک خودرو در ایران چقدر است و چقدر طول می کشد شخصی که وارد بازار کار مکانیک خودرو می شود به مهارت کافی برسد و بتواند درآمد بالایی کسب کند، همراه ما باشید تا به طور کلی شغل مکانیک خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. درآمد مکانیک خودرو درآمد مکانیک […]...

دیدگاه کاربران

 • علی گفت: پاسخ

  ممنون، خیلی خوب بود