تمام آنچه درباره چگونگی ورود و راه اندازی مغازه و شغل تعمیرات موبایل باید بدانید

5 دقیقه زمان مطالعه

بازار کار تعمیرات موبایل در عصر حاضر به دلیل سرعت خیره کننده و فزاینده تکنولوژی، رونق چشمگیر کالاهای دیجیتالی نظیر لپ تاپ ها، تبلت‌ها و موبایل ها بسیار عالی و پر رونق است. پیرو این امر، در سال های اخیر، کسب و کارهای پردرآمد و در عین حال تازه ای پا به عرصه وجود گذاشتند. این موضوع با پدیدار شدن مغازه ها و فروشگاه های تعمیراتی و خدماتی مرتبط با ابزارهای ارتباطی به خوبی نمود یافته است. بازار پر رونق و رو به رشد این حوزه، بسیاری از جوانان جویای کار و بسیاری از افراد که به دنبال انتخاب شغل دوم هستند را به سمت راه اندازی مغازه و ورود به بازار کار تعمیرات موبایل رهنمون می سازد.

راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل و ورود به بازار کار این شغل مستلزم طی کردن مراحلی است که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت، در صورتی که علاقه مند ورود به بازار کار شغل تعمیرات موبایل هستید این مطلب را تا انتها بخوانید.

مراحل ورود به بازار کار تعمیرات موبایل و راه اندازی مغازه 

شغل تعمیرات موبایل

مرحله اول، آموزش و فراگیری مهارت های لازم

پیش از اقدام به راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل داشتن مهارت، توانمندی و تخصص لازم در این حوزه، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. یک تعمیرکار حرفه ای موبایل بایستی با طریقه تعمیر و عیب یابی انواع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در موبایل اندروید و آیفون از قبیل: تعمیر ال سی دی موبایل، تعمیر شارژر  موبایل، بکاپ گرفتن گوشی آیفون، عیب یابی مدار شارژ ، صوت، باتری، ارورهای موبایل، ریست فکتوری و بسیاری از موارد دیگر آشنا باشد و بتواند به بهترین صوت ممکن آنها را تعمیر نماید.

با توجه به پیچیده و حساس بودن موبایل های امروزی کار تعمیرات آنها امری تخصصی بوده و نیازمند یادگیری آنها به صورت حرفه ای و تخصصی می باشد. برای یادگیری مهارت های این شغل روش های گوناگونی وجود دارد، می توانید جزوات و کتاب های مربوط به تعمیرات موبایل را مطالعه نمایید و ویدئوهای آموزشی مربوط به آن را مشاهده نمایید. یا مدت زمانی را نزد یک تعمیرکار موبایل شاگردی کنید.

روش دیگر که می توان گفت بهترین روش یادگیری تعمیرات موبایل نیز می باشد، شناسایی بهترین آموزشگاه تعمیرات موبایل و شرکت در دوره های آن است. در دوره های تعمیرات موبایل می توانید ضمن آموزش تخصصی و مرحله به مرحله تعمیرات موبایل به صورت عملی بر روی موبایل کار کنید و به رفع اشکال بپردازید. همچنین در این دوره ها مدرک معتبری به شما ارائه می شود که از طریق آن می توانید به استخدام نمایندگی های مربوطه درآیید.

هزینه های مرتبط با دوره تعمیرات موبایل متناسب با سطح کیفی آموزشگاه ها متغیر و متفاوت است. براساس نوع دوره اعم از عادی یا خصوصی، هزینه آن برابر 1 الی 3 میلیون تومان برآورد می شود.

مرحله دوم برای ورود به بازار کار تعمیرات موبایل: کسب مجوز

برای فعالیت در حوزه تعمیرات موبایل، صدور پروانه کسب و مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح، از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که مطابق با قوانین و مقررات اتحادیه مربوطه (صنف دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی)، صدور پروانه کار در این حیطه مستلزم کسب گواهینامه فنی حرفه ای یا تحصیلات مرتبط با حوزه مربوطه می باشد.

در مقاله دیگری، اطلاعات کاربردی درباره نحوه دریافت مدرک فنی حرفه ای ارائه کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت این مدرک مقاله “همه چیز درباره نحوه گرفتن مدرک فنی حرفه ای” را از دست ندهید.

هزینه دریافت پروانه کسب در حدود 2 میلیون تومان می باشد. داشتن حداقل 18 سال سن، تابعیت ایران، داشتن کارت پایان خدمت، نداشتن سابقه کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر، از شرایط عمومی برای صدور پروانه کسب به شمار می روند.

در مقاله دیگری با نام “همه چیز درباره نحوه گرفتن جواز کسب” درباره مراحل گرفتن پروانه کسب صحبت کرده ایم.

راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل

مرحله سوم، یافتن مکان مناسب

راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل مستلزم پیدا کردن مکانی مناسب می‌باشد. بررسی و ارزیابی شرایط محل در نظر گرفته شده می تواند به صورت مستقیم در میزان درآمد متقاضی در طول ماه تاثیرگذار و مؤثر باشد.

به منظور راه اندازی یک کسب و کار پرسود و پردرآمد، شناسایی مکان مناسب، بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. انتخاب محل مغازه در مجاورت پاساژها و فروشگاه موبایل و مکان های شلوغ و پر رفت و آمد، می تواند ایده ای هوشمندانه و کارآمد محسوب شود.

در صورت راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل در مکان یا محله کوچک، می بایست از نبود مغازه و فروشگاه در مکان مزبور اطمینان حاصل نمود. هزینه مربوط به رهن یا اجاره مکان در نظر گرفته شده متناسب با موقعیت مکانی و سطح منطقه و متراژ و مساحت آن متفاوت می باشد.

همچنین می توانید برای شروع کار یک میز تعمیرات موبایل را در فروشگاه های موبایل اجاره کنید.

نکته: شغل تعمیرات موبایل جز آن دسته از مشاغلی است که ورود به بازار کار آن مستلزم راه اندازی مغازه نبوده و برای شروع به کار و کسب تجربه می توانید ابتدا کار خود را با ثبت نام در سایت های مربوطه آغاز نمایید.

راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل

مرحله چهارم برای ورود به بازار کار تعمیرات موبایل؛ خرید تجهیزات

مغازه تعمیرات موبایل با خرید لوازم و تجهیزات مورد نیاز معنا و مفهوم واقعی خود را پیدا می کند. گیره کار، پنس ضد شوک، شابلون، قاب باز کن، روغن لحیم، سیم قلع فلکس، مولتی متر، منبع تغذیه، آچار تعمیراتی، ست پیچ گوشتی، هویه، هیتر و دستگاه لوپ را می توان از مهم ترین ابزار تعمیرات موبایل برشمرد.

برای خرید این تجهیزات نیاز به سرمایه ای در حدود 5 الی 10 میلیون تومان می باشد. همچنین، در صورت انجام امورات مربوط به بخش های نرم افزاری، نیاز به خرید یک دستگاه کامپیوتر یا لپ تاپ می شود. این موضوع نیز هزینه های مخصوص به خود را دارد.

به شما توصیه میکنیم قبل از خواندن قسمت بعد، مقاله مهمی که درباره لیست کامل ابزار تعمیرات موبایل نوشته ایم را خوب مطالعه کنید و سپس به قسمت نهایی مقاله برگردید.

مرحله پنجم، انتخاب نام مناسب

برگزیدن نام مناسب، پروسه راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل را موجودیت می بخشد. از طرف دیگر، نام مغازه بر روی ذهن مخاطبان و مشتریان بسیار تاثیرگذار می باشد. برای انتخاب نام مغازه توجه به مواردی مانند ساده و مرتبط بودن و تناسب داشتن، در این زمینه کمک شایانی می نماید.

یادگیری تعمیرات موبایل

هزینه راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل چقدر است؟

با توجه به توضیحات داده شده، برای راه اندازی فروشگاه و مغازه تعمیرات موبایل چندین مرحله را می بایست پشت سر گذاشت. یادگیری مهارت های تعمیرات موبایل و شرکت در دوره های مربوط به آن، اجاره یک مکان مناسب و تامین سرمایه لازم، از مهم ترین مراحل در این زمینه محسوب می شوند. با توجه به نوسانات اقتصادی حال حاضر و افزایش چشمگیر هزینه ها، برای وارد شدن به این عرصه به سرمایه ای حداقل 10 میلیون تومان و حداکثر 50 میلیون تومان نیاز می باشد.

درآمد شغل تعمیرات موبایل چقدر است؟

میزان درآمد در این شغل وابسته به عوامل گوناگونی از قبیل: سطح دانش و مهارت شما، تجربه کاری، مکان مغازه و پر رفت و آمد بودن، مشتری مداری، سطح تبلیغات و غیره می باشد. بر اساس آمار و ارقام موجود و بررسی های صورت گرفته، متوسط درآمد ماهیانه تعمیرکاران موبایل، رقمی در حدود 7 تا 15 میلیون تومان عنوان شده است. این امر بر رونق و توسعه و آینده روشن این حوزه به خوبی صحه می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *