آموزش رفع مشکل ضعیف شدن صدای گوشی


موبایل از جمله وسایلی است که امروزه افراد به شیوه ای گسترده از آن به بهره می برند؛ این ابزار چنان در زندگی های ما نفوذ کرده که تصور یک لحظه نبودن آن، امری دشوار می باشد.

اما گاهی این محصول کاربردی، در اثر استفاده زیاد و یا عدم رسیدگی به آن، با مشکلات و آسیب های مختلفی روبه رو می شود.

ابن آسیب ها، می توانند بر روی عملکرد آن تاثیری منفی بگذارند؛ در این حالت فرد دچار دلهره و نگرانی شده و به تکاپو می افتد تا به سرعت راه کارهایی را برای حل این مشکلات انجام دهد.

در این مقاله قصد داریم به آموزش رفع مشکل ضعیف شدن صدای گوشی بپردازیم و ببینیم چگونه صدای بلندگوی گوشی را تقویت کنیم.

آموزش رفع مشکل ضعیف شدن صدای گوشی

افراد گاهی تمایل دارند که قطعه موسیقی را گوش دهند یا با کسی تماس بگیرند؛ زمانی که اقدام به این کار می کنند متوجه می شوند که صدای موبایل شان به شدت ضعیف می باشد.

این عامل ممکن است بخاطر وجود عواملی هم چون: آلوده شدن اسپیکر موبایل، آنتن دهی ضعیف، خراب بودن اسپیکر و … رخ دهد؛ چنان چه این ایراد، یکی از عوامل پیشین بود، شما می توانید شخصاً آن را برطرف نمایید.

با این وجود اگر قادر به حل آن ایراد نبودید، توصیه ما به شما این است که هر چه زودتر آن را به نزد شخصی که در این زمینه مهارت دارد ببرید تا از وقوع مشکلات بیشتر، جلوگیری به عمل آورید.

در ادامه به شما راهکارهایی را آموزش می دهیم تا بتوانید به راحتی مشکل صدای ضعیف گوشی تان را حل کنید.

 1. همان گونه که پیشتر بیان کردیم این امر گاهی اوقات بواسطه عدم آنتن دهی رخ می دهد؛ در این زمان، برای حل این مشکل، شما می بایست کمی جای خود را تغییر دهید.
 2. گاهی نیز صدای ضعیف ناشی از کثیف بودن اسپیکر رخ می دهد؛ در این حالت می توانید از طریق مسواکی نرم، به تمیز کردن آن اقدام کنید.
  برای جلوگیری از آسیب دیدن اسپیکر، شما باید به آرامی این امر را انجام دهید؛ پس از این کار، روی آن فوت کنید.
 3. مورد سوم به قدیمی بودن نسخه های نرم افزار باز می گردد؛ این امر گاهی با یک بروز رسانی رفع می شود.
  شما در این حالت، می بایست به قسمت تنظیمات بروید و اقدام به آپدیت برنامه های مختلف نمایید؛ در ضمن ریستارت هم ممکن است به شما در حل این امر، کمک شایانی کند.
 4. اگر تمامی سه راه حل بالا، چاره ساز نبود، در این حالت فرد باید گوشی را به تنظیمات کارخانه ببرد؛ برای این امر ابتدا به قسمت تنظیمات بروید و پس از آن بر روی بخش های ریست و بک آپ کلیک کنید.

با کلیک بر روی این قسمت ها، صفحه ای برای شما باز می شود که در آن نوشته ای تحت عنوان فکتوری دیتا ریست موجود می باشد؛ زمانی که بر روی این نوشته کلیک کنید، گوشی شما به حالت اولیه باز خواهد گشت.

راهکارهایی برای تقویت صدای گوشی

پیشتر به شما گام هایی را بیان نمودیم تا بتوانید مشکلات ناشی از کم بودن صدای گوشی را برطرف کنید؛ اما در این بین شما از طریق انجام برخی راهکار ها، قادرید که صدای گوشی خویش را بشدت بهبود بخشید.

اینک نوبت آن است تا برخی از این دستورالعمل ها را برای شما ارائه کنیم.

 • بر روی تنظیمات برخی از گوشی های اندروید بخشی به نام حالت مزاحمت، موجود می باشد.
  زمانی که این قسمت را فعال کنید علاوه بر آن که موجب سایلنت کردن زنگ موبایل تان می شود، می تواند صداهای مربوط اسپیکر و هدفون را نیز قطع نماید؛ در این حالت شما می بایست اقدام به خاموش کردن این بخش کنید.
 • گام دومی که می تواند در این زمینه شما را یاری سازد، خاموش نمودن بلوتوث است.
 • گاهی ممکن است سوراخ های مربوط به هدفون و هندزفری دارای کرک و پرز باشند و شما زمانی که آن را به گوشی متصل می کنید، عملاً این آلودگی را به موبایل منتقل خواهید کرد.
  برای رفع این آلودگی، فرد می تواند بواسطه استفاده از سوزن یا سنجاقی باریک، آن کرک ها را به بیرون بکشید.
 • برای تقویت و بهینه کردن صدای گوشی، می توانید از نرم افزاری به جهت این امر، استفاده کنید؛ برنامه هایی همانند اکولایزر اف ایکس، قابلیت این را دارد به صورت قابل توجهی، صدای گوشی را بالا ببرد.

انواع مختلف میکروفن های موبایل

امروزه بواسطه پیشرفت ها و تغییراتی که حوزه های تکنولوژی و فناوری حادث شده، تولید کنندگان اقدام به فرآوری تجهیزات مختلفی نموده اند.

میکروفن های موبایل از این قاعده مستثنی نیستند و دسته بندی های مختلفی از آن ها در بازار مشاهده می شود؛ از جمله:

1- نخستین نمونه به میکروفن های آنالوگ تعلق می گیرد؛ ظاهر این مدل ها، دایره ای است و مسئولیت دارند تا پس از دریافت صدا، آن را به شکل سیگنال های الکتریکی مبدل سازند.

در ضمن ساختار این نوع ابزارها به گونه ای است که از دو پایه تشکیل شده اند و هر پایه آن دارای قطب منفی و مثبت می باشد.

2- مورد دوم میکروفن دیجیتال است که به نسبت دیگر نمونه ها، تولیدکنندگان استفاده گسترده ای از آن ها می کنند.

این مدل ها هم چنین ظاهری مستطیلی دارند و از کیفیتی بسیار عالی برخوردار می باشند؛ میکروفن های دیجیتال برخلاف نوع آنالوگ از 4پایه، بوجود آمده اند.

3- الکتروت ها در جایگاه سوم قرار می گیرند و در حقیقت کندانسوری است که ظاهری کپسول مانند دارد؛ قیمت این نمونه، به نسبت مدل های دیگر پایین و مقرون به صرفه می باشد.

4- مورد دیگر، ممس نام دارد و معمولاً تمامی گوشی های هوشمند، مجهز به این مدل می باشند؛ ساختار این میکروفن از نوع سیلیکونی و بدون دخالت فرد انجام می شود.

نتیجه گیری

معمولاً در طول زمان، بسیاری از افراد با مشکلاتی نظیر کم یا قطع شدن صدای گوشی مواجه می شوند؛ در مقاله آموزش رفع مشکل ضعیف شدن صدای گوشی ما به شما راهکارهای نوینی را ارائه دادیم تا با کمک آن ها بتوانید گامی را برای حل مشکل تان بردارید.

همچنین با ثبت نام در دوره آموزش تعمیر موبایل مبتدی تا حرفه ای به طور مفصل مراحل انجام عیب یابی و تعمیر میکروفن، بلندگو  اسپیکر گوشی های موبایل را فرا بگیرید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران