چگونه در آزمون فنی حرفه ای ثبت نام کنیم؟

5 دقیقه زمان مطالعه

ثبت نام آزمون فنی حرفه ای با توجه به نوع آزمونی که قصد شرکت در آن را دارید متفاوت است. آزمون های فنی حرفه ای به سه دسته هماهنگ، ادواری و آنلاین تقسیم می شوند. برای ثبت نام آزمون فنی حرفه ای می توانید از موسسات آموزشی که زیر نظر این سازمان دوره های فنی حرفه ای را برگزار می نماید اقدام کنید یا به صورت اینترنتی در سایت این سازمان ثبت نام و کارت اعتباری دریافت کنید. در این مطلب به طور کامل شما را با نحوه ثبت نام این آزمون، شرایط ، هزینه و زمان ثبت نام آزمون فنی حرفه ای آشنا می کنیم.

آزمون فنی حرفه ای

ثبت نام آزمون هماهنگ فنی حرفه ای 1401

آزمون هماهنگ فنی حرفه ای آزمونی است که به صورت هماهنگ در تمام کشور برگزار می شود. شرط لازم برای شرکت در این آزمون ثبت نام در دوره های فنی حرفه است. برای شرکت در دوره های فنی حرفه ای کافیست دوره دلخواه را در یکی از آموزشگاه هایی که زیر نظر این سازمان فعالیت دارند ثبت نام کنید. پس از ثبت نام در این مراکز و اتمام دوره آموزشی این آموزشگاه ها شما را برای شرکت در آزمون هماهنگ فنی حرفه ای معرفی می کنند.

به طور مثال اگر می خواهید در مدرک فنی حرفه ای تعمیرات موبایل دریافت کنید ابتدا لازم است دوره آموزش تعمیرات موبایل را در یک آموزشگاه معتبر که زیر نظر فنی حرفه ای فعالیت دارد مانند آموزشگاه فنی برق سپری کنید. پس از پایان دوره آموزشگاه فعالیت های مربوط به ثبت نام را برای شما انجام داده و تنها کافیست در زمان مشخص شده برای دریافت کارت ورود به جلسه به آموزشگاه مراجعه و در زمان مشخص شده برای شرکت در آزمون به حوزه مورد نظر حضور پیدا کنید.

آزمون های هماهنگ به دو صورت آزمون کتبی و عملی برگزار می شود. شرط لازم برای دریافت گواهینامه فنی حرفه ای به این طریق کسب حداقل نمره 50 در آزمون کتبی و نمره 70 در آزمون های شفاهی است.

البته در سال 1401 به دلیل کرونا این آزمون ها با فاصله زمانی بسیار طولانی برگزار می شود اگر قصد دریافت سریع مدرک فنی حرفه ای را دارید توصیه می کنیم از آزمون های دیگری برای دریافت این مدرک استفاده کنید.

ثبت آزمون ادواری فنی حرفه ای 1401

آزمون های ادواری از دیگر آزمون های برگزار شده از سوی سازمان فنی حرفه ای است. برای شرکت در این آزمون ها نیازی به گذراندن دوره های آموزشی نیست. زمان برگزاری آزمون ادواری در شهرهای مختلف متفاوت است. برای ثبت نام آزمون ادواری فنی حرفه ای تنها کافیست در سایت سازمان فنی حرفه ای ثبت نام کنید. نحوه ثبت نام در آزمون ادواری فنی حرفه ای به شرح زیر است:

ثبت نام آزمون ادواری فنی حرفه ای

1-ورود به سایت سازمان فنی حرفه ای

در مرحله اول وارد سایت فنی حرفه ای به آدرس http://www.portaltvto.com/ شوید. از طریق این صفحه می توانید مدرک فنی حرفه ای خود را استعلام کنید. کارت ورود به جلسه بگیرید، در دوره های آموزشی ثبت نام کنید و از دیگر خدمات سازمان استفاده نمایید.

از میان خدمات ارائه شده سازمان گزینه ثبت نام در آزمون ادواری و صنعت ساختمان را انتخاب کنید.

خرید کارت اعتباری آزمون فنی حرفه ای

2-خرید کارت اعتباری

برای ثبت نام آزمون ادواری ابتدا لازم است تا کارت اعتباری تهیه کنید. قیمت کارت اعتباری برای حرفه های بخش خدمات 28000 تومان و برای حرفه های کشاورزی 42000 تومان می باشد. در دفترچه راهنما که در این سایت ارائه شده است می توانید از حرفه های خوشه خدمات و کشاورزی مطلع شوید. بنابراین در این صفحه کارت اعتباری را برای آزمون دلخواه خریداری نمایید.

ثبت نام آزمون ادواری فنی حرفه ای

3-ثبت نام آزمون

پس از خرید کارت اعتباری شماره پرونده و شناسه پرداختی به شما ارائه می شود. برای ثبت نام تنها کافیست در صفحه ای که در تصویر مشاهده می کنید این اطلاعات را وارد کرده و روی گزینه ورود کلیک کنید.

دقت داشته باشید که در صورتی که اطلاعات کارت اعتباری را برای آزمونی استفاده کنید نمی توانید آزمون را تغییر دهید.

پس از ثبت نام اطلاعات و مدارک خود را از جمله اسکن عکس را ارسال نمایید.

کارت ورود به جلسه آزمون فنی حرفه ای

4-دریافت کارت ورود به جلسه آزمون

داوطلبان پیش از شرکت از در آزمون فنی حرفه ای لازم است تا کارت ورود به جلسه را دریافت و آن را پرینت نمایند. برای این کار باید وارد سایت فنی حرفه ای شوید و بر روی گزینه کارت ورود به جلسه آزمون کلیک کرده و پس از وارد کردن اطلاعاتی از قبیل شماره ملی، شماره شناسنامه، نام و نام خانوادگی کارت ورود به جلسه را دریافت نمایید.

در صورت هر گونه مغایرت میان کارت و اطلاعات شما با سازمان تماس گرفته و از آنها بخواهید اطلاعات را ویرایش کنند.

ثبت نام آزمون آنلاین فنی حرفه ای

آزمون آنلاین فنی حرفه ای یکی از دیگر انواع آزمون فنی حرفه ای است. این آزمون همان آزمون کتبی است که آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی حرفه ای پس از اتمام دوره آموزشی برگزار می کنند.

شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام آزمون فنی حرفه ای

برای شرکت در دوره های آموزشی فنی حرفه ای لازم است تا داوطلبان شرایط عمومی و اختصاصی خاصی را داشته باشند. معتقد بودن به دین اسلام یا یکی از دیگر ادیانی که در قانون اساسی ایران پذیرفته شده است. عدم اعتیاد به مواد مخدر ، نداشتن فساد اخلاقی همچنین مجوز اقامت اتباع خارجی از شرایط عمومی شرکت در آزمون های فنی حرفه ای است.

شرایط اختصاصی برای شرکت در آزمون های این سازمان نیز عبارتند از:

  • حداقل سن 15 سال ، برای داوطلبان 12 تا 15 سال لازم است تا قیم قانونی اجازه کتبی ارائه دهد.
  • ارائه کارت پایان خدمت برای آقایان
  • ارائه گواهینامه درجه 2 برای شرکت در دوره های آموزشی درجه 1
  • ارائه گواهینامه درجه 1 جهت شرکت در دوره های کارگر ماهر
  • ارائه مدرک تحصیلی مناسب با توجه به آزمون مورد نظر
  • برخورداری از توانایی جسمی با توجه رشته انتخاب شده

جمع بندی

در این مطلب نحوه ثبت نام آزمون هماهنگ فنی حرفه ای، آزمون ادواری و آزمون آنلاین پرداختیم. برای قبولی در آزمون های فنی حرفه ای مهم ترین فاکتور دانش و مهارت شماست. بنابراین آموزش کامل و جامع مهارت ها از مهم ترین فاکتورهایی است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر قصد یادگیری صفر تا صد مهارت ها برای قبولی در آزمون های فنی حرفه ای را دارید می توانید در دوره های آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید. این آموزشگاه دوره های متعددی را در زمینه های برق و الکترونیک، تعمیرات و تاسیسات، برق صنعتی، جوشکاری و مکانیک برگزار می نماید. همچنین در صورتی که سوالی در رابطه با ثبت نام آزمون فنی حرفه ای دارید دیدگاه خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *