علت روشن نشدن گوشی چیست و چگونه رفع می شود؟


روشن نشدن گوشی موبایل اتفاقی بسیار نگران کننده و استرس زاست؛ زیرا هزینه خرید یک گوشی جدید و حتی در برخی موارد هزینه تعمیر آن‌ها بسیار زیاد است و برای بسیاری از افراد امکان خرید گوشی جدید وجود ندارد. دلایل مختلفی برای روشن نشدن گوشی وجود دارد که هر کدام به تنهایی می‌توانند این مشکل بزرگ را برای گوشی ایجاد کنند. در صورتی که به دنبال علت روشن نشدن گوشی موبایل خود هستید، باید انواع علت‌های آن را بدانید تا بتوانید دلیل اصلی را پیدا کنید و برای برطرف کردن آن راهکار مناسب را انجام دهید.

در صورتی که به یادگیری تعمیرات موبایل علاقمند هستید، به شما توصیه می‌کنیم در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق شرکت نمایید و پس از گذراندن دوره‌های تئوری و عملی این مجتمع آموزشی نسبت به ورود به بازارکار این شغل اقدام نمایید.

علت روشن نشدن گوشی چیست؟

اگر با در زمان مواجهه با این مشکل، حتماً شما هم به این موضوع فکر کرده‌اید که روشن نشدن گوشی نشانه چیست؟ ما در این مقاله به این سوال اساسی پاسخ داده‌ایم تا مشکل شما برطرف شود.

1- مشکل شارژ گوشی

اگر گوشی روشن نمی‌شود باید به شارژ گوشی فکر کنید. ممکن است شارژ گوشی تمام شده باشد. روشن نشدن گوشی بعد از خالی شدن باتری یکی از موارد شایعی است که هر فردی حدأقل یک بار با آن روبرو شده است.

به عنوان اولین اقدام برای عیب یابی باید میزان شارژ گوشی بررسی شود؛ در نتیجه آن را به شارژر وصل کنید تا روی صفحه نمایش گوشی شما علامت شارژ شدن نشان داده شود. در صورتی که متوجه این قضیه شدید که گوشی شارژ نمی‌شود، باید جریان برق، کابل شارژ از لحاظ سالم و تمیز بودن، تمیز و سالم بودن پورت شارژ گوشی و نحوه اتصال صحیح آن با پریز و پورت خروجی دستگاه را بررسی کنید.

اگر مشکلی در شارژ گوشی متوجه نشدید، برای ادامه بررسی‌ها اقدام کنید.

مشکل شارژ گوشی

2- خرابی دکمه پاور گوشی

آسیب دیدگی دکمه پاور گوشی می‌تواند به روشن نشدن کولر گازی منجر شود. اگر گوشیتان روشن نمی‌شود، دکمه پاور را چک کنید و مطمئن شوید که با فشار دادن آن، کلید پاور به خوبی حرکت کرده و مشکلی از لحاظ عملکرد و جابجا شدن نداشته باشد.

گیر کردن دکمه پاور از مواردی است که بر اثر ضربه، نفوذ آب و یا آلودگی و … می‌تواند ایجاد شود.

راهکار رفع قطعی مشکل دکمه پاور گوشی این است که دکمه را تعمیر و یا تعویض نمایید.

3- خرابی باتری گوشی؛ یک علت روشن نشدن گوشی

اگر کلید پاور و شارژ باتری و شارژر را بررسی کردید و مشکلی در هیچ کدام از موارد مشاهده نشد، باید باتری را بررسی کنید. اگر گوشی شما قدیمی است و چند سال از آن استفاده کرده‌اید، از دست دادن کیفیت باتری به دلیل تمام شدن طول عمر باتری یکی از علت‌های این مشکل به شمار می‌رود. روشن نشدن گوشی بعد از خیس شدن، روشن نشدن گوشی بعد از زمین خوردن و همچنین دمای بالا و گرمای زیاد می‌توانند به باتری گوشی آسیب برسانند.

در این زمان گوشی را به شارژ بزنید و چند لحظه صبر کنید تا ببینید آیکون شارژ شدن گوشی روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود یا خیر. اگر نماد باتری روی گوشی شما نمایان نشود، باید از یک باتری جدید استفاده کنید تا از خراب شدن باتری گوشی مطمئن شوید.

اگر تعویض باتری موجب شود تا گوشی روشن شود، یعنی مشکل از باتری گوشی شماه بوده است؛ اما اگر گوشی شما با تعویض یک باتری جدید هم روشن نشد و یا مدت زیادی نیست که گوشی خود را خریده‌اید، باید به سراغ موارد دیگری که ممکن است در روشن نشدن گوشی دخیل باشند، بروید.

خرابی باتری گوشی؛ یک علت روشن نشدن گوشی

4- آی سی شارژ گوشی

یکی از علت‌های اصلی روشن نشدن گوشی خرابی آی سی شارژ است که شارژ شدن آن را دچار مشکل می‌کند. در صورتی که آی سی گوشی آسیب دیده باشد، علاوه بر شارژ شدن گوشی در آنتن دهی نیز مشکل ایجاد می شود. اگر از شارژرهای غیراصل و متفرقه استفاده می‌کنید و گوشیتان شارژ نمی شود، احتمالاً آی سی شارژ گوشی شما آسیب دیده است. بنابراین، باید هر چه سریع‌تر مشکل را برطرف کنید. اگر آی سی شارژ خراب شده باشد، باید سریع‌تر برای تعمیر آن و یا تعویض این قطعه اقدام نمایید تا مشکل رفع شود.

حتماً بخوانید: چگونه مشکل “کند شارژ شدن گوشی” را حل کنیم؟

5- خرابی هارد گوشی؛ یک علت روشن نشدن گوشی

اگر در زمان روشن کردن گوشی یک ویبره یا لرزش حس کردید و سپس گوشی خاموش شود و یا گوشی روشن شود و بلافاصله چند ثانیه بعد خاموش می‌شود باید به معیوب بودن هارد گوشی خود فکر کنید. خرابی هارد گوشی علائم دیگری مانند هنگ کردن گوشی، ریستارت شدن آن، روشن نشدن گوشی پس از فلش، روشن نشدن گوشی پس از ری استارت، ویبره‌های طولانی در زمان روشن کردن گوشی، عدم امکان اضافه کردن اطلاعات به گوشی و همچنین پاک نشدن اطلاعات روی گوشی دارد.

عوامل مختلفی می‌توانند هارد گوشی را بسوزانند. استفاده از شارژرهای تقلبی، روشن نشدن گوشی پس از ضربه و ریختن آب روی گوشی چند مورد از دلایل خرابی هارد گوشی هستند.

در صورتی که هر یک از این اتفاقات برای گوشی شما رخ داد، ابتدا روش‌های مربوطه برای تعمیر گوشی آب خودرو و خیس شده و همچنین تعمیر گوشی زمین خورده را امتحان کنید؛ سپس یک بار گوشی را فلش کنید؛ اگر مشکل برطرف نشد، برای تعویض هارد اقدام نمایید.

 

6- خراب شدن ال سی دی گوشی

اگر گوشی روشن نمی‌شود باید از سالم بودن صفحه نمایش گوشی نیز مطمئن شوید. برای اطمینان از سالم بودن ال سی دی و تشخیص دقیق معیوب بودن صفحه نمایش گوشی باید 30 ثانیه دکمه پاور یا همان روشن/خاموش کردن گوشی را نگه دارید. سپس به مدت دو دقیقه صبر کنید تا گوشی کامل بالا بیاید. پس از آن با یک گوشی دیگر با شماره موبایل خود تماس بگیرید. در صورتی که گوشی زنگ بخورد، متوجه خراب شدن ال سی دی خواهید شد. اگر گوشی شما خاموش باشد و یا در دسترس نباشد، یعنی ال سی دی گوشی شما خراب است.

روشن نشدن گوشی بعد از ضربه خوردن و ریختن آب روی آن از دلایل مهمی هستند که می‌توانند به صفحه نمایش گوشی آسیب برسانند و موجب روشن نشدن گوشی شوند. در صورتی که این مشکل به دلیل آسیب دیدگی ال سی دی باشد، باید با تعمیر ال سی دی و یا تعویض آن مشکل را برطرف کنید.

7- روشن نشدن گوشی به دلیل مشکلات نرم افزاری

گاهی مشکل نرم افزاری در برخی برنامه‌ها می‎‌تواند موجب شود تا گوشی روشن نشود. روشن نشدن گوشی بعد از بروزرسانی برنامه‌ها یا حتی به روز رسانی گوشی از اتفاقاتی است که می‌تواند رخ دهد.

در صورتی که در زمان بروز رسانی نرم افزار یا سیستم با این مشکل در گوشی روبرو شدید، از مراحل زیر استفاده کنید تا برطرف شود:

– دکمه ولوم بالا یا افزایش صدای گوشی را فشار دهید و سریعاً رها کنید.

– بلافاصله دکمه کاهش صدا را فشار دهید و سریعاً آن را رها کنید.

-دکمه روشن/خاموش یا پاور گوشی را نگه دارید تا زمانی که گوشی شما ریستارت شود.

اگر مشکل برطرف نشد می‌توانید دکمه پاور را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید. در برخی از گوشی‌ها مانند گوشی‌های سامسونگ باید همزمان با دکمه پاور روی دکمه کاهش صدا نیز فشار دهید و کمی آن را نگه دارید. زمانی که صفحه نمایش گوشی روشن شود، می‌توانید دکمه‌ها را رها کنید.

روشن نشدن گوشی به دلیل مشکلات نرم افزاری

روشن نشدن گوشی بعد از تنظیمات کارخانه یا ریست فکتوری

اگر گوشی را ریست فکتوری کرده‌اید و دیگر گوشی شما روشن نمی‌شود، باید یک بار گوشی را ری استارت کنید. نحوه انجام آن به این شکل است که دکمه ولوم بالا (یا در برخی از گوشی‌ها دکمه ولوم پایین) و همچنین دکمه هوم را چند لحظه به صورت همزمان نگه دارید. سپس دکمه پاور را بزنید و زمانی که تصویر ریکاوری روی صفحه نمایان شد، دست خود را از روی دکمه‌ها بردارید. حالا با دکمه‌های ولوم گوشی، گزینه ریست فکتوری را انتخاب کنید. در انتها گزینه Yes را انتخاب و ریست را بزنید. در این زمان گوشی شما ری استارت شده و سپس مشکل آن برطرف خواهد شد.

علت روشن نشدن گوشی بعد از مدتی خاموش بودن چیست؟

یکی از قسمت‌هایی که بعد از مدتی دچار آلودگی، گرد و غبار و جرم خواهد شد، پورت شارژ گوشی است که این مشکل با تمیز کردن و برطرف شدن گرد و غبارها برطرف می‌شود. همچنین اگر باتری بعد از مدتی استفاده نشود، ضعیف شده و شارژ شدن آن به مشکل بر خواهد خورد.

 

در صورت روشن نشدن گوشی چه کنیم؟

از کامپیوتر برای عیب یابی گوشی استفاده کنید

– با USB گوشی خود را به کامپیوتر وصل کنید.

– پس از 15 دقیقه کابل را از گوشی جدا کنید.

– کابل را 10 ثانیه بعد، دوباره به گوشی وصل کنید.

– 30 دقیقه بعد، دکمه پاور گوشی را به مدت 5 ثانیه نگه دارید.

– از روی صفحه گوشی ریستارت را انتخاب کنید. اگر آیکون ریستارت روی صفحه نمایش گوشی شما نمایان نشد، باید به مدت 30 ثانیه دکمه پاور آن را نگه دارید.

در صورتی که همه موارد ذکر شده را انجام دادید اما همچنان گوشی شما روشن نشد، احتمالاً گوشی سوخته است. بنابراین، راهی جز خرید گوشی جدید نخواهید داشت. توصیه می کنیم قبل از خرید گوشی جدید، گوشیتان را به یک تعمیرکار موبایل بسپارید تا در صورت امکان مشکل گوشی شما را پیدا و برطرف نماید. اگر از سوختن گوشی خود اطمینان دارید، سریعاً برای خرید گوشی جدید اقدام کنید.

جمع بندی

روشن نشدن گوشی یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که برای برخی افراد رخ داده و موجب نگرانی و سر در گمی در آن‌ها می‌شود. اگر با این مشکل روبرو شده‌اید، قبل از هر کاری نسبت به سالم بودن شارژر و پریز برق اطمینان حاصل کنید. در بسیاری از موارد با اقداماتی که ذکر شد، گوشی روشن می‌شود. به شما توصیه می‌کنیم تا در صورت مواجهه با این مسئله، برای عیب یابی دقیق و تخصصی آن به یک تعمیرات موبایل مراجعه کنید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

آخرین مقالات تعمیر موبایل

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش جامع روش های ریست فکتوری گوشی اندرویدی

آموزش ریست فکتوری یکی از مهم ترین مطالبی است که در این مطلب به آن پرداخته می شود. گوشی های هوشمند علی رغم کاربردی بودن، در برخی مواقع دچار مشکلات و خطاهای جدی می شوند...

نحوه شابلون زدن آی سی موبایل

نحوه شابلون زدن آی سی موبایل

امروزه که دنیا در حال تحول و پیشرفت فناوری است، داشتن مهارت های لازم برای عیب یابی و تعمیر اجزای مختلف گوشی های هوشمند بسیار مهم است. یکی از این مهارت های حیاتی، شابلون آی سی (مدارهای یکپارچه) در دستگاه های تلفن همراه است...

نحوه قفل کردن پیام ها در آیفون

نحوه قفل کردن پیام ها در آیفون

در این مقاله به روش‌های قفل کردن پیام ها در آیفون می‌پردازیم، زیرا گاهی محافظت از امنیت اطلاعات و محتویات گوشی ما بسیار مهم است، به خصوص اگر در شرایطی باشیم که فکر ‌کنیم کسی می تواند تلفن مان را باز کند و به اطلاعات ما دسترسی داشته باشد. اگرچه این روزها بیشتر از اپلیکیشن […]...

دلیل باد کردن باتری گوشی چیست و برای رفع آن چه کنیم؟

دلیل باد کردن باتری گوشی چیست و برای رفع آن چه کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که باتری تلفن همراهتان به طرز عجیبی متورم شده و شکل آن تغییر کند! اما علت این تغییر شکل و تورم باتری چیست؟ آیا باد کردن باتری تلفن همراه خطرناک است؟ چگونه از باد کردن باتری گوشی خود جلوگیری کنیم یا اگر باتری گوشی متورم شد چه کنیم؟ […]...

دیدگاه کاربران