آموزش جامع نحوه هواگیری پکیج و شوفاژ

5 دقیقه زمان مطالعه

هواگیری پکیج یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه داشت و بی توجهی به آن به پکیج فشار وارد کرده و از عمر مفید آن می کاهد. اگر پکیج شما هم با مشکلاتی روبه رو است و نیاز به هواگیری دارد تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله قرار است تا به آموزش نحوه هواگیری پکیج بوتان، ایران رادیاتور، ایساتیس، روش هواگیری شوفاژ و رادیاتور، چگونگی انجام آن، مشکلات ناشی از  عدم هواگیری و همچنین هواگیری پکیج دیواری و رادیاتور ها بپردازیم.

چرا هواگیری پکیج لازم است؟

وقتی آب داخل پکیج گرم می شود، حباب های هوا به طور طبیعی تولید می شوند. این حباب های هوا در داخل شوفاژ محبوس شده و با گذشت زمان جمع شده و تا بالای رادیاتورها بالا می روند.

هوا مانند آب رسانای گرما نیست. بنابراین ، فضای اشغال شده توسط حباب های هوا به خوبی گرم نمی شود. در جنین شرایطی سیستم گرمایشی باید از انرژی بیشتری برای تولید گرما استفاده کند، و این موضوع به پکیج شما فشار بیشتری وارد کرده و از طرفی به مصرف انرژی بیشتری نیاز دارد.

هواگیری پکیج چیست؟

هواگیری پکیج به معنای خلاص شدن از شر حباب های حبس شده هوا است. با آزاد کردن هوا ، این امر باعث می شود آب بار دیگر در کل رادیاتور جریان یابد و این موضوع باعث بهتر گرم تر شدن آب در رادیاتور می شود.

آموزش هواگیری پکیج

نشانه های نیاز به هواگیری پکیج

معمولا زمان هواگیری پکیج خود را با علائم گوناگونی نشان می دهد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر پکیج را بررسی و نسبت به هواگیری اقدام کنید.

1. وجود نقاط سرد در شوفاژ

یکی از نشانه های بارز در رادیاتوری که نیاز به هواگیری دارد وجود نقاط سرد در بالای آن است. هنگامی که رادیاتور با مشکل هوا گرفتن روبه رو باشد هنگام لمس متوجه خواهید شد، که قسمت بالای آن نسبت به بقیه شوفاژ خنک تر است.

2.فشار بالا پکیج

همچنین با بررسی فشارسنج پکیج می توانید بفهمید که آیا رادیاتورهای شما نیاز به هواگیری دارند یا خیر. فشار پکیج در حالت نرمال باید عددی بین 1 تا 1.5 بار را در حالت گرمایش خاموش نشان دهد . اگر فشار بیشتر است ، باید با هواگیری رادیاتور آن را پایین بیاورید.

در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی علت افت فشار پکیج پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه  می کنیم مقاله “چگونه مشکلات فشار پکیج را رفع کنیم؟” را مطالعه نمایید.

3.سر و صدا پکیج

یکی دیگر از نشانه های نیاز به هواگیری پکیج شنیدن صداهای عجیب مانند صدای بوق، چکش زدن و غیره هنگام کارکردن پکیج است. در مقاله دیگری به طور جامع به بررسی علت سر و صدا پکیج دیواری پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله “چرا پکیج صدا می دهد؟” را مطالعه کنید.

بهترین زمان هواگیری پکیج 

هواگیری پکیج دیواری بهتر است به صورت دوره ای صورت گیرد.

در ابتدای فصول سرد سال نیاز است تا عملیات هواگیری پکیج انجام پذیرد چرا که این امر سبب می‌شود تا بسیاری از مشکلات ناشی از عدم انجام این کار پیش نیاید. بدون شک هر چه از عمر دستگاه بگذرد وقوع مشکل در پکیج بیشتر شده و شاید دفعات بیشتری نیاز به هواگیری داشته باشد.

هواگیری پکیج تنها زمانی که دستگاه با مشکل روبه رو شده و گرم کردن آن با مشکلاتی دارد توصیه نمی شود. اینکار به دیگر قطعات پکیج آسیب وارد می کند.

هواگیری پکیج

آموزش نحوه هواگیری پکیج

هواگیری صحیح و اصولی پکیج مستلزم رعایت مراحل و نکاتی است و دوره آموزش تعمیرات پکیج به طور کامل به آن پرداخته می شود. در ادامه به صورت خلاصه به بررسی روش هواگیری پکیج می پردازیم.

1-برای هواگیری پکیج ابتدا لازم است تا شیر لوله آب گرم را باز کنید تا پکیج روشن شود.

2-حالا نوبت پیدا کردن پیچ هواگیری و باز کردن آن است. معمولا این پیچ در انتهای پمپ قرار دارد و برخلاف عقربه های ساعت باز می شود.

3-با باز کردن پیچ هواگیری، هوا به همراه آب از پکیج خارج می شود. توجه داشته باشید که این آب داغ بوده بنابراین مراقب چشم و دستان خود باشید.

توصیه می کنیم پیش از باز کردن این پیچ، در زیر آن دستمال های با جذب بالا و سطل قرار دهید.

4-توجه داشته باشید که معمولا هواگیری پکیج با سر و صدا همراه است. بنابراین در صورت شنیدن صدا نگران نشوید. کم شدن سر و صدا از نشانه های خارج شدن هوا از پکیج می باشد.

5-پس از خارج شدن هوا از پکیج، نوبت آن است که پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مطمئن شوید که به طور کامل بسته شده است.

6-پس از اتمام کار هواگیری لازم است تا فشار پکیج را مجدد تنظیم کنید.

حتما بخوانید: چگونه پکیج را از حالت تابستانه به زمستانه تبدیل کنیم؟

آموزش هواگیری شوفاژ

آموزش نحوه هواگیری شوفاژ و رادیاتور

روش هواگیری شوفاژ همانند هواگیری پکیج مستلزم انجام مراحلی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

گام اول: ابتدا پیچ مخصوص هواگیری شوفاژ را خریداری کنید. البته می توانید به کمک آچار فرانسه یا پیچ گوشتی شیر خروجی شوفاژ را باز کنید.

گام دوم: سیستم گرمایش مرکزی را خاموش کنید و منتظر بمانید تا تمامی قسمت های شوفاژ خنک شود.

گام سوم: حالا به کمک پیچ مخصوص هواگیری یا آچار فرانسه شیر خروجی شوفاژ را باز کنید. برای اینکار بایستی شیر را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. توجه داشته باشید که این مرحله ممکن است با سر و صداهایی همراه باشد که به دلیل خارج شدن هوا از شوفاژ می باشد.

گام چهارم: برای جلوگیری از خیس شدن خانه، یک سطل یا دستمال با قدرت جذب بالا در زیر شیر خروجی شوفاژ بگیرید.

گام پنجم: شیر خروجی شوفاژ را در جهت عقربه های ساعت ببندید.

گام ششم: این کار را برای دیگر شوفاژها نیز انجام دهید.

گام هفتم: فشار پکیج را تنظیم کنید.

آموزش تعمیرات پکیج

 آموزش هواگیری پکیج ایران رادیاتور

امروزه مارک های متنوعی از پکیج در بازار به فروش میرسد و هر کدام نکات خاص خود را شامل می شود، در ادامه شما را با آموزش نحوه هواگیری پکیج ایران رادیاتور آشنا می کنیم.

1_ در اولین مرحله لازم است تا هواگیری پکیج انجام گیرد، بدین منظور لازم است شیر زیر پکیج را باز کنید تا آب از آن خارج شود. کمی منتظر بمانید تا آب اضافی و جمع شده در پکیج به طور کامل خارج گردد.

2_ در مرحله دوم اقدام به هواگیری شوفاژ یا همان رادیاتورها میکنیم. در این مرحله نیز شیر شوفاژ ها را باز کنید و اجازه دهید تا آب از آن خارج شود. پس از خروج آب می توانید شیر را مجدداً ببندید

3_ در گام آخر فشار دستگاه را بررسی کنید و چنانچه افت فشار مشاهده شد لازم است تا هواگیری پکیج را مجددا انجام دهید.

حتما بخوانید: راهنمای عیب یابی پکیج ایران رادیاتور

آموزش هواگیری پکیج بوتان

به منظور هواگیری پکیج بوتان لازم است تا مراحل زیر را انجام دهید :

1_ شیر انتهایی پکیج را باز نمایید و صبر کنید تا هوا و آب تجمع یافته به طور کامل خارج گردد.

2_ در مرحله بعدی شیرهای رادیاتورها را باز نمایید و مراقب باشید، چرا که ممکن است آب به طور ناگهانی خارج شده و فرش های شما خیس شوند.

3_ هنگام خروج آب و مطمئن شدن از فشار آب، می توانید شیرهای شوفاژ ها را ببندید.

4_در مرحله آخر، فشار پکیج را بررسی کنید و در صورت نیاز، اقدام به تنظیم فشار پکیج همانند نمونه های قبلی کنید.

حتما بخوانید: بهترین راهنمای تعمیر پکیج بوتان

چگونه پکیج ایساتیس را هواگیری کنیم؟

در این برند نیز به منظور هواگیری پکیج، مانند سایر مارک ها اقدام می کنیم. کافیست عملیات تخلیه آب پکیج، انجام پروسه هواگیری پکیج و سپس هواگیری شوفاژ را به طور مرحله به مرحله همانند نمونه های قبلی انجام دهید، اما به منظور انجام صحیح تر این کار، یک بار دیگر مراحل را تکرار میکنیم:

1_ در اولین مرحله شیر پکیج را باز کنید و فرصت دهید تا آب به طور کامل از دستگاه خارج گردد و سپس می توانید شیر پکیج را کاملاً ببندید.

2_ در مرحله بعد، شیرهای خروجی آب شوفاژ ها را تا حدودی( به صورت نیمه باز) باز نمایید.

( البته محدودیتی به منظور باز کردن خروجی آب شوفاژ ها نیست تنها علت نیمه باز کردن این شیرها، عدم خروج یکباره آب به داخل خانه است)

3_ پس از تنظیم فشار آب و خروج آب و هوا از شوفاژ ها شیرهای مربوطه را ببندید.

4_ در مرحله آخر لازم است فشار پکیج را توسط نمایشگر آن را بررسی کنید. فشار پکیج حتما باید بین 5/1 تا 2 بار باشد. چنانچه در این محدوده نبود لازم است تا شیر زیر پکیج را باز کرده و مرحله هواگیری را مجددا انجام دهید تا به فشار مورد نظر برسد.

هواگیری پکیج

مشکلات عدم هواگیری پکیج

  • عدم تنظیم حرارت شوفاژ یا رادیاتور ها (حرارت رادیاتور مرتبا سرد و گرم میشود)
  • روشن نشدن پکیج یکی از مشکلاتی است ممکن است در صورت عدم عملیات هواگیری، برای پکیج ایجاد شود.
  • ایجاد صداهای عجیب و غریب و غیر معمول از رادیاتورها
  • عدم حرارت یکنواخت رادیاتورها

در این مطلب به بررسی نحوه هواگیری پکیج و مشکلات بی توجهی به آن پرداختیم.  در صورتی که تمایل دارید تعمیرات پکیج دیواری را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره تعمیرات پکیج  آموزشگاه فنی برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *