نحوه تشخیص گوشی اصل از تقلبی چگونه است؟


نحوه تشخیص گوشی اصل از تقلبی کار ساده‌ای نیست زیرا با پیشرفت تکنولوژی افراد سوجو هم سطح کیفی محصولات تقلبی و فیک خود را ارتقا داده‌اند؛ به گونه‌ای که به سادگی و بدون داشتن اطلاعات نمی‌توان تفاوت‌های گوشی اصلی از فیک را پیدا کرد. به همین دلیل بهتر است در زمان خرید گوشی از راه های تشخیص گوشی اصلی از فیک مطلع باشید تا بتوانید آن‌ها را از یکدیگر تفکیک کنید و بابت خرید یک گوشی تقلبی بی کیفیت ارزان قیمت، هزینه‌ای گزاف را نپردازید.

در ادامه مطلب به نحوه تشخیص گوشی اصل از تقلبی می‌پردازیم. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات موبایل می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنی برق ثبت نام نمایید تا با شرکت در دوره‌های تئوری و عملی بتوانید وارد بازار کار این شغل پردرآمد دنیا شوید.

چگونه گوشی اصل و تقلبی را تشخیص دهیم؟

چند روش مختلف برای تشخیص گوشی‌های تقلبی از اصل وجود دارد که تا انتهای مقاله آن‌ها را بیان می‌کنیم.

1- از مراکز فروش معتبر موبایل خرید کنید

اولین راهکار برای جلوگیری از خرید گوشی تقلبی این است که از مغازه‌ها و فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

با این کار احتمال خرید گوشی تقلبی را کاهش می‌دهید. احتمالاً هیچ گاه برای شما پیش نیامده باشد که از مرکزی معتبر گوشی خود را خریداری کرده باشید و به جای گوشی اصل، به شما گوشی تقلبی فروخته باشند. بنابراین بهترین گزینه برای خرید گوشی، فروشگاه‌های معتبر موبایل فروشی در سراسر کشور هستند.

چگونه گوشی اصل و تقلبی را تشخیص دهیم؟

2- ظاهر گوشی و بسته بندی را بررسی  کنید

دومین اقدام برای بررسی و تشخیص گوشی تقلبی از اصل این است که به بسته بندی گوشی در زمان خرید آن، دقت نمایید. اگر بسته بندی باز شده و یا دچار آسیب بود، آن گوشی را نخرید.

پیدا کردن تفاوت‌های ظاهری بین گوشی اصلی و تقلبی کار راحتی نیست، زیرا در بسیاری از موارد گوشی از لحاظ ظاهری بسیار به نسخه اصلی گوشی شبیه است و فقط چند تفاوت بسیار جزئی دارند.

در زمان بررسی ظاهر گوشی باید به تمام جزئیات آن دقت کنید؛ از جمله می‌توان به محل قرارگیری دکمه‌ها و همچنین محکم و فیکس بودن دکمه‌ها و قطعات گوشی در سر جای خود اشاره کرد. همچنین به کارایی قطعات و دکمه‌ها در گوشی‌ها دقت فرمایید. گاهی ممکن است در گوشی اصلی دکمه‌ای یا محلی از موبایل به عنوان اسکنر اثر انگشت عمل کند، اما در گوشی تقلبی یا فیک اسکنر آن قابلیت انجام این کار را نداشته باشد.

از دیگر روش‌های تشخیص گوشی اصل از تقلبی با بررسی ظاهری گوشی، توجه به کیفیت ساخت قطعات، بدنه گوشی و همچنین صفحه نمایش آن است. اینکه تاچ و ال سی دی آن از کیفیت مطلوبی برخوردار می‌باشند یا خیر، می‌تواند به شما در تشخیص گوشی اصل از فیک کمک کنند.

3- کد IMEI را چک کنید

در این روش باید *#06# را شماره گیری کنید تا کد IMEI روی صفحه نمایش دیده شود. سپس با وارد یکی از سایت‌های https://www.imei.info/ یا https://www.numberingplans.com/?page=analysis&sub=imeinr شوید تا بتوانید ادامه مراحل مربوط به بررسی اصل بودن گوشی را انجام دهید. با وارد کردن شماره IMEI گوشی در کادر مربوطه، برای شما مشخص خواهد شد که گوشی اصل است یا تقلبی!

کد IMEI را چک کنید

در صورتی که گوشی شما اصل باشد، در این سایت‌ها به شما نشان داده می‌شود. در غیر این صورت به شما این هشدار را می‌دهد که کد IMEI خود را دوباره چک کنید و یا اطلاعات یک گوشی دیگر را برای شما مشخص می‌شود که به گوشی‌ای که در دست شماست ارتباطی ندارد، در این صورت متوجه خواهید شد که این گوشی فیک است.

4- از اپلیکیشن‌های تشخیص گوشی اصل از تقلبی استفاده کنید

یک راه تشخیص گوشی اصلی از تقلبی این است که نرم افزارهایی مانند Device Info: View phone info یا AnTuTu Officer را نصب و استفاده نمایید. در صورتی که Device Info را نصب کنید پس از وارد شدن به برنامه، صبر کنید تا اطلاعات مربوط به گوشی مدنظر برای شما نشان داده شود.

 

اگر از AnTuTu استفاده می‌کنید، کمی داستان پیچیده‌تر است. برای این کار باید ابتدا این برنامه را روی گوشی نصب کنید، سپس Start را بزنید تا دوربین گوشی روشن شود. سپس از طریق لپ تاپ یا کامپیوتر و یا حتی یک گوشی دیگر، سایت تشخیص گوشی اصل از تقلبی http://our.antutu.net/api/?action=yj&act=api را باز کنید تا یک QR code برای شما نشان داده شود. دوربین گوشی را روی بارکد در صفحه سایت، قرار دهید تا آن را اسکن کند. در صورتی که در سایت GOOD نوشته شود، یعنی گوشی اصل است. اگر گوشی تقلبی باشد، با عنوان High Copy روبرو خواهید شد.

5- قطعات سخت افزاری را بررسی نمایید

یکی از روش‌های تشخیص گوشی اصل و فیک استفاده از CPU X و AnTuTu Benchmark است تا سخت افزار گوشی را چک کنید. پس از نصب نرم افزار با بررسی قسمت‌های مختلف و مشخصات سخت افزاری نمایش داده شده در برنامه با مشخصات گوشی اصل در سایت‌های معتبر، می‌توانید متوجه این موضوع شوید که این گوشی اصل یا تقلبی است.

قطعات سخت افزاری را بررسی نمایید

6- تست باتری گوشی را انجام دهید

اگر شماره گیر گوشی را باز کنید و کد *#*#4636#*#* را بزنید، اطلاعاتی مربوط به گوشی نشان داده خواهد شد. در این زمان با چک کردن اطلاعات می‌توانید نسبت به سالم و اصل بودن گوشی مطمئن شوید.

نحوه تشخیص گوشی اصلی از فیک شرکت سامسونگ

روش‌های دیگری تشخیص گوشی اصل با فیک برای گوشی‌های سامسونگ وجود دارد که در اینجا یک مورد از آن را مطرح می‌کنیم:

در صورت شماره گیری #*0#* می‌توانید اطلاعات مربوط به گوشی مانند بلندگو، صفحه، دوربین و … را برای شما نشان می‌دهد، شما می‌توانید با انجام تست‌های مربوطه، اصل بودن دستگاه را بررسی کنید.

ترفندهایی برای تشخیص گوشی اصل از تقلبی شرکت اپل

علاوه بر روش‌های ذکر شده، در زمان خرید گوشی آیفون بهتر است از روش‌های دیگری نیز نسبت به اصل بودن گوشی اطمینان حاصل کنید. در این مقاله به سه روش برای تشخیص آن پرداختیم.

 

ترفندهایی برای تشخیص گوشی اصل از تقلبی شرکت اپل گوشی آیفون را از نظر دست دوم بودن بررسی نمایید

گاهی در فروشگاه‌ها گوشی‌هایی به فروش می‌رسند که یک بار توسط شرکت سازنده گوشی تعمیر و دوباره وارد بازار شدند. در این زمان شما گوشی اصل را می‌بینید که از ارزش آن کاسته شده است و عیب یابی روی آن انجام شده است؛ اما فروشنده به قصد سودجویی از شما قیمت یک گوشی اصل ریفربیشد نشده را دریافت می‌کند. تشخیص این نوع گوشی‌های آیفون برای شرکت اپل با استفاده از یک روش امکانپذیر است.

باید با گوشی آیفون، #786## را شماره گیری کنید، سپس روی گزینه View را بزنید. در مرحله بعد باید Reconditioned Status را چک کنید. اگر در این قسمت NO نوشته شده باشد، یعنی گوشی شما اصل و بدون تعمیرات است. در صورتی که YES را در این قسمت مشاهده کردید، یعنی گوشی پس از انجام تعمیرات، روانه بازار شده است.

سیستم عامل گوشی آیفون را چک کنید

گوشی‌های آیفون اصل با سیستم عامل iOS کار می‌کنند، در صورتی که گوشی‌های آیفون تقلبی از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند. یکی دیگر از علائم در بررسی سیستم عامل گوشی‌های آیفون این است که بخش‌هایی مانند iCloud در آن وجود ندارند و یا عملکرد خاصی در زمان انتخاب آن اتفاق نمی‌افتد.

 

 بررسی شماره سریال گوشی

وارد Setting گوشی آیفون شوید، سپس به General وارد شوید. روی گزینه About بزنید و در قسمت Serial Number سریال گوشی را یادداشت کنید.

سایت https://checkcoverage.apple.com/ را باز کنید، سپس شماره سریال گوشی آیفون را در کادر مربوط به آن وارد کنید، کد اعتبار سنجی تخصیص داده شده در سایت را به دقت تایپ کنید و در انتها روی کادر آبی Continue بزنید تا برای شما اصل یا تقلبی بودن آن مشخص شود.

جمع بندی

در این مقاله برای پاسخ به این سؤال مهم بسیاری از کاربران “چگونه گوشی اصلی را از تقلبی تشخیص دهیم” با معرفی روش‌های ظاهری، بررسی کد IMEI، سایت تشخیص اصل بودن گوشی و همچنین اپلیکیشن‌های مختلف برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن گوشی را برای شما مطرح کردیم. در صورت تصمیم گیری برای خرید گوشی می‌توانید با استفاده از این روش‌ها گوشی اصلی را از فیک تشخیص دهید.

5/5 - (3 امتیاز)
نویسنده مطلب
حسین زمانیخواه
حسین زمانیخواه

حسین زمانیخواه هستم با سابقه 11 سال در آموزش و خدمات تعمیرات موبایل. 5 سال است که در حوزه تکنولوژی و موبایل تولید محتوا می کنم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران