با‌ی پس پکیج دیواری چیست؟


بای‌پس یکی از جمله قطعات مهم و کاربردی در پکیج‌های دیواری است؛ این قطعه در مواقع کم آبی از سوختن پمپ دستگاه جلوگیری می‌کند. وجود این قطعه در دستگاه‌های پکیج موجب افزایش بازدهی و راندمان کاری پکیج می‌شود. از دیگر ویژگی‌های مثبت با‌ی‌پس می‌توان به کاهش اعمال فشار به پمپ اشاره کرد. بای‌پس پکیج را نیز مانند سایر قطعات مورد بررسی دوره‌ای قرار دهید. در این مقاله به بررسی کاربردها و عملکرد بای پس پکیج، قطعات تشکیل‌دهنده آن و علائم خرابی بای پس پکیج های دیواری خواهیم پرداخت.

در صورتی که در این حرفه فعالیت می کنید یا قصد یادگیری صفر تا صد عیب یابی پکیج های دیواری را دارید دوره آموزش تعمیرات پکیج در مجتمع فنی برق را مطالعه نمایید.

با‌ی پس پکیج دیواری چیست؟

با‌ی‌پس قطعه‌ای پلاستیکی در پکیج‌ است که آن را با نام کنار‌گذر خودکار نیز می‌شناسند. عملکرد این قطعه همچون شیر یک ‌طرفه است؛ در واقع وظیفه‌ی این قطعه اتصال مدار رفت به مدار برگشت است. با توجه به این که این قطعه یک ‌طرفه است، از بازگشت آب به درون مدار گردش جلوگیری می‌کند. هنگامی که پکیج در حالت زمستانه قرار گرفته و شیرهای رادیاتور بسته می‌شوند، بای‌پس پکیج مسیر جدیدی را برای گردش آب به وجود می‌آورد. وجود این مسیر جدید از خراب شدن و آسیب‌دیدگی پمپ پکیج جلوگیری خواهد کرد.

قسمت‌های تشکیل‌دهنده بای پس پکیج

سیستم بای‌پس دارای یک شیر بوده که از آن در مسیر لوله‌کشی سیستم حرارتی استفاده می‌شود. این شیر دارای عملکردی کاملاً اتوماتیک است؛ در واقع این شیر دارای قابلیت رسوب‌ زدایی بوده و نقش بسیار مهمی در این کار دارد. محل قرارگیری این شیر در بین پکیج و رادیاتور می‌باشد. همانطور که مشخص است این شیر جزو قطعات سیستم حرارتی به شمار می‌رود. وظیفه‌ی شیر بای‌پس پکیج، ثابت نگه ‌داشتن جریان حداقلی آب عبوری از دستگاه پکیج است. از دیگر وظایف این قطعه می‌توان به محدود کردن فشار آب به گردش درآمده در درون پکیج اشاره کرد. در واقع، شیر بای‌پس میزان جریان عبوری را با توجه به فشار آن کنترل می‌کند.

از دیگر قطعات بای‌پس پکیج می‌توان به فنر بای‌پس اشاره کرد. فنر با‌ی‌پس نقش بسیار مهمی در افزایش میزان عملکرد بای‌پس و در نتیجه جلوگیری از کاهش فشار گرمایشی در دستگاه پکیج دارد. لازم به ذکر است که این قطعه نیز مانند سایر قطعات به کار رفته در پکیج، هر چند وقت یکبار باید مورد بررسی قرار گیرد. فرسودگی و زنگ زدن این فنر موجب کاهش عملکرد این قطعه و در نتیجه بروز مشکل در تامین گرمای مورد نیاز توسط پکیج خواهد شد.

نحوه عملکرد بای پس

همانطور که می‌دانید دستگاه‌های پکیج در معرض رسوب‌گرفتگی و انسداد لوله‌های مسیر گردش آب قرار دارند. انسداد و گرفتگی این لوله‌ها موجب ایجاد مشکلات و خرابی‌های متعددی در دستگاه می‌شود؛ همچنین، گاهی اوقات به دلیل کاهش میزان فشار آب، آب داغ نمی‌تواند به راحتی در درون لوله‌های پکیج گردش کند. از طرفی کاهش میزان آب درون رادیاتورها نیز موجب بروز خرابی‌ها و آسیب‌های فراوانی به دستگاه می‌شود. اینجاست که وجود قطعه‌ی بای‌پس در پکیج می‌تواند تمامی این مشکلات را حل کند. وجود بای‌پس پکیج باعث می‌شود تا آب داغ از طریق یک لوله انشعابی به طرف پمپ جریان یافته و سپس به سمت رادیاتور حرکت کند.

شیر بای‌پس پکیج بر روی لوله‌ی انشعابی متصل به پمپ وصل بوده و به صورت یک‌طرفه کار می‌کند. این شیر موجب انتقال آب داغ از مسیر رفت به برگشت شده و از بازگشت آن به مسیر رفت جلوگیری می‌کند. بای‌پس پکیج با ایجاد یک مسیر اضافه (مسیر لوله‌ انشعابی) به گردش آب در پکیج، حتی در مواقع مسدود بودن جریان آب کمک بسیاری می‌کند. لازم به ذکر است که، بای‌پس پکیج در مدت زمان یک ساعت می‌تواند تقریبا 350 لیتر آب را به گردش دربیاورد.

عملکرد شیر یک‌طرفه بای پس

باید گفت که شیر بای‌پس باید متناسب با پمپ پکیج باشد؛ به عبارتی، این شیر باید با توجه به میزان قدرت پمپ تغییر کرده و به صورت متناسب با آن عمل کند. عدم تناسب بین شیر بای‌پس و قدرت پمپ دستگاه باعث کاهش قابل توجه بازده پکیج خواهد شد. به عنوان مثال، هنگامی که قدرت پمپ بالا و توان شیر کم باشد، آب به جای حرکت به سمت رادیاتور، مجدداً از بای‌پس عبور می‌کند.

قطعه‌ی بای‌پس معمولا در میان مسیرهای رفت و برگشت سیستم گرمایشی و در قسمت زیرین پمپ قرار داده شده است. زمانی که مسیر گرمایشی پکیج دچار انسداد شده باشد، بای‌پس پکیج یک راه اضطراری فرعی باز کرده، که آب از درون آن به پمپ می‌رسد. لازم به بیان است که، عملکرد این قطعه به صورت کاملا مکانیکی است؛ در واقع باز شدن و فعالیت این مدار توسط اختلاف فشار موجود در بین دو سوپاپ انجام می‌گیرد.

علائم خرابی بای پس پکیج

خراب شدن بای‌پس پکیج همواره علائم و نشانه‌هایی را به همراه خواهد داشت. آگاهی از این علائم می‌تواند در جلوگیری از خراب شدن سایر قطعات و در نتیجه به وجود آمدن مشکلات بعدی بسیار موثر باشد. عیب‌یابی و تعمیر بای‌پس نیازمند تخصص و مهارت کافی می‌باشد؛ به همین خاطر، برای این کار بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید. از جمله مهمترین علائم و نشانه‌های ناشی از خرابی بای‌پس پکیج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم تولید گرمای مطلوب، علیرغم فعالیت پکیج؛ در این حالت پکیج فعالیت می‌کند اما گرمای تولید شده توسط آن به اندازه‌ی کافی نمی‌باشد. گرم نشدن آب در پکیج‌ها عمدتا به دلیل بروز خرابی و مشکل در این قطعات است.
  • علیرغم وجود میزان مناسب آب در درون سیستم، سیستم گرمایشی عملکرد مناسب و درستی ندارد. باید گفت که این حالت ممکن است به دلیل باز بودن سوپاپ‌های بای‌پس پکیج تک مبدله باشد؛ به همین خاطر در صورت بروز این مشکل، توصیه می‌شود که سوپاپ‌های پکیج را مورد بررسی قرار دهید.
  • با وجود دمای مناسب و مطلوب در مدار گرمایش، دمای آب مصرفی بسیار کم است. این مشکل ممکن است بر اثر خراب شدن و یا آسیب دیدن سوپاپ‌ بای‌پس پکیج دو مبدله باشد.
  • علیرغم عملکرد مناسب سیستم گرمایش، رادیاتورها گرمایش مناسبی ندارند. از جمله دلایل بروز این مشکل می‌توان به خرابی فنر بای‌پس توسط تجمع رسوبات اشاره کرد. لازم به ذکر است که در این گونه مواقع، مصرف گاز توسط پکیج نیز افزایش خواهد یافت.

 

جمع‌بندی

بای‌پس پکیج از مهمترین و کاربردی‌ترین قطعات به کار گرفته شده در این دستگاه‌ها به شمار می‌رود. وظیفه‌ی این قطعات جلوگیری از بازگشت آب داغ به درون مسیر رفت در سیستم گرمایشی می‌باشد. بای‌پس از قسمت‌های مختلفی همچون شیر و فنر تشکیل شده است. هر یک از این قسمت‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود می‌باشند. استفاده از بای‌پس در پکیج‌های دیواری موجب افزایش سلامت دستگاه، افزایش راندمان و همچنین بهبود عملکرد پکیج‌ها خواهد شد؛ از این رو، امروزه در بسیاری از پکیج‌های نسل جدید از بای‌پس استفاده می‌شوند. خرابی وآسیب‌دیدن این قطعات موجب بروز مشکلات مختفی از جمله اختلال در عملکرد پکیج می‌شود. تشخیص، تعمیر و یا تعویض بای‌پس پکیج، امری تخصصی بوده و نیازمند مهارت و تجربه کافی در این زمینه می‌باشد؛ بنابراین توصیه می‌شود که این کار را به دست تعمیرکاران و یا تکنیسین‌هایی که در این حرفه مهارت دارند بسپارید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
hani teimoori
[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران