20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها


گوشی های موبایل نیز همانند دیگر لوازم با مشکلاتی روبه رو می شوند، رفع برخی از این مشکلات تخصصی بوده و نیاز به آموزش حرفه ای تعمیرات موبایل از طریق شرکت در دوره های آموزشی دارد. اما تعمیر برخی از این مشکلات آسان بوده و خودتان می توانید آنها را حل کنید. در این مقاله  تصمیم گرفتیم 20 مورد از رایج ترین مشکلات در گوشی های موبایل و راه حل های آنها را قرار دهیم ، بنابراین اگر در گوشی خود با مشکلاتی روبه رو هستید توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید. در دوره آموزش تعمیرات موبایل به طور کامل نحوه عیب یابی و تعمیر این مشکلات بررسی می شود.

رایج ترین مشکلات موبایل اندروید و آیفون را بشناسید

رایج ترین مشکلات موبایل اندروید و آیفون را بشناسید

برخی از مهمترین مشکلات و خربی های رایج گوشی های موبایل عبارتند از:

1-کند شدن گوشی

راه حل: تلفن همراه خود را تمیز کنید و برنامه ها ، پرونده ها را ببندید یا در صورت عدم استفاده حذف کنید و داده های حافظه پنهان را نیز پاک کنید. اگر اخیراً برنامه ای را نصب کرده اید و تلفن شما خوب کار نمی کند ، باید آن را حذف کنید و ببینید آیا تلفن همراه شما سریعتر اجرا می شود یا خیر. اگر مشکل حل نشد می توانید اطلاعات مهم را در Google Drive ،Dropbox  یا در رایانه خود ذخیره کنید. سپس، گوشی خود را ریست فکتوری کنید. اگر با مراحل ریست فکتوری آشنایی ندارید مقاله”آموزش ریست فکتوری” را مطالعه کنید.

2-کم شدن عمر باتری

یکی دیگر از دیگر مشکلات رایجی که برای بیشتر کاربران موبایل اتفاق می افتد، این است که با وجود استفاده کم از گوشی، تلفن شما هرگز به اندازه کافی باتری ندارد. عوامل مختلفی می توانند بر عمر باتری شما تأثیر بگذارند که قبل از دست دادن باتری باید آنها را در نظر بگیرید.

راه حل: ابتدا، باید سعی کنید روشنایی صفحه را کم کنید و اگر از GPS ، WiFi  و بلوتوث استفاده نمی کنید ، آنها را خاموش کنید. همچنین می توانید حالت ذخیره باتری را فعال کنید و ببینید آیا باتری شما بیشتر دوام می آورد یا خیر.

علاوه بر این ، باید میزان مصرف باتری خود را در تنظیمات تلفن خود بررسی کنید و ببینید کدام برنامه ها از باتری بیشتری استفاده می کنند. اگر معمولاً نیازی به باتری ندارید ، می توانید آنهایی را که باتری بیشتری خالی می کنند ، ببندید یا غیرفعال کنید.

3-گرم شدن بیش از حد گوشی

گرم شدن گوشی یکی از دیگر مشکلات رایج در تلفن های همراه است. این مشکل معمولا می تواند مربوط به مشکل قبلی باشد. گاهی اوقات داغ شدن بیش از حد تلفن با مشکلات مربوط به باتری گوشی شما مرتبط است. اما ، می تواند مربوط به شارژر شما و همچنین مکانی باشد که تلفن خود را در آن قرار داده باشید، باشد. اگر با این مشکل روبرو هستید ، باید به زودی آن را برطرف کنید زیرا ممکن است باتری و صفحه گوشی شما آسیب جدی ببینند.

راه حل های احتمالی: ابتدا باید راه حل های مشکل قبلی را امتحان کنید تا ببینید آیا این مشکل ارتباط مستقیم با مشکل باتری شما دارد یا خیر. اگر دائماً داغ می شود ، سعی کنید تلفن خود را در محل جدیدی قرار دهید و از گرمای خورشید دور نگه دارید. همچنین می توانید چند دقیقه به تلفن خود فرصت دهید تا “تازه” شود و دوباره از آن استفاده کنید.

 

4-پر شدن فضای گوشی از رایج ترین مشکلات موبایل

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که عکس ها ، آهنگ ها ، اسناد و فایل های زیادی را حتی زمانی که به آنها نیازی ندارید در گوشی موبایل ذخیره می کنید و آنها را حذف نمی کنید. گاهی اوقات آن فایل ها آنقدر قدیمی هستند که فراموش می کنید آنها را در تلفن همراه خود ذخیره کرده اید. برنامه های غیر ضروری فضای ذخیره سازی مهمی را اشغال می کنند که می تواند برای موارد دیگر استفاده شود.

پر شدن فضای گوشی از رایج ترین مشکلات موبایل راه حل: هنگامی که فضای ذخیره سازی خود را پر کرده اید ، تلفن همراه شما تمایل دارد به آهستگی پاسخ دهد. بنابراین سعی کنید فایل ها و برنامه هایی را که دیگر از آنها استفاده نمی کنید حذف کنید ، همچنین می توانید تماس ها و پیام های متنی قدیمی را حذف کرده و داده های حافظه پنهان را پاک کنید. سعی کنید فایل هایی را که می خواهید در فضای ابری نگه دارید یا کارت microSD بخرید و به آن منتقل کنید تا اطلاعات ارزشمند را در یک مکان امن ذخیره کنید.

5-خرابی و مسدود شدن برنامه های موبایل

این مشکل بسیار اتفاق می افتد و بسیار آزاردهنده است ، اما حل آن چندان دشوار نیست. بروز این مشکل می تواند مربوط به اشکالات برنامه باشند یا شاید سیستم عامل شما بهترین یا جدیدترین آن برنامه را ندارد. برنامه هایی هستند که دائماً گزینه های جدید را اضافه می کنند و برخی از جزئیات را برای عملکرد بهتر بهبود می بخشند ، اما گاهی اوقات تلفن شما نمی تواند از آخرین نسخه پشتیبانی کند و آن برنامه دائماً خراب و مسدود می شود.

راه حل: اولین چیزی که باید امتحان کنید این است که تلفن همراه خود را مجدداً راه اندازی کنید و دوباره از برنامه استفاده کنید. همچنین می توانید به مدیریت برنامه بروید و برنامه را متوقف کنید ، گاهی اوقات تمیز کردن داده های حافظه پنهان نیز به رفع این مشکل کمک می کند. اگر مشکل رفع نشد ، برنامه را حذف و دوباره نصب کنید. همانطور که قبلا ذکر شد ، گاهی اوقات برنامه دارای اشکالات زیادی است که باعث این مشکل می شود و با نصب آخرین نسخه آن مشکل رفع می شود.

6-مشکل دانلود نشدن برنامه ها در گوشی

این مشکل یکی از دیگر مشکلات رایج در موبایل است که کاربران بسیاری از آن شکایت دارند که تنها با چند مرحله قابل حل است. این مشکل عمدتا به دلیل خرابی حافظه پنهان رخ می دهد و حل آن بسیار آسان است.

سعی کنید حافظه پنهان برنامه ها را پاک کنید و همچنین می توانید سابقه خدمات Google Play و Google Play را پاک کنید. به یاد داشته باشید که پس از انجام این کار ، تلفن همراه خود را مجدداً راه اندازی کرده و مجدداً برنامه مورد نظر خود را دانلود کنید.

7-مشکل کار نکردن کارت حافظه گوشی

وقتی تلفن شما پر است اما نمی خواهید فایل های خود را پاک کنید و برای انتقال آنها قصد دارید از کارت حافطه قدیمی که چند سال پیش خریداری کرده اید استفاده کنید. اما مشکل اینجاست: دستگاه شما آن کارت را نمی پذیرد.

مشکل کار نکردن کارت حافظه گوشی راه حل: احتمالاً کارت حافظه شما خطاهایی دارد و تلفن شما آن کارت را نمی شناسد. سعی کنید کارت حافظه را به رایانه خود وصل کنید و کارت را حداقل دو بار فرمت کنید. تلفن همراه خود را مجدداً راه اندازی کنید و دوباره کارت حافظه را وارد کنید.

8-مشکل فریز شدن موبایل

این امر بخصوص در تلفن های قدیمی یا دستگاه هایی با فضای ذخیره سازی پر ، اتفاق می افتد. کاری که معمولاً که مشاهده این مشکل افراد انجام می دهند این است که تلفن های خود را مجدداً راه اندازی کنند یا آنها را خاموش و روشن کنند.

وقتی تلفن کار نمی کند ، معمولاً باتری تلفن را برمی داریم و همه چیز به حالت عادی برمی گردد. با این حال ، برخی از تلفن های مدرن این گزینه را ندارند زیرا باتری آنها را نمی توان جدا کرد. نگران نباشید ، ما به شما می گوییم چه کاری انجام دهید و چگونه آن را انجام دهید.

راه حل: بسته به تلفن شما ، مراحل زیر را برای راه اندازی مجدد باید دنبال کنید:

اپل (iOS8 یا بالاتر)

Volume Uponce  را کلیک کنید

یکبار Volume Down را کلیک کنید

کلید پاور را 15 ثانیه نگه دارید.

اپل (iOS 7 یا پایین تر)

کلید پاور + کلید کاهش صدا را همزمان به مدت 10 ثانیه یا تا زمانی که لوگوی Apple ظاهر شود فشار دهید.

سامسونگ

کلید پاور + کلید کاهش صدا را همزمان به مدت 15 ثانیه یا تا نمایش لوگوی سامسونگ فشار دهید.

سونی

کلید پاور + افزایش صدا را همزمان به مدت 10 ثانیه فشار دهید

هنگام لرزش تلفن ، کلید روشن را مانند حالت عادی فشار دهید تا تلفن همراه روشن شود.

نوکیا/HMD:

کلید پاور + افزایش صدا را همزمان به مدت 15 ثانیه یا تا نشان لوگوی Android فشار دهید.

 

9-مشکل آب خوردن گوشی از دیگر مشکلات موبایل

اگر تلفن همراه خود را رها کرده اید و اکنون خیس شده است ، دستپاچه نشوید. این اتفاق زیاد می افتد و بیشتر اوقات قابل حل است.

مشکل آب خوردن گوشی از دیگر مشکلات موبایل راه حل: اولین کاری که نباید انجام دهید این است که دستگاه خود را روشن کنید. این می تواند بدترین کار باشد. باتری را بردارید و تلفن همراه را در یک ظرف پر از برنج بگذارید. این کار به جذب رطوبت کمک می کند. سپس دستگاه را به یک تعمیرگاه موبایل نشان دهید.

10-مشکل آسیب دیدن پورت شارژ موبایل

مانند همه چیز در زندگی ، هیچ چیز برای همیشه دوام ندارد. و تلفن شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. پورت های شارژ با گذشت زمان رو به خرابی می روند. خوب استفاده نکردن یا آلودگی می تواند برخی از علل این خرابی باشد. این مشکل رایج باید توسط یک متخصص حل شود. با این حال ، می توانید برخی راهکارها را امتحان کنید تا ببینید آیا دوباره کار می کند یا خیر.

راه حل: قبل از اینکه تلفن همراه خود را به تعمیرگاه ببرید ، سعی کنید درگاه شارژ را با یک مسواک خشک، تمیز کنید. همچنین می توانید آن را با استفاده از یک چوب پنبه خشک تمیز کنید تا گرد و غبار و کثیفی که به درگاه شارژ شما اجازه نمی دهد به درستی کار کند را پاک کنید. اگر با انجام این راهکارها باز هم پورت شارژ کار نمی کند ، لطفاً تلفن خود را به تعمیرگاه ببرید.

این 10 مشکل تنها مشکلاتی نیستند که تلفن های همراه دارند ، اما نتایج بررسی ها نشان می دهد که این مشکلات رایج ترین مشکلاتی هستند که کاربران موبایل با آنها روبه روهستند. در ادامه این متن ، ما تصمیم گرفتیم گروه دیگر از مشکلات را که مربوط به گوشی های اندروید و آیفون iOS است به این مطلب اضافه کنیم.

11- کار نکردن کیبورد گوشی

کار نکردن کیبود و بالا نیامدن کیبورد در گوشی سامسونگ، شیائومی و دیگر گوشی ها از رایج ترین مشکلاتی است که کاربران تلفن همراه با آن روبه رو می شوند. معمولا علت کار نکردن صفحه کیبورد گوشی نرم افزاری بوده و با ریست کردن کیبورد، ریستارت گوشی، بروز رسانی گوشی، پاک کردن کش کیبورد، ریست فکتوری این مشکل رفع می شود. در مقاله دیگری به طور کامل به بررسی علت کار نکردن کیبورد گوشی و نحوه رفع مشکلات کیبورد پرداخته ایم.

مشکلات رایج گوشی اندروید و راه حل های رفع آن

برخی از مشکلات رایج که در گوشی های هوشمند اندرویدی مانند سامسونگ، شیائومی، هواوی و … با آنها مواجه می شویم عبارتند از:

11- فروشگاه Google Play برنامه ها را بارگیری نمی کند.

این مشکلی است که اغلب توسط کاربران اندروید تجربه می شود. معمولا افراد با مشاهده این مشکل فکر می کنند هیچ کاری نمی توانند انجام دهند و دیگر نمی توانند چیزی را دانلود کنند. نگران نباشید، ما 2 راه برای حل این مشکل داریم.

راه حل: اولین گزینه و شناخته شده ترین راه حل پاک کردن حافظه پنهان  گوگل پلی است. چگونه می توانید آن را انجام دهید؟ مسیر تنظیمات – برنامه ها – باز کردنGoogle Play – پاک کردن حافظه پنهان را طی کرده و تلفن خود را راه اندازی مجدد کنید.

راه دوم برای حل این مشکل پاک کردن تاریخچه Google Play  است. این ساده تر از راه حل اول است. ابتدا باید Google Play Store را باز کنید – تنظیمات – Clean History را انتخاب کنید.

12- خرابی Google Play

ما می دانیم چقدر آزاردهنده است که می خواهید یک برنامه را نصب کنید یا به دنبال یک برنامه باشید و Google Play دائما خراب می شود. این بسیار اتفاق می افتد و در بیشتر مواقع به دلیل حافظه پنهان خراب است. این مشکل باید با مراحل مشابهی که قبلاً ذکر شد حل شود.

راه حل: اگرچه برخی از منوها متفاوت هستند ، اما اکثر اندرویدها گزینه های یکسانی دارند. بنابراین ، فقط باید به تنظیمات – برنامه ها- باز کردن گوگل پلی استور- پاک کردن کش و دیتا بروید و سپس گوشی را ری استارت کنید. با انجام این کار این مشکل باید برطرف شود. اما اگر باز هم با این مشکل روبه رو هستید ، سعی کنید همین کار را با Google Play Services و Google Services Framework انجام دهید.

 

13- مشکلات مربوط به اتصال در موبایل

گاهی اوقات اتصال از طریق بلوتوث یا WiFi می تواند کمی مشکل باشد. این یکی از رایج ترین مشکلات در بین اندرویدها است که تنها با چند مرحله ساده قابل حل است.

مشکلات مربوط به اتصال در موبایل راه حل: ما به شما توصیه می کنیم حالت هواپیما را حداقل به مدت 1 دقیقه فعال کنید. سپس ، سعی کنید دوباره وصل شوید. گاهی اوقات ، می توانید اتصال خراب را خاموش و روشن کنید و سپس دوباره آن را وصل کنید.

14- مشکلات همگام سازی در موبایل

گاهی اوقات شما سعی می کنید حساب خود را با یک برنامه خاص همگام سازی کنید ، اما انجام آن غیرممکن به نظر می رسد. گاهی اوقات برنامه به شما نشان نمی دهد که مشکل چیست ، بنابراین مطمئن نیستید که باید چه کار کنید. هنگام مشاهده مشکلات همگام سازی ، چند مرحله را باید دنبال کنید.

راه حل: اول از همه ، مطمئن شوید که به اینترنت متصل هستید. همچنین باید بررسی کنید آیا سرویس هایی که می خواهید همگام سازی کنید (درست مانند Google یا Dropbox ) نیز کار می کند یا خیر.

کار دیگری که باید انجام دهید این است که گذرواژه خود را تأیید کنید ، که درست است و دوباره امتحان کنید. اگر هر کدام از این موارد جواب داد ، حساب خود را کاملاً از دستگاه خود حذف کرده و دوباره اضافه کنید.

15- مشکل ارسال نشدن پیام در گوشی

ارسال نشدن پیام و مشاهده خطا “پیام ارسال نشد ، برای امتحان مجدد کلیک کنید” یکی از دیگر مشکلاتی است که در گوشی های موبایل رخ می دهد. ابتدا بررسی کنید که شبکه تلفن همراه به درستی کار می کند و سیمکارت شما اعبتار دارد یا خیر.

راه حل: برای رفع این مشکل در گوشی های اندروید مسیر تنظیمات-جستجو عبارت Access در این بخش- انتخاب Special App Access- premium sms access- انتخاب گزینه  ask یا Always allow را طی کنید.

5 مشکل رایج در گوشی های iOS

مشکلات و خرابی های مختلف در گوشی های آیفون عبارتند از:

16- مشکل پاسخ ندادن دکمه مرکز کنترل آیفون

با توجه به جعبه ابزار Apple ، برخی از کاربران برخی از مشکلات مربوط به دکمه مرکز کنترل یا دکمه صفحه اصلی را گزارش کرده اند. آنها می گویند دکمه پاسخ نمی دهد.

راه حل: اگر این اتفاق برای شما افتاد ، باید به تنظیمات و سپس به مرکز کنترل بروید و آن customize کنید تا برنامه خاصی را که در بخش کار نمی کند حذف کنید. می توانید این کار را با کشیدن آن در سمت چپ و لمس Delete انجام دهید. پس از آن ، باید دستگاه خود را مجدداً راه اندازی کنید و هنگامی که دوباره روشن شد ، می توانید دوباره کنترل ها را سفارشی کرده و برنامه ای را که قبلاً حذف کرده اید اضافه کنید.

17- مشکل داغ شدن آیفون

بسیاری از مشتریان شکایت دارند که دستگاه های آنها بسیار داغ می شود. آنها همچنین تأیید می کنند که احساس می کنند تلفن هایشان متورم شده و خودشان باز می شوند. این مشکل قبلاً توضیح داده شد ، اما iPhone ها بیشتر از سایر گوشی ها این مشکل را ارائه می دهند.

راه حل: اگر از برنامه خاصی استفاده می کنید و تلفن همراه شما داغ می شود ، بگذارید مدتی استراحت کند. با رفتن به تنظیمات و حریم خصوصی می توانید سرویس مکان را غیرفعال کنید. ما به شما توصیه می کنیم این کار را انجام دهید زیرا سرویس مکان از GPS ، بلوتوث و مکان های تلفن همراه برای تعیین مکان شما استفاده می کند.

این می تواند به معنای فعالیت زیادی برای تلفن شما باشد. اگر آیفون خود را شارژ می کنید و بیش از حد گرم می شود ، آن را چند دقیقه از برق بکشید تا خنک شود. سپس ، می توانید دوباره آن را وصل کنید.

حذف قاب دستگاه شما نیز کار می کند. این باعث می شود که پلاگین گرما را حفظ کند و خروجی گرمای تلفن را مسدود نکند.

 18- مشکلات اتصال به  WiFi در آیفون

کاربران از طریق انجمن Apple اظهار می کنند که اتصال WiFi را از دست داده اند و نمی توانند به یک شبکه محلی متصل شوند. در حالی که یک شبکه WiFi با دستگاه های دیگر کار می کند. کاربران اطمینان می دهند که برای پیدا کردن یک اتصال پایدار مشکل دارند.

قبل از تلاش برای یافتن خطای احتمالی در تلفن همراه خود ، مطمئن شوید که روتر به شما نزدیک است. همچنین باید مطمئن شوید که می توانید شبکه WiFi خود را ببینید تا بررسی کنید که آیا به شبکه صحیح متصل شده است یا خیر.

مشکلات اتصال به  WiFi در آیفون راه حل: همچنین می توانید سعی کنید دستگاه یا روتر خود را با قطع و وصل مجدد راه اندازی مجدد کنید. اگر هنوز جواب نداد ، می توانید برای بازسازی مجدد شبکه خود به تنظیمات بروید. این کار شبکه Wi-Fi و رمز عبور را با VPN و APN تلفن همراه شما بازیابی می کند.

در صورت ادامه مشکل ، به یاد داشته باشید که می توانید با حذف همه محتویات به تنظیمات کارخانه بازگردید. قبل از انجام این کار ، مطمئن شوید که از تمام فایل های مهم موجود در تلفن خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید ، زیرا با بازگرداندن دستگاه خود همه چیز پاک می شود.

 

19- مشکل روشن نبودن صفحه نمایش آیفون

برخی از کاربران توضیح می دهند که متوجه شده اند صفحه نمایش تیره به نظر می رسد ، اگرچه روشنایی در بالاترین سطح است. شما تنها کسی نیستید که چنین چیزی را تجربه کرده اید. بنابراین ، آرام باشید و آنچه را که باید انجام دهید بخوانید.

راه حل: برای حل این مشکل می توانید به تنظیمات عمومی ، سپس به Accessibility بروید و پس از آن بر روی Screen Adaptations کلیک کنید. گزینه ای برای کاهش نقاط سفید مشاهده می کنید تا بتوانید شدت رنگ ها را تا زمانی که فکر می کنید برای شما مناسب است تنظیم کنید.

20- مشکل عدم اتصال به App استور

علاوه بر برخی از مشکلات در هنگام بارگیری برنامه ها ، برخی از کاربران نیز برای رفتن به App استور با مشکل مواجه شده اند. آنها پیام های خطایی دریافت می کنند که می گوید دستگاه های آنها در حال حاضر نمی توانند به فروشگاه متصل شوند.

راه حل: راه حل احتمالی آن تنظیم تاریخ و زمان دستگاه است. گزینه تنظیم خودکار را غیرفعال کنید ، به جای آن ، تاریخ و زمان را به صورت دستی تنظیم کنید. سپس ، به App Store بروید و بگذارید حداقل 5 ثانیه باز شود. دوباره تاریخ و زمان را دوباره فعال کنید و سپس App Store را ببندید و دوباره باز کنید.

مقاله فوق از دسته مقالات تعمیرات موبایل می باشد و به طور جامع به بررسی انواع مشکلات در موبایل و نحوه رفع آن می پردازد. در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیر موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

5/5 - (41 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران