قابلیت سیستم روشنایی هوشمند


حتما سوالات زیادی در مورد سیستم روشنایی هوشمند دارید و کنجکاو هستید که اهمیت سیستم های روشنایی هوشمند را بدانید. خوب، مزایای زیادی وجود دارد که اهمیت این سیستم را چند برابر می کند. این واقعیت که می توانید روشنایی لامپ را تنظیم کنید یا وضعیت آن را با استفاده از دستورات صوتی کنترل کنید، دلیل بی اهمیتی نیست.
در این مقاله به اهمیت سیستم روشنایی اتوماتیک یا کنترل هوشمند روشنایی می پردازیم. ابتدا در مورد شدت نور و ارزش آن برای دیدن در مکان های مختلف صحبت می کنیم. پس از آن، مزایا و امکانات روشنایی خانه هوشمند را به طور کامل بررسی خواهیم کرد. در پایان به معرفی انواع چراغ های هوشمند و نحوه عملکرد آنها می پردازیم.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش هوشمندسازی ساختمان را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری سیستم های خانه هوشمند در دوره هوشمند سازی ساختمان شرکت کنید.

 سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

بسیاری از اوقات هنگام انتخاب شدت نور و رنگ نور برای قسمت های مختلف خانه مانند حمام، آشپزخانه، اتاق خواب و غیره دچار سردرگمی می شویم، در حالی که نور مناسب برای هر مکان یکی از مهمترین مواردی است که باید رعایت کنیم. لازم است در انتخاب نور مناسب برای هر مکان دقت کنید. روشنایی هوشمند یکی از مهمترین عناصر برای هر خانه ای است که می توان آن را به میزان نور مورد نظر تنظیم کرد.
برای مثال نور آشپزخانه باید کاملا متفاوت از حمام باشد زیرا آشپزی به نور زیادی نیاز دارد. به طور کلی، شدت و رنگ نور باید به کاری که در طول روز انجام می دهیم مربوط باشد. به عنوان مثال، نور کم هنگام غذا خوردن یا حمام کردن مورد نیاز است، در صورتی که اگر هنگام مطالعه نور کم باشد، می تواند به چشم ما آسیب برساند.

در گذشته از کلیدهای دیمر برای تنظیم شدت نور استفاده می شد. با این حال، این روش نیز به خوبی کار می کند. با این حال، به طور کلی، محصولات جدید روشنایی خانه هوشمند نشان دهنده سطح بالاتری از راحتی و رضایت بیشتر در کنترل روشنایی خانه هستند. دیمر هوشمند دارای 7 سطح روشنایی است تا بتوانید نور خانه خود را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید. در متن زیر کمی در مورد اهمیت، جذابیت و مزایای سیستم روشنایی هوشمند و قابلیت های آن صحبت می کنیم و سپس به معرفی چند لامپ هوشمند و رویکرد اتصال آنها به گوشی هوشمند می پردازیم.

سیستم روشنایی هوشمند

مزایای سیستم روشنایی اتوماتیک و هوشمند

برخی از مزایا و کاربردهای هوشمندسازی سیستم روشنایی خانه و ساختمان عبارتند از:

قابلیت کنترل از راه دور روشنایی ساختمان

تفاوت کلیدهای هوشمند با کلیدها و پریزهای سنتی، توانایی کنترل آنها از راه دور است. امروزه به دلیل نگرانی های امنیتی، بسیاری از مصرف کنندگان خانه های هوشمند در سراسر جهان ترجیح می دهند چراغ های هوشمند ساختمان یا خانه خود را از راه دور کنترل کنند. بنابراین، آنها می توانند با استفاده از تلفن هوشمند خود چراغ ها را هنگام خروج از خانه یا مسافرت روشن کنند. علاوه بر این، با برنامه نویسی می توانید روشنایی خانه هوشمند را طوری تنظیم کنید که با باز شدن در، چراغ ها روشن شوند. با استفاده از چنین برنامه ای هرگز در اتاق تاریک راه نخواهید رفت.

اگر در حال تماشای فیلم مورد علاقه خود هستید و نور سالن مناسب نیست، می توانید با فشردن دکمه ای روی گوشی خود فضای دلخواه را در چند ثانیه ایجاد کنید. ریموت کنترل یکی از وسایلی است که هر خانه ای به آن نیاز دارد.
با تجهیز خانه خود به روشنایی هوشمند، می توانید از مزایای یک خانه هوشمند با کنترل برتر بهره مند شوید. یک سیستم روشنایی هوشمند با قابلیت تنظیم و کنترل از راه دور از طریق تلفن یا تبلت می تواند به شما در استفاده بهینه از انرژی کمک کند. علاوه بر این، طراحی مدرن نورپردازی هوشمند، دکوراسیون منزل شما را زیباتر می کند.

از سوی دیگر، نصب کلیدهای متعدد بر روی دیوار دارای اشکالاتی است. به عنوان مثال، سردرگمی کاربر در به خاطر سپردن کلید مربوط به کدام نور. از طرفی تعداد دکمه ها فضای زیادی را روی دیوار اشغال می کند که به شدت در زیبایی و طراحی داخلی تاثیر می گذارد.
علاوه بر این، هر کلید باید تمیز شود. با این حال، تمام این مشکلات را می توان به راحتی با تعویض چندین کلید پل حل کرد.

نصب سوئیچ های هوشمند لمسی است که بدون نیاز به سیم کشی مجدد با یک تا چهار پل، روشنایی هوشمند را در خانه شما فراهم می کند. این کلیدها در انواع دیمر، تراش، ترکیبی و غیره تولید و عرضه می شوند.

به طور کلی، اگر سیستم روشنایی هوشمند دارید، می توانید در هر زمانی از روز، هر کجا که هستید، از گوشی خود برای تعویض سیستم روشنایی منزل خود استفاده کنید. تصور کنید که نور آشپزخانه شما طوری تنظیم شده است که وقتی از سر کار به خانه می آیید، نور آشپزخانه در سطحی باشد که می خواهید. این به راحتی با روشنایی هوشمند امکان پذیر است. در اینجا 2 نمونه از لامپ های هوشمند را ارائه می دهیم.

امکان تنظیم سناریو روشنایی

هر یک از کلیدهای صفحه کلید را می توان برای تنظیم روشنایی یک گروه از چراغ ها برنامه ریزی کرد که به آن حالت نورپردازی می گویند. با ایجاد زمینه برای سیستم روشنایی هوشمند، وظایف روزانه خانه شما به صورت خودکار انجام می شود.

به عنوان مثال، تنظیم صبح روی صفحه کلید آشپزخانه می تواند روشنایی زیر کابینت را 50٪ و بالای کابینت را 20٪ افزایش دهد. یا تنظیمات دیگری که با کاهش 20 درصدی نور فضایی صمیمی و رمانتیک ایجاد می کند. جذابیت تنظیمات این است که می توانید به راحتی میزان نور مورد نیاز خود را بسته به روحیه خود تنظیم کنید.

همچنین، می توانید برای هر پل کلید سناریوهای مورد نظر را روی تلفن همراه خود اجرا کنید و یک سیستم روشنایی هوشمند واقعی داشته باشید. به عنوان مثال، یک پل کلید را روی سناریوی تماشای فیلم در شب تنظیم کنید، وقتی فعال شود، چراغ ها خاموش می شوند یا پل بیداری دیگری را برنامه ریزی کنید که به تدریج روشنایی نور را هنگام بیدار شدن افزایش دهد. یا یک سناریوی سرگرمی برای اتاقی تنظیم کنید که با فعال شدن آن، چراغ های اتاق روشن شود و موسیقی پخش شود.

اگر سیستم روشنایی منزل شما هوشمند است، می توانید چراغ ها را گروه بندی کنید. به عنوان مثال، تمام چراغ های اتاق نشیمن را در یک گروه و چراغ های طبقه پایین را در گروهی دیگر قرار دهید تا بتوانید همه آنها را با هم کنترل کنید. حتی می توانید بر اساس عادات خود، روال خاصی را تنظیم کنید. برای مثال با گفتن ساده «زمان فیلم»، چراغ های اصلی خاموش می شود و بقیه نورها کم می شود و محیط برای تماشای فیلم مورد علاقه شما آماده می شود. حتی می توانید برنامه ای تنظیم کنید تا با باز شدن در، چراغ های تراس روشن شود. این روش به راحتی با استفاده از سنسور قابل انجام است.

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که از استفاده از نور طبیعی در خانه حمایت می کنید؟ باید بگوییم که کلید پرده برقی هوشمند برای شما مناسب است. می‌توانید پرده‌های برقی را از طریق گوشی خود تنها با یک کلیک روشن، کم نور، باز یا بسته کنید. همچنین می توانید با استفاده از دستورات صوتی پرده ها را فعال و کنترل کنید. علاوه بر این، می توانید سناریوهای مختلف روشنایی را در طول روز با توجه به اولویت خود تنظیم کنید.

ما با ارائه راهکارهای بهینه، تجربه زندگی در خانه هوشمند را با شما به اشتراک گذاشته ایم. گزینه های قابل برنامه ریزی برای ارتباط بین دستگاه های شما بی پایان هستند. این عملکردها به شما این امکان را می دهد که نورپردازی دکوراسیون داخلی منزل یا هر وسیله دیگری را با توجه به سبک زندگی خود تنظیم کنید.

امکان تنظیم سناریو روشنایی

ایجاد فضای شخصی با روشنایی هوشمند

برخی از افراد خانه ای با نور بالا را دوست دارند. برخی دیگر ترجیح می دهند نور خانه شان با روحیه شان مطابقت داشته باشد. سیستم روشنایی خانه هوشمند به افراد این امکان را می دهد که نور خانه خود را مطابق با ترجیحات شخصی خود تنظیم کنند.

  • نورپردازی خیره کننده

پس از انتخاب بهترین منبع نور، طراح نور آن را در محل مناسب نصب می کند تا ترکیب آن با سایر دستگاه ها نورپردازی خیره کننده ای را به همراه داشته باشد. در حالی که یک نصاب سیستم خانگی تنها می تواند بهترین سطح روشنایی را برای روشنایی خانه هوشمند ارائه دهد.

  • تنظیم نور متناسب با محیط

مهمترین دلیل انتخاب نورپردازی هوشمند برای هر خانه، تنظیم رنگ و نور سفید آنها می باشد. برای این منظور می توانید از چراغ های LED هوشمند در رنگ های مختلف استفاده کنید. این نوع لامپ ها را می توان از طریق اپلیکیشن نصب شده روی گوشی هوشمند یا دستیار صوتی کنترل کرد. با نصب لامپ های ال ای دی در خانه و آشپزخانه می توانید فضایی خاص و مفرح ایجاد کنید.

به عنوان مثال، نور آبی در حمام می تواند به اندازه آفتاب گرفتن در کنار دریا آرامش بخش باشد. نور قرمز در آشپزخانه علاوه بر پذیرایی از مهمانان می تواند فضایی شاد را ایجاد کند.

  • افزایش بهره‌وری انرژی

به گفته لوترون الکتریک، کاهش سطح نور یک لامپ تا 25 درصد، هزینه برق را تا 20 درصد کاهش می دهد. اگر منبع نور شما LED باشد، صرفه جویی در مصرف انرژی افزایش می یابد. زیرا مصرف برق این نوع لامپ ها به میزان قابل توجهی کمتر از لامپ های رشته ای است. در سال های اخیر استفاده از لامپ های ال ای دی در منازل بیشتر و بیشتر شده است.

ناگفته نماند که تمامی قابلیت های یک سیستم روشنایی ساختمان هوشمند اعم از زمان بندی، تنظیم سناریوهای هوشمند و … به راحتی از طریق کلیدهای هوشمند قابل اجرا می باشد. البته همانطور که گفتیم اجرای این سناریوها منجر به مصرف بهینه منابع انرژی می شود.

  • ایجاد برنامه زمان‌بندی

قابلیت ایجاد یک برنامه زمانبندی از دیگر مواردی است که برای هوشمندسازی سیستم روشنایی مهم است. به عنوان مثال، می توانید تعیین کنید که چه مدت می خواهید چراغ روشن بماند. برخی از افراد از یک سری الگوها یا ترفندهایی مانند چراغ های چشمک زن استفاده می کنند تا نشان دهند که شخصی در خانه است و در حال تماشای تلویزیون است. ترفندی برای دور نگه داشتن دزدها از یک خانه واقعاً خالی!

در سیستم روشنایی هوشمند با تنظیم یک سناریو می توان تعیین کرد که چه زمانی چراغ ها باید در یک زمان مشخص روشن یا خاموش شوند. تصور کنید در نیمه های شب که خانه تاریک است، وقتی به حمام یا آشپزخانه می روید، چراغ ها به طور خودکار روشن می شوند. بنابراین، سیستم روشنایی هوشمند به صورت استاندارد راحتی کاربر را بهبود می بخشد.

ایجاد برنامه زمان‌بندی

معرفی لامپ های هوشمند

در سیستم روشنایی اتوماتیک و هوشمند، لامپ ها از مهمترین تجهیزات محسوب می شوند. در ادامه برخی از بهترین لامپ های مورد استفاده در سیستم خانه هوشمند را معرفی می نماییم:

  • فیلیپس هیو Philips Hue

جالب است بدانید لامپ های Hue از قدیمی ترین محصولات روشنایی هوشمند هستند. راه اندازی اولین لامپ Hue به اکتبر 2012 برمی گردد که بدون شک همچنان محصولی منحصر به فرد است.

در حال حاضر استفاده از (Hue Bridge) در کنار لامپ های Hue بهترین گزینه است. در این رویکرد، هوشمندی بدون هاب پیاده سازی می شود، اما این رویکرد با محدودیت هایی مواجه است.

امروزه نسخه بلوتوث لامپ های Hue نیز در بازار موجود است و نسبت به نسخه های روشنایی هوشمند ارزان تر است. این لامپ ها را می توان مستقیماً از طریق تلفن همراه کنترل کرد. البته واضح است که نسخه های بلوتوث فقط در داخل خانه قابل کنترل هستند و خارج از منزل و از راه دور قابل کنترل نیستند. این چراغ های Hue تا حد محدودی با دستیارهای آمازون و گوگل هوم کار می کنند (نمی توان برای آنها روتین تعریف کرد).

کیفیت نور لامپ های Philips Hue مهم نیست و ربطی به مدل سفید یا رنگی آنها ندارد. گرمای نور سفید این لامپ ها بین K2200 تا 6500 کلوین متغیر است و طیفی از 16 میلیون رنگ دارد. حتماً به دنبال تجهیزات خاص و نگهدارنده لامپ گشته اید و در نهایت نتوانسته اید آنها را پیدا کنید. خوشبختانه فیلیپس لوازم جانبی مختلفی برای لامپ Hue نیز تولید می کند. مشتری می تواند از بین ده ها طرح مختلف هر آنچه را که دوست دارد انتخاب کند.

استفاده از برنامه Hue بسیار آسان است. با داشتن حساب کاربری می توانید چراغ های خانه را از بیرون محل کار و بیرون از خانه کنترل کنید. جالب اینجاست که این چراغ ها می توانند عدم حضور فرد در خانه را تشخیص دهند. به این ترتیب اگر لامپ به اشتباه روشن بماند، به طور خودکار شناسایی و خاموش می شود. سپس وقتی وارد خانه می شوید، چراغ ها به صورت هوشمند روشن می شوند.

با استفاده از این لامپ ها می توان رویه ها و سناریوهای زیادی را انجام داد. تعامل آسان Hue با پلتفرم IFTTT و Logitech و همچنین دستیارهای Alexa، Siri و Google Assistant، آن را به یکی از اولین انتخاب‌های هوشمند تبدیل کرده است.

  • نانولیف   Nanoleaf

Nanoleaf یک سیستم روشنایی هوشمند است که از قطعاتی تشکیل شده است که در کنار یکدیگر نصب می شوند و نمای جالب و منحصر به فردی را بر روی دیوار ایجاد می کنند. نانو لیف با دو طرح مختلف ساخته شده است که در یک سری قطعات آن مثلثی و در سری دیگر که اخیرا عرضه شده است، قطعات مربعی شکل است.

آنچه در طراحی این سیستم جالب است، امکان رسیدن به یک ترتیب دلخواه است. علاوه بر این، با کمک یک اپلیکیشن می توان رنگ هر قطعه را به صورت جداگانه تنظیم کرد تا بازی رنگ و نور ایجاد شود. مثلا اگر بخواهید می توانید آبی را به بنفش، بنفش را به قرمز و در نهایت قرمز را به زرد تغییر دهید. درست مثل رنگین کمان! علاوه بر این، نور این سیستم نورپردازی با توجه به آهنگ موسیقی و ریتم آهنگ تنظیم می شود. چیدمانی چشم نواز برای دیوارهای خانه!

این قطعات توسط یک گیره به یکدیگر متصل می شوند و به وسیله یک سری صفحات چسب به دیوار متصل می شوند، وزن این صفحات زیاد است و اصلا نیازی به پیچ نیست.

هر بسته از این محصول شامل 9 عدد است و قیمتی در حدود 200 دلار دارد. اما شما می توانید هر تعداد قطعه که مشتری می خواهد داشته باشید تا به طرح و الگوی مورد نظر خود برسید.

نانولیف   Nanoleaf

نحوه کارکرد چراغ های هوشمند

این مدل از لامپ ها مانند لامپ های معمولی هستند، اما تفاوت آن ها در این است که می توان آنها را به روش های مختلف به وای فای متصل کرد تا یک سیستم روشنایی خانه هوشمند ارائه دهد. برخی از این چراغ ها مانند Lifex مستقیماً به Wi-Fi متصل می شوند، در حالی که برخی دیگر برای اتصال به اینترنت نیاز به هاب دارند، حتی مدل هایی وجود دارند که مستقیماً از طریق بلوتوث به تلفن های همراه متصل می شوند.

حتی می توان نورها را به روش های مختلف دسته بندی یا گروه بندی کرد. گروه بندی لامپ ها در یک سیستم روشنایی هوشمند به شما کمک می کند تا روشنایی هوشمند خانه خود را راحت تر کنترل کنید. به عنوان مثال در اپلیکیشن خانگی خود می توانید چراغ های اتاق نشیمن را از چراغ های آشپزخانه جدا کرده و در گروه های مختلف قرار دهید تا زمانی که می خواهید تمام چراغ های اتاق نشیمن را با هم روشن یا خاموش کنید.

همچنین یکی از راه حل های دیگر گروه بندی استفاده از تگ است، به این صورت که وقتی لامپ های هوشمند زیادی در خانه وجود دارد، کنترل یک به یک روشنایی آنها بدون دسته بندی در برنامه هوشمند برای کنترل آنها و خیره شدن به رابط کاربری برنامه کاری گیج کننده است. یکی از کارهایی که می توان برای دسته بندی لامپ های هوشمند انجام داد، استفاده از برچسب های شکلک های مختلف است. با چسباندن طرح شکلک به لامپ به راحتی می توان آن را شناسایی، دسته بندی و کنترل کرد. به عنوان مثال، لامپ هایی با برچسب تخت را می توان نورپردازی اتاق خواب در نظر گرفت.

برای کار با لامپ های ایموجی، ابتدا باید برگه های برچسب خریداری کنید. به راحتی می توان برچسب های مناسبی را که کوچک و قابل استفاده هستند تهیه کرد. چسباندن این شکلک ها روی لامپ ها تاثیر منفی بر آنها ندارد. در صورتی که لامپ ها در آباژوری نصب شده باشند که اصلا قابل رویت نباشد. از طرفی با توجه به اینکه لامپ های هوشمند ازLED ساخته شده اند و مانند لامپ های قدیمی گرم نمی شوند، شکلک هایی که روی لامپ ها چسبیده اند نه می سوزند و نه ذوب می شوند.

در هر خانه می توانید با تنظیم یک گروه برچسب، لامپ های هر اتاق را در یک گروه قرار دهید. برای مثال می توانید چراغ های اتاق نشیمن را با میوه و چراغ های دفتر را با برچسب میز کار علامت گذاری کنید و به همین ترتیب می توانید از بقیه برچسب ها برای دسته بندی بقیه چراغ های خانه استفاده کنید.

این کار هنگام اسباب کشی و جا به جایی نیز مفید است. لامپ‌ها را می‌توان بدون نیاز به تنظیم مجدد در مکان جدیدی با همان دسته باز کرد و دوباره نصب کرد. در حالی که بدون این کار وقتی لامپ ها بدون علامت گذاری باز می شوند اگر در جای جدید مشخص نیست کدام لامپ کجا نصب شده است باید دوباره تنظیم شود.

پس از انتخاب و تنظیم برچسب های لامپ هوشمند، باید نامی برای آن ها در اپلیکیشن انتخاب کنید. در برنامه اختصاصی لامپ Philips Hue، کاربر می تواند نام هایی را به همه لامپ های کنترل شده مانند برچسب ها اختصاص دهد.

کنترل دستگاه های هوشمند با این برچسب ها حتی زمانی که تعداد دستگاه ها زیاد نباشد مفید است. به این ترتیب بعدا با این دسته بندی ها می توان ابزارهای جدیدی به مجموعه اضافه کرد.

نصب لامپ هوشمند

نصب انواع چراغ های هوشمند متفاوت است. برای نصب لامپ هوشمند مانند هر لامپ دیگری، کافی است آن را در نگهدارنده پیچ کنید تا نصب شود. این برای راه اندازی لامپ های Wi-Fi که بدون نیاز به هاب کار می کنند کافی است. به طور کلی، گام بعدی برای روشنایی هوشمند، راه اندازی هاب و اپلیکیشن است. برای تنظیم جزئیات، باید از برنامه کمک بگیرید.

قيمت لامپ‌های هوشمند

قیمت لامپ های هوشمند بستگی به نوع آنها و نیاز شما دارد. اما نه! این لامپ ها چندان گران نیستند. البته به نظر می رسد که آنها به طور کلی گران تر از لامپ های معمولی هستند. خبر خوب این است که هرگز از معامله با فروشگاه های خرده فروشی پشیمان نخواهید شد زیرا همیشه می توانید از آنها تخفیف خوبی دریافت کنید.

یکی دیگر از گزینه هایی که می توان به جای لامپ های هوشمند برای هوشمندسازی سیستم روشنایی استفاده کرد، استفاده از کلیدهای چراغ هوشمند است. با استفاده از این کلیدها عملکردهایی مانند تغییر روشنایی و تنظیم طیف نور و رنگ لامپ هوشمند از بین می رود اما در عوض هزینه خرید تعداد زیادی لامپ هوشمند از دوش شما برداشته می شود.

قيمت لامپ‌های هوشمند

قوانین ارتباطی در لامپ های هوشمند

لامپ های هوشمند مبتنی بر پروتکل های Zview و Zigbee بر محبوب ترین، مطمئن ترین و جهانی ترین روش های اتصال متکی هستند. ارسال و اجرای به موقع دستورات مهم ترین نکته ای است که باید به آن توجه کرد.

  • لامپ‌های زد_ویو و زیگبی

این دو پروتکل ارتباطی به طور ویژه برای راه اندازی خانه هوشمند طراحی شده اند و می توانند از سیستم های بزرگ و یکپارچه ای پشتیبانی کنند که با اتصال به هاب و مرکز کنترل، خدمات مختلفی را به صورت هوشمند ارائه می کنند. بنابراین، اگر لامپ هوشمند ZigBee یا ZWO دارید، می توانید آن را به هر هاب ZigBee یا ZWO متصل کنید. Amazon Echo Plus و Philips Hue بهترین نمونه از این موارد هستند که نور را به بهترین شکل ممکن هوشمند می کنند.

می توانید به راحتی از چراغ های Hue از طریق Eco Plus بدون استفاده از هاب فیلیپس استفاده کنید. با این حال، با این رویکرد، برخی از روال ها و سناریوهایی که با استفاده از هاب روشنایی هوشمند فیلیپس ارائه می شوند، از دست خواهید داد.

بزرگترین مشکل پیش روی چراغ های هوشمند Zview و Zigbee، نیاز به استفاده از هاب است. آیا هاب اصلی متعلق به یک سازنده لامپ هوشمند مانند فیلیپس است یا یک محصول شخص ثالث مانند سامسونگ، وینک در آن دخیل هستند.

  • لامپ‌های وای‌فای

لامپ های وای فای دومین نوع پرطرفدار تجهیزات روشنایی هوشمند هستند. حتما در مورد فناوری Wi-Fi شنیده اید. این قابلیتی است که اکثر دستگاه های خانگی را از تلویزیون و تلفن های هوشمند گرفته تا لپ تاپ و کنسول های بازی به اینترنت در یک شبکه خانگی متصل می کند.

رویکرد لامپ‌های وای‌فای نیز همین است، به‌جای تکیه بر پروتکل‌های ZigBee یا ZWV و استفاده از هاب‌های مربوطه، مستقیماً از طریق یک دستگاه مودم-روتر که در واقع شامل یک هاب وای‌فای است، به اینترنت متصل می‌شوند. به این ترتیب می توانید سیستم روشنایی خانه هوشمند خود را با یک اپلیکیشن کنترل کنید. با لامپ های وای فای نیازی به صرف هزینه اضافی برای خرید هاب مستقل و مجزا برای پیاده سازی سیستم روشنایی هوشمند نیست.

البته باید توجه داشت که این لامپ ها را نمی توان به راحتی لامپ های مبتنی بر ZDyo و Zigbee به هم وصل کرد. برای ارتباط با این لامپ ها باید شناسه و حساب کاربری در سامانه اینترنتی شرکت سازنده ایجاد شود. سپس باید به سرور و مرکز کنترل خانه هوشمند مانند محصولات اپل و آمازون مجوز دسترسی به این شناسه داده شود. با دسترسی به این شناسه، کنترلر مرکزی خانه هوشمند می تواند ویژگی روشنایی هوشمند ساختمان یا خانه را کنترل و مدیریت کند.

یکی از جنبه های منفی این لامپ ها این است که پهنای باند و ظرفیت اتصال اینترنت در خانه ممکن است پاسخگوی نیاز تعداد زیادی از لامپ ها نباشد. در این صورت ممکن است در شبکه اینترنت خانگی تاخیر ایجاد شود. برای حل این مشکل، یک هاب یا روتر مورد نیاز است که بتواند تعداد زیادی دستگاه متصل به شبکه وای فای را به درستی پشتیبانی کند. در میان لامپ های ارائه شده، لامپ های Lifax و Ufi از پروتکل ارتباطی Wi-Fi استفاده می کنند.

  • لامپ‌های بلوتوثی

لامپ های بلوتوث نیز طرفداران خود را دارند. با این حال، آنها به اندازه دو نوع لامپ دیگر محبوب نیستند. ممکن است قیمت این لامپ ها ارزان تر باشد و تولیدکنندگان بتوانند این لامپ ها را با قیمتی مقرون به صرفه تولید و عرضه کنند، اما نمی توانند به سطح محصولات Wi-Fi، Z-Wave و Zigbee برسند.

به عنوان مثال، همانطور که هدفون از طریق بلوتوث به تلفن های همراه متصل می شوند، لامپ های بلوتوث نیز به گوشی متصل می شوند تا به راحتی بتوان آن ها را کنترل کرد و سیستم روشنایی هوشمند را پیاده سازی کرد.

یکی از جنبه های منفی استفاده از این لامپ ها مشکل جفت شدن آن ها با گوشی های هوشمند است. اتصالات بلوتوث برای مدت طولانی پایدار نیستند و در معرض وقفه هستند. هر بار که عملیات کنترلی انجام می شود باید بررسی شود که اتصال قطع نشده باشد و تنظیمات بلوتوث دائما خاموش و روشن باشد و لامپ و گوشی جستجو شود.

از طرفی خارج از منزل و افزایش فاصله از محل نصب لامپ، با استفاده از بلوتوث کاری نمی توان انجام داد، زیرا دیگر دسترسی به لامپ وجود ندارد و نمی توان آنها را کنترل کرد. علاوه بر این، استفاده از یک مرکز میانی برای تعامل با دستیارهای گوگل و الکسا ضروری است.

کلیات درباره سیستم روشنایی هوشمند خانه

در این مطلب به بررسی سیستم روشنایی هوشمند خانه پرداختیم و موارد کاربرد و مزایای کنترل هوشمند رونایی منزل را بر شمردیم. در ادامه به معرفی انواع لامپ های هوشمند، نحوه کارکرد، نحوه نصب آنها و قیمت آنها در بازار پرداختیم.
مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره های برق ساختمان، دوره خانه هوشمند، دزدگیر اماکن و دوربین مداربسته، اعلام حریق و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود.
در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی مربوط به برق ساختمان یا سایر رشته ها همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

2.1/5 - (18 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

آخرین مقالات هوشمندسازی

بازار کار و درآمد هوشمند سازی ساختمان

بازار کار و درآمد هوشمند سازی ساختمان

امروزه بازار کار و درآمد شغل هوشمند سازی ساختمان یکی از مواردی است که به آن توجه ویژه ای می شود و جزء گزینه های انتخابی افرادی است که به دنبال شغل فنی پردرآمد می گردند. دلیل این توجه، پیشرفت تکنولوژی در دنیا و ساخت ساختمان های مدرن و تجهیز آن ها به بروزترین تکنولوژی […]...

دیدگاه کاربران