از کجا بفهمیم دوربین مدار بسته، صدا ضبط می کند؟


دوربین های مدار بسته در تامین و ارتقای امنیت و نظارت مکان بسیار مفید هستند. دوربین نظارت تصویری به عنوان یک دستگاه مانیتورینگ برای ضبط تصاویر از محیط با اهداف مختلف و در مکان های مختلف نصب می شود. اما سوالی که ممکن است در ذهنتان خطور کرده باشد این است که آیا دوربین های نصب شده در محیط خانه یا محل کارتان صدا را هم ضبط می کند یا خیر. اگر به دنبال پاسخ سوال”از کجا بفهمیم دوربین مدار بسته صدا ضبط می کند؟” هستید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

در پاسخ به سوال اول باید گفت که دوربین های مدار بسته به دلیل نقش مهمی که در نظارت و امنیت دارند، همه روزه به فناوری های مختلفی مجهز می شوند که در این میان قابلیت ضبط صدا در دوربین مدار بسته اساسی ترین و بیشتر ویژگی کوچکی است که هر دوربین مدار بسته ای می تواند داشته باشد اما دوربین های مدار بسته ای هستند که این ویژگی را ندارند و برای داشتن چنین قابلیتی باید مجهز به میکروفون باشند.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری نصب دوربین مدار بسته در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته شرکت کنید.

هنگام خرید دوربین مدار بسته، فرد با توجه به نیازها و انتظاراتی که از دوربین مدار بسته دارد، از نظر نوع دوربین مدار بسته (یعنی دوربین آنالوگ یا شبکه)، کیفیت تصویر، قابلیت هایی مانند (قابلیت دید در شب، قابلیت ضبط صدا و غیره) دوربینی را انتخاب می کند که کاملاً نیازهای او را برآورده کند و مقرون به صرفه باشد.

از کجا بفهمیم دوربین مدار بسته صدا ضبط می کند؟

همانطور که می دانید دوربین های مدار بسته به دو دسته اصلی دوربین های مدار بسته آنالوگ و دوربین های مدار بسته IP طبقه بندی می شوند. هر دو نوع دوربین می توانند به طور مستقل یا جداگانه صدا را ضبط کنند!

برخی افراد با توجه به اهدافی که از نصب دوربین مدار بسته دارند ترجیح می دهند از دوربین های مدار بسته با قابلیت ضبط صدا استفاده کنند اما در مکان هایی که ضبط صدا اهمیت چندانی ندارد برای کاهش هزینه ها می توان دوربین های مدار بسته را خریداری کرد که امکان ضبط صدا را ندارند.

از کجا بفهمیم دوربین مدار بسته صدا ضبط می کند؟

نحوه شناسایی دوربین مدار بسته با میکروفون داخلی

اکثر دوربین های مدار بسته، صرف نظر از نوع دوربین مدار بسته (آنالوگ/شبکه)، قابلیت ضبط صدا با استفاده از میکروفون داخلی تعبیه شده در دوربین مدار بسته را دارند. به راحتی می توان بررسی کرد که آیا دوربین مدار بسته ما مجهز به میکروفون داخلی است و صدا را ضبط می کند.

 دوربین های مدار بسته آنالوگ

برای این کار کافی است مشخصات و کاتالوگ دوربین های نظارت تصویری آنالوگ را بررسی کنید یا مدل دوربین مدار بسته را در گوگل جستجو کنید تا از وجود یا عدم وجود میکروفون داخلی و قابلیت ضبط صدا در آن مطلع شوید. دوربین نظارت تصویری اگر در مشخصات دوربین کلمه ” built-in-mic” را مشاهده کردید، این کلمه نشان دهنده وجود میکروفون داخلی در دوربین است.

اگر مدل دوربین را نمی شناسید، فقط قاب و درب دوربین را بررسی کنید، چه در قاب جلویی یا پشتی، در صورت مشاهده سوراخ، به این معنی است که دوربین مدار بسته آنالوگ شما می تواند صدا را با استفاده از دوربین داخلی ضبط کند.

دوربین های مدار بسته تحت شبکه

برای اینکه بفهمید دوربین مدار بسته تحت شبکه شما در حال ضبط صدا است یا خیر، فقط بدنه دوربین را به دقت بررسی کنید. اگر یک حرفه ای کوچک در مرکز بدنه دوربین روی بدنه دوربین دیده می شود، به این معنی است که دوربین مدار بسته شما مجهز به میکروفون داخلی است و از ضبط صدا پشتیبانی می کند.

نحوه شناخت دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا میکروفون خارجی

با توجه به نوع دوربین قابلیتضبط صدا توسط میکروفون های خارجی متفاوت است. در ادامه توضیح می دهیم که از کجا بفهمیم دوربین مداربسته با میکروفن خارجی صدا ضبط می کند.

تشخیص میکروفن خارجی دوربین مدار بسته آنالوگ

روش اول: سرچ مشخصات در گوگل

اگر مدل و مشخصات دوربین مدار بسته خود را بدانید، با کمی جستجو در گوگل اطلاعاتی در مورد دوربین مدار بسته و قابلیت های دوربین مدار بسته به دست خواهید آورد و متوجه خواهید شد که آیا دوربین مدار بسته شما از ضبط صدا پشتیبانی می کند یا خیر! اگر عبارت “Audio Interface” را در مشخصات یا کاتالوگ دوربین مشاهده کردید، تعداد میکروفون های پشتیبانی شده توسط دوربین را نشان می دهد. علاوه بر این، دوربین هایی که مجهز به قابلیت ضبط صدا نیستند اما از میکروفون خارجی برای ضبط صدا پشتیبانی می کنند، در انتهای مدل دوربین حرف S مخفف عبارت sound support برای پشتیبانی از صدا نوشته شده است.

نحوه شناخت دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا (میکروفون خارجی )

روش دوم: بررسی کابل های دوربین

اگر مدل و مشخصات دوربین را نمی دانید راه دیگر این است که کابل های خروجی دوربین مدار بسته آنالوگ خود را بررسی کنید. در حالت عادی و زمانی که دوربین مدار بسته از ضبط صدا پشتیبانی نمی کند، دوربین مدار بسته آنالوگ دارای 2 کابل متصل به برق و تصویر است. حال اگر دوربین مدار بسته شما 3 کابل خروجی دارد، یکی از آن سه کابل به میکروفون دوربین وصل می شود، یعنی دوربین مدار بسته شما مجهز به قابلیت ضبط صدا است.

در این حالت یک پورت صدا (میکروفون) در پشت دستگاه DVR وجود دارد، باید کابل سوم دوربین را که به صدا متصل است به این پورت وصل کنید و تمام!

حتما مطالعه نمایید: آموزش گام به گام تنظیمات ضبط دوربین مدار بسته

تشخیص میکروفن خارجی در دوربین های مدار بسته تحت شبکه

دوربین های تحت شبکه نیز این قابلیت را دارند که میکروفون خارجی را به صورت جداگانه به دوربین متصل کرده و با استفاده از میکروفون خارجی صدای محیط را ضبط کنند.

نکته مهم در مورد دوربین های مدار بسته تحت شبکه و دستگاه های NVR این است که دستگاه های NVR قابلیت اتصال میکروفون را ندارند، بنابراین در صورت خرید دوربین مدار بسته تحت شبکه یا دوربین مدار بسته تحت شبکه، اگر به ضبط صدا اهمیت می دهید لازم است قابلیت میکروفون داخلی دوربین یا خرید دوربین مدار بسته با قابلیت اتصال به میکروفون خارجی به صورت جداگانه را در نظر بگیرید.

پیدا کردن میکروفون دوربین مدار بسته با میکروفون یاب

راه دیگر برای شناسایی میکروفون استفاده از میکروفون یاب است. اساس عملکرد این دستگاه ها فرکانس و سیگنال است. لازم به ذکر است که در هنگام استفاده از این دستگاه تمامی دستگاه های مولد فرکانس باید خاموش باشند. از جمله این وسایل می توان به: مودم، رادیو سیستم، تلفن همراه، لپ تاپ و غیره اشاره کرد.

پس از خاموش کردن دستگاه های ذکر شده، میکروفون یاب را روشن کنید. به محض نزدیک شدن دستگاه به میکروفون، آلارم های آشکارساز آن روشن می شود و چراغ های چشمک زن سریعتر چشمک می زند.

دوربین مدار بسته صدا را تا چه فاصله‌ای ضبط می‌کند؟

به طور کلی دوربین های مدار بسته معمولا تا فاصله 6 متری صدا را ضبط می کنند. این مقدار برای اتاق هایی با کمترین صدا و شلوغی در محیط است. علاوه بر این، زمانی که فاصله فردی که صحبت می کند به حدی است که افراد عادی نزدیک دوربین مدار بسته نمی توانند او را بشنوند، دوربین مدار بسته صدا را دریافت نمی کند. مکالمات با حجم بسیار کم (مکالمه با تلفن) را می توان در فاصله کمتر از 2 متر ذخیره کرد.

دوربین مدار بسته صدا را تا چه فاصله‌ای ضبط می‌کند؟

حتما مطالعه نمایید: چگونه دوربین مداربسته را به گوشی اندروید ، آیفون و شیائومی وصل کنیم؟

وضوح ضبط صدای دوربین مدار بسته

به طور کلی دوربین مدار بسته صدایی با کیفیت قابل توجه ضبط می کند. فرقی نمی کند دوربین آنالوگ باشد یا IP. کیفیت دوربین مدار بسته تاثیر زیادی در کیفیت صدای دریافتی دارد. البته صدای ضبط شده توسط میکروفون خارجی کیفیت بهتری نسبت به صدای ضبط شده با میکروفون تعبیه شده در خود دوربین مدار بسته دارد. به همین دلیل، بیشتر افراد تمایل دارند از میکروفون های سوزنی، گلف یا جعبه ای استفاده کنند.

 ضبط صدا در دوربین مدار بسته جرم می باشد؟

به طور کلی قانون ضبط صدا روی دوربین مدار بسته مانند نصب دوربین مدار بسته عمل می کند، اگر دوربین مدار بسته با قابلیت ضبط صدا در محیطی مانند محل کار یا محیط های دیگر نصب شود، همه افرادی که در حال تردد هستند باید از وجود دوربین نظارت تصویری مطلع شده و ضبط صوت نیز معلوم باشد، در غیر این صورت طبق اصل 25 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هرگونه استراق سمع و رصد زندگی دیگران جرم است. و اگر نصب دوربین مدار بسته یا ضبط صدای محیط، حریم خصوصی افراد را نقض کند، به معنای ارتکاب جرم است.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به سوال “از کجا بفهمیم دوربین مدار بسته صدا ضبط می کند؟” پاسخ دهیم. دوربین های مدار بسته چه آنالوگ و چه شبکه ای می توانند صدای محیط را ضبط کنند. برخی از دوربین های مدار بسته دارای عملکرد ضبط صدا هستند و نیازی به خرید میکروفون برای مشتری نیست، اما برای مدل هایی که دوربین مدار بسته مجهز به عملکرد ضبط صدا نیست، باید یک میکروفون خارجی برای دوربین تهیه کرد که به صورت جدا به دوربین وصل می شود.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی، آموزش تعمیرات پکیج دیواری، آموزش تعمیرات کولر گازی و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
محمد حسین قربانی
محمد حسین قربانی

محمدحسین قربانی هستم. کارشناس ارشد برق و الکترونیک دارم. از سال 1395 تا الان به تدریس و تولید محتوا در زمینه برق صنعتی و ساختمان مشغولم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران