هوشمند سازی ساختمان


پیش از آن که به توضیح موضوع اصلی مقاله بپردازیم، بهتر است در ابتدا اطلاعات مختصری را پیرامون هوشمند سازی ساختمان، به شما عزیزان ارائه دهیم. در تعریف هوشمند سازی ساختمان باید اینگونه بیان کرد که این اصطلاح به معنای این است که ما از طریق مراحل و دستورالعمل هایی، اقدام به وارسی و نیز یکدست کردن ابزارهای موجود در ساختمان بپردازیم. معمولاً افراد از این روش به این خاطر استفاده می کنند تا بتوانند آسایش، امنیت و نیز رفاه حال ساکنین را در همه حال فراهم نمایند.

برای هوشمند ساختن یک مجتمع می بایست از سخت افزارها و نیز نرم افزارهای نوینی بهره برده شود؛ به لطف این ابزارها افراد قادر خواهند بود بر لوازمی هم چون: سیستم تهویه، دزدگیر، اعلام حریق، سیستم های گرمایشی، سرمایشی و … به راحتی اشراف داشته باشند.

به کارگیری این روش مزیت های فراوانی را با خود به همراه دارد از جمله آن که: شما به واسطه آن می توانید در مصرف برق و نیز هزینه ها به میزان بالایی صرفه جویی کنید. هوشمند سازی، این توانایی و قابلیت را دارد که داده ها و اطلاعات فراوانی را همزمان ذخیره نماید تا در مواقع لزوم از طریق آن ها بتوانیم عیب و ایرادات موجود در تجهیزات ساختمان را شناسایی و برطرف کنیم.

اگر تمایل دارید دوره هوشمند سازی ساختمان در مجتمع فنی برق را ببینید.

هوشمندسازی ساختمان چیست؟

هوشمندسازی ساختمان به انگلیسی Building Intelligence یا به اختصار BMS، به استفاده از فناوری‌های نوین برای کنترل و مدیریت خودکار تجهیزات و سیستم‌های مختلف در یک ساختمان به منظور افزایش کارایی، آسایش و امنیت ساکنین آن گفته می‌شود.

هوشمندسازی ساختمان چیست؟

در واقع، در خانه هوشمند، می‌توان نورپردازی، تهویه مطبوع، سیستم‌های امنیتی، سیستم‌های صوتی و تصویری، و سایر تجهیزات را به صورت یکپارچه و خودکار کنترل کرد.

 تفاوت هوشمند سازی بی سیم و با سیم

امروزه در بیشتر زمینه ها شاهد پیشرفت ها و تغییراتی بوده ایم که این امر شامل حال ساختمان ها نیز شده است. این دگرگونی ها موجب شده که امکانات مختلفی به ساختمان ها افزوده شود؛ چرا که اینک خانه ها مانند سابق ساده نیستند و افراد برای رفاه بیشتر، مجبورند از برخی امکانات بهره ببرند.

هوشمند سازی ساختمان که از آن با نام سیستم مدیریت ساختمان هم یاد می شود، غالباً به دو روش بی سیم و با سیم قابل انجام است؛ شاید سوال بسیاری از افراد، این باشد که این دو، چه تفاوتی باهم دارند؟

برای پاسخ به این سوال، لازم است که تفاوت های موجود میان هر کدام را به شیوه مختصر برای شما بیان کنیم؛ پس با همراه باشید.

 1. سیستم های با سیم در مقایسه با نمونه بی سیم، برای راه اندازی و نیز نصب هزینه ی کمتری را از افراد می طلبند.
  حال آن که هوشمند سازی بی سیم نیاز به تهیه تجهیزات گران قیمتی دارد به طوری که تمامی افراد با وجود مزایایی که دارد، قادر نیستند از پس هزینه های آن برآیند در نتیجه نمونه باسیم را ترجیح می دهند.
 2. از نمونه با سیم می توان برای تمامی محیط با هر متراژی استفاده نمود در مقابل هوشمند سازی بی سیم، تنها مناسب محیط های کوچک می باشد.
 3. سیستم های با سیم به هیچ وجه دچار اختلال نمی شوند و کسی نیز نمی تواند آن ها را هک کند اما نمونه بی سیم امکان دارد بر اثر عواملی قطع شوند.
 4. نصب سیستم های بی سیم راحت است و دلیل آن به این امر باز می گردد که فرد برای بهره بردن از آن نیازی به حفر و کار پیچیده و دشواری ندارد.

 تفاوت هوشمند سازی بی سیم و با سیم

قابلیت ها و توانایی های مجهز بودن به سیستم های بی سیم و با سیم

امروزه معمولاً در تمامی ساختمان ها از هوشمند سازی استفاده می شود؛ دلیل آن برخورداری از مزایای است که این روش با خود به همراه می آورد. اما همان گونه که پیشتر گفتیم افراد این امر را به واسطه به کارگیری دو روش با سیم و نیز بدون سیم انجام می دهند؛ در ادمه شما را با مزیت های استفاده از هر کدام آشنا خواهیم کرد.

مزیت های هوشمند سازی روش بی سیم:

 • استفاده از این روش برای تمامی افراد میسر است؛ زیرا شما می توانید با هر وسیله ای که دارای اینترنت است به آن متصل شوید.
 • می توانید از طریق اتصال به گوشی از مسافت های دور، بر تجهیزات ساختمان نظارت داشته باشید.
 • این روش نیازی به نصب و نیز استفاده از تابلوها و سیم های پیچیده ندارد.
 • بواسطه آن در این روش از هیچ گونه سیمی استفاده نمی شود، به هنگام جا به جایی مشکلی پیش نخواهد آمد و شما می توانید به راحتی آن را به کار گیرید.

مزیت های خانه هوشمند روش با سیم:

 • امنیت در این روش حرف اول را می زند؛ بواسطه ابزارهای داخلی که در این سبک به کار گرفته می شود، تمامی حملات سایبری به سرعت خنثی خواهند شد و امکان هیچ گونه هکی نیست.
 • از میزان سرعت و دقت بالایی برخوردار می باشند و شما بواسطه استفاده از این روش هیچ گونه قطعی اینترنت را نخواهید داشت.
 • به خاطر آن که در این روش از سیم ها بهره برده می شود، هیچ ضرری برای سلامتی افراد نخواهد داشت و از خود امواج زیان آوری تولید نمی کند.

هزینه bms یا خانه هوشمند

عوامل موثر بر هزینه های مجهز کردن ساختمان به سیستم هوشمند سازی

بی گمان برای اقدام به هر کاری، می بایست هزینه هایی را صرف کرد؛ عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند این هزینه ها را با افت و خیزهایی روبه رو سازند.

1-بارزترین این عوامل، به قدمت ساختمان بازمی گردد؛ زمانی که شما در حین احداث ساختمان اقدام به هوشمند سازی کنید بدون شک هزینه ی کمتری را در مقایسه با زمان های دیگر پرداخت خواهید نمود.

2-نوع و روش های تجهیزاتی که در این ساختمان ها به کار رفته بر هزینه ها موثر است.

3-متراژ محیط مورد نظر نیز از جمله مواردی است که قادر است موجب بالا یا پایین شدن این هزینه ها شود.

4-مورد آخر به میزان اعتبار و نیز شهرت برندی که قصد استفاده از تجهیزات آن را دارید، باز می گردد؛ بدین معنی که هر چه برند در میان افراد معروف تر باشد، هزینه نصب آن نیز بیشتر خواهد بود.

نتیجه گیری

در این مقاله تمام تلاش ما بر این بود تا شما را با اصطلاح هوشمند سازی ساختمان آشنا کنیم و این نکته را یادآور شدیم که استفاده از این روش،ممکن است پیام آور چه امکاناتی برای افراد باشد.

همچنین به بیان تفاوت های میان دو روش سیمی و بدون سیم پرداختیم؛ در انتها نیز به صورت خلاصه وار عواملی را که ممکن است باعث افزایش و یا کاهش هزینه نصب این روش شوند، را متذکر شدیم.

امیدواریم که شما خوبان با خواندن این مقاله به سوالات ذهنی خود رسیده باشید و مطالب ارائه شده، برای شما مفید واقع شده باشند.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori

آخرین مقالات هوشمندسازی

بازار کار و درآمد هوشمند سازی ساختمان

بازار کار و درآمد هوشمند سازی ساختمان

امروزه بازار کار و درآمد شغل هوشمند سازی ساختمان یکی از مواردی است که به آن توجه ویژه ای می شود و جزء گزینه های انتخابی افرادی است که به دنبال شغل فنی پردرآمد می گردند. دلیل این توجه، پیشرفت تکنولوژی در دنیا و ساخت ساختمان های مدرن و تجهیز آن ها به بروزترین تکنولوژی […]...

قابلیت سیستم روشنایی هوشمند

قابلیت سیستم روشنایی هوشمند

حتما سوالات زیادی در مورد سیستم روشنایی هوشمند دارید و کنجکاو هستید که اهمیت سیستم های روشنایی هوشمند را بدانید. خوب، مزایای زیادی وجود دارد که اهمیت این سیستم را چند برابر می کند...

دیدگاه کاربران