شیر انبساط در کولر گازی چیست؟


در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات کولر گازی قصد داریم به بررسی شیر انبساط کولر گازی و علائم خرابی آن بپردازیم. از آن جایی که شیر انبساط کولر گازی در عملکرد صحیح کولر نقش بسزایی داشته و خراب شدن آن مشکلات بسیاری را به همراه می آورد بنابراین تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

آموزش تعمیرات کولر گازی

شیر انبساط کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

شیر انبساط کولر گازی فشار را از مبرد مایع خارج می کند تا امکان گسترش یا تغییر حالت از مایع به بخار موجود در تبخیر کننده فراهم شود. مبرد مایع با فشار بالایی وارد این شیر می شود که بسیار گرم است. این ممکن است با  یک خط مایع در اتصال به این شیر تأیید شود، مبرد مایع نیز از این شیر خارج می شود که کاملاً سرد است. دیافراگم موجود در دریچه، گرما را از بین نمی برد بلکه فقط فشار را کاهش می دهد. بدین ترتیب که مولکولهای گرما که در مبرد مایع وجود دارند، اجازه پخش می یابند و این اتفاق با حرکت مبرد از بیرون دهانه اتفاق می افتد که تحت فشار بسیار كاهش می یابد. می توان گفت مبرد مایع در سردترین حالت خود قرار می گیرد زیرا دریچه انبساط را ترك می كند و وارد مرحله تبخیر می شود.

فشار نزدیک در ورودی و خروجی شیر انبساط، فشار ورودی و خروجی کمپرسور در سیستمهای مختلف را نزدیک می کند. شباهت فشارها ناشی از نزدیک بودن اجزا به یکدیگر است. تغییر اندک در خواندن فشار از پوندهای بسیار کم و به دلیل مقاومت ایجاد می شود و باعث افت فشار در خطوط و کویل های اواپراتور و کندانسور می شود. دو نوع سوپاپ در سیستم های کولر گازی استفاده می شود:

  • شیر داخلی مساوی که شایع ترین نوع می باشد.
  • کنترل ویژه شیر برابر خارجی

حتما بخوانید: راهنمای جامع عیب یابی کولر گازی 

شیر انبساط کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟علائم خرابی شیر انبساط کولر گازی چیست؟

شیر انبساط خراب شده در کولر گازی نشانه هایی دارد که در زیر به بیان برخی از آنها می پردازیم:

ایجاد سرو صدا از علائم خرابی شیر انبساط کولر گازی

یکی از نشانه های خرابی شیر انبساط در کولر گازی بروز صداهای نامنظم و نامتعارف در کولر گازی است. بنابراین در صورتی که صداهای نامتعارفی را از کولر گازی خود می شنوید حتما شیر انبساط آن را بررسی کنید.

کار کردن کولر گازی به صورت پیوسته

از دیگر نشانه های خراب شدن شیر انبساط در کولر گازی کار کردن پیوسته آن و خاموش نشدن آن هنگام رسیدن به درجه تعیین شده است. در صورت بروز این مشکل حتما شیر انبساط کولر را بررسی کنید.

منجمد شدن کوئل از علائم خرابی شیر انبساط کولر گازی

منجمد شدن کوئل از دیگر نشانه های خراب شدن و خوب کار نکردن شیر انبساط کولر گازی است. از آنجایی که شیر انبساط در کولر گازی وظیفه تنظیم  کردن سیستم کولر گازی را داشته در نتیجه در صورت خراب شدن، جریان قطع نخواهد شد و همین امر منجر به یخ زدن کوئل می شود.

شیر انبساط داخلی کولر گازی

مبرد به عنوان یک مایع با فشار زیاد وارد ورودی و صفحه می شود. جریان مبرد با یک دیواره اندازه گیری که از طریق آن باید عبور کند محدود می شود و با عبور مبرد از این دهانه، از یک مایع با فشار بالا به یک مایع با فشار کم تغییر می کند. می توان گفت در اینجا فشار از سمت بالا به سمت پایین سیستم منتقل می شود.

بیایید به طور خلاصه بررسی کنیم که با تغییر فشار در آن، چه اتفاقی در مبرد می افتد. به عنوان یک مایع با فشار بالا، نقطه جوش مبرد به نسبت مستقیم با فشار آن افزایش می یابد که این میزان گرمای آن را در یک ناحیه کوچک متمرکز کرده و دمای مبرد را بالاتر از هوای عبوری از کندانسور بالا می برد. سپس این گرما از مبرد گرمتر به هوای خنک تر منتقل می شود که مبرد را به مایع متراکم می کند.

بررسی جزئیات بیشتر هر دریچه

اندازه گیری جریان مبرد از طریق دهانه بسیار مهم است، هر چیزی که این جریان را محدود کند بر کل سیستم تأثیر می گذارد. اگر ناحیه سرد شده توسط اواپراتور به طور ناگهانی سرد شود، نیازمندی های انتقال حرارت تغییر می یابد. اگر این شیر به همان مقدار مبرد به اواپراتور تغذیه کند، باله ها و کویل ها سردتر می شوند تا اینکه در نهایت با یخ منجمد شوند و جریان هوا متوقف شود.

یک لامپ حرارتی دارای یک خط کوچک پر از C02 است که به قسمت انتهایی تبخیر وصل می شود. اگر درجه حرارت در لوله دم بالا رود، گاز منبسط می شود و باعث فشار بر روی دیافراگم می شود. سپس این انبساط باعث می شود صندلی از سوراخ هوا دور شود و باعث افزایش جریان مبرد شود. با کاهش دمای لوله دم، فشار موجود در لامپ حرارتی نیز کاهش می یابد و به دریچه اجازه می دهد جریان را طبق خواسته اواپراتور محدود کند.

بررسی جزئیات بیشتر هر دریچه

فشار مبرد وارد شده به اواپراتور از طریق عبور مساوی داخلی به زیر دیافراگم تغذیه می شود. انبساط گاز در لامپ حرارتی قبل از باز شدن شیر برای افزایش جریان مبرد باید از فشار متعادل کننده داخلی غلبه کند. فنری در برابر شیر نصب می شود و در زمان ساخت در تنظیمات از پیش تعیین شده تنظیم می شود. این چشمه فوق گرم است که از خرد شدن تبخیر کننده با مایع بیش از حد جلوگیری می کند.

افزایش دمای مبرد گازی بالاتر از دمایی است که مبرد در آن بخار می کند. این شیر به گونه‌ای طراحی شده است که دمای مبرد در محل خروج تبخیر کننده باید از 8 تا 12 درجه فارنهایت مبرد بیشتر برای ورود به تبخیر کننده داشته باشد.

تنش تنظیم شده این چشمه عامل تعیین کننده در باز و بسته شدن دریچه انبساط است. در حین باز یا بسته شدن، تنش فنر در صورت لزوم عملکرد شیر را عقب می اندازد یا کمک می کند. تنش از چهار تا شانزده درجه تنظیم می شود که برای واحدی که قرار است نصب شود لازم است. این تنظیم اولیه برای ماندگاری شیر کافی است و در بیشتر موارد برای کالیبراسیون دقیق این تنظیم به تجهیزات ویژه ای نیاز است.

شیر انبساط انعطاف پذیر خارجی

عملکرد دریچه مساوی خارجی برابر با نوع داخلی است به جز اینکه فشار اواپراتور در زیر سطح دیافراگم از لوله دم اواپراتور توسط یک خط اکولایزر تغذیه می شود. این دمای لوله دم را از طریق لامپ حرارتی دریچه انبساط در برابر فشار اواپراتور که از لوله دم گرفته می شود متعادل می کند.

شما می توانید به طور تخصصی دوره آموزش نصب کولر گازی را فرا گیرد و در تمامی زمینه های کولر گازی تخصص کافی را کسب کنید، به گونه که خود برای خود مدیر و کارشناس کاری باشید و کسب و کار خود را آغاز و یا توسعه دهید.

4.1/5 - (7 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران