علت خطای بلو اسکرین blue screen و راه حل برطرف کردن آن

5 دقیقه زمان مطالعه

خطای بلو اسکرین یا صفحه مرگ آبی ویندوز چیست؟

خطای بلو اسکرین blue screen یا صفحه مرگ آبی ویندوز یکی از مشکلات شایع و متداول در لپ تاپ یا کامپیوتر می باشد که معمولا اکثر کاربران این گونه از وسایل الکترونیکی با این مشکل مواجهه شده اند. شاید این مشکل برای کسانی که روزانه با لپ تاپ و کامپیوتر خود سر و کار دارند، بیشتر از بقیه پیش آمده باشد و یا اینکه این دسته از افراد بیشتر از سایر اقشار جامعه با این مشکل دست و پنجه نرم نموده اند و آن را به واقع لمس نموده اند.

آموزشگاه فنی برق دوره آموزش تعمیرات لپ تاپ را به صورت تضمینی و با ارائه مدرک معتبر در کارگاه های مجهز برگزار می کند. در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات لپ تاپ در دوره تعمیرات لپ تاپ شرکت کنید.

خطای صفحه مرگ آبی
خطای صفحه مرگ آبی

علت بروز خطای بلو اسکرین یا صفحه مرگ آبی ویندوز چیست؟

اما علت رخ دادن این مشکل چیست و چرا لپ تاپ یا کامپیوتر پس از مدتی استفاده به یکباره با این مشکل مواجهه می شود؟ یکی از عللی که می توان برای رخ دادن چنین معضلی نام برد، عدم کارایی درست و به جا از فایل های مورد نیاز سیستم عامل و یا یکی از قطعات سخت افزاری سیستم است که با کارکرد نا بجای کاربر در این گونه موارد سبب رخ دادن این مشکل پیش روی کاربر قرار می گیرد.

از جمله مهم ترین دلایل رخ دادن این خطا می تواند عوامل زیر باشد:

 • وجود مشکل سخت افزاری یا مشکل در هارد دیسک یا مشکلات سخت افزاری سیستم
 • خراب شدن رم
 • وجود ویروس در سیستم
 • گرم شدن بیش از حد سیستم
 • وجود مشکل در منبع تغذیه
 • وجود مشکل در بایوس( BIOS ) یا تغییر تنظیمات آن

بنابراین تا حد امکان می بایست با عملکردی صحیح و بجا از رخ دادن این معضل جلوگیری به عمل آورد. شاید اولین سوالی که ذهن افراد را به خود مشغول داشته است، اقداماتی است که می بایست پس از رخ دادن چنین معضلی انجام دهند و به واقع آن ها سوالاتی از این قبیل را در ذهن خود می پرورانند که حالا باید چه کرد؟ اقدامات لازم در جهت رفع این معضل چیست؟ در ادامه به پاسخ گویی این سوالات خواهیم پرداخت.

اقدامات لازم پس از خطای بلو اسکرین یا صفحه مرگ آبی ویندوزی چیست؟

در مقاله پیشین به بررسی مشکل بوت نشدن کامپیوتر پرداختیم در این بخش به بررسی رفع مشکل بلو اسکرین خواهیم پرداخت. برای برطرف کردن این مشکل نیز بایستی به این نکته اشاره کرد: هنگامی که این اتفاق ناخوشایند رخ می دهد، خطای آن نیز در پس پرده نمایش ظاهر می گردد. اما چون بلافاصله سیستم ری استارت می گردد، نمی توان خطای موجود را خواند و آن را به راحتی تشخیص داد. برای دیدن این خطا ترفندی وجود دارد. برای این منظور می بایست ری استارت اتوماتیک را غیرفعال کرد. برای به تحقق نشستن این کار می بایست اقدامات زیر را عملی ساخت:

 1. در ابتدای امر می بایست در بخش جستجوی ویندوز عبارت cpl را وارد ساخت تا پس از ظاهر شدن برنامه cpl بتوان به راحتی روی آن کلیک نمود.
 2. پس از آن می بایست تب Advanced را برگزید.
 3. در قسمت Settings باید به دنبال گزینه Startup and Recovery گشت و روی آن نیز کلیک نمود.
 4. با باز شدن پنجره جدید در این قسمت می بایست تیک موجود روی گزینه Automatically restart و پس از آن نیز تیک Write an event to the system log را نیز برداشت

با اجرای تمامی این مراحل به ترتیب دیگر هیچ گونه نگرانی بابت مواجه شدن با بلو اسکرین نداشته باشید. چرا که با عملی ساختن این مراحل، هر گاه شما با این مشکل مواجه شدید، می توانید خیلی راحت خطای موجود در آن را بخوانید و آن را علت یابی نمایید. سخت ترین کار علت یابی آن است. هنگامی که علت یک کار مشخص گردد، برطرف کردن علت آن کار سخت و پیچیده ای نیست و خیلی راحت می توان نسبت به برطرف کردن علت آن اقدام کرد.

چگونه خطای بلو اسکرین یا صفحه مرگ آبی را رفع نماییم؟

برای برطرف کردن این خظا توصیه می کنیم موارد زیر را بررسی کنید:

 • نصب شدن آخرین نسخه درایورهای سیستم
 • اسکن و بررسی ویروس های سیستم
 • استفاده از System Restore
 • بوت کردن کامپیوتر از Safe Mode
 • در آخر نیز ویندوز را دوباره نصب کنید.

مجتمع فنی برق برگزارکننده دوره های فنی مختلف مانند دوره تعمیرات موبایل، دوره تعمیرات بردهای الکترونیکی، دوره تعمیرات پکیج دیواری و غیره می باشد، تمامی دوره ها به صورت عملی، در کارگاه های مجهز و تحت نظر اساتید مجرب و متخصص برگزار می شود در صورت به فراگیری شغل های فنی همین الان به مجتمع فنی برق مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *