علت اصلی قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟


وجود کولر خودرو و عملکرد درست آن در فصل تابستان بسیار حائز اهمیت بوده و از این رو توصیه می شود هرساله با نزدیک شدن به فصل تابستان جهت سرویس کولر خودرو خود اقدام نمایید. یکی از مشکلات متداول کولر خودرو که ممکن است در فصل تابستان با آن مواجه شوید، قطع و وصل شدن مداوم کولر می باشد که می تواند در گرمای طاقت فرسا سبب کلافگی سرنشینان شود.

از این رو قصد داریم در این مطلب از آموزشگاه فنی برق علل و روش برطرف کردن قطع و وصل شدن کولر خودرو را به صورت کاملا ساده مورد بررسی قرار دهیم. لازم به ذکر است که جهت افزایش راندمان کولر و جلوگیری از هر گونه مشکلات احتمالی آن همچون قطع و وصل شدن باد سیستم تهویه هوا خودرو، هر ساله قبل فرا رسیدن فصل گرما، جهت سرویس و شارژ گاز کولر ماشین خود اقدام نمایید.

آموزش برق خودرو

عملکرد کولر ماشین خودرو

برای اینکه بهتر علت قطع و وصل شدن کولر خودرو را درک کنیم، در ابتدا بایستی با نحوه عملکرد کولر و سیستم تهویه خودرو کمی اطلاعات داشته باشیم. به طور کلی، از اجزا مهم کولر ماشین می توان به موارد مهمی همچون کمپرسور کولر، لوله رابط، رادیاتور کولر، فن کندانسور، شیر فشار شکن و اواپراتور که معمولا در داخل اتاق ماشین قرار دارد، اشاره کرد که وجود هرگونه اختلال در عملکرد هر یک از اجزا سبب قطع و وصل شدن باد کولر خودرو می شود.

عملکرد کولر ماشین چگونه است؟

عملکرد سیستم سرمایشی خودرو نیز به این شکل است که با چرخش سیال بین منبع سرد و گرم، تبادل حرارت صورت گرفته و در نتیجه باد خنک تولید می شود. در سیستم سرمایشی ماشین، ابتدا گاز در کمپرسور توسط نیرو ای که از تسمه دینام و موتور دریافت می کند، فشرده و فشرده تر شده و با فشار بسیار بالا به سمت کندانسور هدایت می شود. گاز کولر با از دست دادن گرما در کندانسور تبدیل به مایع شده و پس از سپری کردن شیر انبساط با کاهش چشمگیر فشار روبرو خواهد شد. در نهایت این ماده وارد اواپراتور شده و فن های سیستم تهویه خودرو، وارد عمل خواهند شد تا هوای خنک را به سمت کابین داخلی خودرو هدایت کنند.

دلایل اصلی قطع و وصل شدن کولر خودرو

همان طور که ممکن است بدانید، کولر خودرو یکی از زیر مجموعه برق ماشین به شمار می رود. از این رو قطع و وصل شدن کولر خودرو می تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه هر یک را به صورت مجزا مورد بررسی قرار می دهیم.

کاهش گاز کولر خودرو

کمبود یا اتمام گاز کولر خودرو

اولین و مهم ترین موردی که در صورت مواجه شدن با قطع و وصلی کولر خودرو بایستی چک کرد، گاز سیستم سرمایشی ماشین می باشد که کمبود یا اتمام آن می تواند به علت وجود نشتی های بسیار کوچک در قسمت اورینگ لوله های رابط رادیاتور و خود کمپرسور باشد که منجر به قطع و وصلی مداوم کولر خودرو می شود. بنابراین اولین گام برای عیب یابی و رفع مشکل قطع و وصل شدن کولر خودرو، اطمینان حاصل کردن از عدم وجود نشتی گاز کولر خودرو می باشد.

معیوب شدن رله های جعبه فیوز

رله ها در قسمت های مختلف سیستم برق خودرو کاربرد دارند که وظیفه قطع و وصل کردن جریانهای قوی با استفاده از یک جریان ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی دیگر رله ها همچون یک سوئیچ عمل کرده که قطع و وصل کردن جریان برق با ولتاژ بالا را در سیستم برق خودرو کنترل می کنند. حال اگر رله ها به هر دلیلی در سیستم سیم کشی برق خودرو دچار مشکل و اختلال شوند، سبب میشود تا برق مورد نیاز کمپرسور تامین نشده و در نهایت با قطع و وصل شدن کولر خودرو مواجه شویم.

خرابی سوئیچ سه کاره

سوییچ سه کاره در مدار اپراتور فشار گاز کولر ماشین را کنترل می کند، علاوه بر این مورد در دور های تند و کند سیستم فن های خنک کننده را روشن کرده و فشار گاز را به صورت خودکار می سنجد. وجود هر گونه مشکل و اختلال در عملکرد سوئیچ سه کاره سبب قطع و وصل شدن کولر خودرو خواهد شد.

خراب شدن شیر قطع کن

شیر قطع کن کولر گازی خودرو بر روی کمپرسور سوار شده و وظیفه تزریق گاز مورد نیاز کمپرسور را بر عهده دارد. حال بر مرور زمان میزان مقاومت شیر قطع کن کمتر و کمتر شده و توانایی باز و بسته کردن اسپول خود را نداشته و در نهایت با قطع شدن کولر خودرو مواجه خواهیم شد. علاوه بر این مورد، در اثر فعالیت یک سره و بدون وقفه کمپرسور، ممکن است فیلتر شیر قطع کن رفته رفته مسدود شده و همین امر باعث می شود تا فرآیند تصفیه صورت نگیرد و در آخر با  قطع و وصل شدن سیستم تهویه هوا روبرو خواهیم شد.

معیوب شدن بوبین

بوبین کمپرسور یکی از مهم ترین قسمت های برقی خودرو به شمار می رود که وظیفه اصلی آن قطع و وصل کردن کمپرسور با مدار گردش موتور یا همان تسمه را دارد که کمپرسور بتواند اجزا داخلی همچون شفت و پیستون ها را به حرکت در بیاورد. علاوه بر موارد ذکر شده، بوبین دایره ای شکل به صورت سیم پیچ و القایی عمل می کند و در صورت تزریق برق به این قطعه، حالت آهن ربایی پیدا کرده و با قسمت فولی ورودی کمپرسور متصل می شود که سبب گردش کمپرسور خواهد شد. معیوب شدن این قطعه نیز همچون سایر موارد ذکر شده، منجر به قطع و وصل شدن کولر خودرو خواهد شد.

وجود اختلال در سیستم کمپرسور

وجود اختلال در سیستم کمپرسور

در نهایت وجود اختلالاتی همچون افت جریان یا افت سرما و ضعیف شدن پیستون های داخل کمپرسور، منجر به کاهش قدرت کمپرسور برای پمپاژ گاز شده و در این صورت شاهد قطع و وصل شدن کولر خودرو خواهیم بود.

خراب شدن سنسور های دما خودرو

خرابی سنسور های دما خودرو یکی دیگر از مواردی است که سبب قطع و وصل شدن کولر خودرو می شود که معمولا در قسمت خارجی موتور یا جلو سپر قرار می گیرد. وظیفه اصلی این قطعه همان طور که از اسمش پیداست، دما محیط را می سنجد.

جمع بندی 

همانطور که مطالعه کردید، قطع شدن کولر خودرو در تابستان می تواند مشکل ساز باشد. دلایل قطع شدن مدار کولر بسیار متعدد و گسترده بوده که بایستی جهت رفع و عیب یابی آن به تعمیرگاه مراجعه فرمایید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
کامران سماوات
کامران سماوات

کامران سماوات هستم. 10 سال است که در حوزه اتومکانیک، تعمیر و سرویس خودرو فعالیت میکنم. مطالبی که می نویسم صرفا تجربیات من نیست بلکه زندگی من است.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران