آشنایی با فایل دامپ Dump و کاربرد آن در ترمیم بوت


فایل دامپ backup اطلاعاتی است که از هارد گوشی یا همان EMMC گرفته و  باعث راحت تر شدن عملیات راه اندازی گوشی بعد از تعویض هارد می شود. در این بخش از آموزش تعمیرات موبایل در صدد معرفی فایل دامپ Dump به تعمیرکاران موبایل و علاقه مندان به یادگیری این مسائل هستیم .

به واقع این فایل یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی در زمینه آموزش پروگرام هارد موبایل می باشد که به نوعی بی ارتباط با >ترمیم بوت هم نیست. بنابراین در این قسمت پیش از اینکه وارد بحث کاربرد این فایل در ترمیم بوت شویم؛ لازم می آید که پیش از هر چیز دیگری به ارائه تعریفی در خصوص این فایل بپردازیم تا با شناختی که نسبت به این فایل صورت می گیرد، بتوان کاربرد آن را در ترمیم بوت درک نمود.

تعریف فایل دامپ Dump

برای اینکه بتوان تعریفی واضح از این فایل داشته باشیم؛ آشنایی با حافظه داخلی Emmc حرف اول را می زند. به واقع در مورد این حافظه داخلی پیش از این زیاد بحث شده است. در این قسمت با علم بر اینکه شما تعریف و تشخیص این نوع حافظه را می دانید، می توان گفت حافظه داخلی نامبرده یک ویژگی خاص دارد که مربوط به کنترل و اجازه بوت کردن گوشی و تبلت می باشد. در این بین فایل دامپ را می توان اینگونه تعریف نمود که به واقع این نوع فایل یک بک آپ کاملی از تمامی اطلاعات موجود در داخل هارد یا همان Emmc می باشد.

برای آن که تعریف این فایل بهتر در اذهان جای گیرد؛ لازم به ذکر است که یادآوری شود که این نوع فایل نسخه پشتیبان از سیستم عامل گوشی شما می باشد که برای ریکاوری کردن رام از آن مورد کاربست واقع می گردد. بنابراین دامپ یا می تواند یک بک آپ از کل سیستم عامل گوشی شما باشد و یا اینکه از یک فایل خاصی تنها بک آپ بگیرد. آنچه در مورد این فایل مهم است همین بک آپ گرفتن از سیستم عامل گوشی است که مورد آموزش کارآموزان و علاقه مندان به حوزه تعمیرات موبایل قرار می گیرد.

تعریف فایل دامپ Dump

فایل دامپ چه قابلیت هایی دارد؟

اگر بخواهیم در خصوص قابلیت های دامپ سخن به میان آوریم؛ لازم به توضیح است که اذعان داریم این نوع فایل دربردارنده برخی از قابلیت هایی و کارایی هایی است که در مورد آموزش قرار داده می شود. به واقع قابلیت این فایل زمانی خودنمایی می کند که بخواهید رام گوشی را ویرایش نمایید و یا اینکه در صدد پروگرام کردن هارد و یا آیسی گوشی باشید. در خصوص کارایی های این نوع فایل نیز باید گفت برای تعویض هارد اصولا تعمیرکاران موبایل پس از خارج ساختن هارد معیوب و پیش از نصب هارد جدید باید فایل اولیه مربوط به مدل گوشی را روی هارد پروگرام کرد. اصطلاحا به این فایل، دامپ اطلاق می گردد.

کاربرد دامپ در ترمیم بوت

اما یکی از اصلی ترین کاربردهای دامپ در خصوص ترمیم بوت خودنمایی می کند. پیش از این در خصوص ترمیم بوت سخن به میان آوردیم. اگر باز هم مطلبی برای شما مبهم می باشد، پیشنهاد می کنیم به مطالب گذشته در خصوص ترمیم بوت که در مقاله نکات کلیدی در راستای ترمیم بوت و مشکلات نرم افزاری مراجعه نمایید تا فهم ادامه مطلب برای شما راحت تر گردد. در اینجا با فرض اینکه با بوت کردن و ترمیم بوت آشنایی کامل دارید، به کاربرد دامپ در ترمیم بوت اشاره می کنیم.

کاربرد دامپ در ترمیم بوتبه واقع می توان اذعان داشت که این فایل برای ترمیم بوت و پروگرام هارد مورد کاربرد واقع می گردد. کاربرد این فایل در ترمیم بوت در راستای تهیه نسخه پشتیبان از سیستم فایل هاست که این فایل از فایل ها بک آپ می گیرد. به واقع دامپ از کل سیستم فایل، نسخه پشتیبان تهیه می کند تا در ترمیم بوت این نسخه به کار آید.

این نوع از بک آپ گرفتن نیز توسط برنامه ها و ابزارهای مخصوصی همچون ایزی جیتگ و… و در قالب فرمت های مختلفی همچون  img , bin و … صورت می گیرد. بنابراین این نوع فایل در ترمیم بوت بکار می آید.

معنی dump در گوشی سامسونگ

در گوشی های سامسونگ، “dump” به طور کلی به دو معنی مختلف استفاده می شود:

1. بکاپ یا کپی از اطلاعات:

  • در این حالت، dump به معنی کپی یا بکاپ از اطلاعات خاص گوشی، مانند تنظیمات، برنامه ها، یا حافظه داخلی است. این کار معمولا برای اهداف عیب یابی، بازیابی اطلاعات بعد از ریست فکتوری، یا ارتقا سیستم عامل انجام می شود.
  • برای ایجاد dump از اطلاعات گوشی سامسونگ، می توانید از ابزارهای مختلفی مانند Smart Switch، Odin، یا ADB استفاده کنید.

2. فایل های سیستمی:

  • در این حالت، dump به معنی کپی از فایل های سیستمی گوشی، مانند کرنل، رام، یا پارتیشن های خاص است. این کار معمولا توسط توسعه دهندگان اندروید یا کاربران باتجربه برای اهدافی مانند روت کردن گوشی، نصب رام سفارشی، یا عیب یابی مشکلات پیچیده سیستم عامل انجام می شود.
  • ایجاد dump از فایل های سیستمی گوشی سامسونگ می تواند خطرناک باشد و فقط باید توسط افراد با دانش و تجربه کافی انجام شود.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات تعمیرات موبایل از وبلاگ فنی برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات موبایل را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق شرکت کنید

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران

  • اصغری گفت: پاسخ

    ممنون از مطالب کاملتون

  • قاسم گفت: پاسخ

    سلام اگه این فایل پروگرم نشه و آیسی لحیم بشه چه اتفاقی میفته؟ با یو اس بی نمیشه فلش کرد؟