آموزش نحوه شارژ گاز یخچال


یکی از لوازم پرکاربرد آشپزخانه که تقریبا در هر خانه ای وجود دارد یخچال است. یکی از مهم ترین عواملی که در خنک نگه داشتن فضای یخچال نقش مهمی دارد گاز یخچال است. در این مقاله قصد داریم تا به آموزش نحوه شارژ گاز یخچال ،مقدار مناسب گاز یخچال، تست گاز یخچال، نحوۀ شارژ کردن گاز یخچال های معمولی و شارژ کردن گاز یخچال های ساید بای ساید بپردازیم.

گاز یخچال چیست و چه نقشی دارد؟

 

گاز یخچال نوعی گاز شیمیایی با نقطه تبخیر پایین است و فشرده شده است که فضای داخلی یخچال را خنک کند. گاز یخچال طی یک چرخه ی دائمی به صورت مداوم تبخیر و مجدداً فشرده می شود. گاز یخچال درون لوله های کندانسور کمی از گرمای هوای اطراف را به خود جذب می کند. زمانی که ماده مبرد یا همان گاز فشرده شدۀ یخچال یخچال در کویل ها(سیم پیچ های) اواپراتور(تبخیرکننده) به گردش در می آید در اثر جذب گرمای هوای اطراف کویل ها تبخیر می شود. سپس با وارد شدن به کمپرسور دوباره فشرده شده و همین چرخه دوباره تکرار می شود تا فضای داخل یخچال خنک باقی بماند.

گاز یخچال چیست و چه نقشی دارد؟ از آن جا که این گاز در خنک کردن یخچال نقش مهمی دارد، مناسب بودن اندازه آن بسیار ضروری است. در بعضی از مواقع مثل نشتی گاز از لوله های کندانسور یا اواپراتور، مقداری از گاز یخچال تخلیه می شود و می بایست گاز یخچال را مجدداً شارژ نمایید. هنگام تمیز کردن یخچال باید مراقب باشید که به کویل های کندانسور صدمه ای وارد نشود زیرا به وجود آمدن کوچکترین سوراخ می تواند منجر به تخلیۀ تدریجی ماده مبرد شود.

 

آیا گاز یخچال بو دارد؟ آیا گاز یخچال قابل انفجار است؟

سابقا در یخچال های قدیمی از گاز آمونیاک به عنوان گاز یخچال استفاده می شد که گازی سمی است و احتمال انفجار آن نیز بسیار بالاست، بنابراین به تدریج این گاز کنار گذاشته شد و گاز فریون که به مبرد یا ماده خنک کننده یخچال ها معروف است جایگزین آن شد که بی رنگ و بی بو بوده اما نشتی آن بوی بدی ایجاد می کند.

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟

از آنجایی که گاز یخچال در فرآیند خنک سازی هوای داخل یخچال نقش مهمی دارد کم بودن میزان آن باعث بالا رفتن دمای یخچال خواهد شد. نشانه های مختلفی وجود دارند که بیانگر کاهش گاز یخچال شما هستند و نیاز به شارژ دارد. یکی از نشانه های کم شدن گاز یخچال یکسره کار کردن موتور یا کمپرسور یخچال است.

هنگامی که مقدار مبرد کم باشد، کمپرسور یخچال تلاش می کند تا با فعالیت بیشتر دمای یخچال را حد مناسب برساند و کمبود مبرد را جبران کند در نتیجه به صورت یکسره فعالیت می کند. اگر احساس کردید که زمان استراحت یخچال کم تر شده یا موتور یکسره کار می کند به احتمال زیاد گاز یخچال رو به اتمام است.

گاهی ممکن است فریزر سرد اما یخچال گرم باشد، گاهی هم فریزر و هم یخچال گرم هستند هر دوی این ها از نشانه های کم شدن گاز یخچال هستند. مصرف برق بیشتر یکی دیگر از نشانه های کمبود گاز یخچال است. هنگامی که موتور و سایر اجزای یخچال بطور پیوسته کار می کنند برای فعالیت خود نیاز به انرژی دارند در نتیجه هزینه مصرف برق شما را افزایش می دهند. نشتی گاز فریون بوی بدی ایجاد می کند، بنابراین اگر در اطراف یخچال بوی بدی را استشمام کردید این احتمال وجود دارد که گاز یخچال شما نشتی کرده است و نیاز به شارژ دارد.

در چه صورت گاز یخچال خالی می شود؟

برای این که میزان بازدهی یخچال های خود را در بالاترین سطح ممکن نگه دارید، لازم است تا هر چند وقت یک بار یخچال فریزر خود را سرویس کنید. از یک تعمیرکار متخصص بخواهید تا میزان گاز یخچال را اندازه گیری کرده و اجزای مهم و اصلی یخچال را بررسی کند تا از سالم بودن آن ها اطمینان یابد. در صورت لزوم گاز یخچال را شارژ کنید تا مشکلات ناشی از کمبود گاز رفع شوند.

چگونه نشتی گاز یخچال را پیدا کنیم؟

برای این که متوجه شویم میزان گاز یخچال کم شده است یا نه می توانیم از دو روش استفاده کنیم:

1-کندانسور را لمس کنید؛ اگر سرد بوده و یخچال در حال فعالیت باشد یعنی گاز نشت کرده است. از آن جا که کندانسور گرمای هوا را می گیرد لوله های آن باید کمی گرم باشند. البته سردی کندانسور به طور قطع نشان دهندۀ خالی شدن گاز یخچال نیست و می تواند علت دیگری نیز داشته باشد.

2-یخچال را از برق بکشید و به صداهای آن گوش دهید. اگر صدای جریان گاز یخچال را می شنوید به معنای آن است که گاز در داخل لوله ها وجود دارد؛ در غیر این صورت احتمالاً باید گاز یخچال شارژ شود.

چگونه گاز یخچال را شارژ کنیم؟

چگونه گاز یخچال را شارژ کنیم؟

1-شارژ کردن گاز یخچال به معنای تزریق گاز به داخل آن است که باید توسط افراد حرفه ای صورت بگیرد. قبل از این که گاز یخچال را شارژ کنید باید از سوراخ نبودن کویل ها مطمئن شوید. برای انجام این کار می توانید از محلول آب و صابون استفاده نمایید. محلی که نشتی دارد باعث ایجاد حباب می شود. همچنین می توانید از از نشتی یاب الکترونیکی که در نزدیکی ماده فریون بوق می زند. اگر نشتی وجود داشته باشد، ابتدا باید تعمیر شود و سپس گاز فریون وارد لوله ها شود.

2-بعد از تعمیر نشتی باید مطمئن شوید که سیستم از مبرد قبلی، هوا و رطوبت کاملاً تخلیه شده باشد. برای انجام این کار از یک دستگاه وکیوم استفاده می کنند که باید به صورت کامل و دقیق انجام شود.

3-بعد از اتمام وکیوم، دستگاه را برای چند دقیقه به گیج فشار ضعیف متصل کنید تا مقدار وکیوم را نشان دهد. اگر هنوز نشتی وجود داشته باشد با پایین آمدن گیج معلوم می شود اما اگر هیچ نشتی وجود نداشته باشد گیج با گذشت زمان تغییری نخواهد کرد. اکنون می توانید شارژ گاز یخچال را آغاز کنید.

4-برای شارژ کردن گاز یخچال لوله گیج را به کپسول گاز وصل کنید و گاز را باز کنید تا وارد آن شود. سپس سمت دیگر لوله متصل به گیج متصل را شل کنید تا گازهای باقی مانده خارج شود.

5-اکنون والف گیج را باز کنید تا گاز وارد یخچال شود. برای این که بفهمید چقدر گاز وارد یخچال شده است، شارژ کردن گاز را باید در خلال کارکردن کمپرسور و به آرامی انجام دهید.

6-زمانی که عدد روی گیج در تابستان روی عدد 10 و در زمستان روی عدد 7 یا 8 قرار گرفت نشان دهندۀ آن است که گاز یخچال کاملاً پر شده است.

شارژ گاز یخچال ساید بای ساید

نحوه شارژ کردن گاز یخچال های ساید بای ساید هم مانند یخچال های دیگر است و به همان روشی که ذکر شد انجام می گیرد. در یخچال های ساید بای ساید از گاز R600 استفاده می شود.

علت برفک زدن لوله های پشت یخچال

علت برفک زدن لوله های پشت یخچال اگر متوجه یخ زدن لوله های پشت یخچال شدیدنشان دهندل این است که گاز یخچال زیاد است و لازم است تا برای حل تعدیل، مقدار گاز یخچال را اندازه گرفت. از آن جایی که اگر گاز یخچال بیشتر از حد لازم شارژ شود لوله های پشت یخچال یخ می زنند، شارژ شدن گاز یخچال توسط افراد متخصص و کاربلد بسیار ضروری است.

شارژ گاز یخچال در محل

 

شارژ گاز یخچال در محل نیزامند مهارت و تخصص است و می بایست حتما توسط یک تعمیرکار کاربلد نشت یابی ، وکیوم و شارژگاز آن را  انجام داد. از مزایای استفاده از شارژگاز یخچال در منزل می توان به هزینه شارژگاز کمتر یخچال در محل ، نبود هزینه و مشکلات و نگرانی های ناشی از انتقال یخچال به بیرون از منزل و هم چنین این که می توانید از نزدیک بر روی شارژگاز یخچال خود نظارت داشته باشید.

قیمت شارژ گاز یخچال

هزینه شارژ گاز یخچال بسته به مدل ها و برند های مختلف و همچنین این که لوله ها سوراخ هستند و نیاز به تعمیر دارند یا خیر روی قیمت شارژ گاز یخچال تأثیر گذار است.

4.3/5 - (14 امتیاز)
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران