آموزش ریست کردن ecu خودرو بدون دیاگ و با دیاگ


امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد تغییرات بسیاری در صنعت خودروسازی هستیم. جایگزینی برخی از تجهیزات الکترونیکی جدید به جای نمونه های قدیمی سبب شده است تا فرایند ساخت خودرو از شروع تا پایان و حتی تعمیرات آن نیز دستخوش تغییرات فاحشی باشند. قطعات الکترونیکی تازه وارد علاوه بر توجیهات اقتصادی که دارند مسیر تعمیر خودرو را نیز تا حد زیادی هموار کرده اند.

ریست کردن ecu یکی از روش های کاربردی است که از طریق آن می توانید اطلاعات ذخیره شده در ایسیو را پاک کنید. با ریست کردن کامپیوتر خودرو امکان عیب یابی و رفع مشکلات احتمالی خودرو به راحتی فراهم می گردد. در واقع ایسیو اطلاعات بسیاری را از سنسورهای گوناگون خودرو را جمع آوری کرده و در حافظه خود جمع می کند. ریست کردن ایسیو یکی از روش های کاربردی است که از طریق آن می توانید مشکلات خودرو را رفع کنید. معمولا ریست کردن ایسیو از دو طریق با دیاگ و بدون دیاگ انجام می شود.

در این مطلب از سری مقالات آموزش تعمیرات ایسیو قصد داریم به آموزش ریست کردن ecu خودرو با دیاگ و بدون دیاگ در انواع خودرو 206، سمند و پژو بپردازیم، با ما همراه باشید.

تعمیرات ecu خودرو

ایسیو (ECU) چیست؟

واحد کنترل موتور خودرو یا ایسیو Engine Control unit (ECU) از کنترل کننده ها و ریز پردازنده های مختلفی تشکیل شده است. کنترل و مدیریت این ریز پردازنده‌ها به وسیله ایسیو یا کامپیوتر خودرو انجام می گیرد. ریز پردازنده های خودرو مسئولیت کنترل اعمال پیشرانه را بر عهده دارند.

مکانیزم کارکرد کامپیوتر خودرو بر مبنای سیستم کنترل حلقه بسته انجام می شود. به عبارت دیگر، یک طرح کنترلی بر روی کلیه فرآیندها و خروجی های سیستم، به منظور کنترل ورودی ها نظیر آلایندگی و میزان مصرف سوخت نظارت می کند.

ورودی های ECU خودرو شامل سنسورهای مختلفی بوده که در کلیه بخش های ماشین نصب می شوند. همچنین، پردازنده ها و عملکردهای مختلف مانند روشن شدن چراغ ها، خروجی های این دستگاه را در بر می گیرند. اطلاعات و داده های ذخیره شده در ایسیو غالبا کدهای مربوط به مشکلات خودرو بوده که برای عیب یابی و برطرف کردن در این قسمت نگهداری می شوند. با ریست ایسیو خودرو ضمن برگشتن مقادیر ذخیره شده به حالت پیش فرض، کلیه کدهای مخصوص عیب یابی از کامپیوتر خودرو پاک می گردند.

در دوره تعمیرات ایسیو به طور کاملا تخصصی نحوه ریست کردن ایسیو آموزش داده می شود.

 

وظایف ایسیو خودرو

 

چه مواقعی ری استارت کردن انجام می شود؟

تمامی برنامه ها و دستورات کامپیوتر خودرو بر اساس نوع رانندگی و شرایط جوی تنظیم می شود. به همین خاطر ایجاد تغییر در هر یک از موارد گفته شده نیازمند برنامه ریزی و اعمال فرمان های جدید برای خودرو است. به عبارت بهتر برای آن که خودرو عملکرد صحیحی در شرایط جدید داشته باشد، اطلاعات شبیه سازی شده قبلی باید از حافظه ایسیو پاک شوند. این عمل معمولاً با نام ریست کردن یا ری استارت کردن شناخته می شود. ریست کردن به دو صورت دستی یا به کمک دیاگ صورت می پذیرد که در ادامه مطلب به شرح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

ریست کردن ایسیو ECU خودرو

در برد داخلی ecu دو نوع حافظه با عنوان حافظه موقت و دائم وجود دارد. به طور معمول، خودروهای روشن ضمن دریافت اطلاعاتی از سنسورها، این داده ها را بلافاصله به بخش کامپیوتر خودرو ارسال می کنند. ایسیو خودرو با پردازش اطلاعات دریافتی، اعمالی را در جهت کارکرد ایده آل خودرو انجام می دهد. اطلاعات ذخیره شده در حافظه موقت ایسیو غالبا به محض بسته شدن سوئیچ یا خاموش شدن پیشرانه، از بین می روند. در قسمت حافظه دائم ایسیو، اطلاعات ذخیره شده، علی رغم خاموش شدن موتور، از بین نرفته و ماهیت کنترل کننده ها و سنسورهای برقی و الکتریکی در کامپیوتر خودرو باقی می مانند.

با ریست کردن ایسیو خودرو، بسیاری از مشکلات احتمالی، از حافظه آن پاک می شوند. همچنین، در اثر پاک شدن کدهای خطا، خودرو کارکرد طبیعی خود را پی می گیرد.

با این وجود، در صورت روشن شدن مجدد چراغ چک خودرو، علی رغم ریست کردن ایسیو، این مشکل از بروز ایراد در سنسورها و سیستم برقی و الکترونیکی ماشین ناشی می شود. در این شرایط با مراجعه به یک مکانیک متخصص، می توان در جهت رفع مشکل ایجاد شده اقدام نمود.

 آموزش ریست ECU ایسیو با دیاگ

دیاگ مخفف شده کلمه Diagnostic بوده که برای عیب یابی مشکلات احتمالی خودروهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه با استخراج اطلاعات و آنالیز کدهای خطای کامپیوتر خودرو، امکان عیب یابی مشکلات کلی و جزئی خودرو را فراهم می سازد.

 آموزش ریست Ecu ایسیو با دیاگ

با اتصال دیاگ به پورت obd خودرو تمامی کدهای خطا به دستگاه ارسال خواهند شد. پس از آن دستگاه دیاگ تجزیه وتحلیل داده های ارسال شده از جانب ایسیو را به انجام رسانده و آن را آماده ریست می کند. در مرحله بعدی با ورود به قسمت ایسیو و انتخاب گزینه ریست که آخرین گزینه همه دیاگ ها است، ریست کردن اطلاعات اولیه با موفقیت انجام می شود. ناگفته نماند که می توانید به کمک دستگاه tnm و انتخاب گزینه فلش نیز اطلاعات اولیه ایسیو را پاک کنید.

آموزش ریست ایسیو ECU بدون دیاگ

درصورتی که دسترسی به تعمیرگاه وجود نداشته باشد، به منظور ریست کردن ایسیو ماشین می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید. در این صورت ۴ راه پیش رویتان قرار دارد:

آموزش ریست ایسیو بدون دیاگ

  1. در روش اول باید سر باطری مثبت یا منفی را جدا کرده و دو سر باتری را به هم وصل کنید. با انجام این کار جریان ولتاژ خازن های موجود در تمامی ایسیوها به طور کامل تخلیه شده و تمامی اطلاعات اولیه از حافظه خودرو پاک می شوند.
  2. در روش دوم می توانید سرباتری ها را جدا کرده و ۲ الی ۳ دقیقه منتظر بمانید. پس از وصل مجدد سر باتری ها باید وضعیت چراغ چک را بررسی کنید. با طی کردن چند کیلومتر، ایسیو اطلاعات جدید را مجدداً ذخیره می کند. در نهایت اگر مشکل ایجاد شده به قوت خویش باقی باشد چراغ چک مجدداً روشن شده و کد خطا نشان می دهد.
  3. برای رسیدن خودرو به دمای عادی باید حدوداً ۱۵ دقیقه رانندگی کنید. سپس خودرو را متوقف کرده و سرباطری منفی را از آن جدا کنید. چند دقیقه منتظر بمانید و پس از آن مجدداً پشت فرمان نشسته و برای چند ثانیه پدال ترمز را فشار دهید. هدف از انجام این کار تخلیه تمام وکمال ولتاژ باقیمانده در خازن ها است که در نهایت آن حافظه ایسیو به طور کامل پاک سازی می شود. پس از انجام تمامی مراحل گفته شده سرباطری منفی را به جای خود وصل کنید و به مسیر خود ادامه دهید.
  4. بیرون کشیدن فیوز از جعبه مخصوص راه دیگری برای ریست دستی ایسیو یا کامپیوتر خودرو است. برای انجام این کار باید خودرو را پس از گرم کردن خاموش کنید، سپس جریان برق را از طریق باتری ها قطع کرده و فیوز را از آن جدا کنید. چند دقیقه زمان بدهید تا اطلاعات به طور کامل پاک شوند. در نهایت همه چیز را به حالت قبل بازگردانید. توجه داشته باشید که ایسیو به چند دقیقه زمان برای ذخیره اطلاعات جدید نیاز دارد؛ بنابراین بهتر است با روشن کردن مجدد خودرو، سرعت خود را پایین بیاورید تا همه چیز طبق روال جدید تنظیم شود.
جمع بندی

خودروهای انژکتوری دارای بخش مهمی به نام ایسیو هستند. وظیفه این قطعات حیاتی دریافت و ذخیره اطلاعات ارسال شده توسط سنسورها و عملگرهای خودرو است. به همین خاطر اگر مشکلی در کارکرد خودرو وجود داشته باشد، بررسی اطلاعات ایسیو ماشین ماهیت دقیق آن را مشخص می کند. حافظه ایسیو قابل پاک سازی و ریست شدن است که این کار توسط دستگاه دیاگ یا به صورت دستی انجام می شود.
در  این مطلب به آموزش نحوه ریست کردن ecu خودرو با دیاگ و بدون دیاگ پرداختیم. روش هایی که در این مطلب توضیح داده شد از رایج ترین روش هایی است که برای ریست کردن ایسیو استفاده می شود. اگر از علاقه مندان به تعمیرات ایسیو خودرو هستید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات ایسیو آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید و صفر تا صد تعمیرات ایسیو را یاد بگیرید.

سوالات متداول

1- عملکرد ایسیو چگونه است؟

ایسیو با سنسورهایی که در بخش های مختلف خودرو قرار دارد اطلاعات و داده های دریافتی از همین سنسورها را ذخیره و پردازش می کند و وضعیت آنها را در صفحه نمایشگر پشت فرمان نشان می دهد.

2- ریست کردن ایسیو بدون دیاگ با چند روش و به چه صورت است؟

ریست کردن ایسیو بدون دیاگ با 3 روش انجام می شود که در متن مقاله به صورت مفصل توضیح داده شده است.

3- ریست کردن ایسیو با دیاگ به چه صورت است؟

دستگاه های دیاگ از جمله تجهیزات کد خوان به شمار می روند. این دستگاه ها با متصل شدن به درگاه OBD خودرو، کلیه اطلاعات و خطاهای کامپیوتر خودرو را در معرض نمایش قرار می دهند. در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری، دوره تعمیرات کولر گازی، دوره آموزش مکانیک خودرو و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

4.5/5 - (106 امتیاز)
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

آخرین مقالات ایسیو ECU

ریمپ ایسیو خودرو چیست؟

ریمپ ایسیو خودرو چیست؟

ایسیو یک برنامه کامپیوتری کوچک است که به عنوان مغز متفکر خودرو عمل می کند و تمام عملکردهای خودرو را تحت کنترل دارد. برنامه کنترل کامپیوتر خودرو، MAP نامیده می شود و در مقابل برنامه ریزی مجدد و ایجاد اصلاحات در MAP را ریمپ ایسیو خودرو می نامند...

بازار کار تعمیرات ایسیو [درآمد تعمیرات ECU]

بازار کار تعمیرات ایسیو [درآمد تعمیرات ECU]

ایسیو قطعه ای مهم از خودروهای انژکتوری می باشد که در راه اندازی خودرو نقش اساسی را ایفا می کند. با توجه به ضرورت ایسیو در خودرو  و همچنین نیاز جامعه به شغل تعمیرات ایسیو می توان به این نتیجه رسید که بازار کار تعمیرات ایسیو در ایران و سایر کشورها عالی خواهد بود...

آشنایی با انواع سنسورهای خودرو و نحوه ارتباط با ایسیو

آشنایی با انواع سنسورهای خودرو و نحوه ارتباط با ایسیو

انواع سنسورهای خودرو  با توجه به نوع خودرو و امکانات آن می تواند متفاوت باشد. امروزه خودروهایی با کیفیت و کارایی بسیار عالی طراحی می شوند که دارای سنسورهای منحصر به فرد بوده و این امر کارایی آنها را بهبود بخشیده است...

انواع عملگرهای ایسیو ECU و کاربرد های آن ها

انواع عملگرهای ایسیو ECU و کاربرد های آن ها

اگر می خواهید با انواع عملگر های ای‌سی‌یو (ECU) و کاربرد هر یک از آن ها آشنا شوید، با ما در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات ایسیو همراه باشید. عملگرهای ایسیو ECU عملگر سوئيچ اينرسي ایسیو ECU اين قطعه از يك سوكت سه پايه تشكيل شده است...

دیدگاه کاربران