آموزش جامع تعمیر شارژر موبایل از صفر تا صد

5 دقیقه زمان مطالعه

تعمیر شارژر موبایل یکی از شایع ترین مشکلات در میان مصرف کنندگان موبایل و تبلت می باشد. در بیشتر مواقع هنگامی که باتری گوشی شما شارژ نمی شود ، ممکن است به این دلیل باشد که شارژر شما کار نمی کند.

خرابی شارژر گوشی موبایل اغلب در اثر نقص فیزیکی در شارژر ایجاد می شود. هنگامی که شارژر گوشی موبایل دچار مشکل می شود، قبل از آن که شارژر را تعویض کنید ، باید آن را تست کنید تا ببینید آیا می توانید نسبت به تعمیر شارژر موبایل اقدام کنید..

در این مقاله به صورت جامع به بررسی نحوه عیب یابی شارژر پرداخته و به شما می گوییم که چگونه شارژر خراب را درست کنید و شارژ گوشی سامسونگ، شیائومی، ال جی و دیگر برندهای موبایل را تعمیر کنید، بنابراین تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نشانه های خرابی شارژر موبایل چیست؟

با اتصال شارژر به پریز و موبایل ، عمل شارژ اتفاق می افتد و وقتی به درستی عمل شارژ انجام شود باتری سالم است و علامت شارژ بر روی گوشی نمایش داده می شود. در بعضی از گوشی ها این علامت با صدا همراه است و در بعضی دیگر چراغ کوچکی بر روی گوشی یا شارژر روشن می شود.حال اگر چنین علامت هایی با وجود سالم بودن باتری بر روی گوشی شما نمایش داده نشد و گوشی شما رو شارژر نکرد ، می بایست اقدام به تعمیر شارژر موبایل خود کنید.

شما می توانید توسط نرم افزار ampere که در دوره اموزش تعمیرات موبایل به طور مفصل این نرم فزار را مورد بررسی قرار می دهند ، میزان آمپری که به دستگاه شما وارد می شود را اندازه گیری کنید تا متوجه شوید شارژر شما درست کار می کند یا خیر.

  علت سوختن شارژر موبایل
علت سوختن شارژر موبایل

بیشتر کابران موبایل بر این باورند که برای شارژر موبایل، اتصال کابل به گوشی کفایت می کند اما تمام شارژرها به خوبی گوشی شما رو شارژ نمی کنند و به باتری گوشی هم آسیب می رسانند همچنین به مرور در مدت زمان خیلی کم می سوزند .به طور کلی علت سوختن شارژر گوشی عبارتند از:

1) ممکن است IC شارژر و یا برد آن بر اثر نوسانات برق بسوزد.

2) بوجود آمدن جرقه که از پریز تا درون مدار می باشد.

3) عدم تحمل بار داخل شارژر به دلیل  قطعات بی کیفیت داخل شارژر.

4) پایین بودن ظریب اطمینان در شارژر که ممکن است 1.5 باشد در حالی که در شارژر های اصل این ظریب به 2 و یا 4 هم می رسد.

5) وصل بودن طولانی بودن شارژر به پریز

6)تقلبی بودن شارژر ، این موارد از اصلی ترین عواملی است  که موجب سوختن شارژر می شود.   

حتما بخوانید: چگونه سرعت اینترنت گوشی را افزایش دهیم؟

نکات کلیدی هنگام تعمیر شارژر موبایل

مرحله اول : پریز برق مصرفی را چک کنید

سه راه برای چک کردن پریزهای برق که شارژرهای شما به آن وصل می شود وجود دارد. ابتدا دستگاه دیگری را درون آن وصل کنید و ببینید که آیا این دستگاه به درستی کار می کند یا خیر.

می توانید شارژر خود را به یک پریز برق دیگر وصل کنید و ببینید که آیا باتری شما شارژ می شود یا خیر. سرانجام ، هرگونه شاخص را روی شارژر – مانند نور یا صدا – بررسی کنید ، هنگامی که شارژر را به موبایل وصل می کنید صدا یا نوری روشن می شود یا خیر و مطمئن شوید برق از پریز برای باتری گوشی گرفته شده است یا خیر.

مرحله دوم : در راستا تعمیر شارژر گوشی باتری گوشی را بررسی کنید

بعضی اوقات ممکن است شارژر شما خراب نباشد ، و مشکل از خرابی باتری گوشی شما باشد. شما می توانید با این دو روش از سلامت باطری یا معیوب بودن باطری خود مطمئن شوید.

1-باتری گوشی خود را با یک شارژر دیگر شارژ کنید و ببینید که آیا باتری شارژ خواهد شد یا خیر. اگر باتری توسط شارژر دیگر شارژ شد ، ممکن است مشکل شارژر شما باشد.

2-می توانید باتری گوشی دیگر را با شارژر خودتون شارژ کنید. اگر کار کند ، در نتیجه باتری گوشی شما است که دچار مشکل شده است.

حتما بخوانید: آموزش تعمیر ال سی دی گوشی

مرحله سوم : شارژر را بررسی کنید

به شارژر خود نگاه کنید و ببینید آیا بخشی از آن وجود دارد که ممکن است شکسته یا پیچ خورده شده باشد؟ به دو شاخ هایی که به پریز برق وصل می شوند و یا همچنین قطعه ای که در واقع باتری شما با آن شارژ خواهد شد ، نگاه کنید. تمام قسمت های شارژر را تست کنید و اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز خم و شکسته شده نیست و به درستی به لمس شما پاسخ می دهد.

همچنین قطعات فلزی شارژر خود را از نظر خوردگی یا زنگ زدگی بررسی کنید که این امر نشانه ای از رطوبت است. اگر شارژر شما در محیط مرطوبی بوده و یا با آب یا مایع دیگری در تماس بوده است ، ممکن است در داخل شارژر شما اتصالی ایجاد شده باشد و در این صورت شارژر شما از کار می افتد.همچنین سیم کشی روی شارژر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید سیم ها متصل شده اند یا بریدگی و زنگ زدگی نداشته باشند.

مرحله چهارم : از ولت متر استفاده کنید

شما می توانید از دستگاه ولت متر که یکی از مهم ترین لوازم تعمیرات موبایل است، استفاده کنید و دستگاه را به شارژر خود وصل کنید و مطمئن شوید که شارژر شما به شاخه های ولت متر وصل شده است و شما روی صفحه ولت متر اطلاعات را می بینید. اگر اتصال برقرار نشد دو مرتبه دستگاه را به شارژر وصل کنید و اگر باز هم اطلاعاتی نشان داده نشد ممکن است شارژر شما سوخته باشد.

حتما بخوانید: چگونه مغازه تعمیرات موبایل راه اندازی کنیم؟

مرحله پنجم : جهت تعمیر شارژر موبایل شارژر خود را تمیز کنید

تمیز کردن شارژر باید آخرین راه حل باشد زیرا این امر می تواند به شارژر شما آسیب برساند. حال در مرحله آخر تصمیم به تمیز کردن شارژر خود گرفتید، می توانید با پنبه آغشته به الکل و دستمال مخصوص شارژر و موبایل ، شارژر خود را تمیز کنید.

اگر جایی از شارژر خوردگی داشت می توانید آن را با یک سنباده ریز از بین ببرید. اطمینان حاصل کنید که قبل از وصل شدن گوشی موبایل به شارژر اجازه دهید تا مدتی الکل رو آن خشک شود و بعد به دستگاه وصل کنید.

با فهمیدن مشکل شارژر خود توسط راهنمایی های بالا، می توانید مشخص کنید که شارژر را می توان تعمیر کرد یا اینکه باید جایگزین شود.

حتما بخوانید: چرا گوشی خاموش می شود؟

چگونه شارژ موبایل را تعمیر کنیم
چگونه شارژ موبایل را تعمیر کنیم

چگونه شارژر موبایل را تعمیر کنیم؟

در صورتی که مراحل بالا رو تست کردید و شارژر شما تعمیر نشد، مطمئن باشید بر اثر نقص فیزیکی شارژر شما دچار مشکل شده است.در اینجا می خواهیم چند روش را معرفی کنیم که از مباحث اصلی آموزش تعمیرات موبایل می باشد و همچنین مشکل شارژر گوشی شما را برطرف می کند.

تمام کابل های سیستم را از برق جدا کنید و چند دقیقه صبر کنید و سپس همه آنها را با دقت و درست وصل کنید و مطمئن شوید تمام اتصالات بین کابل و شارژر با برق کاملا برقرار شده است.

دستگاه تشخیص شارژ را روشن کنید. زیرا دستگاه دقیق تر می تواند تشخیص دهد که آیا شارژر مشکل دارد یا خیر و می تواند در تشخیص مشکلات شارژر به شما کمک کند.

3)	خرابی شارژر را بررسی کنید
خرابی شارژر را بررسی کنید

تعمیر سیم شارژر گوشی 

خرابی شارژر را بررسی کنید. به دنبال یک سیم لخت ، عایق محصور یا محافظ سیم را ببینید ، بدیهی است که می تواند منبع این مشکل باشد. علاوه بر این ، قسمت لخت کابل را به هم وصل کنید ، سپس کابل را در هر دو انتها پیچ بزنید. اگر شارژر هنگام حرکت کابل به طور متناوب کار کند ، این بدان معنی است که سیم کابل آسیب دیده است. در صورت امکان سیم را با سیم جدید تعویض کنید.

به طور موقت آداپتور، محافظ تقویت کننده و سایر اجزای اضافی را از پریز جدا کنید تا فقط شارژر به یک پریز برق متصل باشد و با آن کار کند. اگر پریز برق کار کند ، اما شارژر فعال نشود ، مشکلی در پریز برق نیست.اگر شارژر هنگام وصل شدن به دیوار کار کند ، مشکل در یکی از اجزای حذف شده است. قطعات دیگر را یکی یکی اضافه کنید ، اما در این حالت با اضافه کردن هرتیکه موبایل خود را چک کنید . سعی کنید قطعات را به ترتیب و یا در پریز و مکان دیگری وصل کنید.

تعمیر کابل شارژر گوشی

کابل شارژر و آداپتور برق را امتحان کنید. بزرگترین مشکل خرابی شارژر از خرابی کابل شارژ است. کابل با گذر زمان موجب خرابی شارژر می شود.در نتیجه یک کابل دیگر به شارژر وصل کنید و ببینید مشکل برطرف می شود یا خیر. اگر مشکل از کابل بود پس باید هرچه زودتر کابل را عوض کنید.

پورت USB را پاک کنید. از تماس فیزیکی درگاه USB  جلوگیری کنید. در صورتی که گردو خاک بر روی USB باشد مانع از شارژ می شود در نتیجه از بین بردن گرد و خاک مشکل شارژر موبایل را بر طرف می کند و همچنین اگر درگاه  USBبه عقب یا جلو خم شده بود آن را در راستا درگاه صاف کنید.

معمولا خرابی پورت usb شارژر موبایل ناشی از استفاده نادرست از شارژر و کشیدن و یا جا زدن نادرست سوکت شارژر خواهد بود. به عنوان مثال خیلی از کاربران برای جدا کردن گوشی از شارژ، سیم شارژر را گرفته و می‌کشند و بدین ترتیب اتصال ما بین شارژر و گوشی را قطع می کند و سرانجام اقدامات این چنینی در دراز مدت می‌تواند به یو اس بی شارژر موبایل آسیب بزند و شما را مجبور به تعمیر شارژر موبایل کند.

پورت USB را پاک کنید
پورت USB را پاک کنید

ممکن است شما از کابل یا شارژری که مرتبط با موبایل شما نیست استفاده کرده باشید و یا همچنان در حال استفاده هستید . ناسازگار بودن کابل و شارژر با موبایل هم آسیب به باطری موبایل می زند و هم موجب خرابی شارژر موبایل می شود.

در آخرین مرحله با استفاده از مولتی متر ، می توانید کابل و پریز برق خود را بررسی کنید تا بتوانید مشکلات احتمالی را بر طرف کنید. برای بررسی پریز ، پین های میله ای را به مولتی متر خود وصل کرده و آن را بر روی ولتاژ AC قرار دهید ، سپس پین میله ای سیاه را درون درگاه خنثی قرار دهید ، و پین میله ای قرمز را در قسمت مثبت خروجی قرار دهید. اگر پریز برق کار کرد ، پریز سالم است و باید کابل را بررسی کنید.

برای بررسی کابل ، دکمه مرکزی مولتی متر خود را به تنظیم مقاومت (اهم یاΩ) تبدیل کنید. سپس، همان پین را در انتهای مخالف کابل با دو میله مولتی متر لمس کنید. اگر مولتی متر 0 را نشان دهد ، سیم عملکرد بی نهایت دارد یعنی سیم خراب است و نیاز تعویض دارد. در آخر ، آداپتور را بررسی کنید.

با تنظیم مولتی متر برای تشخیص ولتاژ جریان برق ، آداپتور را به دیوار وصل کرده و اتصالات مورد نیاز را برای برق بررسی کنید. آیا ولتاژ قابل انتظاری از آداپتور دریافت می کنید؟ اگر اینگونه نباشد ، امکان ندارد مشکل از برق باشد و شما نیاز به جایگزینی آداپتور  دارید. اگر تصمیم به خرید آداپتور شارژر کردید ، حتما به مشخصاتی که بر روی آن حک شده دقت کنید و آداپتوری خریداری کنید که مشخصات آن با مشخصات آداپتور اصلی گوشی موبایل شما هم خوانی داشته باشد. بر روی هر آداپتور شارژر ولتاژ و شدت جریان آن درج شده است که این دو مقدار باید با شارژاورجینال موبایلتانیکسان باشند.

مولتی متر
مولتی متر

برد شارژر موبایل خود را تعمیر کنید. تعمیر برد شارژر پروسه ای طولانی و تخصصی می باشد و انجام آن توسط هر تعمیرکاری امکان پذیر نیست.هنگام تعمیر برد شارژر موبایل  قطعات کوچک و مدارهای بسیاری مورد بررسی و عیب یابی قرار می گیرند. بعد از عیب یابی باید قطعات معیوب تعویض شوند و یا مدارهایی که دچار مشکل شده اند تعمیر شوند.

اگر هنگام شارژ گوشی موبایل شما برای آن مشکل به وجود آمد، منشا اصلی مشکلات می‌تواند ازپریز برق یا سوکت های شارژ و در نهایت برد شارژر گوشی مرتبط باشد. برای شناسایی مشکل اصلی کافیست قدم به قدم مراحلی که در این مقاله توضیح دادیم رو انجام دهید تا بتوانید در تعمیر شارژر موبایل خود موفق شوید.

منبع: doityourself

منبع: lifewire

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات تعمیرات موبایل از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات موبایل را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیر موبایل آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

آموزش تعمیرات موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *