چرا صفحه کیبورد گوشی کار نمی کند؟ راهکاری رفع مشکل


کار نکردن کیبورد گوشی، یکی از مشکلاتی که برای بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند می تواند بسیار ناخوشایند و آزاردهنده باشد. علت از کار افتادن کیبورد گوشی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. هنگامی که کاربران مشغول تایپ کردن هستند، کار نکردن برخی از دکمه های کیبورد موبایل میتواند آنها را با مشکلات مختلفی مواجه سازد.

در بسیاری مواقع درست کار نکردن صفحه کلید گوشی در اثر اختلالات نرم افزاری بروز پیدا می کند. عملکرد نادرست نرم افزارهای کاربردی گوشی هوشمند میتواند عامل بسیاری از مشکلات به وجود آمده در بخش نرم افزاری این دستگاه ارتباطی به شمار رود.

از آنجایی که صفحه کلید گوشی برای اجرا و عملکرد بهینه بسیاری از اپلیکیشن ها و برنامه کاربردی از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، خرابی و عدم این بخش مشکلات مختلفی را برای کاربر ایجاد می سازد. که در این مطلب قصد داریم دلیل کار نکردن کیبورد گوشی و نحوه رفع این مشکل را بررسی کنیم. این موضوع یکی از مهم ترین سرفصل هایی است که در دوره آموزش تعمیرات موبایل به آن پرداخته می شود.

چرا کیبورد گوشی کار نمی کند؟

بدون تردید، وجود خطا و اختلال در کارکرد نرم افزارها و برنامه ها، یکی از مهمترین دلایل برای مشکل کار نکردن کیبورد گوشی و بالا نیامدن کیبورد گوشی سامسونگ، شیائومی، هوآوی و دیگر گوشی ها تلقی می گردد همانطور که مشکلات نرم افزاری علت داغ شدن گوشی و بسیاری از دیگر مشکلات هستند. همچنین، در برخی مواقع و به علت مشکلات سخت افزاری، صفحه کلید اندروید بالا نیامده یا کارکرد کیبورد دستگاه متوقف می شود.

چرا کیبورد گوشی کار نمی کند؟

کار نکردن صفحه کلید گوشی سامسونگ مشکلی رایج است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از این دلایل و علت های بالا نیامدن و کار نکردن کیبورد گوشی می‌پردازم:

1. مشکلات نرم‌افزاری گوشی

  • اشکال در برنامه کیبورد: گاهی اوقات ممکن است برنامه کیبورد گوشی شما دچار مشکل شده باشد و به همین دلیل کار نکند.
  • فضای ذخیره‌سازی کم: کمبود فضای ذخیره‌سازی در گوشی نیز می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در عملکرد برنامه‌ها، از جمله کیبورد شود.
  • نصب برنامه‌های متفرقه: نصب برنامه‌های متفرقه و غیرمعتبر از منابع نامعتبر می‌تواند به سیستم عامل گوشی شما آسیب برساند و در نتیجه، باعث بروز مشکلاتی در عملکرد بخش‌های مختلف گوشی، از جمله کیبورد شود.

2. مشکلات سخت‌افزاری

  • آسیب دیدن صفحه نمایش: اگر صفحه نمایش گوشی شما آسیب دیده باشد، ممکن است در عملکرد بخش‌های مختلف آن، از جمله کیبورد، اختلال ایجاد شود.
  • مشکل در اتصالات: گاهی اوقات ممکن است مشکل از اتصالات داخلی گوشی باشد و به همین دلیل، صفحه کلید کار نکند.

توجه: قبل از انجام ریست فکتوری، حتماً از اطلاعات مهم خود بکاپ تهیه کنید، زیرا در این فرآیند، تمام اطلاعات گوشی شما پاک خواهد شد.

وقتی کیبورد گوشی بالا نمیاد چیکار کنیم؟

وقتی با مشکل کار نکردن کیبورد موبایل مواجه شدید موارد زیر را انجام دهید:

1.رفع مشکل بالا نیامدن کیبورد گوشی با ریست کیبورد

برای برطرف ساختن مشکل کار نکردن کیبورد گوشی ری استارت کردن کیبورد (Restart) از بهترین راهکارها به شمار می رود. برای انجام این فرآیند به قسمت تنظیمات گوشی و سپس بخش App رفته و تب All را انتخاب می کنیم.

در مرحله بعد بخش Android Keyboard را انتخاب نموده و گزینه Force Stop را لمس می نماییم. در بسیاری مواقع انجام این فرآیند برای حل مشکل کار نکردن صفحه کلید گوشی پاسخگو می باشد.

2.ریستارت کردن گوشی

بروز اشکالات نرم افزاری کوچک از دیگر علت های بروز مشکل کار نکردن کیبورد گوشی محسوب می شود. بروز این مشکلات میتواند سبب متوقف شدن یا عدم دسترسی به صفحه کلید دستگاه شود.

در صورت بروز این مشکل restart یا شروع مجدد دستگاه کمک شایانی می نماید. انجام این فرآیند به سادگی برای همه کاربران گوشی های هوشمند قابل انجام می باشد. این راهکار میتواند مشکل ایجاد شده را به صورت موقت و حتی دائمی برطرف نماید.

 

ریستارت کردن گوشی لازم به ذکر است که ریست کردن برخی اپلیکیشن ها و برنامه های اجرا شده، میتواند مشکل کار نکردن کیبورد گوشی را برطرف نماید. این راهکار برای مواقعی که کاربر با Error متوقف شدن کیبورد مواجه می شود، کاربرد دارد.

برای انجام این پروسه در مرحله نخست گوشی را ری استارت کرده و در صورت رفع نشدن مشکل به بخش تنظیمات گوشی و قسمت Application Manager یا مدیریت برنامه وارد می شویم. سپس با انتخاب کردن گزینه Reset app preferences به لمس گزینه Reset apps اقدام می کنیم.

3.غیر فعال کردن برنامه Auto check spelling

از دیگر روش های کاربردی برای برطرف ساختن مشکل کار نکردن صفحه کلید موبایل می باشد. با مراجعه به بخش setting و سپس قسمت Language & Input و انتخاب گزینه Virtual keyboard میتوان نسبت به غیر فعال کردن این برنامه اقدام نمود.

4.رفع مشکل کار نکردن کیبورد گوشی با آپدیت و به روز کردن برنامه کیبورد

از دیگر روش های مطلوب برای رفع مشکل کار نکردن کیبورد گوشی به حساب می آید. چرا که در برخی مواقع بروز این مشکل در اثر مشکلات مرتبط با برنامه کیبورد ایجاد می گردد. برای آپدیت کردن برنامه کیبورد می بایست به بخش App Store رفته و در صورت وجود، آپدیت صفحه کلید را انجام داد.

5.به روز رسانی سیستم عامل دستگاه

گفتنی است که در بالا نیامدن کیبورد گوشی نمیتوان نقش و تاثیر سیستم عامل دستگاه را نادیده گرفت. بر همین اساس، با به روز رسانی سیستم عامل دستگاه به خوبی میتوان بسیاری از ایرادات ایجاد شده را برطرف ساخت.

برای استفاده از این روش در ابتدا به قسمت تنظیمات گوشی رفته و سپس گزینه About Device را انتخاب می کنیم. در مرحله بعد با انتخاب قسمت System Update گزینه check for new update را انتخاب می نماییم.

 

6.نصب مجدد Gboard یا صفحه کلید گوگل

نصب مجدد Gboard یا صفحه کلید گوگل از دیگر دلایلی که در بروز مشکل کار نکردن کیبورد گوشی نقش و تاثیر بسزایی دارد، Gboard یا صفحه کلید گوگل می باشد. کاربرانی که از این کیبورد استفاده می کنند، در صورت بروز مشکل لازم است که صفحه کلید خود را حذف کرده و بار دیگر نصب نمایند.

7.پاک کردن و حذف حافظه کش (Cache) صفحه کلید

این موضوع نیز در حل مشکل کار نکردن کیبورد گوشی تاثیرگذار است. با رفتن به قسمت تنظیمات و پیدا کردن برنامه کیبورد و انتخاب گزینه clear data این فرآیند انجام می شود.

مشکل کار نکردن کیبورد گوشی

8.رفع مشکل کار نکردن کیبورد گوشی با انجام تنظیمات کارخانه

راهکارهای عنوان شده در این مقاله در بسیاری مواقع برای رفع مشکل کار نکردن کیبورد گوشی کاربردی و کارآمد می باشد. با انتخاب هر یک از راهکارهای ابراز شده کاربران میتوانند نتیجه مورد نظر خود را کسب نمایند. با این وجود چنانچه راهکارهای ارائه شده در برطرف ساختن عدم کارکرد صحیح صفحه کلید افاقه نکرد، آخرین راه حل در این زمینه، انجام ریست فاکتوری (Reset factory) می باشد. انجام این راهکار به عنوان آخرین روش برای مشکل کار نکردن کیبورد گوشی در رفع ایرادات به وجود آمده بسیار تاثیرگذار است.

برای انجام این فرآیند در ابتدا به قسمت تنظیمات رفته و گزینه system را انتخاب می کنیم. سپس با انتخاب گزینه reset و رفتن به قسمت factory reset، این فرایند را انجام می دهیم. ذکر این نکته ضروری می رسد که رفتن به تنظیمات کارخانه اگرچه به عنوان راه حلی برای رفع مشکل کار نکردن کیبورد گوشی محسوب می شود، اما با حذف و پاک کردن بسیاری از اطلاعات و داده های شخصی کاربران همراه است. بر همین اساس، این فرآیند باید با نهایت دقت و حساسیت انجام گیرد.

در مقاله دیگری بله طور کامل به آموزش ریست فکتوری گوشی پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

جمع بندی:

در این مطلب به بررسی علت کار نکردن صفحه کلید گوشی و بالا نیامدن کیبورد گوشی سامسونگ، شیائومی، هوآوی، ال جی و دیگر گوشی ها پرداختیم و راهکارهایی کاربردی را برای رفع این مشکل بیان نمودیم. معمولا کاربران با انجام راهکارهای بالا و بدون نیاز به ریست فکتوری این مشکل را رفع می کنند. بنابراین اگر با این مشکل در گوشی خود روبه رو هستید نگران نباشید. در صورتی که راهکارهای دیگری برای رفع این مشکل دارید دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید. اگر از علاقه مندان به تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

4/5 - (4 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

آخرین مقالات تعمیر موبایل

20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

گوشی های موبایل نیز همانند دیگر لوازم با مشکلاتی روبه رو می شوند، رفع برخی از این مشکلات تخصصی بوده و نیاز به آموزش حرفه ای تعمیرات موبایل از طریق شرکت در دوره های آموزشی دارد. اما تعمیر برخی از این مشکلات آسان بوده و خودتان می توانید آنها را حل کنید...

هر آنچه که بایستی در مورد تعمیر ال سی دی گوشی بدانید!

هر آنچه که بایستی در مورد تعمیر ال سی دی گوشی بدانید!

بدون شک تاچ و  ال سی دی گوشی از احساس ترین بخش تلفن های هوشمند امروزی به شمار می رود که در اثر کوچکترین ضربه معیوب می شود. از این رو تعویض یا تعمیر ال سی دی گوشی یا همان تاچ، بیشتر نسبت به سایر بخش های دیگر موبایل توسط متخصصین تعمیرات موبایل انجام می […]...

آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت

آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت

فایل دامپ backup اطلاعاتی است که از هارد گوشی یا همان EMMC گرفته و  باعث راحت تر شدن عملیات راه اندازی گوشی بعد از تعویض هارد می شود. در این بخش از آموزش تعمیرات موبایل در صدد معرفی فایل دامپ Dump به تعمیرکاران موبایل و علاقه مندان به یادگیری این مسائل هستیم ...

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش ریست فکتوری یکی از مهم ترین مطالبی است که در این مطلب به آن پرداخته می شود. گوشی های هوشمند علی رغم کاربردی بودن، در برخی مواقع دچار مشکلات و خطاهای جدی می شوند...

دیدگاه کاربران