چگونه مشکل “کند شارژ شدن” گوشی را حل کنیم؟


آیا گوشی شما طول می کشد تا شارژ شود؟ آیا اغلب از خود می پرسید که “چرا گوشی من اینقدر کند شارژ می شود؟” چگونه سرعت شارژ شدن گوشی را بالا ببریم؟ عوامل مختلفی بر سرعت شارژ گوشی های هوشمند تأثیر می گذارد. این عوامل بسته به نوع گوشی هوشمند ، لوازم جانبی شارژ، نحوۀ شارژ کردن گوشی و غیره متفاوت است. در این مقاله به 5 دلیل احتمالی کند شدن شارژ گوشی و نحوۀ حل آن می پردازیم.

در صورتی که می خواهید تعمیرات موبایل را به صورت حرفه ای یاد بگیرید در دوره های آموزش تعمیرات موبایل فنی برق ثبت نام کنید.

قبل از هر گونه اقدامی مطمئن شوید که از منبع تغذیه شما ضعیف نیست. پورت های USB رایانه ، پاوربانک های بی کیفیت یا شارژرهای خودرو ممکن است گوشی شما را به خوبی پریزهای دیواری شارژ نکنند. اگر گوشی شما به پریز برق متصل است اما به کندی شارژ می شود ، ادامۀ مقاله را مطالعه کنید.

علت کند شارژ شدن گوشی چیست؟

دیر شارژ شدن گوشی یکی از دیگر مشکلاتی است که در گوشی های اندروید و آیفون دیده می شود. دلایل گوناگونی باعث کند شارژ شدن گوشی می شود. در ادامه این بخش با برخی از رایج ترین این دلایل آشنا خواهیم شد.

1.کابل یا آداپتور نامناسب، نامرغوب و غیر اورجینال

علت کند شارژ شدن گوشی چیست؟

منظور از لوازم جانبی شارژ، آداپتور ، کابل USB و پد شارژ(اگر به طور بی سیم شارژ می کنید) است. این لوازم اولین چیزهایی است که هنگامی که گوشی شما به کندی شارژ می شود باید بررسی کنید .اطمینان حاصل کنید که آداپتور برق شما خروجی (آمپر) کافی برای شارژ بهینه گوشی شما را دارد. آمپر میزان جریان الکتریکی را که آداپتور برق می تواند به گوشی شما منتقل کند را تعیین  می کند. هرچه آمپر شارژر کمتر باشد ، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا باتری شما پر شود.

اگرچه گوشی شما فقط می تواند به همان اندازه ای که برای آن طراحی شده است جریان الکتریکی را مصرف کند ، اما استفاده از آداپتور با آمپر زیاد شانس شارژ سریع را افزایش می دهد. به عنوان مثال ، اگر گوشی شما از 1.6 آمپر پشتیبانی می کند، استفاده از آداپتور 2.1 آمپر گوشی شما را سریعتر از آداپتور 1 آمپر شارژ می کند. توجه داشته باشید که گوشی فقط حداکثر ظرفیت خود (یعنی 1.6 آمپر) را از آداپتور دریافت و استفاده می کند.

برای شارژ سریع ، از آداپتور با حداقل 2 – 3 آمپر استفاده کنید. این بدان معنا نیست که گوشی شما دو برابر سریعتر شارژ می شود ، بلکه تضمین می کند که گوشی شما به همان سرعتی که طراحی شده است شارژ شود.علاوه بر این ، مطمئن شوید که از کابل استانداردی استفاده می کنید که در شرایط خوبی قرار دارد. کابل های USB به دلیل دستکاری مکرر ، پیچ خوردن و تا شدن یا خم شدن زیاد، به ویژه در نقطه ای که کابل به گوشی شما متصل می شود ، به راحتی آسیب می بینند. این یک دلیل رایج است که گوشی ها به کندی شارژ می شوند. یک آداپتور خوب و یک کابل USB خراب ، گوشی شما را به کندی یک آداپتور خراب و یک کابل USB خوب شارژ می کند. کابل USB خود را بررسی کرده و آسیب های خارجی احتمالی آن را بررسی کنید.

توصیه می شود همیشه از لوازم جانبی شارژ گوشی استاندارد یا لوازم جانبی که سازنده گوشی توصیه کرده است استفاده کنید. اگر گوشی شما همراه با شارژر ارسال نمی شود ، مطمئن شوید که از فروشگاه مجاز یک شارژر معتبر خریداری کرده اید. سعی کنید از کابل USB و آداپتور متفاوتی استفاده کنید اما مطمئن شوید که میزان آمپر توصیه شده (یا بالاتر) برای شارژ گوشی باشد.

2. استفاده از شارژر بی سیم

استفاده از شارژر بی سیم تکنولوژی شارژ بی سیم بسیار شگفت انگیز است، اما چند عیب دارد. یکی از این محدودیت ها سرعت پایین شارژ است. یک پد شارژ بی سیم گوشی شما را نسبتاً کندتر از کابل شارژ می کند. قاب های گوشی ممکن است سرعت شارژ بی سیم را بیشتر کاهش دهند، بنابراین قبل از قرار دادن گوشی خود روی پد بی سیم ، قاب آن را بردارید.

اگر گوشی شما همچنان کند شارژ می شود ، از کابل استفاده کنید و بررسی کنید که آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر.

3. خرابی پورت شارژ گوشی

خرابی پورت شارژ گوشی

در صورت خرابی پورت شارژ ، گوشی شما کندتر از حد معمول شارژ می شود. اشیای خارجی به دام افتاده در پورت می توانند مانع انتقال جریان الکتریکی از کابل شارژ به گوشی شما شوند و یا ممکن است سرعت شارژ را کند کند. با استفاده از چراغ قوه ، پورت شارژ گوشی خود را بررسی کرده و گرد و غبار ، پرز و خاک آن را بررسی کنید.

اگر ذراتی روی اتصالات فلزی موجود در پورت شارژ پیدا کردید ، با استفاده از یک خلال دندان یا یک برس نرم آنها را با دقت بیرون بیاورید. تا آنجا که می توانید به آرامی این کار را انجام دهید تا ذرات را بیشتر به داخل فشار ندهید.

توجه: از فوت در پورت شارژ با دهان خودداری کنید. بخار آب حاصل از تنفس شما می تواند به پورت آسیب و گوشی جدی وارد کند. همچنین ، نباید پورت را با اشیاء فلزی تیز مانند سوزن، سنجاق یا گیره کاغذ تمیز کنید.

4. برنامه های پس زمینه گوشی

برنامه های پس زمینه گوشی

اجرای بیش از حد برنامه ها در پس زمینه باعث می شود باتری گوشی شما سریعتر خالی شود و به کندی شارژ شود. این کار درست مثل تلاش برای پر کردن یک سطل سوراخ است. برنامه های پس زمینه درواقع حفره هایی در گوشی هوشمند شما هستند. شارژر همزمان باتری و برنامه های پس زمینه گوشی شما را شارژ می کند و این باعث می شود میزان انرژی موجود برای شارژ باتری گوشی کاهش یابد.

به تنظیمات مصرف باتری گوشی رفته و برنامه های پس زمینه که به ندرت از آنها استفاده می کنید را غیرفعال کنید. درگوشی اندروید و در قسمت تنظیمات برنامه ها ، باتری را انتخاب کنید و نماد سه نقطه در گوشه بالا سمت راست و سپس مصرف باتری را انتخاب کنید. به دنبال برنامه های کم مصرف باشید که درصد بالایی از باتری شما را مصرف می کنند. برنامه را انتخاب کنید و گزینۀ محدودیت پس زمینه را انتخاب کنید. در مرحله بعد ، گزینۀ محدود کردن را انتخاب کنید تا مصرف پیش زمینه برنامه متوقف شود.

برای مشاهده برنامه های پس زمینه در iPhone یا iPad ، به تنظیمات> باتری بروید و روی Show Activity  را انتخاب کنید تا ببینید چقدر زمان برنامه ها روی صفحه و پس زمینه صرف شده است. اگر برنامه ای بلااستفاده با مصرف زیاد باتری و زمان پس زمینه پیدا کردید ، برنامه را ببندید و ببینید آیا گوشی شما اکنون به طور عادی شارژ می شود یا خیر. همچنین باید قابلیت  background app refresh را برای برنامه های پرمصرف غیرفعال کنید. به قسمت Settings> General> Background App Refresh بروید. این کار می تواند به کاهش فعالیت های پس زمینه برنامه ها در گوشی شما کمک کند.

5. قدیمی شدن باتری گوشی از دلایل دیر شارژ شدن گوشی

قدیمی شدن باتری گوشی از دلایل دیر شارژ شدن گوشی

هیچ چیز برای همیشه دوام ندارد باتری گوشی شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. عملکرد ، ظرفیت و کارایی باتری های قابل شارژ با گذشت زمان کاهش می یابد. باتری گوشی هوشمند شما بعد از دو سال  سریعتر از زمانی که جدید بود خالی می شود و به همین دلیل، گوشی شما کندتر شارژ می شود.

iOS و iPadOS هنگامی که ظرفیت باتری شما به 80 یا کمتر برسد ، عملکرد گوشی و سرعت شارژ را به طور خودکار کاهش می دهد. برای بررسی ظرفیت باتری iPhone یا iPad ، به قسمت Settings > Battery > Battery Health بروید. اگر حداکثر ظرفیت باتری 80 یا کمتر باشد ، عمر باتری به پایان رسیده و باید تعویض شود.

مقاله فوق از دسته مقالات تعمیرات موبایل می باشد و به طور جامع به بررسی انواع مشکلات در موبایل و نحوه رفع آن می پردازد. در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات موبایل هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیر موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران