نحوه دریافت مدرک فنی حرفه ای


گواهینامه فنی حرفه ای یکی از معتبرترین مدارک در سطح کشور و بین الملل است و در صورت دریافت آن می توانید نسبت به کسب ویزای کاری و مهاجرت اقدام نمایید.  اما برای دریافت مدرک فنی حرفه ای چه باید کرد؟ نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای چگونه است و چه مراحلی را باید طی کرد؟ صدور مدرک فنی حرفه ای چقدر زمان می برد؟

ما در این مقاله به سوالات شما پاسخ داده و شما را کلیه مراحل و شرایط لازم برای دریافت این مدرک آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

مراحل دریافت مدرک فنی حرفه ای

برای دریافت مدرک فنی حرفه ای، قبل از هر چیز می بایست بهترین آموزشگاه فنی حرفه ای را شناسایی کرده و دوره های آن ثبت نام نمایید. پس از شرکت در دوره های آموزشی و یادگیری مباحث، باد در آزمون های فنی حرفه ای شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنید.  به طور کلی مراحل لازم برای دریافت مدرک فنی عبارتند از:

1.شرکت در دوره های آموزشی و انتخاب بهترین آموزشگاه

فرض می کنیم شما قصد دریافت مدرک فنی حرفه ای تعمیرات موبایل را دارید، برای دریافت این مدرک ابتدا می بایست در یک آموزشگاه تعمیرات موبایل خوب ثبت نام کرده و صفر تا صد تعمیرات موبایل را یاد بگیرید.

مراحل دریافت مدرک فنی حرفه ایچطور بهترین آموزشگاه فنی حرفه ای را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین آموزشگاه فنی یکی از مهم ترین مراحل برای دریافت مدرک فنی حرفه ای می باشد. زیرا در صورت انتخاب نامناسب ضمن هدر دادن هزنیه، زمان خود را نیز از دست می دهید. یک آموزشگاه تخصصی فنی حرفه ای ویژگی هایی دارد که در ادامه به بررسی این ویژگی ها می پردازیم.

 • به صورت عملی و در کارگاه های مجهز به آموزش مفاهیم بپردازد.
 • از اساتید متخصص و حرفه ای بهره گیرد.
 • سرفصل های آموزشی کاملی داشته و به صفر تا صد مطالب بپردازد.
 • زیر نظر سازمان فنی حرفه ای فعالیت داشته باشد.
 • امکان بازآموزیی رایگان داشته باشد.
 • پشتبانی مناسبی داشته باشد.
 

2.ثبت نام در آزمون های فنی و حرفه ای

پس از شرکت در دوره های آموزشی می بایست در اقدام به ثبت نام آزمون های فنی حرفه ای که به صورت سراسری و به دو صورت عملی و تئوری برگزار می شوند ثبت نام و حداقل نمره قبولی را کسب نمایید

حداقل نمره قبولی برای آزمون های کتبی 50 و برای آزمون های عملی 75 می باشد. در صورت کسب نمره معدل 70 برای آزمون های کتبی و عملی با ضریب وزنی 25 و 75 در آزمون های کتبی و عملی نیز مدرک برای شما صادر می شود.

پس از طی کردن این مراحل و کسب نمره قبولی مدرک برای شما صادر می شود. صدور این مدرک به صورت اینترنتی بوده و معمولا بین 3 تا 6 ماه طول می کشد.

مدارک لازم برای ثبت نام دوره های فنی حرفه ای

ثبت نام در آزمون های فنی حرفه ای مستلزم ارائه مدارکی است. این مدارک عبارتند از:

 • عکس اسکن شده پرسنلی
 • اطلاعات مربوط به مدرک تحصیلی دیپلم
 • اطلاعات مربوط به شناسنامه
 • ارائه کدپسنی
 • شماره تلفن ثابت و همراه
 • کد وظعیت نظام وظیفه (مخصوص آقایان)
 • کد شهر محل اقامت

مدارک لازم برای ثبت نام دوره های فنی حرفه ایانواع مدرک فنی حرفه ای

مدارک ارائه شده از سوی سازمان فنی حرفه ای گوناگون بوده و به دسته زیر تقسیم می شوند:

 • مدرک رسمی فنی حرفه ای
 • مدرک مورد تایید فنی حرفه ای
 • مدرک گذر مهارت فنی حرفه ای

1.مدرک رسمی فنی حرفه ای

مدرک رسمی فنی حرفه ای بالاترین سطح اعتبار را در میان مدرک فنی داشته و به دلیل داشتن کد بین المللی آموزش در 186 کشور معتبر دنیا دارای اعتبار است.

بنابراین در صورتی که قصد گرفتن مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت را دارید با داشتن این مدرک می توانید برای دریافت ویزا کاری اقدام کنید. در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی این موضوع پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “همه چیز درباره مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای” را بخوانید.

برخی از مهم ترین ویژگی های مدرک رسمی عبارتند از:

 • این مدرک قابل ترجمه رسمی می باشد.
 • در صورت دریافت این مدرک می توانید برای دریافت تسهیلات بانکی اقدام کنید.
 • با داشتن این مدرک می توانید برای دریافت مجوز اقدام کنید.  
 • با داشتن این مدرک می توانید کارت مربیگری دریافت کنید.
مدرک رسمی فنی حرفه ای

2.مدرک مورد تایید فنی حرفه ای

این مدرک از سوی سازمان های و آموزشگاه های آزاد مورد تایید سازمان فنی حرفه ای صادر می شود و دارای اعتبار مدرک رسمی نمی باشد. در مدرک مورد تایید فنی حرفه ای نام و آرم آموزشگاه و مدیر موسسه همراه با آرم سازمان فنی حرفه ای قرار می گیرد.

صدور این مدرک به مدت زمان یک تا دو هفته ای نیاز دارد. این مدرک قابل استعلام نبوده و امکان دریافت وام بانکی نیز ندارد.

3.مدرک گذر مهارت فنی حرفه ای

مدرک گذر مهارتی پایین ترین سطح اعتبار را در میان مدرک فنی دارد و جز مدارک غیر رسمی می باشد. این مدرک به طور معمول هنگام شرکت در دوره های چند ساعته یا سمینار یا کارگاه های چند ساعته توسط آموزشگاه های آزاد به کارآموزان ارائه می شود و نشان دهنده حضور شما در سمینار، کارگاه و همایش است.

ارائه این مدرک رایگان بوده و آموزشگاه های آزاد برای صدور مدرک گذر مهارتی حق دریافت هیچ مبلغی ندارند.

3.7/5 - (9 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد میری

آخرین مقالات شغل و بازار کار

چگونه در شغل برقکار صنعتی موفق شده و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

چگونه در شغل برقکار صنعتی موفق شده و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که به شغل های فنی علاقه دارند ؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید بدانید که شغل برقکار صنعتی یکی از بهترین انتخاب های شما برای کارهای فنی می باشد. بنابراین در صورتی که علاقه مند ورود به بازار کار شغل برق کار صنعتی هستید یا در این […]...

چگونه در آزمون فنی حرفه ای ثبت نام کنیم؟

چگونه در آزمون فنی حرفه ای ثبت نام کنیم؟

ثبت نام آزمون فنی حرفه ای با توجه به نوع آزمونی که قصد شرکت در آن را دارید متفاوت است. آزمون های فنی حرفه ای به سه دسته هماهنگ، ادواری و آنلاین تقسیم می شوند...

بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

بررسی جامع شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی

شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی یکی از بهترین مشاغل درآمدزا در میان مشاغل فنی است که با توجه به اهمیت بردهای الکترونیکی و تخصصی بودن تعمیرات آن از بازار کار عالی برخوردار می باشد.     در صورتی که قصد ورود به مشاغل فنی را دارید به شما اطمینان می دهیم که این شغل از بازار […]...

درآمد مکانیک خودرو در ایران، آلمان، کانادا

درآمد مکانیک خودرو در ایران، آلمان، کانادا

اگر می خواهید بدانید درآمد مکانیک خودرو در ایران چقدر است و چقدر طول می کشد شخصی که وارد بازار کار مکانیک خودرو می شود به مهارت کافی برسد و بتواند درآمد بالایی کسب کند، همراه ما باشید تا به طور کلی شغل مکانیک خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. درآمد مکانیک خودرو درآمد مکانیک […]...

دیدگاه کاربران