علل جرقه زدن مداوم پکیج دیواری


امروزه به دلیل افزایش سطح ایمنی و کاربردهای مختلف، پکیج ها در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل حساسیت بالای قطعات ممکن است هر کدام دچار مشکل شده و کارکرد عادی دستگاه را متوقف کنند. یکی از مشکلات رایج پکیج ها جرقه زدن مداوم پکیج دیواری است. در این مقاله به بررسی علت جرقه زدن مداوم پکیج دیواری و همچنین آشنایی با الکترود احتراق و سنسور شعله پکیج می پردازیم و راهکارهایی برای رفع آن ارائه می کنیم.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری در دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری شرکت کنید.

الکترود جرقه زن در پکیج دیواری چیست؟

الکترود جرقه زن در پکیج دیواری چیست؟

بارهای الکتریکی تولید شده توسط برد الکترونیکی پکیج دیواری باید به درستی و به طور کامل در خروجی گاز از پرده مشعل تخلیه شود. در طی این فرآیند، یک واکنش حرارتی به دلیل شارژ شدن مولکول های جرقه رخ می دهد. در واقع گفته می شود که عمل سوختن در پکیج دیواری، ادامه این فرآیند با شدت جریان مناسب است.

پکیج ها می توانند از یک الکترود یا دو الکترود تشکیل شوند. در دستگاه های تک الکترود پس از ایجاد جرقه به مشعل پکیج برخورد کرده و سپس به خروجی گاز برخورد می کند. در این دستگاه ها برای انجام صحیح عملیات احتراق باید فاصله بین الکترود و سطح مشعل به درستی تنظیم شود. از طرفی عملکرد سوخت در پکیج های دو الکترودی در فاصله بین دو الکترود انجام می شود و محدودیت کمتری دارد.

نحوه تست الکترود جرقه زن

کافی است الکترود احتراق را با توجه به نحوه اتصال الکترود به بدنه دستگاه و احتراق آن تست کنید. الکترود احتراق نباید از هیچ طرف به بدنه دستگاه برخورد کند. روش تست الکترود جرقه زن به این صورت است که سطح سرامیکی و نوک الکترود به بدنه متصل نیست. همچنین در صورت بروز مشکل در ترانسفورماتور احتراق و یا عدم تنظیم فاصله الکترود، پکیج به درستی مشتعل نمی شود.

سنسور شعله در پکیج دیواری چیست؟

سنسور شعله موجود در پکیج عملکردی شبیه به جرقه زن دارد و با اتصال مستقیم با شعله از طریق نوک الکترود باعث ایجاد جریان ضعیفی بین بدنه مشعل و الکترود می شود.

سنسور شعله در پکیج دیواری چیست؟

دلیل جرقه زدن مداوم شعله پکیج

یکی از مشکلات مربوط به پکیج ها، جرقه زدن مداوم شعله پکیج است. این مشکل به طور ناگهانی رخ داده و برای رفع آن باید قطعات را بررسی و تست کنیم و قطعات معیوب را تعویض کنیم. بهتر است این مراحل توسط یک ارائه دهنده خدمات پکیج انجام شود. دلایل مختلفی منجر به جرقه زدن مداوم شعله پکیج دیواری می شود که عبارتند از:

1) نوسانات جریان الکتریکی

۲) کمبود آب در مدار گرمایش پکیج

3) مکش هوا روی مدار گرمایش پکیج

4) ورود آب به شعله پکیج دیواری

5) خرابی پمپ سیرکولاسیون پکیج

6) الکترود یونی معیوب

7) کاهش فشار گاز در ساختمان

8) تخلیه نامناسب دود

9) آسیب به برد الکترونیکی دستگاه

10) تنظیم نادرست فاصله بین جرقه و بدنه پکیج دیوای

نوسانات جریان الکتریکی

یکی از دلایل اصلی جرقه زدن مداوم پکیج دیواری، نوسانات جریان الکتریکی داخل دستگاه است که علاوه بر آسیب رساندن به سیستم جرقه زنی پکیج، باعث آسیب به سایر قطعات نیز خواهد شد. اتصال مشعل پکیج و سوزاندن آن باعث از کار افتادن شعله پکیج و مشتعل شدن کامل آن می شود. همچنین نوسانات جریان برق و اتصال الکتریکی منطقه باعث می شود که پکیج همیشه روشن بماند. بنابراین، برای حل مشکل، کافی است از یک ترانسفورماتور کنترل جریان استفاده کنید.

کمبود آب در مدار گرمایش پکیج

آسیب به منبع انبساط پکیج و وجود نشتی در مسیر جریان آب و یا پوسیدگی اتصالات و شیرهای مربوطه باعث کمبود آب در مدار گرمایش پکیج می شود. برای ایمن نگه داشتن پکیج، زمانی که مقدار آب داخل دستگاه به زیر مقدار نیم بار می رسد، کلید نیم بار فعال می شود و از روشن شدن پکیج جلوگیری می کند. در این صورت متوجه جرقه زدن مداوم پکیج دیواری خواهیم شد.

هوا گرفتن مدار گرمایش پکیج

هواگیری غیر اصولی و به موقع ممکن است باعث هوا گرفتن مدار گرمایش پکیج شود. در این شرایط آب در سیستم رادیاتور و پکیج به درستی جریان نمی یابد و پمپ پکیج به جای آب، هوا را به داخل سیستم می کشد. در صورتی که آب به قسمت های داخلی دستگاه نرسد و هوا به قسمت سوخت دستگاه نرسد، منجر به احتراق مداوم پکیج می شود. یکی از نشانه های ورود هوا به مدار گرمایش پکیج، بالا آمدن سوزن روی مانومتر دستگاه است. در این صورت کلیه رادیاتورهای پکیج باید توسط سرویس پکیج هواگیری شوند.

ورود آب به داخل شعله پکیج دیواری

ورود آب به شعله پکیج باعث می شود که عملکرد عادی سیستم جرقه زنی قطع شود و مشعل پکیج کوتاه شود. علاوه بر این، سنسورهای ایمنی به کار رفته در این قسمت کل پکیج را فعال و جرقه می زند. برای رفع مشکل جرقه زدن مداوم پکیج در اثر ورود آب به شعله پکیج باید از یک پارچه خشک نرم برای خشک شدن قسمت های داخلی سیستم جرقه زنی استفاده کرد. برای خشک شدن کامل آن از سشوار استفاده کنید.

خرابی پمپ سیرکولاسیون پکیج

خرابی پمپ سیرکولاسیون پکیج

یکی از دلایل جرقه زدن مداوم پکیج دیواری خرابی پمپ سیرکولاسیون پکیج می باشد. ضعیف بودن پمپ پکیج و روشن نشدن آن منجر به جاری نشدن آب در سیستم شده و برای عملکرد عادی سیستم جرقه زنی پکیج، مشعل ایجاد مشکل می کند. برای تست پمپ پکیج لازم است با علائم خرابی پمپ آشنا شوید و پس از بررسی پمپ و اتصالات آن در صورتی که پمپ نیمه یا کامل سوخته است آن را تعویض کرده یا به تعمیرکار بسپارید.

معیوب شدن الکترود یونی

الکترود یونی یکی از قطعات مورد استفاده در سیستم جرقه زنی پکیج است که وظیفه تشخیص شعله را بر عهده دارد. یک الکترود یونی معیوب باعث ناتوانی در تشخیص صحیح موجودیت می شود و در نهایت دستور اشتباه را به برد الکترونیکی دستگاه می فرستد. در این صورت دستگاه به طور مدام جرقه می زند. برای تعمیر پکیج دیواری در این حالت باید الکترود یونی را با سمباده تعمیر و یا تعویض کرد.

کاهش فشار گاز در ساختمان

یکی از دلایل جرقه زدن مداوم پکیج پایین بودن فشار گاز در ساختمان است. این بیشتر در زمستان اتفاق می افتد. دلیل اصلی تشکیل شعله در پکیج دیواری وجود گاز کافی است. در صورت کاهش فشار گاز، تشکیل شعله به درستی انجام نشده و شعله ضعیف است. بنابراین، باعث جرقه زدن مداوم پکیج می شود. با توجه به تفاوت های جزئی در نحوه تنظیم فشار پک گاز و هوا، بهتر است پکیج به صورت تخصصی تعمیر شود.

تخلیه نامناسب دود

در مدل های قدیمی تر، به دلیل نبود سیستم امنیتی پیشرفته، جان اعضای خانواده به دلیل عدم توانایی در تخلیه صحیح دود از پکیج در خطر بود. با پیشرفت تکنولوژی تولید پکیج و عرضه مدل های جدید با سیستم های ایمنی بهبود یافته، تخلیه نامناسب دود به جان افراد آسیبی نمی رساند و باعث از کار افتادن پکیج می شود.

در این صورت به دلیل وجود هوا در مسیر و اطلاع از وجود دود به برد دستگاه، سیستم جرقه زنی می تواند دوباره کار کند و باعث ایجاد جرقه شود. در نهایت یکی از دلایل جرقه زدن مداوم پکیج را می توان دودکش نامناسب دانست. این مشکل به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم برای نصب دودکش و محل نادرست دودکش در اثر سوختن پکیج به وجود می آید.

آسیب به برد الکترونیکی دستگاه

برد الکترونیکی پکیج در واقع مغز دستگاه است و وظیفه ارسال فرمان به تک تک قطعات و نظارت بر عملکرد آنها را بر عهده دارد. در مواردی که برد مدار الکترونیکی پکیج آسیب ببیند، دقت و توانایی خود را برای ردیابی عملکرد قطعات الکترونیکی و مکانیکی از دست می دهد. در این صورت به دلیل انتقال اطلاعات اشتباه به برد می تواند دستورات اشتباهی ارسال کند و باعث فلش مداوم پکیج شود.

تنظیم نادرست فاصله بین شمع و محفظه پکیج

تنظیم نامناسب فاصله جرقه زن و بدنه پکیج یکی از دلایل جرقه زدن مداوم پکیج می باشد. در این حالت آزاد شدن گاز و تشکیل شعله به درستی اتفاق نمی افتد. همچنین مسدود شدن منافذ پکیج ممکن است دلیل جرقه زدن مداوم پکیج باشد. در این حالت چراغ قرمز روی پکیج دیواری روشن می شود و با نمایش کد خطای مربوط به نوع دستگاه، وجود چنین مشکلی را در پکیج گزارش می کند. با توجه به حساسیت بالای قطعات به کار رفته در پکیج، تعمیر پکیج زیر نظر کارشناسان حرفه ای ضروری است.

دلیل اصلی جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانی

دلیل اصلی جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانی

همانطور که می دانیم پکیج دیواری عملکرد تابستانی و زمستانی دارند. در فصل زمستان به دلیل افت شدید دما و یخ زدگی لوله های گاز شاهد افت شدید فشار گاز در ساختمان ها هستیم. اگر هنگام روشن شدن پکیج شعله به درستی روی یون های الکترود قرار نگیرد، یون وجود شعله را حس نمی کند و در نتیجه برد الکترونیکی دستگاه دستور قطع شعله را صادر می کند. در صورت تکرار این مشکل و خاموش و روشن شدن شعله شاهد جرقه زدن مداوم پکیج خواهیم بود. به همین دلیل برد الکترونیکی پکیج کنترل کار شعله را متوقف کرده و در نهایت چراغ دستگاه قرمز می شود.

برای رفع مشکل جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانی کافی است پس از باز شدن درب محفظه احتراق پیچ پلاستیکی شیر کنترل گاز را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و یا موقعیت میله یونی تشخیص شعله را جابجا کنید.

سوالات متداول جرقه زدن مداوم پکیج دیواری

1- دلیل اصلی جرقه زدن پکیج دیواری چیست؟

دلایل مختلفی باعث جرقه زدن مداوم پکیج می شود. دلیل اصلی جرقه زدن مداوم پکیج به نوسانات جریان الکتریکی مربوط می شود. این امر علاوه بر آسیب به سیستم جرقه زنی پکیج باعث تداخل با سایر قسمت های پکیج می شود.

2- راهکار برای حل مشکل جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانی چیست؟

برای حل مشکل جرقه زدن مداوم پکیج در حالت زمستانی باید شیر کنترل گاز پکیج را به اندازه کافی در جهت عقربه های ساعت بچرخانیم تا میله یونی در موقعیت صحیح قرار گیرد.

3- تنظیم نادرست فاصله جرقه زن و بدنه پکیج چگونه باعث جرقه زدن مداوم پکیج می شود؟

تنظیم نامناسب فاصله شمع و بدنه پکیج عامل موثری در عملکرد سیستم جرقه زنی پکیج می باشد. اگر به این نکته توجه نکنید شعله ایجاد نمی شود و در نتیجه پکیج به طور مداوم جرقه می زند.

4- چه عاملی در مدل های قدیمی پکیج باعث جرقه زدن مداوم آن می شود؟

در مدل های قدیمی پکیج، دود ناشی از احتراق به درستی تخلیه نمی شد و این باعث می شد دستگاه به طور مداوم جرقه بزند و باعث تهدید جانی و خسارات مالی شود.

5- نقص الکترود پکیج یونی چگونه باعث جرقه زدن مداوم پکیج دیواری می شود؟

یک الکترود یونی معیوب پکیج دیواری باعث می شود شعله به اشتباه تشخیص داده شود و در نتیجه هیچ فرمانی برای تشکیل شعله به برد الکترونیکی ارسال نمی شود. در نتیجه با جرقه زدن مداوم پکیج دیواری رو به رو خواهیم شد.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره آموزش نصب کولر گازی، آموزش نصب دوربین مدار بسته، آموزش تعمیرات موبایل و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت علاقه به فراگیری هر یک از شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

به این صفحه امتیاز دهید
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران