بهترین دمای کولر گازی در تابستان و زمستان


بهره برداری از کولر گازی ها در فصل تابستان و زمستان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و روزانه تعداد مصرف کنندگان این سیستم تهویه هوا افزایش پیدا می کند. از این رو رفته رفته شاهد منسوخ شدن کولر های آبی هستیم. مصرف کنندگان زیادی وجود دارند که با نحوه کار کرد کولر گازی در تابستان و زمستان هیچگونه اطلاعاتی نداشته و هر ماه هزینه بسیار زیادی را به دلیل مصرف بالا انرژی پرداخت می کنند. بدون شک، یکی از سوالات متداول مصرف کنندگان کولر گازی این است که در فصل تابستان و زمستان با توجه به چه مواردی بایستی درجه دما اسپیلت را تنظیم کنیم تا علاوه بر افزایش راندمان دستگاه، میزان انرژی مصرفی کاهش پیدا کند؟ در ادامه مطلب از سایت آموزشگاه فنی برق به نکات مهم در تنظیم بهترین درجه کولر گازی در تابستان و زمستان می پردازیم.

آموزش تعمیرات کولر گازی

تنظیم بهترین درجه برای کولر گازی در تابستان

دقت داشته باشید بهترین روش برای تنظیم دما کولر گازی در تابستان بایستی با توجه به دما محیط معین شود. به فرض مثال ترجیح می دهید فضا منزل یا سرکارتان همیشه خنک باشد، از این رو حین روشن کردن کولر گازی سریعا دما را روی حداقل، که همان 16 درجه می باشد، تنظیم می کنید.

نکته ای که وجود دارد این است که کولر گازی هیچگاه نمی تواند دما محیط های بزرگ را به 16 درجه برساند و همین امر سبب می شود تا فشار بر روی کمپرسور کولر گازی وارد شود و به عبارتی دیگر کولر گازی بدون وقفه فعالیت می کند تا بتواند دما محیط را به 16 درجه برساند، این امر سبب می شود تا دمای موتور کولر گازی به شدت بالا رود و مصرف انرژی نیز به همان مقدار افزایش پیدا می کند.

تنظیم درجه کولر گازی در تابستان

حال ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که بهترین روش تنظیم دما کولر گازی چگونه باید صورت بگیرد؟ توجه فرمایید اگر قصد دارید محیط را سریعا خنک کنید، بایستی درجه کولر گازی را برای مدت زمان محدودی همچون 20 الی 30 دقیقه بر روی حداقل درجه، یعنی همان 16 درجه قرار دهید.

در طول 20 الی 30 دقیقه کولر گازی با توجه به قدرت و توان مصرفی اش دما محیط را به حد مطلوبی قرار می دهد اما نمی تواند دما محیط را 16 و یا کمتر حفظ کند. از این رو بعد از سپری شدن 30 دقیقه و خنک شدن نسبی محیط، توصیه می شود برای کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان کمپرسور، دما را روی 22 الی 24 درجه تنظیم کنید تا کولر گازی قادر باشد تا دما محیط را ثابت نگه دارد. با این کار علاوه بر کاهش مصرف انرژی، محیط دما را ثابت نگه داشته و از وارد شدن فشار بیش از حد به کمپرسور جلوگیری کرده اید.

تنظیم دمای کولر گازی در زمستان

برای تنظیم دما کولر گازی در زمستان نیز بایستی با توجه به دما محیط معین شود. همان طور که ممکن است بدانید در کولر گازی چیزی تحت عنوان المنت وجود ندارد و گرما حاصل شده از پنل داخلی کولر گازی در فصل زمستان، حاصل کارکرد و فعالیت کمپرسور یا همان موتور کولر گازی می باشد. بنابراین وقتی در فصل زمستان درجه گرما کولر گازی را روی حداکثر درجه یعنی 28 الی 30 درجه تنظیم میکنید، قرار نیست کولر گازی دما محیط را به 30 درجه برساند.

تنظیم درجه کولر گازی در زمستان

بلکه  فعالیت کمپرسور بالا رفته تا بتواند حداکثر گرما را تولید کند. بنابراین با توجه به موارد ذکر شده در مورد تنظیم دمای کولر گازی در فصل تابستان و زمستان می توان یافت که حداکثر دما در زمستان و حداقل دما در تابستان موجب کار کرد بیشتر کمپرسور شده که به صورت مداوم می تواند به موتور کولر گازی فشار زیادی را وارد کند.

بهترین روش کاهش مصرف انرژی کولر گازی

برخلاف تصور برخی از افراد که بر این باورند مصرف انرژی کولر گازی بیش از حد بالاست و ماهیانه باید هزینه هنگفتی را پرداخت کنند، بایستی گفت که در صورت استفاده صحیح از کولر گازی می توانید به راحتی مصرف برق را به صورت چشمگیری کاهش دهیم. بهترین روش جهت مصرف کاهش انرژی کولر گازی این گونه است که در فصل تابستان به صورت مداوم درجه دما را بر روی حداقل درجه یا همان 16 قرار ندهیم.

بهتر است به مدت 30 دقیقه الی 1 ساعت کولر گازی بر روی حداقل درجه کار کند، پس از اینکه دما محیط به حد متناسب رسید، درجه دما کولر گازی را بین 22 الی 24 درجه تنظیم کنید تا میزان فعالیت کولر گازی کاهش پیدا کند و به اصطلاح اتومات کند. بدان معنی وقتی دما محیط بیش از 22 درجه شد، کولر گازی روشن شده و دما محیط را بر روی همان 22 درجه حفظ می کند.

بهترین روش کاهش مصرف انرژی کولر گازی

این گونه علاوه بر افزایش طول عمر کمپرسور، مصرف انرژی نیز به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. بنابراین درجه کولر گازی را همیشه به صورت 24 ساعته بر روی حداقل دما تنظیم نکنید و مشاهده خواهید کرد که هزینه مصرف انرژی نیز همان مقدار کاهش پیدا می کند.

سخن آخر

مصرف انرژی کولر گازی ها رفته رفته بهینه تر شده اند و در صورت رعایت موارد فوق می توانید علاوه بر لذت بردن از محیط خنک، هزینه کمتری را جهت مصرف انرژی کولر گازی پرداخت کنید و احتمال خراب یا سوختن کمپرسور یا موتور کولر گازی نیز به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
منصور برزین
منصور برزین

منصور برزین هستم، 14 سال است که در حوزه تاسیسات ساختمان فعالیت می کنم. 3 سال است که در زمینه پکیج، کولرگازی، آبگرمکن و نصب و تعمیرات سایر تاسیسات ساختمان می نویسم.

[last_posts_from_cat]

دیدگاه کاربران