علت سر و صدای ماشین ظرفشویی چیست؟


سر و صدای ماشین ظرفشویی می‌تواند موجب کلافگی افراد شود به گونه‌ای که دیگر تمایلی به استفاده از این دستگاه کاربردی نداشته باشند. ماشین ظرفشویی به دلیل اینکه نیاز نیست چند ساعت برای شستن ظرف‌ها هدر برود و همچنین میزان آب مصرفی در زمان شستشو با ماشین ظرفشویی نیز کمتر از حالت شستن ظرف‌ها با دست است، بسیار مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفته است. در صورتی که هر مشکلی برای این وسیله پیش بیاید، می‌تواند زندگی را سخت‌تر و در برنامه‌ریزی‌ها و استراحت افراد اختلال ایجاد کند. اگر شما نیز با مشکل سر و صدای ماشین ظرفشویی روبرو هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید تا با علت‌ها و روش‌های برطرف کردن  آن آشنا شوید. به تمام علاقمندان به یادگیری تعمیر ظرفشویی پیشنهاد می‌کنیم تا در دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی آموزشگاه فنی برق شرکت نمایند تا با سپری کردن آموزش‌های تئوری و عملی بتوانند در بازار کار پر درآمد این شغل وارد شوند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید: پنهان

علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی

در زمان شستشوی ظرف‌ها، مقدار کمی صدا از ماشین ظرفشویی شنیده می‌شود که به دلیل جریان آب، کار کردن موتور و پمپ تخلیه دستگاه این صدا طبیعی است. اما صدای زیاد ماشین ظرفشویی یک موضوع عادی به حساب نمی‌آید و در صورت مواجهه با این مشکل باید نسبت به عیب یابی و رفع آن اقدام نمایید تا از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به دستگاه جلوگیری کنید.

1- صدایی شبیه به آسیاب کردن از ماشین ظرفشویی

اگر در زمان شستشوی ظرف‌ها با ماشین ظرفشویی صدای شکستن یا خرد کردن شنیدید، سه احتمال باید بررسی شود:

خرابی پمپ ماشین ظرفشویی؛ یک دلیل شنیده شدن صدای خرد کردن از ماشین ظرفشویی

اگر قطعات موتور دستگاه مانند یاتاقان‌ها مشکل داشته باشند، می‌توانند در فشار آب خروجی تأثیر بگذارند و فشار آب مناسب ایجاد نشود. گاهی خراب شدن پمپ صدایی شبیه به صدای هواپیما ایجاد می‌کند. در صورت معیوب شدن پمپ ماشین ظرفشویی باید با تعویض موتور و یا پمپ این مشکل را رفع کنید تا فشار آب دستگاه مناسب شود.

علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی

علت دوم برای صدای خرد کردن از ماشین ظرفشویی، خرابی دریچه پاشش آب ماشین ظرفشویی است

اگر پاشش آب در زمان شستشوی ظرف‌ها به خوبی انجام نشود، می‌تواند به ایجاد سر و صدای ماشین ظرفشویی منجر شود. پاشش نامناسب آب به دلیل گرفتگی در آن باشد. در صورتی که صدای زیادی از دستگاه به گوش می‌رسد، دریچه خروج آب برای پاشش را بررسی کنید.

گرفتگی تیغه چرخان ماشین ظرفشویی می‌تواند دلیل صدای شکستن ماشین ظرفشویی باشد

اگر در بین تیغه‌های ماشین ظرفشویی، پمپ و یا پروانه تخلیه یک جسم یا جرم خارجی قرار گرفته باشد، می‌تواند صدای زیادی را تولید کند. اگر صدایی شبیه به خرد کردن و تکان خوردن اجسام شنیده شد، باید دستگاه را باز کنید و قفسه را بیرون بکشید تا کف ماشین ظرفشویی را مشاهده کنید. در زمان بررسی دستگاه باید ابتدا برق دستگاه را خاموش کنید، ظرف‌ها را از قفسه خارج کنید. بازوی اسپری را باز نمایید و پنل را نیز بردارید. حالا باید پروانه را نیز باز کنید. به خوبی اطراف پمپ، تیغه‌ها و پروانه را به دقت چک نمایید تا در صورت گیر کردن هر ظرف یا غذایی، آن از دستگاه را خارج کنید. در صورتی که در زمان بازرسی دستگاه متوجه خرابی و معیوب شدن هر یک از قطعات شوید، باید آن را تعویض نمایید تا مشکل دستگاه برطرف شود.

 

2- شنیده شدن صدای جیر جیر مانند از ماشین ظرفشویی برای چیست؟

اگر در زمان شستشوی ظرف‌ها صدایی شبیه به جیر جیر از دستگاه شنیدید، باید درب ظرفشویی را باز کنید و ظرف‌ها را خارج کنید. سپس قفسه زیرین را بیرون بیاورید تا بتوانید پروانه تخلیه آب را ببینید. در صورتی که هر چیزی مزاحم چرخش پروانه شده باشد، باید آن را از دستگاه خارج کنید. اگر پس از این شی یا جرمی در اطراف پروانه مشاهده نکردید، باید پروانه را نیز خارج کنید تا اطراف تیغه ظرفشویی را به دقت بررسی نمایید. اگر چیزی مانع حرکت پروانه و تیغه دستگاه نشده باشد، باید دریچه ورودی آب ماشین ظرفشویی را بررسی نمایید؛ زیرا این احتمال وجود دارد که علت صدای جیرجیر، اسپری شدن نادرست آب باشد.

3- صدای وز وز ماشین ظرفشویی یکی دیگر از سر و صداهای ماشین ظرفشویی است

یک علت برای صدای وزوز از ماشین ظرفشویی خرابی فن تهویه است

صدای وز وز ظرفشویی جزء صداهای عادی دستگاه به شمار می‌رود. این صدا می‌تواند به دلیل خروج مواد غذایی از قسمت پمپ تخلیه دستگاه باشد. اما اگر صدای وزوز ماشین ظرفشویی کمی شدیدتر باشد و طولانی مدت شنیده شود، ممکن است به دلیل معیوب شدن فن باشد. در این زمان باید قطعه فن تهویه را عوض کنید تا مشکل برطرف شود.

مشکلات موتور؛ علت صدای وز وز ماشین ظرفشویی

صدای وزوز دستگاه می‌تواند علت دومی نیز داشته باشد و آن هم مشکلات مربوط به موتور ماشین ظرفشویی است. اگر موتور ظرفشویی معیوب شده باشد، میزان صدای ماشین ظرفشویی بلندتر و شدیدتر خواهد شد. در این صورت با تعویض موتور می‌توانید این ایراد را برطرف کنید و به راحتی دوباره از ماشین ظرفشویی خود استفاده نمایید.

شنیده شدن صدای جیر جیر مانند از ماشین ظرفشویی برای چیست؟

4- صدای کوبش ماشین ظرفشویی به چه علت‌هایی است؟

اگر از ماشین ظرفشویی صدایی شبیه به کوبیدن شنیده شود، در این صورت دو حالت ممکن است رخ داده باشد:

مشکلات مربوط به آب رسانی به دستگاه یکی از دلایل صدای ضربه ماشین ظرفشویی

صدای کوبیدن یا ضربه در هنگام شستشو ممکن است به دلیل هوا گرفتگی لوله آب و یا قطع آب ایجاد شده باشد. در این دو صورت آب با ضربه و کوبش به لوله‌ها برخورد کرده و تولید صدا خواهد کرد. در این زمان اگر آب کل ساختمان قطع نشده است، بهتر است از یک لوله کش آب کمک بگیرید تا مشکل را بررسی و برطرف نماید.

مشکل بازوهای اسپری ماشین ظرفشویی

صدای کوبیدن در ظرفشویی زمانی به مشکلات مرتبط با بازوهای اسپری آب ظرفشویی مرتبط هستند که با فواصل خاص و ریتم مشخص شنیده شوند. در این موقعیت احتمالاً یک ظرف یا جسم موجب ایجاد مزاحمت برای بازوها شده است.

راهکار رفع این صدا این است که ظرف‌ها را بررسی کنید و چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی را طوری تنظیم نمایید که با بازوهای دستگاه برخورد نکنند و صدای کوبش برطرف شود.

 

5- دلیل صدای تلق تلق در ماشین ظرفشویی چیست؟

اگر به مدت طولان از ماشین ظرفشویی خود استفاده نکرده باشید و یا دستگاه شما جدید باشد، صدای تلق تلق یا جیغ از ماشین ظرفشویی جدید شما شنیده می‌شود، نگران نباشید. پس از وارد شدن آب به داخل دستگاه این صدا قطع خواهد شد.

 

دلیل صدای تلق تلق در ماشین ظرفشویی چیست؟ اگر مرتباً از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید و به یک باره این صدا در دستگاه شنیده شود، ممکن است به دلیل آسیب دیدگی موتور ظرفشویی ایجاد شده باشد. در این زمان برای بررسی موتور دستگاه، ابتدا ظرف‌های داخل دستگاه را خارج کنید و سپس یک بار اجازه دهید ظرفشویی به صورت خالی عملیات شستشو را انجام دهد. در صورت نیاز به بررسی‌های بیشتر از تعمیرکار ماشین ظرفشویی کمک بگیرید. ممکن است به تعویض موتور دستگاه نیاز باشد تا این صدا رفع شود.

6- صدای فش فش به چه علت از ماشین ظرفشویی شنیده می‌شود؟

زمانی که صدای فش فش از ماشین ظرفشویی شنیده شود، نباید نگران باشید؛ زیرا این صدا می‌تواند به دلیل اسپری شدن آب به داخل دستگاه و قسمت آبگیر آن باشد.

7- علت صدای تالاپ تولوپ ظرفشویی مربوط به کدام قسمت از ماشین ظرفشویی است؟

صدای تالاپ و تولوپ از ماشین ظرفشویی می‌تواند عادی و به دلیل باز ماندن درب قسمت مواد شوینده دستگاه باشد. با بستن درب محفظه شوینده و یادگیری نحوه استفاده از انواع ژل، پودر و قرص ظرفشویی این صدا از بین می‌رود.

 

8- صدای تاپ تاپ ماشین ظرفشویی چرا شنیده می‌شود؟

اگر صدای تاپ تاپ از ماشین ظرفشویی در زمان شستشو شنیده بشود، می‌تواند به خاطر تخلیه شدن‌های پی در پی دستگاه باشد که به دیواره‌های ظرفشویی ضربه وارد می‌شود. شاید لازم باشد محل قرارگیری ماشین ظرفشویی خود را دوباره تنظیم کنید تا این مشکل برطرف شود.

9- صدای تق تق از ماشین ظرفشویی چه موقعی شنیده می‌شود؟

اگر در زمان انجام شستشوی ماشین ظرفشویی صدایی شبیه به تیک تیک ماشین ظرفشویی به گوش شما رسید، نگران نباشید. این یک صدای عادی است که در زمان شستن ظرف‌ها از قسمت کنترل پنل ظرفشویی ایجاد می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی دلایل مختلف سر و صدای ماشین ظرفشویی مانند علت صدای پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی و همچنین راهکارهای رفع آن‌ها پرداختیم و قطعات مرتبط با 9 صدای رایج ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم. در صورتی که صدایی غیر عادی از دشتگاه خود شنیدید و نتوانستید علت آن را بیابید و یا برطرف سازید، در سریع‌ترین زمان ممکن از یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی بخواهید تا این مشکل را رفع سازد.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

آخرین مقالات تعمیر لوازم خانگی

روش تعمیر و عیب یابی ماشین لباسشویی

روش تعمیر و عیب یابی ماشین لباسشویی

یکی از پرکاربرد ترین و ضروری ترین لوازم خانگی، ماشین لباسشویی اتوماتیک می باشد. اگر این وسیله پرکاربرد دچار خرابی شود می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد، به همین علت عیب یابی و رفع آن باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود...

نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی

نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی

برای ماشین های ظرفشویی، مواد شوینده مختلفی می توان به کار برد. ژل ماشین ظرفشویی همانند پودر و قرص یکی از انواع مواد شوینده است که برای شستشو ظروف از آن استفاده می شود...

22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

22 ابزار تعمیر یخچال را بشناسید

ابزارهای دقیق در مشاغل فنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در صورتی که ابزارهای ضروری را نداشته باشید، دچار سردرگمی در تشخیص مشکلات دستگاه‌ها و یا عدم توانایی در تعمیر آن‌ها خواهید شد...

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن

انواع ارور ماشین لباسشویی ال جی و دلایل آن

ارور ماشین لباسشویی ال جی یکی از مشکلات رایجی است که برای این دستگاه به وجود می‌آید. در صورتی که نتوانید دلیل ارور ماشین لباسشویی را پیدا کنید، می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد و استفاده از دستگاه را مختل کند و شما را برای شستشوی لباس‌ها به زحمت بیندازد...

دیدگاه کاربران