آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی


آموزش ریست فکتوری یکی از مهم ترین مطالبی است که در این مطلب به آن پرداخته می شود. گوشی های هوشمند علی رغم کاربردی بودن، در برخی مواقع دچار مشکلات و خطاهای جدی می شوند. در این شرایط اجرای برنامه ها و عملکردهای دستگاه با تاخیر و به سختی انجام می گردد. بهترین راهکار برای برطرف ساختن اصولی و ریشه ای این مشکل، انجام ریست فکتوری و فلش گوشی می باشد. با انجام این فرآیند، تنظیمات دستگاه به حالت اولیه برگشته و تمام یا بخشی از اطلاعات و داده ها حذف می گردند.

در مقالات قبلی به طور جامع به بررسی فلش گوشی پرداخته شد. روش های مختلفی برای ریست فکتوری دستگاه های اندرویدی وجود دارد. در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات موبایل به این پرسش که چگونه گوشی را ریست کنیم، پاسخ داده و به بررسی برخی از مهم ترین روش ها جهت ریست فکتوری سامسونگ، هواوی، شیائومی و دیگر گوشی های اندرویدی می پردازیم.

ریست فکتوری یا تنظیمات کارخانه چیست؟

ریست فکتوری قابلیتی که با انجام آن می توانید کلیه اطلاعات قرار گرفته بر روی گوشی موبایل را پاک کنید و آن را به وضعیت تنظیمات کارخانه بازگردانید. معمولا افراد بنا به دلایل گوناگونی اقدام به فکتوری ریست می کنند، باز کردن قفل گوشی سامسونگ و دیگر مدل های اندروید، فروش گوشی به شخص دیگر، از بین بردن مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری گوشی، افزایش سرعت گوشی، بهبود مصرف شارژ باتری گوشی، رفع مشکل پر شدن حافظه گوشیبرخی از رایج ترین دلایلی است که کاربران را ملزم به فکتوری ریست می کند.

روش های ریست فکتوری گوشی

1- آموزش ریست فکتوری موبایل با کامپیوتر

یکی از روش های ریست فکتوری گوشی با اتصال دستگاه به کامپیوتر صورت می گیرد. برای انجام درست این فرآیند می بایست مراحل مختلفی را پشت سر گذاشت. در مواقع بروز مشکل جدی و آزاردهنده یا از کار افتادن و کاهش کارایی دستگاه، ریست فکتوری از بهترین راهکارها برای رفع مشکل ایجاد شده محسوب می شود.

مرحله اول: تهیه نسخه پشتیبان

factory reset کردن گوشی غالبا موجب از بین رفتن تمامی داده ها و بازگردانی دستگاه به تنظیمات اولیه می شود. بر همین اساس، در صورت داشتن اطلاعات حائز اهمیت بر روی دستگاه، باید نسبت به تهیه نسخه پشتیبان و backup اقدام نمایید. در غیر این صورت، با از بین رفتن کلیه اپلیکیشن ها، نرم افزارها و داده های مهم مواجه خواهید شد.

روش های ریست فکتوری گوشیمرحله دوم: دانلود و نصب نرم افزار

برای اجرایی کردن ریست فکتوری دستگاه نیاز به نرم افزارهای مخصوص گوشی اندرویدی می باشد. نرم افزار dr.fone toolkit Android data eraser از برنامه های کاربردی و مناسب در این زمینه به شمار می رود. پس از انتخاب نرم افزار مناسب، باید برنامه مربوطه را از درگاه های معتبر دانلود و سپس بر روی سیستم کامپیوتر خود نصب نمایید.

مرحله سوم: اجرای نرم افزار

در این مرحله از مراحل آموزش factory reset موبایل می بایست نسبت به اجرای برنامه مورد نظر اقدام کنید. به طور معمول، برای ریست کردن دستگاه های اندرویدی از

نرم افزار dr fone toolkit for android استفاده می شود. رابط کاربردی و استفاده از این نرم افزار بسیار ساده و فاقد پیچیدگی خاصی می باشد.

مرحله چهارم: انجام فرآیند ریست کردن

برای آغاز عملیات هارد ریست کردن گوشی در وهله اول دستگاه خود را از طریق کابل usb به سیستم کامپیوتر متصل کنید. در ادامه کار باید بر روی دستگاه اندرویدی خود قابلیت Debugging mode را فعال نمایید. پس از پشت سر گذاشتن این مراحل و اتصال موفق گوشی به کامپیوتر، گزینه ای با عنوان Erase all data ظاهر می شود. برای ادامه پیدا کردن عملیات ریست فکتوری، بر روی گزینه ظاهر شده کلیک کنید.

پس از انتخاب گزینه در کادر باز شده، نرم افزار از کاربر می خواهد که فرآیند پاک کردن (delete) را تایید نماید. برای تایید کردن این فرآیند باید در کادر مشخص شده کلمه delete تایپ شود. در ادامه بر روی گزینه erase now کلیک کرده تا عملیات پاک شدن داده ها و اطلاعات گوشی آغاز گردد. این فرآیند مدت زمان کوتاهی به طول خواهد انجامید. پس از انجام شدن کلیه عملیات بر روی سیستم پیغامی با عنوان erase completed نمایان شده که حکایت از موفقیت آمیز بودن روند.

 

2- آموزش ریست فکتوری گوشی بدون حذف اطلاعات (بازگردانی تنظیمات کارخانه با تنظیمات گوشی)

بسیاری از کاربران از پاک شدن و از دست رفتن اطلاعات خود در هنگام ریست فکتوری گوشی نگران هستند. این دسته از کاربران می توانند از روش factory reset دستگاه بدون حذف اطلاعات استفاده نمایند. برای انجام این کار در وهله نخست باید به منوی Settings یا تنظیمات دستگاه رفته و گزینه Backup and reset را انتخاب کنید. در صفحه ظاهر شده می بایست بر روی گزینه reset settings کلیک کنید. در ادامه گزینه مربوط به reset settings را لمس کرده و آن را تایید نمایید. پس از پشت سر گذاشتن این مراحل، فرآیند ریست factory دستگاه بدون از بین رفتن داده ها و اطلاعات آن به اتمام می رسد.

نکته: در این روش تنها تنظیمات مربوط به گوشی ریست شده و مشکلی برای داده ها و اطلاعات موجود بر روی دستگاه اندرویدی ایجاد نمی گردد.

3- ریست فکتوری از طریق حالت ریکاوری مد

از دیگر روش های مورد استفاده برای ریست کردن گوشی اندرویدی، استفاده از حالت ریکاوری مد می باشد. این روش برای مواقعی که کاربر به منوی تنظیمات دستگاه دسترسی ندارد، کمک شایانی می نماید.

برای آغاز این عملیات در ابتدا گوشی خود را خاموش کرده و سپس دکمه پاور و نشانگر کاهش صدا را تا روشن شدن مجدد دستگاه، به صورت همزمان نگه دارید. در صفحه نمایان شده و از طریق کلیدهای نشانگر volume down گزینه recovery mode را انتخاب کنید.

با فشار دادن کلید پاور گوشی وارد حالت ریکاوری مود خواهید شد. در ادامه کلید پاور را نگه داشته و دکمه مربوط به افزایش میزان صدا را فشار دهید. در صفحه باز شده گزینه wipe data/factory reset را انتخاب و با دکمه پاور آن را تایید نمایید. در ادامه و پس از فشار دادن کلید پاور، گزینه reboot system now را انتخاب نموده تا مراحل ریست کردن دستگاه اندرویدی آغاز شود.

نکته: به منظور جلوگیری از حذف و پاک شدن داده ها و اطلاعات مهم، بک آپ گرفتن از دستگاه نباید مورد غفلت واقع شود.

ریست فکتوری از طریق حالت ریکاوری مد

مزایای هارد ریست کردن گوشی

بسیاری از گوشی های اندرویدی در اثر دانلود و نصب اپلیکیشن های مختلف، به تدریج کند شده و روند پردازش و انجام عملیات مورد نظر کاربر را با وقفه انجام می دهند. باگ های موجود بر روی اپلیکیشن ها به تدریج کارایی و بازدهی دستگاه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

یکی از بهترین راهکارها برای برطرف ساختن مشکلات ایجاد شده، ریست فکتوری گوشی اندرویدی می باشد. همچنین، انجام این کار مشکلات نرم افزاری و ویروسی شدن دستگاه را به خوبی حل می نماید.

در برخی مواقع، نصب نرم افزارهای مخرب موجب کاهش سطح کیفی باتری دستگاه و داغ شدن بیش از حد گوشی در هنگام کار می شود. در چنین شرایطی، کاربر همواره با تمام شدن شارژ گوشی خود دست و پنجه نرم می کند. همچنین، در مواقع خاموش شدن ناگهانی و یکباره دستگاه، انجام فرآیند ریست factory کردن گوشی هوشمند، راهکار مناسبی برای رفع مشکل ایجاد شده می باشد.

بهترین روش ریست فکتوری گوشی کدام است؟

برای ریست فکتوری کردن گوشی روش های گوناگونی وجود دارد. ریست فکتوری با موبایل، به روش ریکاوری مد و بدون حذف اطلاعات از رایج ترین روش هایی که است که برای این کار از آن استفاده می شود. انتخاب روش ریست فکتوری به هدف و شرایط شما وابسته است. اما اگر بخواهیم بهترین و مطمئن ترین روش فکتوری ریست را نام ببریم باید بگوییم روش دوم یعنی ریست فکتوری گوشی بدون حذف اطلاعات از بهترین روش ها برای انجام این کار است.

چگونه در گوشی هوشمند اندرویدی بازنشانی به تنظیمات کارخانه انجام دهیم؟

برای انجام ریست فکتوری در گوشی هوشمند اندرویدی خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. از منوی تنظیمات استفاده کنید:

 • به منوی تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید.
 • در منوی تنظیمات، به دنبال گزینه “System” یا “General Management” بگردید.
 • روی گزینه “Reset” یا “Factory Data Reset” ضربه بزنید.
 • روی دکمه “Erase Everything” یا “Reset Phone” ضربه بزنید.
 • اگر از شما خواسته شد، رمز عبور گوشی خود را وارد کنید.
 • روی دکمه “Confirm” ضربه بزنید.

2. از منوی ریکاوری استفاده کنید:

 • گوشی خود را خاموش کنید.
 • دکمه‌های روشن/خاموش و کاهش صدا (یا دکمه‌های منطبق با مدل گوشی شما) را به طور همزمان نگه دارید تا منوی ریکاوری ظاهر شود.
 • از دکمه کاهش صدا برای انتخاب گزینه “Wipe Data / Factory Reset” استفاده کنید.
 • روی دکمه روشن/خاموش ضربه بزنید تا انتخاب تأیید شود.
 • از دکمه کاهش صدا برای انتخاب گزینه “Yes” استفاده کنید.
 • روی دکمه روشن/خاموش ضربه بزنید تا فرآیند ریست فکتوری شروع شود.

پس از پایان فرآیند ریست فکتوری، گوشی شما به طور کامل ریستارت می‌شود و به تنظیمات کارخانه باز می‌گردد.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات نرم افزاری موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات نرم افزاری موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

آخرین مقالات تعمیر موبایل

20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

گوشی های موبایل نیز همانند دیگر لوازم با مشکلاتی روبه رو می شوند، رفع برخی از این مشکلات تخصصی بوده و نیاز به آموزش حرفه ای تعمیرات موبایل از طریق شرکت در دوره های آموزشی دارد. اما تعمیر برخی از این مشکلات آسان بوده و خودتان می توانید آنها را حل کنید...

هر آنچه که بایستی در مورد تعمیر ال سی دی گوشی بدانید!

هر آنچه که بایستی در مورد تعمیر ال سی دی گوشی بدانید!

بدون شک تاچ و  ال سی دی گوشی از احساس ترین بخش تلفن های هوشمند امروزی به شمار می رود که در اثر کوچکترین ضربه معیوب می شود. از این رو تعویض یا تعمیر ال سی دی گوشی یا همان تاچ، بیشتر نسبت به سایر بخش های دیگر موبایل توسط متخصصین تعمیرات موبایل انجام می […]...

آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت

آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت

فایل دامپ backup اطلاعاتی است که از هارد گوشی یا همان EMMC گرفته و  باعث راحت تر شدن عملیات راه اندازی گوشی بعد از تعویض هارد می شود. در این بخش از آموزش تعمیرات موبایل در صدد معرفی فایل دامپ Dump به تعمیرکاران موبایل و علاقه مندان به یادگیری این مسائل هستیم ...

نحوه شابلون زدن آی سی موبایل

نحوه شابلون زدن آی سی موبایل

امروزه که دنیا در حال تحول و پیشرفت فناوری است، داشتن مهارت های لازم برای عیب یابی و تعمیر اجزای مختلف گوشی های هوشمند بسیار مهم است. یکی از این مهارت های حیاتی، شابلون آی سی (مدارهای یکپارچه) در دستگاه های تلفن همراه است...

دیدگاه کاربران