بازار کار تعمیرات ایسیو [درآمد تعمیرات ECU]

5 دقیقه زمان مطالعه

خودروهای انژکتوری دارای یک سیستم راه اندازی داخل خودرو هستند که کامپیوتر داخلی یا ایسیو نامیده می شود. مدت زیادی از ورود ایسیو به ایران نمی گذرد و می توان آن را عمری در حدود 15 سال دانست. با توجه به اینکه وجود این قطعه در خودرو ضروری است و هنوز بازار کار آن اشباع نشده است، می توان درآمد تعمیرات ایسیو در ایران و سایر کشورها را بالا دانست. تعمیر ایسیو کاملا تخصصی بوده و آموزش مهارت های لازم در این حرفه ضروری است و افراد عادی بدون تجربه قادر به تعمیرات ایسیو نخواهند بود. در این مقاله به تحلیل بازار و درآمد تعمیرات ایسیو پرداخته شده است.

کاربرد ایسیو

در سال‌های اخیر صنعت خودرو با پیشرفت‌های زیادی مواجه بوده و کنترل‌کننده‌های الکترونیکی جایگزین کنترل‌کننده‌های مکانیکی شده‌اند. هر روز کنترلرها یا ریزپردازنده های بیشتری به انواع خودروها اضافه می شود و این ریزپردازنده ها توسط ایسیو خودرو کنترل می شوند.

ایسیو در واقع مغز خودرو است و با نام لاتین Electronic Control Unit یا ECU شناخته می شود. بسیاری از مسئولیت ها توسط ECU خودرو انجام می شود، از جمله کنترل پاشش سوخت و زمان جرقه برای احتراق سوخت در خودروهای بنزینی.

کنترل نسبت هوا به سوخت نیز یکی از وظایف ECU در خودرو است. به جای استفاده از روش آنالوگ، این وظایف توسط معادلات مختلف و پارامترهای دیجیتال ذخیره شده در ECU انجام می شود. با توجه به تمامی تعهدات این حوزه خودروسازی، می توان میزان درآمد حاصل از تعمیرات ایسیو را بالا دانست.

بازار کار تعمیرات ایسیو [درآمد تعمیرات ECU]

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات ایسیو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیر ایسیو در دوره آموزش تعمیر ایسیو شرکت کنید.

درآمد تعمیرات ایسیو

همانطور که گفته شد ECU یکی از مهمترین قطعات خودرو است و در صورت خرابی باید در اسرع وقت تعمیر شود. در نتیجه نیاز به افراد متخصص در این زمینه بسیار مورد نیاز است و درآمد تعمیرات ایسیو بسیار پررونق است.

با توجه به تحریم هایی که در کشور ما وجود دارد و گرانی دلار در کشور، اگر کامپیوتر خودرو دچار مشکل یا آسیب شود، مردم ترجیح می دهند کامپیوتر خودروی خود را به جای تعویض آن تعمیر کنند. بنابراین اگر به کارهای فنی علاقه دارید و به دنبال شغلی پردرآمد با آینده ای روشن هستید می توانید دوره های آموزش تعمیرات ایسیو خودرو را گذرانده و در این حرفه مهارت کسب کنید.

حتما مطالعه نمایید: انواع عملگرهای ایسیو ECU 

سرمایه مورد نیاز جهت ورود به بازار کار تعمیرات ایسیو

سرمایه یکی از مواردی است که برای ورود به یک حرفه باید به آن توجه کرد. در واقع می توان گفت که سرمایه اولیه یکی از ارکان اصلی راه اندازی کسب و کار است. مشاغل فنی به سرمایه کمی نیاز دارند و مهارت محور هستند.

برای شروع و کسب درآمد از تعمیرات ایسیو باید سرمایه ای را برای کسب مهارت در نظر بگیرید و در کلاس های آموزش دوره تعمیرات ایسیو شرکت کنید. هزینه شرکت در این دوره کاملا به صرفه است و بعد از اتمام دوره و گرفتن مدرک باید به فکر مکانی برای ارائه خدمات باشید.

برای این کار باید یک مغازه در مکانی شلوغ اجاره کنید و برای آن به فکر سرمایه باشید. اما اگر آن سرمایه را ندارید جای نگرانی نیست و می توانید در یک تعمیرگاه به صورت درصدی کار کنید.

ابزار کار نیز یکی از مواردی است که در ورود به یک حرفه باید به آن توجه کرد و تمامی ابزار کار را آماده کرد. باید به نحوه کار با این ابزار کار توجه داشت و کار کامل با ابزارهای مختلف نشان از تخصص بالای شما در حرفه شما دارد.

تعمیرکاران باید ابزارهای مختلفی را تهیه نمایند. فراهم کردن برخی از این ابزارها ممکن است نیاز به سرمایه بیشتری داشته باشند، اما برخی از آنها هزینه زیادی ندارند. یکی از ابزارهای مهمی که باید در ابتدای کار آماده شود دستگاه پروگرامر است.

با کمک این دستگاه می توانید عملیات مختلفی را بر روی ایسیو خودرو انجام دهید. دستگاه بعدی که هنگام ورود به بازار کار این حرفه باید تهیه شود دستگاه تستر ECU است که از تجهیزات مختلفی نیز استفاده می کند و در تعمیر ایسیو کمک زیادی به تعمیرکاران می کند.

سرمایه مورد نیاز جهت ورود به بازار کار تعمیرات ایسیو

دستگاه عیب یاب (دیاگ) از دیگر دستگاه های مورد نیاز در این حرفه است و وظیفه دارد خطاهای مختلفی که در ایسیو خودرو رخ می دهد را شناسایی کرده و به طور دقیق متوجه شود که مشکل در کدام قسمت از خودرو است.

وسیله مورد نیاز دیگر در این کار دستگاه انژکتورشور می باشد که خرید آن در ابتدا از الزامات این کار نبوده اما داشتن آن می تواند درآمد حاصل از تعمیرات ایسیو را افزایش دهد زیرا انژکتورها با این دستگاه قابل شستشو هستند. تستر سیم کشی خودرو، مولتی متر و سایر ابزارهای جانبی از ابزارهای ضروری برای تعمیر ایسیو خودرو هستند.

حتما مطالعه نمایید: آشنایی با انواع سنسورهای خودرو و نحوه ارتباط با ایسیو

چگونه تعمیر کار ایسیو شویم؟

اما با توجه به بالا بودن درآمد حاصل از تعمیرات ایسیو بسیاری از افراد علاقه مند به ورود به این حرفه هستند، امروزه یکی از دغدغه های بسیاری از افراد نبود شغل مناسب با درآمد خوب می باشد. ممکن است برای این افراد این سوال پیش بیاید که راه ورود به این حرفه چیست و از کجا باید وارد این حرفه شد؟ راه های مختلفی برای ورود به این حرفه و کسب درآمد در آن وجود دارد.

یکی از این روش ها شاگردی به مدت 6 ماه تا یک سال نزد یک تعمیرکار مجرب و حرفه ای و یادگیری این حرفه است. این روش می تواند بسیار زمان بر باشد و علاوه بر این، ممکن است بسیاری از تعمیرکاران حاضر به پذیرش کارآموز نباشند.

یکی از مناسب ترین راه ها برای ورود به این حرفه شرکت در دوره های آموزشی است. این آموزش ها در آموزشگاه های مختلف برگزار می شود. مزیت این دوره ها این است که آموزش به صورت تئوری و عملی انجام می شود و افراد پس از گذراندن دوره ها مهارت کافی در تعمیر ایسیو دارند و می توانند درآمد خود را از تعمیر ایسیو تضمین کنند.

اما نکته ای که در انتخاب آموزشگاه باید به آن توجه کرد این است که آموزشگاه باید زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کار کند و در پایان دوره گواهینامه معتبر به افراد ارائه دهد.

از دیگر مزایای این دوره ها این است که امکان شرکت در این کلاس ها برای افراد در هر سنی وجود دارد و نیازی به آموزش خاص نیست و افراد زیر دیپلم تا تحصیل کرده می توانند در دوره های آموزشی شرکت کنند.

حتی افرادی که دارای مدرک دانشگاهی در رشته مکانیک خودرو هستند برای کسب مهارت های فنی در این زمینه در این دوره های آموزشی شرکت می کنند و علاوه بر مدرک دانشگاهی از مدرک فنی و حرفه ای نیز بهره مند می شوند که تاثیر زیادی برای یافتن کار در رزومه آنها دارد.

چگونه تعمیر کار ایسیو شویم؟

حتما مطالعه نمایید: معرفی قطعات ایسیو خودرو

در این دوره آموزش تعمیرات ایسیو موضوعات مختلفی به افراد آموزش داده می شود و افراد از صفر تا صد این حرفه را یاد می گیرند و نحوه کار با ابزار کار، تجهیزات و وسایلی که در این حرفه مورد استفاده قرار می گیرند، آشنا می شوند.

نکته ای که در انتها می توان به آن اشاره کرد این است که با افزایش مهارت های فنی خود در این حرفه و انجام تبلیغات مناسب و به کارگیری ترفندهایی مانند سرعت بالا در کار و ارائه کار با کیفیت در کنار مشتری مداری و خوش خلقی می توانید افزایش درآمد تعمیرات ایسیو را در نظر بگیرید و درآمد بسیار بالاتری کسب کنید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش مکانیک خودرو، آموزش نصب دزدگیر خودرو، آموزش گیربکس دستی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *