آموزش ریست کردن ecu خودرو بدون دیاگ و با دیاگ

5 دقیقه زمان مطالعه

ریست کردن ecu یکی از روش های کاربردی است که از طریق آن می توانید اطلاعات ذخیره شده در ایسیو را پاک کنید. با ریست کردن کامپیوتر خودرو امکان عیب یابی و رفع مشکلات احتمالی خودرو به راحتی فراهم می گرددتوجه داشته باشید که ایسیو اطلاعات بسیاری را از سنسورهای گوناگون خودرو جمع آوری کرده و حافظه خود جمع می کند. ریست کردن ایسیو یکی از روش های کاربردی است که از طریق آن می توانید مشکلات خودرو را رفع کنید. معمولا ریست ایسیو با دیاگ و بدون دیاگ انجام می شود. در این مطلب از سری مقالات آموزش تعمیرات ایسیو قصد داریم به آموزش ریست کردن ecu خودرو با دیاگ و بدون دیاگ در انواع خودرو 206، سمند، پژبپردازیم، با ما همراه باشید.

ریست کردن ecu

ایسیو چیست؟

واحد کنترل موتور خودرو یا ایسیو Engine Control unit (ECU) از کنترل کننده ها و ریز پردازنده های مختلفی تشکیل شده است. کنترل و مدیریت این ریز پردازنده‌ها به وسیله ایسیو یا کامپیوتر خودرو انجام می گیرد. ریز پردازنده های خودرو مسئولیت کنترل اعمال پیشرانه را بر عهده دارند.

مکانیزم کارکرد کامپیوتر خودرو بر مبنای سیستم کنترل حلقه بسته انجام می شود. به عبارت دیگر، یک طرح کنترلی بر روی کلیه فرآیندها و خروجی های سیستم، به منظور کنترل ورودی ها نظیر آلایندگی و میزان مصرف سوخت نظارت می کند.

ورودی های ECU خودرو سنسورهای مختلفی بوده که در کلیه بخش های ماشین نصب می شوند. همچنین، پردازنده ها و عملکردهای مختلف مانند روشن شدن چراغ ها، خروجی های این دستگاه را در بر می گیرند. اطلاعات و داده های ذخیره شده در ایسیو غالبا کدهای مربوط به مشکلات خودرو بوده که برای عیب یابی و برطرف کردن در این قسمت نگهداری می شوند.

با ریست ایسیو خودرو ضمن برگشتن مقادیر ذخیره شده به حالت پیش فرض، کلیه کدهای مخصوص عیب یابی از کامپیوتر خودرو پاک می گردند. لازم به ذکر است که ریست ایسیو خودرو به دو روش با دیاگ و بدون دیاگ انجام می شود. در دوره تعمیرات ایسیو به طور کاملا تخصصی نحوه ریست کردن ایسیو آموزش داده می شود.

حتما بخوانید: آشنایی با انواع سنسورهای خودرو و نحوه ارتباط با ایسیو

ریست کردن ecu

ریست کردن کامپیوتر ماشین به چه معناست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در برد داخلی ecu دو نوع حافظه با عنوان حافظه موقت و دائم وجود دارد. به طور معمول، خودروهای روشن ضمن دریافت اطلاعاتی از سنسورها، این داده ها را بلافاصله به بخش کامپیوتر خودرو ارسال می کنند.

ایسیو خودرو با پردازش اطلاعات دریافتی، اعمالی را در جهت کارکرد ایده آل خودرو انجام می دهد. اطلاعات ذخیره شده در حافظه موقت ایسیو غالبا به محض بسته شدن سوئیچ یا خاموش شدن پیشرانه، از بین می روند. در قسمت حافظه دائم ایسیو، اطلاعات ذخیره شده، علی رغم خاموش شدن موتور، از بین نرفته و ماهیت کنترل کننده ها و سنسورهای برقی و الکتریکی در کامپیوتر خودرو باقی می مانند.

با ریست کردن ایسیو خودرو، بسیاری از مشکلات احتمالی، از حافظه آن پاک می شوند. همچنین، در اثر پاک شدن کدهای خطا، خودرو کارکرد طبیعی خود را پی می گیرد.

با این وجود، در صورت روشن شدن مجدد چراغ چک خودرو، علی رغم ریست کردن ایسیو، این مشکل از بروز ایراد در سنسورها و سیستم برقی و الکترونیکی ماشین ناشی می شود. در این شرایط با مراجعه به یک مکانیک متخصص، می توان در جهت رفع مشکل ایجاد شده اقدام نمود.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری، دوره تعمیرات کولر گازی، دوره آموزش مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

 آموزش ریست Ecu ایسیو با دیاگ

دیاگ مخفف شده کلمه Diagnostic بوده که برای عیب یابی مشکلات احتمالی خودروهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه با استخراج اطلاعات و آنالیز کدهای خطای کامپیوتر خودرو، امکان عیب یابی مشکلات کلی و جزئی خودرو را فراهم می سازد.

دستگاه های دیاگ از جمله تجهیزات کد خوان به شمار می روند. این دستگاه ها با متصل شدن به درگاه OBD خودرو، کلیه اطلاعات و خطاهای کامپیوتر خودرو را در معرض نمایش قرار می دهند. پورت obd بسته به نوع و مدل خودرو در قسمت های مختلفی مانند کنسول میانی، زیر کاپوت و زیر داشبورد قرار گرفته است.

برای خودروهای مدرن امروزی، درگاه اتصال ویژه ای تعبیه شده که با اتصال کامپیوترهای کوچک می توان به برقراری ارتباط با ایسیو خودرو اقدام نمود.

دستگاه های دیاگ با پردازش و ارسال داده ها و کدهای خطای برای تعمیرکار خودرو زمینه مناسب برای تحلیل و تجزیه و عیب یابی کد خطا را امکان پذیر می کنند.

همچنین، دستگاه دیاگ این امکان را می دهد که مکانیک با دستکاری سنسورهای خودرو، اقدام به پاک کردن و ریست کدهای خطای ایسیو نماید. ضمنا، دستگاه های دیاگ امکان تشخیص مشکلات سنسور ABS، سنسور کاتالیزور، سنسور اکسیژن و سیستم برقی خودرو را فراهم می آورند.

آموزش ریست ایسیو بدون دیاگ

ریست کردن ecu بدون دیاگ از دیگر روش هایی است که از طریق آن می توانید اطلاعات ایسیو را ریست و مجدد ذخیره کنید. برای اینکار روش های گوناگونی وجود دارد که در این مطلب به طور کامل به آن اشاره خواهیم کرد.

روش اول ریست کردن ecu بدون دیاگ

در روش اول کابل مخصوص باتری خودرو برای حدود 2 تا 3 دقیقه جدا شده و سپس بار دیگر به باتری ماشین متصل می گردد. در این حالت با روشن کردن خودرو چراغ چک از روی نمایشگر ناپدید می شود.

با حدود 16 کیلومتر رانندگی اطلاعات و داده های جدیدی در ایسیو خودرو پردازش می شود. در این حالت، وجود مشکل در پیشرانه یا قطعات خودرو، روشن شدن مجدد چراغ چک را در پی خواهد داشت.

قطعه ایسیو هر خطای خودرو را با یک کد مخصوص نشان می دهد. با بررسی کد خطا به راحتی می توان درصدد رفع مشکل ایجاد شده برآمد.

نکته مهم: در هنگام ریست ایسیو خودرو می بایست از سالم بودن کابل و اتصالات باتری اطمینان حاصل نمود.

ریست ایسیو

روش دوم ریست کردن ایسیو

در این روش، در وهله نخست برای بازه زمانی حدود 15 دقیقه رانندگی کنید. سپس ایستاده و پس از باز کردن کاپوت، اقدام به جدا کردن سیم اتصال باتری نمایید.

از عدم تماس سطح فلزی با سر سیم باتری اطمینان حاصل کنید.

سپس به مدت 5 دقیقه صبر کرده و پس از آن ترمز خودرو را به مدت 20 ثانیه فشار داده تا انرژی های مربوط به خازن ایسیو از طریق چراغ های ترمز تخلیه گردد. در این حالت، تمامی اطلاعات و داده های موجود در حافظه ایسیو خودرو به احتمال بسیار قوی پاک شده است.

در ادامه سیم اتصال را بار دیگر در محل اولیه خود نصب نموده و کاپوت ماشین را ببندید.

روش سوم ریست ECU ماشین

ریست کردن ایسیو در این روش با کمک جعبه فیوز صورت می گیرد. جعبه فیوز در تمامی خودروها و در مجاورت باتری استقرار پیدا کرده است.

برای اجرایی کردن این روش ابتدا خودرو را روشن کرده تا گرم شود.

پس از گرم شدن، خودرو را خاموش کرده و با بیرون کشیدن فیوزها، اتصال باتری ماشین را قطع کنید.

پس از گذشت دقایقی اطلاعات و داده های ذخیره شده در حافظه ایسیو حذف می گردند. در ادامه فیوزهای خودرو را در سرجای خود گذاشته و اقدام به روشن کردن خودرو کنید.

برای ذخیره اطلاعات و تغییرات و وضعیت ایجاد شده در خودرو، مناسب است که حدود 10 دقیقه و با سرعت کم، با ماشین رانندگی کنید.

جمع بندی

در  این مطلب به آموزش نحوه ریست کردن ecu خودرو با دیاگ و بدون دیاگ پرداختیم. روش هایی که در این مطلب به آن پرداختیم از رایج ترین روش هایی است که برای ریست کردن ایسیو استفاده می شود. اگر از علاقه مندان به تعمیرات ایسیو خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات ایسیو آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید و صفر تا صد تعمیرات ایسیو را یاد بگیرید.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات ایسو را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات ایسیو در دوره آموزش تعمیرات ایسیو شرکت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *