ساختار کلی بلوک دیاگرام PC و لپ تاپ

5 دقیقه زمان مطالعه

بلوک دیاگرام PC و لپ تاپ

بلوک دیاگرام  PC و لپ تاپ جهت تعمیر مادربرد آن ها استفاده می شود و بهتر است توسط نرم افزار ها، آن را به ساده ترین حالت ممکن تبدیل کنیم که تحلیل این بلوک ها راحتر شود. بلوک دیاگرام PC  یا لپ تاپ به طور کلی به سه بخش تقسیم می شود :

  1. پردازنده
  2. حافظه
  3. ورودی خروجی

این سه بخش، از اجزای اصلی کامپیوتر و لپ تاپ می باشند که به معرفی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت تا به این منظور با نگاهی کلی به کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها تمامی قطعات آن را از زاویه ای دیگر خلاصه وار بیان سازیم.

پردازنده کامپیوتر

پردازنده کامپیوتر

اولین و مهمترین بخشی که در تمامی کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها از نقش بسیار حیاتی و مثمر به ثمری برخوردار است، پردازنده کامپیوتر می باشد که نقش های بسیار زیادی را در درون لپ تاپ و کامپیوترهای شخصی بر عهده می گیرد. به واقع در یک تعریف واضح و شفاف پردازنده را در کامپیوتر به عنوان مغز اصلی آن در نظر می گیرند که وظیفه پردازش را در کامپیوترها ایفاء می سازد. پردازش نیز به معنای کلیه عملیات محاسباتی و منطقی در درون لپ تاپ هاست که عملکرد آن را با دقت نظر خاصی صورت می بخشند. به طوریکه نبود پردازنده در داخل کامپیوترها باعث اختلال شدید در آن ها می شود و عملا عملکرد لپ تاپ و کامپیوترها را زیر سوال می برد.

این گونه عملیات را می توان به طور کلی عملیاتی نظیر انتقال، جابجایی، دیکد کردن و… در نظر گرفت که وظایف بسیار حساس و مهمی را در دل کامپیوتر ایفاء می کنند. البته ذکر این نکته الزام آور است که پردازنده در کامپیوترهای شخصی یا همان PC از نوع  ریزپردازنده میکروپروسسور است که با پردازنده لپ تاپ ها متفاوت است. ولی به طور کلی وظیفه تمامی پردازنده ها یکی است و یک کار واحد را در دل کامپیوترها ایفاء می سازند.

حافظه در کامپیوتر

 بخش حافظه بلوک دیاگرام PC و لپ تاپ

منظور از حافظه در اینجا حافظه های الکترونیکی یا همان حافظه های ساخته شده از نیمه هادی است. ذکر این نکته نیز ضروری است که در برخی از مواقع از هارد دیسک هم به عنوان حافظه مجازی یاد می شود. ولی آنچه در اینجا مورد نظر ماست تراشه های نیمه هادی است و شامل هارد دیسک نمی شود.

ورودی و خروجی در کامپیوتر

ورودی – خروجی

سومین بخش ورودی – خروجی است که منظور از این قسمت، تمامی دستگاه ها و لوازم جانبی است که در کنار پردازنده واقع می شوند. ابزار آلاتی همچون: مانیتور، کیبرد، موس و… حتی کارت شبکه و مودم و… همگی در این زیر مجموعه می گنجند.

بنابراین به طور کلی این سه قسمت یاد شده تمامی بخش های یک کامپیوتر را در بر می گیرد و همه اجزاء و قطعات یک سیستم کامپیوتری را می توان در دل این سه بخش مهم و حیاتی جای داد. این سه قسمت از بلوک دیاگرام هر سیستم کامپیوتری بودند  که یک تصویر بسیار کلی و جامعی از کامپیوتر را ارائه می سازند. پس بلوک دیاگرام PC و لپ تاپ را می توان به طور کلی این گونه ترسیم نمود:

بلوک دیاگرام PC
بلوک دیاگرام PC

همانگونه که در این تصویر مشاهده می شود؛ ROM یا همان حافظه از جمله بخش هایی است که اطلاعات اولیه سخت افزاری مورد نیاز در جهت راه اندازی و استفاده از آن ها در این بخش واقع می گردد. این حافظه به هنگام روشن شدن کامپیوتر جاری و ساری می گردد و موجبات شناسایی اجزاء و امکانات سیستم را فراهم می سازد. اطلاعات موجود در این بخش غیر قابل تغییر و فقط خواندنی هستند. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که رام بخشی از بایوس مادربرد است که دارای بخش های زیادی بود که در بالا به آن ها اشاره شد.

نتیجه گیری

پس به طور کلی بلوک دیاگرام سیستم رایانه ای توسط بخش ورودی – خروجی، داده ها و حافظه وارد سیستم می گردد و در طی عملیات پردازش، داده ها به اطلاعات تبدیل می گردند و سپس این اطلاعات نیز توسط بخش خروجی سیستم ارائه می گردند.پس می توان گفت بلوک دیاگرام که به آن نمودار بلوکی نیز گفته می شود از جمله ابزارهای مفیدی می باشد که برای پیشبرد نمایش تصویری سیستم ها و به ویژه سیستم های کنترلی مورد کارایی و کاربست در کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها قرار می گیرد.

عمده استفاده ها  و بهره هایی که از این بخش کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها صورت می گیرد، مربوط به طراحی سخت افزاری، طراحی الکترونیک، طراحی نرم افزار ها و نمودار جریان فرآیندهاست که هر گونه اختلالی در این بخش ها را تعمیرکاران حرفه ای لپ تاپ ها و کامپیوترهای شخصی می توانند بر پایه تخصص و دانش خاص خود تعمیر نمایند.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات لپ تاپ می باشد، در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرات لپ تاپ هستید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات لپ تاپ آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *