راه اندازی مغازه و شغل تعمیرات موبایل


بازار کار تعمیرات موبایل در عصر حاضر به دلیل سرعت خیره کننده و فزاینده تکنولوژی، رونق چشمگیر کالاهای دیجیتالی نظیر لپ تاپ ها، تبلت‌ها و موبایل ها بسیار عالی و پر رونق است. پیرو این امر، در سال های اخیر، کسب و کارهای پردرآمد و در عین حال تازه ای پا به عرصه وجود گذاشتند. این موضوع با پدیدار شدن مغازه ها و فروشگاه های تعمیراتی و خدماتی مرتبط با ابزارهای ارتباطی به خوبی نمود یافته است. بازار پر رونق و رو به رشد این حوزه، بسیاری از جوانان جویای کار و بسیاری از افراد که به دنبال انتخاب شغل دوم هستند را به سمت راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل رهنمون می سازد.

راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل و ورود به بازار کار این شغل مستلزم طی کردن مراحلی است که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت، در صورتی که علاقه مند ورود به بازار کار حرفه تعمیرات موبایل هستید این مطلب را تا انتها بخوانید.

مراحل ورود به بازار کار تعمیرات موبایل و راه اندازی مغازه 

برای راه اندازی یک کسب کار تعمیراتی گوشی موبایل و ورود به بازار کار جذاب این حرفه مراحل زیر را باید طی نمود:

مرحله اول: آموزش و فراگیری مهارت های لازم

پیش از اقدام به راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل داشتن مهارت، توانمندی و تخصص لازم در این حوزه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. یک تعمیرکار حرفه ای موبایل بایستی با طریقه تعمیر و عیب یابی انواع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در موبایل اندروید و آیفون از قبیل: تعمیر ال سی دی موبایل، تعمیر شارژر  موبایل، بکاپ گرفتن گوشی آیفون، عیب یابی مدار شارژ ، صوت، باتری، ارورهای موبایل، ریست فکتوری و بسیاری از موارد دیگر آشنا باشد و بتواند به بهترین صوت ممکن آنها را تعمیر نماید.

مراحل ورود به بازار کار تعمیرات موبایل و راه اندازی مغازه با توجه به پیچیده و حساس بودن موبایل های امروزی کار تعمیرات آنها امری تخصصی بوده و نیازمند یادگیری آنها به صورت حرفه ای و تخصصی می باشد. برای یادگیری مهارت های این شغل روش های گوناگونی وجود دارد، می توانید جزوات و کتاب های مربوط به تعمیرات موبایل را مطالعه نمایید و ویدئوهای آموزشی مربوط به آن را مشاهده نمایید. یا مدت زمانی را نزد یک تعمیرکار موبایل شاگردی کنید.

روش دیگر که می توان گفت بهترین روش یادگیری تعمیرات موبایل نیز می باشد، شناسایی بهترین آموزشگاه تعمیرات موبایل و شرکت در دوره های آن است. در دوره های تعمیرات موبایل می توانید ضمن آموزش تخصصی و مرحله به مرحله تعمیرات موبایل به صورت عملی بر روی موبایل کار کنید و به رفع اشکال بپردازید. همچنین در این دوره ها مدرک معتبری به شما ارائه می شود که از طریق آن می توانید به استخدام نمایندگی های مربوطه درآیید.

هزینه های مرتبط با دوره تعمیرات موبایل متناسب با سطح کیفی آموزشگاه ها متغیر و متفاوت است. براساس نوع دوره اعم از عادی یا خصوصی، هزینه آن برابر 1 الی 3 میلیون تومان برآورد می شود.

مرحله دوم: کسب مجوز تعمیر گوشی

برای فعالیت در حوزه تعمیرات موبایل، صدور پروانه کسب و مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح، از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که مطابق با قوانین و مقررات اتحادیه مربوطه (صنف دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی)، صدور پروانه کار در این حیطه مستلزم کسب گواهینامه فنی حرفه ای یا تحصیلات مرتبط با حوزه مربوطه می باشد.

در مقاله دیگری، اطلاعات کاربردی درباره نحوه دریافت مدرک فنی حرفه ای ارائه کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت این مدرک مقاله “همه چیز درباره نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای” را از دست ندهید.

هزینه دریافت پروانه کسب در حدود 2 میلیون تومان می باشد. داشتن حداقل 18 سال سن، تابعیت ایران، داشتن کارت پایان خدمت، نداشتن سابقه کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر، از شرایط عمومی برای صدور پروانه کسب به شمار می روند.

در مقاله دیگری با نام “همه چیز درباره نحوه گرفتن جواز کسب” درباره مراحل گرفتن پروانه کسب صحبت کرده ایم.

کسب مجوز

مرحله سوم: یافتن مکان مناسب برای مغازه

راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل مستلزم پیدا کردن مکانی مناسب می‌باشد. بررسی و ارزیابی شرایط محل در نظر گرفته شده می تواند به صورت مستقیم در میزان درآمد متقاضی در طول ماه تاثیرگذار و مؤثر باشد.

به منظور راه اندازی یک کسب و کار پرسود و پردرآمد، شناسایی مکان مناسب، بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. انتخاب محل مغازه در مجاورت پاساژها و فروشگاه موبایل و مکان های شلوغ و پر رفت و آمد، می تواند ایده ای هوشمندانه و کارآمد محسوب شود.

در صورت راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل در مکان یا محله کوچک، می بایست از نبود مغازه و فروشگاه در مکان مزبور اطمینان حاصل نمود. هزینه مربوط به رهن یا اجاره مکان در نظر گرفته شده متناسب با موقعیت مکانی و سطح منطقه و متراژ و مساحت آن متفاوت می باشد.

همچنین می توانید برای شروع کار یک میز تعمیرات موبایل را در فروشگاه های موبایل اجاره کنید.

نکته: شغل تعمیرات موبایل جز آن دسته از مشاغلی است که ورود به بازار کار آن مستلزم راه اندازی مغازه نبوده و برای شروع به کار و کسب تجربه می توانید ابتدا کار خود را با ثبت نام در سایت های مربوطه آغاز نمایید.

مرحله چهارم: خرید تجهیزات مورد نیاز تعمیرات موبایل

مغازه تعمیرات موبایل با خرید لوازم و تجهیزات مورد نیاز معنا و مفهوم واقعی خود را پیدا می کند. گیره کار، پنس ضد شوک، شابلون، قاب باز کن، روغن لحیم، سیم قلع فلکس، مولتی متر، منبع تغذیه، آچار تعمیراتی، ست پیچ گوشتی، هویه، هیتر و دستگاه لوپ را می توان از مهم ترین ابزار تعمیرات موبایل برشمرد.

برای خرید این تجهیزات نیاز به سرمایه ای در حدود 5 الی 10 میلیون تومان می باشد. همچنین، در صورت انجام امورات مربوط به بخش های نرم افزاری، نیاز به خرید یک دستگاه کامپیوتر یا لپ تاپ می شود. این موضوع نیز هزینه های مخصوص به خود را دارد.

به شما توصیه میکنیم قبل از خواندن قسمت بعد، مقاله مهمی که درباره لیست کامل ابزار تعمیرات موبایل نوشته ایم را خوب مطالعه کنید و سپس به قسمت نهایی مقاله برگردید.

خرید تجهیزاتمرحله پنجم: انتخاب نام مناسب کسب وکار

برگزیدن نام مناسب، پروسه راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل را موجودیت می بخشد. از طرف دیگر، نام مغازه بر روی ذهن مخاطبان و مشتریان بسیار تاثیرگذار می باشد. برای انتخاب نام برند توجه به مواردی مانند ساده و مرتبط بودن و تناسب داشتن، در این زمینه کمک شایانی می نماید.

هزینه راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل چقدر است؟

با توجه به توضیحات داده شده، برای راه اندازی فروشگاه و مغازه تعمیرات موبایل چندین مرحله را می بایست پشت سر گذاشت. یادگیری مهارت های تعمیرات موبایل و شرکت در دوره های مربوط به آن، اجاره یک مکان مناسب و تامین سرمایه لازم، از مهم ترین مراحل در این زمینه محسوب می شوند. با توجه به نوسانات اقتصادی حال حاضر و افزایش چشمگیر هزینه ها، برای وارد شدن به این عرصه به سرمایه ای حداقل 50 میلیون تومان و حداکثر 300 میلیون تومان نیاز می باشد.
لازم است بدانیم فقط اجاره مغازه در محل مناسب و پاخور دار در شهری چون تهران نیاز به سرمایه زیادی دارد و این مبلغ در شهرهای کوچک به تناسب کمتر است.
برای شروع می توان از یک مغازه کوچک زیر 10 متر نیز می توان کار را شروع نمود.
همچنین می توانید در یک مغازه موبایل فروشی یک میز تعمیر اجاره کنید و خدمات خود را ارائه دهید.

درآمد شغل تعمیرات موبایل چقدر است؟

میزان درآمد در این شغل وابسته به عوامل گوناگونی از قبیل: سطح دانش و مهارت شما، تجربه کاری، مکان مغازه و پر رفت و آمد بودن، مشتری مداری، سطح تبلیغات و غیره می باشد. بر اساس آمار و ارقام موجود و بررسی های صورت گرفته، متوسط درآمد ماهیانه تعمیرکاران موبایل، رقمی در حدود 10 تا 50 میلیون تومان عنوان شده است. این امر بر رونق و توسعه و آینده روشن این حوزه به خوبی صحه می گذارد.
به مانند سایر مشاغل، برای راه اندازی مغازه تعمیراتی موبایل نیز نیاز به یک طرح کسب و کار و نقشه راه دارید که در آن نسبت سود و زیان و هزنه های اجرای طرح را باید در نظر بگیرید.

در این مطلب صفر تا صد راه اندازی مغازه و ورود به شغل تعمیرات موبایل را توضیح دادیم.
سپس به بررسی هزینه های تاسیس مرکز تعمیرات موبایل پرداختیم و در انتها درآمد متوسط یک تعمیرکار موبایل را بررسی نمودیم.

4.8/5 - (30 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

آخرین مقالات تعمیر موبایل

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش ریست فکتوری یکی از مهم ترین مطالبی است که در این مطلب به آن پرداخته می شود. گوشی های هوشمند علی رغم کاربردی بودن، در برخی مواقع دچار مشکلات و خطاهای جدی می شوند...

نحوه شابلون زدن آی سی موبایل

نحوه شابلون زدن آی سی موبایل

امروزه که دنیا در حال تحول و پیشرفت فناوری است، داشتن مهارت های لازم برای عیب یابی و تعمیر اجزای مختلف گوشی های هوشمند بسیار مهم است. یکی از این مهارت های حیاتی، شابلون آی سی (مدارهای یکپارچه) در دستگاه های تلفن همراه است...

نحوه قفل کردن پیام ها در آیفون

نحوه قفل کردن پیام ها در آیفون

در این مقاله به روش‌های قفل کردن پیام ها در آیفون می‌پردازیم، زیرا گاهی محافظت از امنیت اطلاعات و محتویات گوشی ما بسیار مهم است، به خصوص اگر در شرایطی باشیم که فکر ‌کنیم کسی می تواند تلفن مان را باز کند و به اطلاعات ما دسترسی داشته باشد. اگرچه این روزها بیشتر از اپلیکیشن […]...

دلیل باد کردن باتری گوشی چیست و برای رفع آن چه کنیم؟

دلیل باد کردن باتری گوشی چیست و برای رفع آن چه کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که باتری تلفن همراهتان به طرز عجیبی متورم شده و شکل آن تغییر کند! اما علت این تغییر شکل و تورم باتری چیست؟ آیا باد کردن باتری تلفن همراه خطرناک است؟ چگونه از باد کردن باتری گوشی خود جلوگیری کنیم یا اگر باتری گوشی متورم شد چه کنیم؟ […]...

دیدگاه کاربران

  • پریسا سادات حسنی راد گفت: پاسخ

    عالی بود