مشکلات رایج ماشین ظرفشویی و عیب یابی و تعمیر


ماشین ظرفشویی یکی از پراستفاده ترین وسایل آشپزخانه است، بنابراین وقتی مشکلی برای آن ایجاد می شود، خیلی سریع متوجه آن می شوید. گاهی اوقات ماشین های ظرفشویی زودتر از طول عمر از پیش تعیین شده خود خراب می شوند. تعمیر یا تعویض ماشین ظرفشویی می تواند هزینه بر باشد، بنابراین بسیاری از مردم ترجیح می دهند خودشان کار تعمیرات آن را انجام دهند. ما در این مقاله به مشکلات رایج ماشین ظرفشویی و بیشترین خرابی های این دستگاه می چردازیم و چند راه حل ممکن برای عیب یابی و تعمیر آن را ارائه می دهیم.

بیشترین مشکلات رایج ماشین ظرفشویی + روش حل علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

 

ابتدا بررسی کنید که آیا کاری انجام نمی دهید که باعث خرابی ماشین ظرفشویی شود. دفترچه راهنمای دستگاه در مورد نحوه استفاده و نگهداری از ماشین ظرفشویی خود را مطالعه کنید. آیا ماشین را بیش از حد پر از ظرف می کنید؟ آیا وسیله ای مانع چرخش بازوهای آبپاش می شود؟ آیا بشقاب ها را بدون اینکه ابتدا مواد غذایی را از آن ها پاک کنید در دستگاه قرار می دهید؟

بعد از اینکه مطمئن شدید که طبق راهنمای دستگاه عمل می کنید، می توانید مشکلات دستگاه را بررسی کنید. هرگونه چربی، کثیفی یا انسداد در واشر و درزهای دیواره و درب ماشین را بررسی کنید. مشکل می تواند از بازوهای آبپاش نیز باشد، بنابراین سعی کنید بازوهای پایین و بالا را با دست بچرخانید تا مطمئن شوید به راحتی می چرخند.

اگر هیچ کدام کار نکردند یا توسط گرد و خاک یا بقایای مواد غذایی پوشیده شده اند، باید آن ها را تمیز کنید. برای انجام این کار، بازوها را بردارید و آن ها را به آرامی با مسواک و لوله پاک کن تمیز کنید. پس از تعویض، یک دور شستشو را انجام دهید تا ببینید آیا ظرف های شما تمیز می شوند یا خیر.

اگر ظروف خارج شده از ماشین پر از لکه های آب بودند، ممکن است بخاطر این باشد که آب ماشین ظرفشویی بیش از حد روی ظروف شما می ماند. یک مسواک ساده ممکن است به حل این مشکل کمک کند. اگر لیوان ها و بشقاب های شما با بقایای سفیدرنگ روی آن ها از ماشین بیرون بیاید ممکن است به خاطر سختی زیاد آب باشد . سعی کنید از نرم کننده آب یا شوینده ای استفاده کنید که به نرم شدن آب کمک  می کند.

1- علت نشت آب یا آب دادن ماشین ظرفشویی 

ابتدا واشر و درز در و ماشین ظرفشویی خود را بررسی کنید. به دنبال هر گونه شکستگی، خرابی یا کثیفی باشید که مانع آب بندی و چفت شدن کامل درب می شود. سعی کنید واشر در ماشین را با یک ماده ضدعفونی کننده تمیز کنید و در صورت مشاهده ترک های بزرگ، احتمالاً باید واشر را تعویض کنید.

کلید شناور – مکانیزمی که سطح آب ماشین ظرفشویی شما را نشان می دهد – ممکن است در حالت غیر فعال گیر کرده باشد که می تواند باعث پر شدن بیش از حد دستگاه شما و نشتی آن روی زمین شود. اگر کلید شناور شما گیر کرده است، آن را تمیز کرده و پلاستیک، سیم یا هر چیز دیگری را که ممکن است مانع عملکرد صحیح آن می شود را بردارید.

علت نشت آب یا آب دادن ماشین ظرفشویی  2- علت خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

این مورد اغلب بخاطر مشکل در المنت حرارتی ماشین ظرفشویی اتفاق می افتد. اگر المنت حرارتی ماشین کار می کند، ترموستات (دستگاهی که مانع داغ شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی می شود) را بررسی کنید. خرابی ترموستات می تواند باعث قطع شدن گرما قبل از خشک شدن کامل ظروف شود.

معمولاً می توانید ترموستات را در پایین وان ماشین ظرفشویی، درست پشت پنل دسترسی پیدا کنید. برای بررسی و عیب یابی ماشین ظرفشویی می توانید از مولتی متر استفاده کنید. در آخر، دیسپنسر( پخش کننده) را بررسی کنید تا مطمئن شوید خالی نیست و به درستی کار می کند. اگر دیسپنسر خراب باشد، ظروف شما به خوبی خشک نمی شوند.

3- علت بوی بد ماشین ظرفشویی

بقایای غذاهای قدیمی و مرطوب احتمالاً عامل هرگونه بوی بد در ماشین ظرفشویی شماست. ماشین را با دقت بررسی کرده و به دنبال هرگونه بقایای غذا بگردید و صفحه ماشین ظرفشویی را (که در پایین دستگاه قرار دارد) تمیز کنید.

اگر ماشین ظرفشویی شما دارای بوی شیمیایی است، ممکن است یک صفحه پلاستیکی یا ظرف ظرفشویی روی المنت افتاده و ذوب شده باشد. بنابراین بهتر که ماشین ظرفشویی خود را با دقت بارگذاری کرده و ظروف خود را تمیز کنید تا از بوهای ناخواسته جلوگیری شود.

4- ماشین ظرفشویی روشن نمی شود

منابع تغذیه را بررسی کنید تا مطمئن شوید فیوز قطع نیست و از سالم بودن پریز اطمینان حاصل کنید. حتی می توانید خاموش و روشن کردن ماشین ظرفشویی را امتحان کنید.

درب ماشین ظرفشویی نیز ممکن است مشکل ساز باشد. به عنوان مثال، اگر در به خوبی بسته نشده باشد، ممکن است ماشین ظرفشویی شروع به کار نکند. بنابراین قبل از هرچیز از چفت بودن در ماشین ظرف شویی مطمئن شوید.

اگر به نظر می رسد که ماشین ظرفشویی نمی تواند به درستی کار کند، ممکن است موتور ماشین گیر کرده باشد. در این صورت، برای عیب یابی دستگاه، سعی کنید موتور فن را با دست بچرخانید تا ببینید آیا باعث حرکت آن می شود یا خیر. قبل از انجام هر کاری، با استفاده از صفحه اصلی، برق را قطع کنید تا از برق گرفتگی جلوگیری کنید.

5- ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند

این مشکل بدیهی است زیرا ماشین ظرفشویی هنگام بازکردن، کف آن را پر از آب می کند. ابتدا سعی کنید ماشین ظرفشویی را برای بار دوم روشن کنید. اگر ماشین ظرفشویی به طور ناگهانی خاموش شود (بطور مثال بخاطر قطعی کوتاه برق) می تواند در داخل خود همچنان آب خود داشته باشد زیرا چرخه شستشو هنوز کامل نشده است. اجرای مجدد چرخه شستشو می تواند این مشکل را برطرف کند.

اگر مشکلی در سیستم زهکشی دفع شما مانند رسوب مواد غذایی وجود داشته باشد می تواند مانع تخلیه مناسب آب ماشین ظرفشویی شود. ممکن است لوله تخلیه آب به ماشین ظرفشویی متصل نباشد. اگر سیستم تخلیه جدیدی نصب کرده اید، اطمینان حاصل کنید که شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی به درستی متصل شده است.

6- علت ماندن لک بر روی ظروف در ظرفشویی

تشکیل جرم روی شیشه ماشین ظرفشویی می تواند آزاردهنده باشد. این مشکل اغلب با گذشت زمان اتفاق می افتد و معمولاً راه حل سریعی برای حل آن وجود ندارد. شاید تعجب کنید وقتی بفهمید که ممکن است مشکل از ماشین ظرفشویی شما نباشد، بلکه بخاطر سختی آب است.

آب سخت به این معنی است که آب شهر شما دارای مواد معدنی بسیار کوچکی مثل کلسیم و منیزیم است که در آب گرم رسوب کرده و به سطوح دیگر مانند شیشه می چسبد. خوشبختانه می توانید با استفاده از مواد شوینده و افزودنی های ماشین ظرفشویی که مخصوص آب سخت هستند از این مشکل جلوگیری کنید.

7- ماشین ظرفشویی سر و صدای زیادی دارد

ماشین ظرفشویی سر و صدای زیادی دارد

اگر ماشین ظرفشویی شما صداهای عجیب و غریبی تولید می کند، باید قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی را بررسی کنید تا بفهمید مشکل از کجاست. به عنوان مثال، یک بازوی شستشوی کج شده می تواند باعث ایجاد صداهای عجیب و غریب شود.

واشر های آب بندی و حلقه های بلبرینگ که نیاز به تعویض دارند نیز می توانند سروصدا ایجاد کنند. اگر عامل مشکل به آسانی قابل تشخیص نیست ، باید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا پمپ و موتور ماشین ظرفشویی را بررسی کرده و مشکل را برطرف کند.

در مقاله دیگری به طور کامل به بررسی علت صدا ماشین ظرفشویی پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را تا انتها بخوانید.

8- علت پخش نشدن شوینده در ماشین ظرفشویی

وقتی پودر یا مواد شوینده را در محفظه مخصوص ماشین ظرفشویی می ریزید اما ماشین آن را پخش نمی کند باعث بروز مشکل می شود. این مشکل ممکن است به دلیل کمبود جریان آب درون محفظه و حل شدن و پخش شدن صابون باشد.

سعی کنید از مواد شوینده کمتری استفاده کنید یا بجای آن از مایع شوینده استفاده کنید. اگر مشکل حل نشد، خود محفظه ی شوینده را بررسی کنید، زیرا ممکن است هنگام کار کردن ماشین ظرفشویی به درستی باز نشود. از چیدمان درست ظروف در ماشین ظرفشویی آنها اطمینان حاصل کنید، زیرا گاهی اوقات می توانند مانع بازشدن و پخش صابون کردن محفظه شوند.

9- علت طولانی شدن شستشو در ماشین ظرفشویی 

طولانی تر شدن مدت زمان فرآیند شستشوی ظروف، به عنوان یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی به حساب می آید که بخاطر عواملی مثل انسداد در مسیر گردش آب، خرابی ترموستات، خرابی المنت ماشین ظرفشویی، خرابی سنسورهای شستشو ، خرابی برد کنترل ایجاد می شود.

سوالات متداول

چرا ظرف ها در ماشین ظرفشویی تمیز نمی شوند؟

این مشکل می تواند دلایل متعددی داشته باشد که در متن مقاله به صورت مفصل به آن پرداخته شده است.

دلیل نشت آب از ماشین ظرفشویی چیست؟

واشر و درز در و ماشین ظرفشویی خود را بررسی کنید و در صورت لزوم و خرابی واشر حتما آن را تعویض نمایید.

چرا لک بر روی ظرف های ماشین ظرفشویی باقی می ماند؟

این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، تمام شدن مایع جلا دهنده، تمام شدن نمک ماشین ظرفشویی و یا سختی آب در منطقه زندگی شما از دلایل این مشکل می باشد.

منبع: digitaltrends

در این مقاله به بررسی بیشترین مشکل در ماشین های ظرفشویی و خرابی های رایج آن پرداختیم.
در صورت بروز مشکل در ماشین لباسشویی توصیه می کنیم حتما از تعمیرکاری حرفه ای برای عیب یابی ماشین ظرفشویی کمک بگیرید. در صورتی که خود علاقه مند به تعمیر این وسیله برقی هستید توصیه می کنیم در کلاس آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی  آموزشگاه فنی برق معتبر ثبت نام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
سید بابک میر موسوی
سید بابک میر موسوی

سید بابک میرموسوی هستم. تعمیرات لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، ماشین ظرفشویی، لباسشویی، جاروبرقی و ... شغل پدری و خانوادگی من محسوب می شود. تصمیم دارم با نوشتن تجربیاتم در این حرفه کمکی به جامعه انجام دهم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران