عیب یابی اصولی مدار رادیویی


مدار آنتن موبایل از مهمترین بخش های آموزش تعمیرات تخصصی موبایل می باشد. در این بخش می توان با آنتن دهی گوشی و مشکلاتی که برای آن ممکن است پیش بیاید، آشنا شده، از این رو نیاز است تا مطالبی که در ادامه بیان می شود را به خوبی مطالعه نموده، تا بتوان به صورتی تخصصی از آنها بهره برد.

عیب یابی مدار آنتن موبایل یکی از مهمترین بخش هایی بوده که یک تعمیرکار حرفه ای موبایل پیش از راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل باید به آن مسلط باشد. زیرا این مدار دارای بخش های بسیار حساسی بوده، که ممکن است مشکلات مختلفی در حین کار برای آنها پیش بیاید. عیب یابی مدار آنتن موبایل شامل ( پرش آنتن – عدم ثبت شبکه – سرچینگ SEARCHING – پرش سریال ) می باشد که در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات موبایل به بررسی همه این مباحث می پردازیم.

مشکلات مربوط به مدار آنتن موبایل مشکلاتی مانند پرش آنتن، عدم ثبت شبکه سرچینگ و پرش سریال از مهمترین بحث های آموزشی بوده، زیرا معمولا این مشکلات در اغلب گوشی ها رایج بوده و به وفور این مشکلات در گوشی های مختلف دیده می شود. لذا بهتر است که افراد با تخصص کافی پا به بازار کار گذاشته، بدین ترتیب به راحتی می توانند هم مشکلات بوجود آمده را برطرف کرده و هم اعتماد مشتری را جلب نمایند.

مشکل پرش آنتن موبایل و راه حل رفع آن

پرش آنتن یکی از رایج ترین عیوب بوجود آمده در مدار رادیویی بوده، که می تواند به علت مشکل در نرم افزار گوشی و یا اشکال در سخت افزار موبایل به وجود بیاید. معمولا پرش آنتن خود را این گونه نشان داده که برای لحضاتی گوشی آنتن داشته و سپس آنتن دهی گوشی قطع می شود.

 

برای تست گوشی که ببینید مشکل آن نرم افزاری بوده و یا سخت افزاری، می توان با شماره گیری کد #06#* این کار را انجام داد. در این حالت اگر سریال گوشی به درستی نمایش داده شود مشکل از سخت افزار گوشی بوده و اگر سریال را نشان نداد، مشکل از نرم افزار گوشی می باشد.

مشکل پرش آنتن موبایل و راه حل رفع آن

اگر پرش آنتن به خاطر ضربه دیدن گوشی بوده، می توان با اطمینان خاطر گفت که مشکل سخت افزاری بوده و باید به پیدا کردن و برطرف کردن عیب آن پرداخت. بررسی ارتباط مناسب و درست آنتن موبایل با مادربرد دستگاه می تواند اولین راهکار برای عیب یابی پرش آنتن باشد.

اگر این ارتباط توسط کابل و یا فنر بوده، باید نحوه اتصال صحیح را به خوبی بررسی نموده، تا نسبت به رفع آن اقدام شود. در اقدام بعدی اگر هنوز مشکل را پیدا نکرده باید قطعاتی را که بین آنتن تا مدار آنتن وجود داشته را بررسی کرد، در اغلب موارد این قطعات هستند که دچار مشکل شده اند.

در صورتی که باز هم مشکلی دیده نشد، می توان سوئیچ آنتن را بررسی نموده، زیرا در برخی اوقات ممکن است مشکلاتی نظیر قلع مردگی و یا شکستگی پایه های سوئیچ آنتن بوجود بیاید. در ادامه نیز در صورت سالم بودن سوئیچ می توان به بررسی مواردی همچون کانکتور آنتن (RF)، آی سی بیس باند، VCO، آی سی PA، فیلترهای SAW پرداخت.

حتما بخوانید: آموزش جامع تعمیر شارژر موبایل

بررسی مشکل عدم ثبت شبکه موبایل و راه حل رفع آن

عدم ثبت شبکه یا not register on network از مشکلات رایج مدار رادیویی بوده که باعث اختلال در آنتن دهی گوشی موبایل می شود. این مشکل می تواند به سه شکل مختلف خود را نشان دهد، اول اینکه آنتن به طور کلی قطع می شود، دوم اینکه پرش آنتن وجود داشته و سوم اینکه آنتن دهی بسیار ضعیف می شود، به طوری که امکان برقراری ارتباط بسیار مشکل می شود.

برای رفع این مشکل می توان از بخش تنظیمات گوشی وارد قسمت Wireless and Networks شده و سپس More networks را انتخاب نموده، در ادامه بر روی Mobile Networks کلیک نموده، و در آخرین مرحله گزینه Networks operators را انتخاب کنید. در این لحظه دستگاه اپراتورهای مختلف را جستجو می کند و می توان گزینه مورد نظر را از بین آنها به راحتی برگزید.

بررسی مشکل عدم ثبت شبکه موبایل و راه حل رفع آن

مشکل سرچینگ SEARCHING در مدار آنتن موبایل چیست؟

سرچینگ مشکلی است که باعث اختلال در مدار رادیویی شده و امکان آنتن دهی گوشی را از بین می برد. این مشکل ممکن است گاهی منشا نرم افزاری و گاهی سخت افزاری داشته باشد. اگر گوشی که به تعمیرکار ارجاع داده شده ضربه خورده بوده و یا رطوبت دیده باشد، قطعا مشکل بوجود آمده می تواند منشا سخت افزاری داشته باشد و باید برای رفع آن اقدام شود.

علت بوجود آمدن پرش سریال در مدار آنتن موبایل

یکی از مشکلاتی که مدار رادیویی موبایل با آن مواجه می شود، پرش سریال بوده، این عیب باعث می شود که مدار رادیویی مختل شده و امکان آنتن دهی وجود نداشته باشد. این عیب می تواند به علت تعمیر گوشی توسط افرادی که تخصص نداشته و فلش گوشی اتفاق بیفتد. امکان بروز چنین عیبی در اکثر گوشی های جدید وجود دارد.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

4.8/5 - (30 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

آخرین مقالات تعمیر موبایل

20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

20 مشکل رایج در گوشی های موبایل و راه حل رفع آنها

گوشی های موبایل نیز همانند دیگر لوازم با مشکلاتی روبه رو می شوند، رفع برخی از این مشکلات تخصصی بوده و نیاز به آموزش حرفه ای تعمیرات موبایل از طریق شرکت در دوره های آموزشی دارد. اما تعمیر برخی از این مشکلات آسان بوده و خودتان می توانید آنها را حل کنید...

هر آنچه که بایستی در مورد تعمیر ال سی دی گوشی بدانید!

هر آنچه که بایستی در مورد تعمیر ال سی دی گوشی بدانید!

بدون شک تاچ و  ال سی دی گوشی از احساس ترین بخش تلفن های هوشمند امروزی به شمار می رود که در اثر کوچکترین ضربه معیوب می شود. از این رو تعویض یا تعمیر ال سی دی گوشی یا همان تاچ، بیشتر نسبت به سایر بخش های دیگر موبایل توسط متخصصین تعمیرات موبایل انجام می […]...

آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت

آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت

فایل دامپ backup اطلاعاتی است که از هارد گوشی یا همان EMMC گرفته و  باعث راحت تر شدن عملیات راه اندازی گوشی بعد از تعویض هارد می شود. در این بخش از آموزش تعمیرات موبایل در صدد معرفی فایل دامپ Dump به تعمیرکاران موبایل و علاقه مندان به یادگیری این مسائل هستیم ...

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش ریست فکتوری یکی از مهم ترین مطالبی است که در این مطلب به آن پرداخته می شود. گوشی های هوشمند علی رغم کاربردی بودن، در برخی مواقع دچار مشکلات و خطاهای جدی می شوند...

دیدگاه کاربران

  • ماهان گفت: پاسخ

    عالی بود