انتخاب بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان

5 دقیقه زمان مطالعه

با توجه به تفاوتی که سیستم‌های اسپلیت با کولرهای گازی قدیمی دارند، سیستم‌های اسپیلت مورد استقبال بسیاری از اقشار جامعه قرار گرفته اند. نکته قابل تأمل این است که بسیاری از افراد در مورد بهترین دمای کولر گازی و تنظیم درجه مناسب آن اطلاعات درستی ندارند. همین امر سبب تحمیل هزینه برق زیاد برای خانوار شده و همچنین آسیب‌هایی به دستگاه وارد می‌شود. در صورتی که به یادگیری تعمیرات کولر گازی علاقه دارید، می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی آموزشگاه فنی برق شرکت نموده و پس از گذراندن دوره‌های تئوری و عملی ما وارد بازار کار این شغل شوید.

آیا تنظیم دمای کولر گازی اسپلیت در زمستان و تابستان ضرورت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. تنظیم دمای کولر گازی موضوع مهمی است که نباید از آن غافل شد.

-کیفیت خواب افراد: یکی از المان های مهم جهت بهبود ریکاوری در حالت خواب، دمای مناسب محیط می‌باشد. از این رو سرما یا گرمای بیش از حد استاندارد و عدم تنظیم دمای مناسب سیستم مطبوع سبب بی خوابی یا بد خوابی خواهد شد. به همین دلیل تنظیم بهترین درجه برای کولر گازی امری مهم است.

-ایجاد دردهای عضلانی و خستگی: اگر بدن مدت زمان طولانی تحت استرس و فشار کار یا انجام فعالیت‌های فیزیکی نظیر ورزش باشد، تنظیم نبودن درجه کولر گازی می‌تواند در ایجاد و یا شدت گرفتن دردهای جسمی از جمله درد عضلانی، سردرد و … نقش داشته باشد.

-تأثیر بر تمرکز: به طور کلی زمانی که دمای هوای محیط شما خیلی سرد و یا خیلی گرم باشد، توانایی شما برای تمرکز کردن بسیار کاهش پیدا می‌یابد. بنابراین، این نکته برای دانش آموزان و افرادی که در موقع کار کردن نیاز به تمرکز بالا دارند، مهم است که بهترین درجه برای کولر گازی را انتخاب کنند.

چرا باید دمای کولر گازی را تنظیم کنیم

انتخاب بهترین دمای مناسب برای کولر اسپلیت در تابستان

تنظیم دمای کولر گازی به عوامل مختلفی مانند متراژ، ظرفیت کولر، میزان رفت و آمد در محل، شهر محل سکونت، محل قرارگیری دستگاه و … بستگی دارد. به عنوان مثال به دلیل جذب گرما از سقف خانه در طبقه آخر، دمای محیط گرم‌تر از طبقات پایین‌تر خواهد بود. همین موضوع سبب می‌شود تا افراد دمای کولر گازی خود را روی عددی پایین‌تر از حد نرمال قرار دهند. به صورت کلی می‌توان گفت که دمای متعادل و مناسب برای فصل گرم سال حدود 22 تا 25 درجه سانتی گراد می‎‌باشد.

همچنین می توان گفت میزان گرمای هوا در برخی از شهرها مانند مناطق جنوبی به دلیل شدت تابش نور خورشید، بسیار بیشتر از سایر شهرها می باشد. این امر موجب می‌شود تا در این شهرها دمای بسیار پایینی برای خنک شدن محیط لازم باشد. در مواردی نیاز است تا دمای کولر روی کم‌ترین دمای کولر گازی قرار بگیرد تا فضای بسته اداری یا مسکونی قابل تحمل و سرد شود.

حتماً بخوانید: آشنایی با علت و علائم خرابی خازن کولر گازی

دمای مناسب کولر گازی برای زمستان

بهترین دمای کولر گازی در زمستان 26 تا 28 درجه سانتی گراد می‌باشد؛ با این وجود در بسیاری از شهرها به دلیل شدت میزان سرمای هوا لازم است تا دمایی بالاتر از این میزان را بر روی دستگاه خود تنظیم نمایند تا سرمای هوا آزار دهنده نباشد.

چه دمایی برای کولر گازی در زمستان مناسب است؟

روش های کاهش مصرف انرژی اسپلیت

– تنظیم دمای کولر گازی روی میزان مصرف انرژی آن و هزینه برق خانوار در تمام فصل‌ها مؤثر است. بر این اساس، توصیه می‌شود تا جای ممکن از کمتر کردن دمای کولر در فصل تابستان و بیشتر کردن دمای دستگاه در زمستان خودداری کنید. البته در موارد خاصی که به آن‌ها اشاره شد، می توانید این کار را انجام دهید. کاهش 1 درجه‌ای دمای کولر در فصل تابستان موجب می‌شود تا قبض برق 5% افزایش یابد؛ در نتیجه تنظیم دمای مناسب کولر را جدی بگیرید.

– در زمان خرید کولر گازی اسپلیت با توجه به شرایط فضا و افراد ساکن در آن، دستگاهی را خریداری کنید که متناسب با متراژ مکان مورد نظر باشد. از خرید کولر گازی با ظرفیت کمتر از حد نرمال برای مساحت مکان، خودداری کنید؛ زیرا روشن بودن دائم کولر گازی برای خنک شدن دمای محیط، هزینه قبض برق را افزایش داده و عمر مفید دستگاه را نیز به دلیل روشن بودن دائمی آن کاهش خواهد داد. اگر دستگاهی با ظرفیت بیشتر از فضا خریداری کنید، به دلیل روشن و خاموش شدن‌های مداوم کمپرسور، سریع‌تر با خرابی دستگاه و قطعات آن مواجه خواهید شد. یکی از روش‌های انتخاب کولر گازی مناسب استفاده از BTU است که بر اساس 4 عامل محل جغرافیایی، شرایط استفاده، نوع کاربری و متراژ مکان استفاده محاسبه می‌شود.

– انتخاب محل نصب و همچنین عملیات نصب دقیق و درست کولر گازی از عوامل تأثیر گذار در طول عمر مفید دستگاه و عملکرد مناسب دستگاه به شمار می‌روند. بر این اساس، در زمان نصب دستگاه به نکات مهم نصب آن و محل مناسب نصب دقت فرمایید. در زمان نصب دستگاه اسپلیت، به موقعیت نصب یونیت خارجی دستگاه و میزان جریان هوا در اطراف آن توجه کنید و نصب آن در محل‌هایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد، خودداری نمایید.

– با نصب درب و پنجره‌های دو جداره و درزگیرهای مناسب مانع از آسیب به دستگاه، هدر رفت انرژی و افزایش مصرف انرژی کولر گازی شوید.

– سرویس‌های دوره‌ای کولر گازی یکی از مهم‌ترین و بهترین اقدامات برای افزایش طول عمر دستگاه و همچنین بالا بردن میزان کارایی آن هستند. در زمان سرویس دوره‌ای کولر گازی، عیب یابی قطعات دستگاه نیز انجام می شود. بنابراین، از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به دستگاه و پایین آوردن عملکرد بهینه آن جلوگیری می شود.

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم

– در زمان‌هایی که در محیط حضور ندارید، از روشن نگه داشتن دستگاه جداً خودداری کنید. روشن بودن کولر گازی برای مدت زمان طولانی علاوه بر وارد آوردن فشار به دستگاه، مصرف هزینه‌های ماهانه شما را نیز افزایش می‌دهد.

– استفاده از ترموستات‌هایی که قابلیت برنامه ریزی هستند، می‌توانند نقش مهمی را در متعادل نگه داشتن دمای محیط ایفا کنند. با نصب این نوع ترموستات‌ها و تنظیم آن می‌توانید مشخص کنید که دستگاه چه زمانی روشن و خاموش شود. با این روش از کار کردن یکسره دستگاه و کاهش عمر مفید قطعات دستگاه کاسته خواهد شد.

جمع بندی

استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع هوا برای سرمایش و گرمایش دمای محیط و همچنین رطوبت زدایی موجب شده تا بسیاری از هزینه‌های خانواده‌ها افزایش یافته و دچار نارضایتی از مبلغ قبض برق خود شوند. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی علت‌های مهم تنظیم دمای کولر گازی در تابستان و زمستان، روش‌های مناسب برای انتخاب دستگاه و انتخاب دمای بهینه فضا و … به کاهش هزینه‌های خانواده‌ها کمک کنیم. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا با سرویس به موقع کولر گازی عملکرد دستگاه را بهبود بخشید. سرویس حرفه‌ای و تنظیم گاز مبرد کولر نیز از اقدامات مهمی هستند که از بروز مشکل در کولر گازی اسپلیت جلوگیری خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *